Żeby nie było śladów (2021)

Film

Czas trwania: 2 godz. 40 min.

Opis

Żeby nie było śladów (2021) to polski dramat historyczny w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule. Film opowiada historię Grzegorza Przemyka, młodego maturzysty, który w 1983 roku został śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Jedynym świadkiem zdarzenia był kolega Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość.

Akcja filmu rozpoczyna się w maju 1983 roku, w okresie zawieszonego stanu wojennego. Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany przez patrol milicyjny za drobne wykroczenie. Podczas interwencji milicjantów Przemyk zostaje ciężko pobity i trafia do szpitala, gdzie po dwóch dniach agonii umiera.

Jedynym świadkiem zdarzenia jest Jurek Popiel, który był z Grzegorzem w momencie zatrzymania. Jurek decyduje się złożyć zeznania przeciwko milicjantom, co prowadzi do rozpoczęcia przez władze komunistyczne operacji „Junior”. Celem operacji jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy o pobiciu Przemyka oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli go na pogotowie.

Aparat państwowy używa wszelkich środków, aby zastraszyć Jurka i jego rodzinę. Jurek jest śledzony i inwigilowany przez bezpiekę, a jego rodzice są poddawani presji ze strony władz. Media są kontrolowane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” informacje o sprawie Przemyka.

Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość dla syna. Organizuje protesty i spotkania, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na sprawę Przemyka. Wkrótce sprawa Grzegorza Przemyka staje się symbolem walki o wolność i demokrację w Polsce.

Film Żeby nie było śladów to poruszająca opowieść o walce o sprawiedliwość w czasach represji. Film jest świetnie zrealizowany i aktorsko. Tomasz Ziętek w roli Jurka Popiela stworzył wybitną kreację, za którą otrzymał nagrodę Orła dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Film Żeby nie było śladów to ważna produkcja, która przywraca pamięć o ofiarach represji komunistycznych. Film jest również ważną lekcją historii, która przypomina o tym, jak ważna jest walka o demokrację i wolność.

Poniżej przedstawiam niektóre szczegóły i wątki, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Grzegorz Przemyk był synem opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, co czyniło go szczególnie wrażliwym celem dla władz komunistycznych.
  • Jurek Popiel był nie tylko świadkiem pobicia Przemyka, ale również jego przyjacielem. To sprawiło, że był on bardziej zdeterminowany, aby walczyć o sprawiedliwość.
  • Operacja „Junior” była dobrze zorganizowaną i skoordynowaną kampanią, której celem było skompromitowanie Jurka i jego rodziny oraz powstrzymanie go przed złożeniem zeznań w sądzie.
  • Barbara Sadowska była odważną i nieugiętą kobietą, która nie poddała się presji władz i walczyła o sprawiedliwość dla syna.

Opis filmu można zakończyć następującymi słowami:

Żeby nie było śladów to film, który porusza i inspiruje. To film, który przypomina nam o tym, jak ważna jest walka o sprawiedliwość i demokrację.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jan P. Matuszyński
scenariusz Kaja Krawczyk-Wnuk
gatunek Dramat
produkcja Polska, Czechy, Francja
premiera 24 czerwca 2021 (Światowa) 24 września 2021 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Cezary Łazarewicz (książka)
dystrybucja Kino Świat
studio Aurum Film / Canal+ Polska (koprodukcja) / Kino Świat (koprodukcja) /
tytuł oryg. Żeby nie było śladów
inne tytuły Leave No Traces Miedzynarodowe

Film „Żeby nie było śladów” to opowieść o walce o sprawiedliwość w czasach komunistycznej Polski. Reżyser Jan P. Matuszyński oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza przedstawia historię Grzegorza Przemyka, syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, który w 1983 roku został śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy milicji. Jedynym świadkiem zdarzenia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o prawdę i złożyć obciążające milicjantów zeznania.

Akcja filmu rozpoczyna się w nocy z 11 na 12 maja 1983 roku. W Warszawie Grzegorz Przemyk, student polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, jest zatrzymany przez patrol milicyjny. Dochodzi do bójki, w wyniku której Przemyk zostaje ciężko ranny. Zostaje przewieziony do szpitala, gdzie umiera dwa dni później.

Śmierć Grzegorza Przemyka wywołuje ogromne poruszenie w kraju. Jego pogrzeb staje się manifestacją solidarności z opozycją. W Warszawie na ulice wychodzi ponad 20 tysięcy osób.

Władze komunistyczne nie pozostają obojętne na protesty społeczne. Postanawiają zrobić wszystko, aby zatuszować sprawę śmierci Grzegorza Przemyka.

Do akcji wkracza generał Czesław Kiszczak, minister spraw wewnętrznych. Nakazuje on przeprowadzenie operacji „Junior”, której celem jest powstrzymanie Jurka Popiela przed złożeniem zeznań w sądzie.

Jurek jest ścigany i inwigilowany przez esbeków. Jego rodzice są zastraszani i szantażowani. Media są kierowane przez władzę, aby przedstawiać sprawę Przemyka w fałszywym świetle.

Wbrew przeciwnościom losu Jurek nie poddaje się. Wspólnie z matką Grzegorza, Barbarą Sadowską, walczy o prawdę i sprawiedliwość.

Film „Żeby nie było śladów” to poruszająca i ważna historia. Jest to świadectwo męstwa i determinacji tych, którzy w czasach PRL-u walczyli o prawa człowieka.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.
  • Reżyserem filmu jest Jan P. Matuszyński, który wcześniej zrealizował m.in. filmy „Ostatnia rodzina” i „Król”.
  • W rolach głównych występują Tomasz Ziętek jako Jurek Popiel, Sandra Korzeniak jako Barbara Sadowska, Jacek Braciak jako Tadeusz Popiel, Agnieszka Grochowska jako Grażyna Popiel, Robert Więckiewicz jako generał Kiszczak i Tomasz Kot jako Kowalczyk.
  • Film otrzymał wiele nagród, w tym nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Na zakończenie warto przytoczyć słowa Barbary Sadowskiej, które padły w filmie:

„Nie damy się uciszyć. Nie damy się zastraszyć. Nie damy się złamać. Będziemy walczyć o prawdę i sprawiedliwość, dopóki nie uda nam się zwyciężyć.”

Aktor Postać
Jurek Popiel
Barbara Sadowska
Tadeusz Popiel, ojciec Jurka Popiela
Grażyna Popiel
Generał Kiszczak
Kowalczyk
Prokurator Wiesława Bardon
Sanitariusz Wysocki
Sekretarz Mirosław Milewski
Pułkowinik Kmiecik
Zbigniew Łyko
Grzegorz Przemyk
Ksiądz Jerzy Popiełuszko
Sajewicz
Mecenas Bednarkiewicz
Dominik
Prokurator Brzozowska
Komendant Beim
Prokurator Generalny Franciszek Rusek
Wieczorek
Małgorzata
Agnieszka
Gładysz
Chirurg Lenczewski
Leopold Przemyk, ojciec Grzegorza
Funkcjonariusz Kościuk
Funkcjonariusz Babicki
Oficer dyżurny Denkiewicz
Wiktor Woroszylski
Karol Małcużyński
Kevin Ruane, dziennikarz BBC
Generał Jaruzelski
Woźniak
Irena
Znajomy Barbary
Fotograf
Znajomy Barbary
Znajomy Barbary
Znajomy Barbary
Funkcjonariusz ZOMO
Milicjant
Komendant posterunku
Sanitariusz
Psychiatra
Sanitariusz
Milicjant
Milicjant
Gospodarz kryjówki
Córka gospodarza
Dziennikarz BBC
Spiker BBC
Adiutant Kiszczaka
Esbek
Patolog
Asystent patologa
Sekretarka Kiszczaka
Chłopak od skręta
Sekretarz Komitetu Centralnego
Członek biura KC
Członek biura KC
Członek biura KC
Członek biura KC
Esbek
Esbek
Esbek
Esbek monter
Esbek monter
Esbek monter
Esbek monter
Esbek
Esbek
Esbek
Esbek
Esbek
Esbek
Sekretarka Milewskiego
Sekretarka Ruska
Technik milicyjny
Uczennica Grażyny
Sekretarka Bednarkiewicza
Milicjant
Sekretarka
Sekretarka
Milicjant
Żona Wysockiego
Syn Wysockiego
Więzień w celi
Płatek
Strażnik
Aspirant prokurator Bardon
Esbek
Mundurowy
Spiker radiowy
Sędzia Kamiński
Gość na pośmiertnych urodzinach Grzegorza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *