Wszyscy ludzie prezydenta / All the President’s Men (1976)

Film

Czas trwania: 2 godz. 18 min.

Opis

Tytuł filmu: „Wszyscy ludzie prezydenta / All the President’s Men (1976)”
Reżyser: Alan J. Pakula

Film „Wszyscy ludzie prezydenta” to niezwykła podróż do jednego z najważniejszych momentów w amerykańskiej historii politycznej. Opowieść oparta na faktach, przedstawiająca determinację i odwagę dwóch dziennikarzy, którzy podjęli się śledztwa, które wstrząsnęło fundamentami Białego Domu.

W sercu wydarzeń znajdują się dwaj dziennikarze z „Washington Post”, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) i Bob Woodward (Robert Redford). W 1972 roku, w wyniku przypadkowego odkrycia włamania do siedziby Partii Demokratycznej, rozpoczynają swoje dochodzenie. To, co zaczyna się od zwykłego reportażu, szybko przekształca się w jedno z najważniejszych śledztw w historii Stanów Zjednoczonych.

Film ukazuje ich wytrwałość i determinację w śledzeniu śladów, które prowadzą aż do Białego Domu. Odkrywają, że włamanie to tylko wierzchołek góry lodowej, a cała afera Watergate sięga głęboko w struktury władzy. Dochodzenie wydaje się być niebezpieczne, a bohaterowie muszą stawić czoła licznym przeszkodom, które zagrażają ich kariery, a nawet życiu.

Historia, przedstawiona w filmie, to kluczowy moment w procesie demaskacji korupcji i nadużyć w administracji prezydenta Richarda Nixona. Carl i Bob, w trakcie swojego nieustępliwego dochodzenia, natrafiają na liczne dokumenty i informatorów, odkrywając skalę intrygi. W tym kontekście pojawia się tajemnicza postać „Głębokie Gardło”, która pomaga im w odkrywaniu prawdy. To postać, której tożsamość pozostaje do dziś tajemnicą.

Film „Wszyscy ludzie prezydenta” nie tylko opowiada historię afery Watergate, ale również podkreśla rolę wolnej prasy jako strażnika demokracji. To film o dziennikarzach, którzy nieustraszenie dążyli do prawdy, mimo przeciwności i niebezpieczeństw. W rezultacie ich pracy, prezydent Nixon zrezygnował z urzędu, a wydarzenia te miały dalekosiężne konsekwencje dla amerykańskiej polityki.

Film otrzymał liczne nagrody i nominacje, co podkreśla jego wartość artystyczną i znaczenie w kontekście kultury i historii. Alan J. Pakula z powodzeniem przeniósł na ekran trudną do uwierzenia historię, dostarczając widzom niezapomnianego przeżycia i refleksji nad wartościami demokratycznego społeczeństwa.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Alan J. Pakula
scenariusz William Goldman
gatunek Dramat, Thriller, Polityczny
produkcja USA
premiera 4 kwietnia 1976 (Światowa)
boxoffice $70 600 000 w USA
budżet $8 500 000
na podstawie Carl Bernstein (książka) / Bob Woodward (książka)
dystrybucja Warner Home Video
studio Warner Bros. / Wildwood / Wildwood Enterprises
tytuł oryg. All the President's Men

Wszyscy ludzie prezydenta to film z 1976 roku w reżyserii Alana J. Pakuli, oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Carla Bernsteina i Boba Woodwarda. Film przedstawia prawdziwą historię dwóch dziennikarzy "Washington Post", którzy w 1972 roku dokonali przełomowego odkrycia, które doprowadziło do upadku prezydenta Richarda Nixona.

Akcja filmu rozpoczyna się w dniu 17 czerwca 1972 roku, kiedy strażnik Frank Wills odkrywa włamanie do siedziby Komitetu Wyborczego Partii Demokratycznej w kompleksie Watergate. Na miejscu zdarzenia zostaje zatrzymanych pięciu mężczyzn, którzy przyznają się do kradzieży dokumentów.

Dwaj reporterzy "Washington Post", Bob Woodward i Carl Bernstein, zostają przydzieleni do sprawy. Początkowo nie mają żadnych dowodów, które wiązałyby włamywaczy z Białym Domem. Jednak Woodwardowi udaje się zdobyć informację o istnieniu tajemniczego źródła, które przekazuje mu informacje o sprawie. Źródło to, zwane "Głębokim Gardłem", jest wysoko postawionym urzędnikiem rządowym, który jest zaniepokojony przebiegiem afery.

Woodward i Bernstein wykorzystują informacje od "Głębokiego Gardła" do dalszego śledztwa. Dowiadują się, że włamanie do Watergate było częścią szerszej operacji, której celem było podsłuchiwanie kandydatów na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej. Śledztwo dziennikarzy prowadzi ich coraz bliżej Białego Domu.

W miarę rozwoju śledztwa, Woodward i Bernstein zaczynają spotykać się z coraz większym oporem ze strony władz. Nixon i jego administracja usiłują zatuszować sprawę, a dziennikarze są oskarżani o prowadzenie kampanii politycznej przeciwko prezydentowi.

Mimo to, Woodward i Bernstein nie ustępują. Ich determinacja i praca dziennikarska doprowadzają do ujawnienia prawdy o aferze Watergate. W wyniku śledztwa dziennikarzy, Nixon zostaje zmuszony do ustąpienia z urzędu w 1974 roku.

Wszyscy ludzie prezydenta to film o sile dziennikarstwa. To historia o tym, jak dwaj dziennikarze, nie bojąc się represji, byli w stanie doprowadzić do ujawnienia prawdy o największej politycznej aferze w historii Stanów Zjednoczonych.

Film został zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser Alan J. Pakula wykorzystał w filmie autentyczne zdjęcia i dokumenty z tamtego okresu. Dzięki temu, film sprawia wrażenie dokumentu, który wiernie odtwarza wydarzenia z przeszłości.

Wszyscy ludzie prezydenta to jeden z najważniejszych filmów w historii kina. To film, który wstrząsnął opinią publiczną i doprowadził do zmiany biegu historii.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film otrzymał osiem nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany i aktorstwo drugoplanowe (Hal Holbrook). Zdobył cztery statuetki: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany i aktorstwo drugoplanowe (Hal Holbrook).
  • Film został uznany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Został umieszczony na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów, sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy.
  • Film został zainspirowany książką Carla Bernsteina i Boba Woodwarda, która została napisana na podstawie ich dziennikarskich śledztw.

Podsumowując, Wszyscy ludzie prezydenta to film, który warto obejrzeć. To film, który jest nie tylko znakomitym dziełem sztuki filmowej, ale także ważną lekcją historii.

Aktor Postać
Bob Woodward
Carl Bernstein
Harry M. Rosenfeld
Howard Simons
"Głębokie Gardło"
Ben Bradlee
Judy Hoback, księgowa
Debbie Sloan
Martin Dardis
Hugh W. Sloan Jr.
Sally Aiken
Al Lewis
Sharon Lyons
George
Wściekła kobieta z CRP
Joe, agent FBI
Sekretarka Dardisa
James W. McCord, Jr.
Frank A. Stugis
Virgilio R. Gonzales
Pracownik sądu
Panna Milland
Kay Eddy
Markham
Adwokat
Eugenio R. Martinez
Bernard L. Barker
Eugene Bachinski
Donald H. Segretti
Adwokat Hugh Sloana
Sędzia
Alfred D. Baldwin
Carolyn Abbott
Pracownik biblioteki kongresu
Adwokat
Asystent wydawcy Metro
Hipis
Asystent wydawcy Metro
Sekretarka Bena Bradlee'a
Reporter
Reporter
Sprzedawca
Recepcjonistka CRP
Recepcjonistka
Reporter
Asystent wydawcy Metro
Reporter
Prezenter telewizyjnych wiadomości
Asystent wydawcy Metro
Reporter
Wydawca
Adwokat
Ray Steuben
Bibliotekarz
Pracownik Białego Domu
Reporter
Reporter
Reporter
Bibliotekarz
Asystent wydawcy Metro
Tammy Ulrich
John Mitchell
Agent CIA
Agent CIA
Frank Wills, strażnik Watergate
Scott, zagraniczny wydawca
Wydawca krajowy
Funkcjonariusz dokonujący aresztowania
Reporterka
Współpracowniczka wiadomości
Reporterka
Niezależny dziennikarz L.A.
Wydawca Metra
Współpracowniczka wiadomości
Funkcjonariusz dokonujący aresztowania
Asystent zdjęciowy
Paul Leeper, sierżant dokonujący aresztowania
Siostra księgowej
Dziennikarz telewizyjny
Bibliotekarka
Reporterka
Reporterka
Reporterka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *