Wołyń (2016)

Film

Czas trwania: 2 godz. 30 min.

Opis

Wołyń to film Wojciecha Smarzowskiego z 2016 roku opowiadający o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu podczas II wojny światowej. Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Polaków, Ukraińców i Żydów. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) jest młodą Polką, która jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze (Wasyl Wasylik). Ojciec Zosi postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), wdowca z dwójką dzieci.

Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia się. Najpierw następuje okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. W tym czasie Zosia zostaje żoną Macieja i opiekunką jego dzieci.

Wraz z narastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu, wioskę coraz częściej dotykają akty przemocy. Zosia staje się świadkiem mordów na Polakach dokonywanych przez członków ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej UPA.

Kulminacja wydarzeń następuje latem 1943 roku, kiedy to na Wołyniu wybucha rzeź polskich mieszkańców. Zosia zostaje zmuszona do ucieczki z dziećmi. W czasie ucieczki przeżywa wiele dramatycznych chwil.

Film Wołyń to poruszająca opowieść o miłości, wojnie i nienawiści. Jest to także świadectwo tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Wołyniu i które do dziś są źródłem sporów i nienawiści między Polakami a Ukraińcami.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Miłość Zosi i Petra: Zosia i Petro są młodymi ludźmi, którzy są w sobie zakochani. Ich miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec Zosi postanawia wydać ją za innego mężczyznę.
  • Wojna: Wojna to czas zniszczenia i cierpienia. Na Wołyniu wojna przynosi ze sobą nie tylko śmierć i zniszczenie, ale także wzrost nacjonalizmu i nienawiści.
  • Rzeź wołyńska: Rzeź wołyńska to jeden z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej. W jej wyniku zginęło ponad 100 000 Polaków.
  • Walka o przetrwanie: Zosia zostaje zmuszona do ucieczki z dziećmi. W czasie ucieczki przeżywa wiele dramatycznych chwil.

Film Wołyń został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę. Został nagrodzony m.in. Grand Prix na festiwalu filmowym w Gdyni oraz Złotymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni. Film wywołał także wiele kontrowersji, głównie ze względu na ukazanie okrucieństwa rzezi wołyńskiej.

Oto kilka cytatów z filmu:

  • „Nie wiem, skąd się wzięła ta nienawiść. Nie rozumiem, dlaczego musimy się zabijać.” – Zosia
  • „To nie jest wojna. To rzeź.” – Maciej
  • „Nie mogę żyć w tym kraju, w którym mnie nie chcą.” – Zosia

Film Wołyń to ważne i poruszające dzieło, które powinno być obejrzane przez każdego, kto chce zrozumieć tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Wojciech Smarzowski
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 23 września 2016 (Światowa) 7 października 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $6 960 645 na świecie$6 960 645 poza USA
na podstawie Stanisław Srokowski (opowiadanie)
dystrybucja Forum Film Poland
studio Canal+ Polska (koprodukcja) / Film It / Narodowe Centrum Kultury (koprodukcja) /
tytuł oryg. Wołyń
inne tytuły Hatred Miedzynarodowe

Wołyń to polski dramat wojenny z 2016 roku w reżyserii i według scenariusza Wojciecha Smarzowskiego. Film opowiada o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu w latach 1943-1944, kiedy to ukraińskie bojówki nacjonalistyczne dokonały rzezi na ludności polskiej.

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce położonej na Wołyniu. Zosia Głowacka (Michalina Łabacz) jest młodą Polką, która jest zakochana w ukraińskim chłopcu, Petrze (Wasyl Wasylik). Ich miłość jest jednak zakazana, ponieważ rodziny młodych ludzi należą do różnych narodowości.

Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski zmienia się diametralnie. Zosia zostaje wydana za mąż za Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), bogatego polskiego gospodarza z dwójką dzieci. Zosia jest zrozpaczona, ale stara się odnaleźć szczęście w nowym małżeństwie.

Mimo wojny, w wiosce panuje jeszcze spokój. Jednak sytuacja zaczyna się zmieniać, gdy na Wołyniu zaczynają działać ukraińskie bojówki nacjonalistyczne. Bojówkarze zaczynają napadać na polskie wsie, mordując i rabując mieszkańców.

Zosia jest świadkiem tych wydarzeń. Widzi, jak jej sąsiedzi są zabijani, a ich domy płoną. Sama jest również zagrożona.

W czerwcu 1943 roku dochodzi do kulminacji wydarzeń. Bojówkarze dokonują masowego mordu na ludności polskiej w wiosce, w której mieszka Zosia. Zosia cudem udaje się przeżyć, ale traci męża i dzieci.

Zosia ucieka do lasu, gdzie dołącza do oddziału polskiego samoobrony. Walczy o przetrwanie, ale w jej sercu pozostaje pustka i rozpacz.

Wołyń to film, który porusza trudne i bolesne tematy. To obraz wojny i przemocy, które niszczy ludzkie życie i relacje. Film jest również opowieścią o miłości i nadziei, które pozwalają przetrwać nawet w najtrudniejszych chwilach.

Film Smarzowskiego został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został doceniony za realistyczne przedstawienie tragicznych wydarzeń z Wołynia, a także za poruszającą historię miłosną.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Miłość między Zosią a Petrem: Ich miłość jest zakazana, ale mimo to jest silna i prawdziwa.
  • Zmiany, jakie przyniosła wojna: Wojna niszczy dotychczasowe życie mieszkańców wioski.
  • Rzeź na Wołyniu: Rzeź na Wołyniu to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski.
  • Walka o przetrwanie: Zosia musi walczyć o przetrwanie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Wołyń to film, który warto zobaczyć. To poruszająca i ważna historia, która powinna być znana każdemu.**

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film był kręcony w Polsce, na Ukrainie i w Niemczech.
  • W filmie wystąpili m.in. Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Vasili Vasylyk, Adrian Zaremba i Izabela Kuna.
  • Film był nominowany do 13 nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym do nagrody dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Ostatecznie otrzymał sześć nagród, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Wołyń to film, który na długo pozostaje w pamięci. To poruszająca i ważna historia, która powinna być znana każdemu.

Wołyń (2016) to polski dramat wojenny reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, opowiadający o rzezi wołyńskiej, ludobójstwie dokonanym na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943–1944. Film przedstawia historię Zosi Głowackiej, młodej Polki, która zostaje wydana za bogatego wdowca, Macieja Skibę. Zosia jest jednak zakochana w ukraińskim chłopcu, Petro.

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce na Wołyniu. Zosia jest szczęśliwą dziewczyną, która marzy o miłości i rodzinie. Zakochana jest w Petro, ale jej ojciec planuje wydać ją za Macieja Skibę, bogatego gospodarza z dwójką dzieci. Zosia zgadza się na ślub, ale jej serce wciąż należy do Petro.

Wkrótce wybucha wojna. Wioska zostaje pod okupacją sowiecką, a następnie niemiecką. Zosia zostaje sama z dziećmi Macieja, ponieważ jej mąż zostaje powołany na front. W tym czasie wzrasta nacjonalizm ukraiński. Dochodzi do coraz częstszych aktów przemocy wobec Polaków.

Latem 1943 roku wybucha rzeź wołyńska. Ukraińscy nacjonaliści mordują Polaków, palą ich domy i kościoły. Zosia staje się świadkiem tych strasznych wydarzeń. Próbuje ocalić siebie i swoje dzieci, ale jest to coraz trudniejsze.

Film Wołyń to poruszająca opowieść o miłości, wojnie i ludobójstwie. To świadectwo tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły Europą w czasie II wojny światowej.

Omówienie

Film Wołyń jest ważnym dziełem, które przywraca pamięć o rzezi wołyńskiej. Smarzowski przedstawia tę tragiczną historię z perspektywy zwykłych ludzi, którzy zostali wciągnięci w spiralę przemocy. Film jest mocny i poruszający, ale jednocześnie nie jest pozbawiony nadziei.

Charaktery

Zosia Głowacka to główna bohaterka filmu. Jest to młoda, piękna i dobra dziewczyna. Kocha Petro, ale zgadza się na ślub z Maciejem Skibą, aby spełnić wolę ojca. Zosia jest świadkiem rzezi wołyńskiej i próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Petro to ukraiński chłopiec, w którym zakochana jest Zosia. Jest to miły i uczciwy młody człowiek. Kocha Zosię, ale rozumie, że nie mogą być razem.

Maciej Skiba to bogaty polski gospodarz, wdowiec z dwójką dzieci. Jest to dobry i uczciwy człowiek. Kocha Zosię, ale rozumie, że jej serce należy do Petro.

Ocena

Wołyń to film, który warto obejrzeć. Jest to poruszająca i ważna opowieść, która przywraca pamięć o tragicznych wydarzeniach, które wstrząsnęły Europą w czasie II wojny światowej. Film jest mocny i poruszający, ale jednocześnie nie jest pozbawiony nadziei.

Synonimy i zmiana szyku zdań

W opisie filmu zastosowałem synonimy oraz zmieniłem szyk zdań, aby tekst był bardziej płynny i ciekawy w odbiorze.

Przykłady:

  • "Ojciec postanawia wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci."
  • "Zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front."
  • "Wkrótce między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy."

W pierwszym zdaniu zastąpiłem słowo "decyduje" słowem "postanawia", aby nadać zdaniu bardziej oficjalny charakter. Zmieniłem również kolejność słów w zdaniu, aby podkreślić, że to ojciec Zosi jest inicjatorem małżeństwa.

W drugim zdaniu zastąpiłem słowo "została" słowem "zostaje", aby nadać zdaniu bardziej dynamiczny charakter. Zmieniłem również kolejność słów w zdaniu, aby podkreślić samotność Zosi.

Aktor Postać
Zosia Głowacka-Skiba
Maciej Skiba
Petro
Antek Wilk
Głowacka
Głowacki
Helena Głowacka-Huk
Vasyl Huk
Orłyk
Mykoła Melnyczuk
Hawryluk
Stiepan Szuma
Bohdan
Jurny Jurczak
Bronka
Izaak Meltzer
Romek Głowacki
Staszek Kwiatkowski
Wincenty Kwiatkowski
Olga Hapyna
Iwan Huk
Młynarz
Aniela
Ksiądz Józef
Kapitan Zygmunt Krzemieniecki
Fotograf Zawiślak
"Chmura"
Policjant Wilusz
Marysia Skiba
Franek Skiba
Oleś Hawryluk
Mosiek Kac
Jasiek w 1943 roku
Jasiek w 1941 roku
Partyzant sowiecki
Babulina
Andrij
Hryc Horubała
Stara Jurczakowa
Ksiądz Adam
Misza
Brat Tokarskiego
Pietia
Sasza
Jasiek w 1941
Providnyk
Oficer niemiecki w roku 1942
Lisowski
Siostra Petro
Podoficer niemiecki w roku 1942
Oficer SS w roku 1941
Salcia Kac
Oficer Wehrmachtu
Tokarski
Żona Zawiślaka
Naczelnik
Rabuś
Ksiądz greckokatolicki w roku 1939
Syn
Kobieta
Zajdel
Żona Hawryluka
Jasiek w 1943 roku
Żona Wilusza
Dowódca oddziału niemieckiego w roku 1943
Osiłek
Żołnierz Szewczuk
Chłop w kościele
Niemiec
Kiełb
Kobieta w kościele
Henia Kwiatkowska
Ksiądz prawosławny w roku 1943
Stary Żyd
Wasylko
"Mały"
Oficer NKWD
Młoda Jurczakowa
Chajka Meltzer, żona Izaaka
Porucznik
Ksiądz greckokatolicki w roku 1943
Strażnik
Stary Ukrainiec
Chaim Kac
Berta Srul
Ukraiński partyzant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *