Wesele (2004)

Film

Czas trwania: 1 godz. 41 min.

Opis

Wesele (2004) to polski komediodramat w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Film przedstawia tytułowe wesele córki małomiasteczkowego badylarza, które niezwykły zbieg wypadków zmienia w katastrofę.

Akcja filmu rozgrywa się w podkarpackim miasteczku. Wiesław Wojnar (Marian Dziędziel), miejscowy bogacz, urządza córce, Kasi (Tamara Arciuch-Szyc), huczne wesele. Pragnie w ten sposób pokazać swoją pozycję we wsi, wzmocnić prestiż i zadziwić gości przepychem. W tym celu także sprowadza z zagranicy, przy pomocy szwagra księdza, luksusowe Audi TT, które ma być prezentem dla młodej pary.

Niestety, w miarę postępującej zabawy, wszystko zaczyna się sypać i zmierzać do katastrofy. „Szwagier” księdza okazuje się być gangsterem, usiłującym sprzedać kradzione w Niemczech auto, dziadek umiera w toalecie, kamerzysta Mateusz (Maciej Stuhr) to dawna miłość Kasi, którą ona wciąż kocha, a sam Wojnar zostaje przyłapany przez żonę na zdradzie i porzucony. Również córka opuszcza ojca, kiedy okazuje się, że pan młody, Janusz (Bartłomiej Topa), poślubił ją jedynie po to, by otrzymać nowy samochód.

Motyw miłości

Motyw miłości jest jednym z najważniejszych w filmie. Kasia kocha swojego byłego chłopaka, Mateusza, ale zmuszona jest wyjść za mąż za Janusza, który jest wybrankiem jej ojca. Mateusz także wciąż kocha Kasię, ale nie chce jej krzywdzić.

Miłość jest także przyczyną wielu kłopotów w filmie. To właśnie z powodu miłości do pieniędzy Wojnar decyduje się na transakcję z gangsterem, która ostatecznie doprowadza do katastrofy.

Motyw pieniądza

Motyw pieniądza jest drugim najważniejszym motywem w filmie. Wojnar jest człowiekiem, dla którego pieniądze są najważniejsze. Pragnie je mieć i chwalić się nimi. To właśnie z powodu pieniędzy decyduje się na ślub córki z Januszem, którego nie kocha.

Pieniądze są także przyczyną wielu konfliktów w filmie. To właśnie z powodu pieniędzy dochodzi do kłótni między Wojnarem a jego żoną, a także między Kasią a Januszem.

Motyw katastrofy

Motyw katastrofy jest dosłowny i metaforyczny. Dosłownie katastrofą jest śmierć dziadka Kasi, która doprowadza do załamania się rodziny Wojnarów. Metaforycznie katastrofą jest upadek moralny bohaterów, którzy pod wpływem pieniędzy tracą swoje człowieczeństwo.

Podsumowanie

Wesele to film, który porusza ważne tematy społeczne, takie jak miłość, pieniądze i moralność. Film jest zrealizowany w sposób realistyczny, a dialogi są pełne humoru i ironii. Wesele to film, który warto zobaczyć, aby poznać polskie społeczeństwo i jego problemy.

Oto kilka dodatkowych uwag, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film jest utrzymany w konwencji czarnej komedii.
  • Film jest krytyką polskiej mentalności, w której pieniądze są często ważniejsze niż miłość i rodzina.
  • Film jest pełen realistycznych scen, które odzwierciedlają życie na polskiej wsi.
  • Film został nagrodzony wieloma nagrodami, w tym Nagrodą Główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przykładowy opis filmu zawierający powyższe uwagi:

Wesele to polski komediodramat w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Film przedstawia tytułowe wesele córki małomiasteczkowego badylarza, które niezwykły zbieg wypadków zmienia w katastrofę.

Film jest utrzymany w konwencji czarnej komedii. Smarzowski z ironią i humorem przedstawia świat, w którym pieniądze są ważniejsze niż miłość i rodzina. Bohaterowie filmu są ludźmi zwykłymi, ale ich życie jest pełne dramatycznych wydarzeń.

Film jest także krytyką polskiej mentalności. Smarzowski pokazuje, jak łatwo Polacy ulegają wpływowi pieniądza. Bohaterowie filmu są skłonni do kłamstwa, oszustwa i nawet do zabójstwa, aby zdobyć pieniądze.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Wojciech Smarzowski
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Polska
premiera 13 sierpnia 2004 (Światowa)
studio Agencja Filmowa Telewizji Polskiej / Agencja Produkcji Filmowej / Film It /
tytuł oryg. Wesele
inne tytuły The Wedding Miedzynarodowe The Wedding Wielka Brytania

Wesele (2004) to polski komediodramat filmowy w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Film opowiada o tytułowym weselu córki zamożnego mieszkańca małego miasteczka. Wydarzenie to staje się okazją do ukazania polskiej mentalności, kultury i obyczajów.

Akcja filmu rozgrywa się w Podkarpackiem. Wojnar (Marian Dziędziel), miejscowy bogacz, urządza córce, Kasi (Tamara Arciuch-Szyc), wystawne wesele. Chce w ten sposób pokazać swoją pozycję we wsi, wzmocnić prestiż i zadziwić gości przepychem.

Wśród gości pojawia się także Mateusz (Maciej Stuhr), kamerzysta, który jest dawną miłością Kasi. Dziewczyna nadal go kocha, ale zdaje sobie sprawę, że nie może z nim być.

Wkrótce po rozpoczęciu wesela dochodzi do niefortunnego zdarzenia. Dziadek Kasi (Jerzy Rogalski) umiera w toalecie.

Wojnar jest wściekły i obwinia o wszystko Mateusza. Uważa, że to on jest winien śmierci dziadka.

W tym samym czasie na wesele przyjeżdża gangster (Paweł Wilczak), który sprzedał Wojnarowi prezent dla nowożeńców, luksusowe Audi TT. Okazało się, że auto jest kradzione. Gangster żąda od Wojnara zwrotu pieniędzy lub dwóch hektarów ziemi należącej do dziadka Kasi.

Wojnar jest w rozpaczy. Nie wie, co zrobić. Chce ratować sytuację, ale wszystko wymyka się spod jego kontroli.

W końcu, pod wpływem alkoholu, Wojnar podejmuje fatalną decyzję. Zostaje przyłapany przez żonę (Iwona Bielska) na zdradzie. Kobieta wyrzuca go z domu.

Załamany Wojnar ucieka z wesela.

W tym samym czasie Mateusz wyznaje Kasi miłość. Dziewczyna jest szczęśliwa, ale wie, że nie może z nim być.

Wesele kończy się katastrofą.

Film Wesele to obraz Polski, w której liczą się pieniądze i pozycja społeczna. Bohaterowie filmu są zakłamani i nie potrafią szczerze wyrazić swoich uczuć.

Film został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w realnym czasie.
  • W filmie wykorzystano wiele autentycznych dialogów, które zostały nagrane wśród mieszkańców Podkarpacia.
  • Film spotkał się z krytyką ze strony niektórych osób, które uznały go za zbyt brutalny i krzywdzący dla Polaków.

Wesele to film, który nie pozostawia widzów obojętnymi. To obraz, który skłania do refleksji nad polską rzeczywistością.

Aktor Postać
Kaśka Wojnarówna, panna młoda
Janusz, pan młody
Wiesław Wojnar, ojciec Kaśki
Eluśka Wojnarowa, matka Kaśki
Kamerzysta Mateusz
Gospodyni
Sierżant Styś
Wujek Mundek
Gruby
Wujek Rysiek
Ksiądz Adam
Ciotka Hela
Stasiuk
Lisowska
Perkusista
Klawiszowiec
Kontrabasista
Chrzestny
Posterunkowy Trybus
Druhna
Wujek Edek Wąs
Dostawca samochodu
Notariusz Jan Janocha
Januszewska, starsza druhna
Ciapara, starszy drużba
Wincenty Mróz, dziadek Kaśki
Tymon, szef orkiestry weselnej
Druhna
Uczestnik wesela
Gość weselny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *