Viridiana (1961)

Film

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis

Viridiana (1961) to surrealistyczny dramat filmowy autorstwa reżysera Luisa Buñuela, który opowiada historię młodej zakonnicy, która odrzuca zaloty swojego wuja i otwiera przytulisko dla bezdomnych. Film został nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1961 roku, ale wywołał również kontrowersje ze względu na swoją śmiałość i przewrotność.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Hiszpanii w latach 60. XX wieku. Viridiana (Silvia Pinal) to młoda nowicjuszka, która jest na ostatniej prostej do złożenia ślubów zakonnych. Jej przełożona wysyła ją w odwiedziny do samotnego wuja, Don Jaimego (Fernando Rey), który jest właścicielem dużego majątku.

Viridiana jest bardzo podobna do zmarłej żony Don Jaimego, dlatego mężczyzna postanawia się jej oświadczyć. Dziewczyna odrzuca jego zaloty, co wywołuje w nim gniew i frustrację. Don Jaime zaczyna nękać Viridianę, a w końcu dochodzi do tragedii.

Po śmierci wuja Viridiana postanawia porzucić plany wstąpienia do zakonu. Zamienia majątek wuja w przytulisko dla bezdomnych. Wkrótce do domu przybywa grupa żebraków i żebraczek. Viridiana stara się im pomóc, ale jej wysiłki nie zawsze są skuteczne.

Motywy

Film „Viridiana” jest bogaty w motywy religijne, ale też społeczne i polityczne. Na pierwszy plan wysuwa się motyw konfliktu między duchowością a cielesnością. Viridiana jest osobą głęboko religijną, ale jednocześnie jest świadoma swojej seksualności. Ten wewnętrzny konflikt prowadzi do tragedii.

Innym ważnym motywem filmu jest krytyka fałszywej dobroczynności. Viridiana chce pomagać bezdomnym, ale jej wysiłki są często niszczone przez ich brudne i prymitywne zachowania. Film pokazuje, że dobroczynność nie może być wymuszana, a prawdziwa pomoc powinna być oparta na zrozumieniu i empatii.

Styl

Film „Viridiana” jest typowym przykładem surrealistycznego kina Luisa Buñuela. Reżyser wykorzystuje w nim techniki surrealistyczne, takie jak sny, halucynacje i metafory. W filmie pojawiają się również sceny o charakterze satyrycznym i groteskowym.

Buñuel wykorzystuje surrealistyczne środki wyrazu, aby zobrazować kruchość ludzkiej natury i absurd otaczającego nas świata. Film jest pełny ironii i sarkazmu, ale też niepokojącej atmosfery.

Kontrowersje

Film „Viridiana” został zakazany w Hiszpanii przez 16 lat. Watykan potępił go jako obrazę religii. Film wywołał również kontrowersje w innych krajach, gdzie był krytykowany za swoją brutalność i obsceniczność.

„Viridiana” jest filmem trudnym i wymagającym od widza otwartości na nowe doświadczenia. Jest to jednak również film poruszający i refleksyjny, który pozostawia widza z niepokojącym pytaniem o sens ludzkiego życia.

Ocena

„Viridiana” to jeden z najważniejszych filmów Luisa Buñuela. Jest to film genialny, ale też kontrowersyjny. Film, który nie daje się łatwo zapomnieć.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Luis Buñuel
scenariusz Luis Buñuel, Julio Alejandro
gatunek Dramat
produkcja Hiszpania, Meksyk
premiera 17 maja 1961 (Światowa)
na podstawie Benito Pérez Galdós (powieść) (niewymieniony w czołówce)
studio Films 59 / Gustavo Alatriste / Unión Industrial Cinematográfica (UNINCI)
tytuł oryg. Viridiana
inne tytuły Viridiana USA Viridiana Wielka Brytania Airidiana Australia
Viridiana to młoda nowicjuszka, która przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza samotnego wuja, Don Jaimego. Dziewczyna tak bardzo przypomina mu zmarłą żonę, że postanawia jej się oświadczyć i zmusić do ślubu. Odrzucone zaloty skutkują tragedią, po której Viridiana porzuca plany wstąpienia do zakonu i zamienia majątek wuja w przytułek dla bezdomnych. Rubaszna, figlarna satyra na fałszywą dobroczynność, przepełniona ludyczną wyobraźnią i alegoriami do scen biblijnych. Kategorycznie potępiony przez Watykan film klasyka surrealizmu wzbudził w swoich czasach tyleż kontrowersji, co uznania krytyków, które przypieczętowała Złota Palma w Cannes w 1961 r.
Aktor Postać
Viridiana
Jorge
Don Jaime
Ramona
Lucia
Don Amalio
Rita
Manuel "Mały"
Enedina
Żebraczka
Pan Zequiel
Żebrak
Żebrak
Żebraczka
José "Trędowaty"
Żebrak
Żebraczka
Żebraczka
Burmistrz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *