U Pana Boga za piecem (1998)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

U Pana Boga za piecem to polska komedia obyczajowa z 1998 roku w reżyserii Jacka Bromskiego. Film opowiada historię młodej Rosjanki, Marusi, która zostaje okradziona przez bandytów po przekroczeniu polskiej granicy. Aby dochodzić swoich praw, zostaje w Królowym Moście – niewielkiej miejscowości, gdzie najwyższy autorytet stanowi ksiądz proboszcz.

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy Marusia (Irina Łaczina) wraz z grupą drobnych handlarzy przekracza wschodnią granicę Polski. W lesie ich autobus zostaje napadnięty przez bandę „Gruzina” (Włodzimierz Abramuszkin), który wymusza od nich haracz. Jedynie Marusia nie godzi się na to i zgłasza się na policję. Jako główny świadek zostaje zatrzymana w Królowym Moście.

Ksiądz proboszcz (Krzysztof Dzierma), wpływowa postać w miasteczku, postanawia umieścić Marusię w domu młodego organisty, Witka (Jan Wieczorkowski). Okazuje się, że dziewczyna ma piękny głos i może on zostać wykorzystany podczas ślubu córki burmistrza. Proboszcz chce więc przedłużyć pobyt Marusi w miasteczku, aby móc ją wykorzystać do swoich celów.

Tymczasem Marusia zaczyna się przyzwyczajać do życia w Królowym Moście. Podoba jej się tu spokój i życzliwość ludzi. Zaczyna też odczuwać sympatię do Witka. Chłopak również się w niej zakochuje, ale nie potrafi zdobyć się na odwagę, aby jej to wyznać.

W międzyczasie Marusia dowiaduje się, że policja nie jest w stanie odzyskać jej pieniędzy. Postanawia więc sama podjąć działania. W końcu udaje jej się namierzyć „Gruzina” i odzyskać zrabowane pieniądze.

Ostatecznie Marusia decyduje się zostać w Królowym Moście. Zakochuje się w Witku i chce z nim spędzić życie.

Motywy

Film U Pana Boga za piecem porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Stosunek do prawa i sprawiedliwości. Marusia jest jedyną osobą, która decyduje się złożyć zeznania przeciwko bandytom. W ten sposób staje się symbolem sprawiedliwości i walki z przemocą.
  • Miłość. Film opowiada o miłości między Marusią i Witkiem. Ich uczucie jest trudne i pełne przeszkód, ale ostatecznie zwycięża.
  • Konflikt między miastem a prowincją. Marusia pochodzi z dużego miasta, a Witek mieszka na prowincji. Ich spotkanie to zderzenie dwóch odmiennych światów.

Ocena

U Pana Boga za piecem to udany film, który porusza ważne tematy w sposób interesujący i zabawny. Film jest dobrze zagrany i wyreżyserowany. Warto go obejrzeć, aby poznać bogatą kulturę i tradycję Podlasia.

Synonimy i zmiany szyku zdania

W celu uatrakcyjnienia tekstu zastosowałem następujące zmiany:

  • Wprowadziłem synonimy do niektórych słów i zwrotów. Na przykład:

    • „okradziona” – „okradziona, obrabowana, pozbawiona mienia”
    • „przez granicę” – „za granicę, na drugą stronę granicy”
    • „dochodzić swoich praw” – „bronić swoich praw, walczyć o swoje prawa”
    • „parafianin” – „wierny, wyznawca”
    • „powolny, spokojny rytm” – „niespieszny, leniwy rytm”
    • „przemoc” – „agresja, brutalność”
    • „upodobał jej się” – „zakochał się w niej, poczuł do niej sympatię”
    • „nie potrafi zdobyć się na odwagę” – „nie ma odwagi, nie śmie”
    • „podjąć działania” – „działać, zadziałać”
    • „w końcu” – „ostatecznie, wreszcie”
    • „zakochuje się w nim” – „odwzajemnia jego uczucia”
    • „postanawia zostać” – „decyduje się zamieszkać”
  • Zmieniłem szyk zdania w niektórych miejscach, aby nadać tekstowi płynność i rytm

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Bromski
scenariusz Tadeusz Chmielewski
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Polska
premiera 13 listopada 1998 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jacek Bromski (dialogi)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Komitet Kinematografii (koprodukcja) / Studio Filmowe Oko / Telewizja Polska
tytuł oryg. U Pana Boga za piecem

U Pana Boga za piecem to komedia obyczajowa z 1998 roku w reżyserii Jacka Bromskiego. Film opowiada historię młodej Rosjanki, Marusi, która przyjeżdża do Polski, aby handlować na bazarze. W lesie na trasie z granicy do miasteczka zostaje napadnięta przez bandę "Gruzina" i okradziona ze wszystkich pieniędzy. Jako jedyna zgłasza się na policję, przez co zostaje zatrzymana w miasteczku.

Marusia trafia na plebanię, gdzie mieszka młody organista Witek. Proboszcz miasteczka, który ma duży wpływ na lokalną społeczność, postanawia, że dziewczyna będzie mieszkać u Witka do czasu wyjaśnienia sprawy napadu.

Wkrótce okazuje się, że Marusia ma piękny głos. Proboszcz prosi ją o zaśpiewanie na ślubie córki burmistrza. Marusia zgadza się, ale jej myśli cały czas zaprzątają pieniądze, które straciła.

W międzyczasie Witek zaczyna się w Marusiu zakochiwać. Dziewczyna początkowo jest dla niego obojętna, ale z czasem także zaczyna go lubić.

W końcu Marusia dowiaduje się, że "Gruzin" przebywa w miasteczku. Postanawia odzyskać swoje pieniądze na własną rękę.

Film kończy się happy endem. Marusia odzyskuje pieniądze, a Witek wyznaje jej miłość. Para postanawia zostać razem.

Motywy

  • Miłość

Motyw miłości jest jednym z najważniejszych w filmie. Marusia i Witek zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale ich miłość musi przejść wiele prób. Dopiero gdy Marusia odzyska pieniądze i Witek wyrwie się z ciasnej prowincji, mogą być razem.

  • Przemoc

Przemoc jest kolejnym ważnym motywem w filmie. Marusia zostaje napadnięta przez bandę "Gruzina", a jej pieniądze zostają skradzione. Dochodzi również do bójki między Witkiem a "Gruzinem". Przemoc jest w filmie ukazana w sposób realistyczny, ale nie jest nadmiernie eksponowana.

  • Tożsamość

Film porusza również temat tożsamości. Marusia jest Rosjanką, która przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Wkrótce jednak przekonuje się, że nie jest tak łatwo odnaleźć się w nowym kraju. Witek również szuka swojej drogi w życiu. Chce wyrwać się z prowincji i poznać świat.

Ocena

U Pana Boga za piecem to udany film, który zdobył wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Film jest zabawny, ale jednocześnie porusza ważne tematy. Scenariusz jest dobrze napisany, a aktorstwo na wysokim poziomie.

Aktor Postać
Marusia
Witek Naliwajko
Ksiądz Antoni
Komendant Henryk
Jola
Sławek "Rudy"
Burmistrz Mieczysław
Gospodyni Ratajowa
Śliwiak
Córka burmistrza
Żona burmistrza
Policjant
Policjant
Ruda kobieta
Cudzoziemiec
Policjant
Pasażerka
Zakonnica
"Gruzin"
Jadzia
Pop Wasyl
Kierowca autokaru
Hanka, córka burmistrza
Policjant Boguś
Sprzedawczyni
Popadia
Zakonnica
Tania
Policjant
Policjant na konfrontacji
Policjant
Kościelny
Bandyta
Prokop
Pasażer
Pasażerka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *