Tytuł do praw / Freeheld (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

Tytuł do praw (Freeheld, 2015) to amerykański dramat biograficzny w reżyserii Petera Solletta. Film opowiada o prawdziwej historii Laurel Hester, lesbijskiej policjantki z New Jersey, która walczyła o to, by jej prawa emerytalne zostały przeniesione na jej partnerkę, Stacie Andree.

Laurel Hester (Julianne Moore) jest doświadczoną policjantką, która od lat pracuje w małej miejscowości w stanie New Jersey. Jest również lesbijką, ale ukrywa swoją orientację seksualną przed kolegami z pracy. Pewnego dnia Laurel poznaje Stacie Andree (Ellen Page), młodszą od siebie mechanik samochodową. Kobieta jest od razu oczarowana Stacie i szybko nawiązują romans.

Laurel i Stacie są szczęśliwe razem. Planują wspólne życie i wychowywanie dzieci. Niestety, pewnego dnia Laurel dowiaduje się, że ma raka płuc w zaawansowanym stadium. Lekarze dają jej tylko kilka miesięcy życia.

Laurel postanawia, że zrobi wszystko, aby zapewnić Stacie finansową stabilizację po jej śmierci. Chce, żeby prawa do jej świadczeń emerytalnych zostały przeniesione na partnerkę. Jednak prawo stanowe nie przewiduje możliwości dziedziczenia świadczeń emerytalnych przez osoby niespokrewnione.

Laurel i Stacie decydują się walczyć o swoje prawa. Zakładają fundację, która zbiera pieniądze na pokrycie kosztów sądowych. Ich sprawa zyskuje rozgłos w mediach i wkrótce staje się symbolem walki o równość dla osób LGBT+.

W końcu, po długiej i wyczerpującej batalii, Laurel i Stacie wygrywają sprawę. Prawo stanowe zostaje zmienione i osoby niespokrewnione mogą dziedziczyć świadczenia emerytalne.

Tytuł do praw to poruszający i inspirujący film, który opowiada o miłości, determinacji i walce o sprawiedliwość. Film jest dobrze zagrany i zrealizowany, a jego historia jest niezwykle aktualna.

Oto kilka kluczowych elementów filmu:

  • Miłość i determinacja: Laurel i Stacie to bohaterki, które kochają się i są gotowe zrobić wszystko dla siebie. Ich determinacja w walce o swoje prawa jest godna podziwu.
  • Walka o równość: Film opowiada o walce o równość dla osób LGBT+. Jest to ważna historia, która może inspirować do działania.
  • Aktywizm: Film pokazuje, jak aktywizm może przynieść pozytywne zmiany. Kampania Laurel i Stacie przyczyniła się do zmiany prawa stanowego.

Tytuł do praw to film, który warto zobaczyć. Jest to wzruszająca i inspirująca historia, która może zmienić nasze spojrzenie na świat.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Peter Sollett
scenariusz Ron Nyswaner
gatunek Dramat, Biograficzny
produkcja USA
premiera 13 września 2015 (Światowa)
studio Double Feature Films / Endgame Entertainment / Incognito Pictures /
tytuł oryg. Freeheld

Tytuł do praw / Freeheld (2015) to amerykański dramat biograficzny, wyreżyserowany przez Petera Solletta na podstawie scenariusza Rona Nyswanera. Film opowiada prawdziwą historię Laurel Hester, policjantki z New Jersey, która po zdiagnozowaniu nieuleczalnego raka płuc walczy o to, by jej emerytura została przepisana na rzecz jej partnerki, Stacie Andree.

Film rozpoczyna się od przedstawienia bohaterek. Laurel jest policjantką z ponad dwudziestoletnim stażem. Jest odważna, niezależna i sprawiedliwa. Stacie jest młodszą od niej mechanik samochodową. Jest energiczna, pełna życia i miłości. Kobiety poznają się na przyjęciu u przyjaciół i od razu zakochują się w sobie.

Początkowo Laurel ukrywa swój związek z Stacie przed kolegami z pracy. Boi się, że zostanie odrzucona lub zwolniona. Jednak Stacie nie pozwala jej na to. Wymaga, aby Laurel była sobą, nawet jeśli ma to oznaczać walkę z systemem.

Ich szczęście nie trwa jednak długo. Laurel dowiaduje się, że ma raka płuc. Jest w zaawansowanym stadium choroby i ma tylko kilka miesięcy życia. Kobieta postanawia wykorzystać ten czas, aby zapewnić Stacie stabilność finansową. Chce, aby jej partnerka mogła godnie żyć po jej śmierci.

Okazuje się jednak, że prawo w New Jersey nie zezwala na przepisywanie emerytury na rzecz partnera lub partnerki tej samej płci. Laurel musi więc rozpocząć walkę o swoje prawa. W jej obronie staje jej partner z pracy, Dane Wells, a także aktywiści z organizacji LGBT.

Walka trwa wiele miesięcy. Laurel i Stacie spotykają się z wieloma przeszkodami. Jednak ich determinacja i wsparcie, jakie otrzymują od innych, sprawiają, że w końcu udaje im się wygrać. W 2009 roku Sąd Najwyższy New Jersey orzeka, że prawo stanowe nie może dyskryminować par jednopłciowych. Laurel może więc przepisać swoją emeryturę na Stacie.

Tytuł do praw / Freeheld to poruszający film, który opowiada ważną historię. Film pokazuje, jak bardzo ważne jest, aby walczyć o swoje prawa, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe. Film jest również hołdem dla siły miłości i determinacji.

Oto niektóre z kluczowych motywów filmu:

  • Miłość: Laurel i Stacie to silna i kochająca para. Ich miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody.
  • Walka o prawa: Film opowiada o walce o równość i sprawiedliwość dla par jednopłciowych.
  • Dezycja: Laurel musi podjąć trudną decyzję, czy walczyć o swoje prawa, nawet jeśli oznacza to walkę z systemem.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Został nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Aktor Postać
Laurel Hester
Stacie Andree
Dane Wells
Steven Goldstein
Todd Belkin
Reynolds
Urzędniczka miejska
Margaret
Jeeter
Debbie, członkini drużyny Stacie
Estelle
Quesada
Bandyta
Carol Andree
Pat Gerry
Toohey
Dan Wickery
Klientka baru Paradise
Cat
Jake
Koleżanka z drużyny Stacie
Lynda Hester
Sekretarka departamentu policji
Protestujący
Facet ze stowarzyszenia studentów
Opryszek
Maggie
Koleżanak z drużyny Stacie
Policjant stanowy New Jersey
Strażnik ochrony
Dr Tonner
Honorowy strażnik
Bryan Kelder
Bill Johnson
Wyższa urzędniczka od równouprawnienia
Maya Kelder
Wyższa urzędniczka od równouprawnienia
Derrick
Detektyw Ocean City
Ojciec John
Peter Santucci
Don Bennett
Hannah
Christy Miller
Kierowca Jeepa
Harriet
Reporterka TV
Strażnik honorowy
Bandyta
Christine, dziewczyna Gastona
Żałobnik
Sąsiad
Gość klubu gejowskiego
Protestujący
Protestująca
Protestująca
Detektyw Ocean Co.
Mechanik
Barman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *