Taxidermia (2006)

Film

Czas trwania: 1 godz. 31 min.

Opis

Taxidermia to film węgierskiego reżysera Györgyego Pálfi, który w 2006 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Jest to groteskowa opowieść o trzech pokoleniach mężczyzn, których życie splata się z historią Węgier.

Pierwsza historia to opowieść o Vendelu Morosgoványim, austro-węgierskim żołnierzu, który podczas I wojny światowej zostaje przydzielony do szpitala polowego. Vendel jest mężczyzną o nieograniczonym apetycie na seks, którego seksualne fantazje graniczą z perwersją. Pewnego dnia, gdy Vendel jest sam w szpitalu, natyka się na zwłoki młodej kobiety. Mężczyzna zostaje ogarnięty pożądaniem i oddaje się morderstwu i kanibalizmie.

Druga historia to opowieść o Kálmánie Balatonym, synu Vendela. Kálmán jest właścicielem olbrzymich kotów i mistrzem świata w jedzeniu na czas. Mężczyzna jest obsesyjnie zakochany w swojej żonie, która jednak nie odwzajemnia jego uczuć. Kálmán, aby zaimponować żonie, postanawia wziąć udział w konkursie jedzenia na czas. W czasie konkursu mężczyzna traci kontrolę nad sobą i zjada żywego kota.

Trzecia historia to opowieść o Lajosce Balatonie, wnuku Vendela i Kálmána. Lajoska jest preparatorem zwierząt, który marzy o nieśmiertelności. Mężczyzna eksperymentuje z różnymi metodami balsamowania, aby znaleźć sposób na zatrzymanie śmierci. W końcu Lajoska znajduje sposób na osiągnięcie swojego celu, ale cena, jaką za to płaci, jest wysoka.

Taxidermia to film, który łączy w sobie elementy groteski, komedii, dramatu i horroru. Film jest metaforyczną opowieścią o historii Węgier, która to historia jest pełna upadków i wzlotów, absurdu i okrucieństwa.

Film jest utrzymany w wyrazistej stylistyce, która jest pełna kontrastów. Obrazy są często brzydkie i odrażające, ale jednocześnie piękne i fascynujące. Muzyka jest niepokojąca i przerażająca, ale jednocześnie wciągająca i hipnotyzująca.

Postacie w filmie są złożone i niejednoznaczne. Vendel jest z jednej strony potworem, ale z drugiej strony jest też ofiarą. Kálmán jest mężczyzną o wielkich ambicjach, ale jest też człowiekiem nieszczęśliwym i samotnym. Lajoska jest człowiekiem genialnym, ale jest też człowiekiem obsesyjnym i niebezpiecznym.

Taxidermia to film, który nie jest dla każdego. Jest to film trudny i wymagający, ale jednocześnie jest to film, który zapada w pamięć.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdań w opisie filmu:

 • Zamiast „niezwykle barwny krąg postaci” można użyć „niejednorodny i kontrastowy zbiór bohaterów”.
 • Zamiast „austro-węgierski żołnierz i seksoholik” można użyć „mężczyzna o nieograniczonym apetycie na seks”.
 • Zamiast „mistrz świata w… jedzeniu na czas” można użyć „rekordzista świata w szybkim jedzeniu”.
 • Zamiast „wnuk, Lajoska Balatony marzący o nieśmiertelności preparator zwierząt” można użyć „mężczyzna, który marzy o nieśmiertelności i próbuje ją osiągnąć poprzez balsamowanie zwierząt”.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie, które można dodać do opisu:

 • Film był kręcony w Budapeszcie i Wiedniu.
 • Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.
 • Film został okrzyknięty przez krytyków jednym z najlepszych filmów węgierskich XXI wieku.

Mam nadzieję, że ten opis jest satysfakcjonujący.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria György Pálfi
scenariusz György Pálfi / Zsófia Ruttkay
gatunek Dramat / Horror / Komedia
produkcja Austria / Francja / Węgry
premiera 3 lutego 2006 (świat)
studio Amour Fou Filmproduktion / Eurofilm Stúdió / Katapult Film (koprodukcja) /
data produkcji 2006
tytuł oryg. Taxidermia
inne tytuły Taxidermia - Der Ausstopfer Austria Taxidermia - Friss oder stirb (tytuł video) Niemcy Taxidermie Francja

Taxidermia (2006) to węgierski film komediodramat z elementami horroru w reżyserii Györgyego Pálfi. Jest to drugi film reżysera po Czkawce (2004), który zyskał uznanie międzynarodowej krytyki.

Film opowiada o trzech pokoleniach mężczyzn, z których każde jest na swój sposób odchylone od normy. Pierwsza historia to opowieść o Vendelu Morosgoványim, austro-węgierskim żołnierzu, który w czasie I wojny światowej zostaje ciężko ranny. Po wojnie zostaje poddany eksperymentom medycznym, które prowadzą do jego deformacji i uzależnienia od seksu.

Druga historia dotyczy syna Vendela, Kálmána Balatony'ego. Kálmán jest właścicielem olbrzymich kotów i mistrzem świata w jedzeniu na czas. Jego pasja do jedzenia prowadzi do jego otyłości i śmierci.

Trzecia historia opowiada o wnuku Kálmána, Lajosce Balatonym. Lajoska jest preparatorem zwierząt, który marzy o nieśmiertelności. Jego eksperymenty z mumifikacją prowadzą do jego własnej śmierci.

Taxidermia to film groteskowy, który wykorzystuje elementy czarnego humoru i body horroru. Film jest metaforyczną opowieścią o historii Węgier XX wieku. Każda z trzech historii przedstawia inny aspekt węgierskiej historii i kultury.

Historia Vendela Morosgoványiego to metafora rozpadu Austro-Węgier. Vendel jest symbolem upadającej potęgi imperium. Jego deformacje i uzależnienie od seksu są symbolem dekadencji i degeneracji.

Historia Kálmána Balatony'ego to metafora komunizmu. Kálmán jest symbolem człowieka, który został zniewolony przez system. Jego otyłość jest symbolem konsumpcjonizmu i bierności.

Historia Lajoski Balatony'ego to metafora współczesnej Węgier. Lajoska jest symbolem człowieka, który poszukuje sensu życia. Jego eksperymenty z mumifikacją są symbolem poszukiwania nieśmiertelności i wieczności.

Taxidermia to film nietypowy i kontrowersyjny. Jest to film, który nie pozostawia widza obojętnym. Film jest wart obejrzenia, choć może nie każdemu przypadnie do gustu.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

 • Film został nakręcony w Budapeszcie i Wiedniu.
 • Film był nominowany do nagrody głównej na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2006 roku.
 • Film otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach w 2006 roku.

Ocena filmu:

4,5/5

Polecam:

 • osobom, które lubią filmy nietypowe i kontrowersyjne
 • osobom, które interesują się historią Węgier
 • osobom, które szukają filmu, który nie pozostawi ich obojętnym
Aktor Postać
Kálmán Balatony
Vendel Morosgoványi
Lajoska Balatony
Żona podporucznika
Stary Kálmán Balatony
Mamusia
Podporucznik
Młody podporucznik
Leóna
Trener
Ksiądz
Wujek Otto
Wspaniały dziadek
Kasjer
Komentator
Krisztián
Dr Regõczy Andor
Gizi Aczél
Béla Miszlényi
Sowiecki generał
Dzidziuś
Dzidziuś
Bułgarski zawodnik
Rumuński zawodnik
Sowiecki zawodnik
Wujek Eugene
Szvigadurin
Portásnõvér
Tolmácsnõ
Trener
Trener
Trener
Trener
Trener
Trener
Böllér
Trener fitnessu
Młody Kálmán
Lekarz
Zawodnik z Korei Północnej
Kasjerka
Mała Lajoska
Polski zawodnik
Tancerka
Towarzysz Éles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *