Szpital Przemienienia (1978)

Film

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis

Szpital Przemienienia (1978) to film psychologiczny, który podejmuje problematykę odpowiedzialności moralnej w warunkach totalnego zagrożenia. Akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym zagrożonym zamknięciem przez hitlerowskich okupantów. Rodzi to różne postawy pracującego tam personelu medycznego.

Młody lekarz Stefan (Piotr Dejmek) przybywa do szpitala z pełnymi ideałów. Jest przekonany, że należy traktować pacjentów z szacunkiem i poświęcić im swoje życie. Szybko jednak zderza się z rzeczywistością. W szpitalu panuje chaos i bezprawie. Lekarze stosują wobec pacjentów nieludzkie metody leczenia, a personel pielęgnacyjny dopuszcza się przemocy.

Doktor Kauters (Henryk Bista) jest chirurgiem, który wierzy, że tylko interwencja chirurgiczna może wyleczyć choroby psychiczne. Nie liczy się dla niego cierpienie pacjentów, a jedynie jego własne ambicje naukowe. Doktor Rygier (Zbigniew Zapasiewicz) jest autorytarnym dyrektorem szpitala. Uważa, że pacjenci to nie ludzie, a jedynie przedmioty, które należy podporządkować. Doktor Marglewski (Wojciech Pszoniak) jest psychiatrą, który uważa, że choroba psychiczna jest rodzajem nawiedzenia. Nie wierzy w skuteczność leczenia, a jedynie w modlitwę i religię.

Doktor Nosilewska (Ewa Dałkowska) jest jedyną lekarką w szpitalu. Jest to postać pełna empatii i współczucia. Nie zgadza się z metodami stosowanymi przez innych lekarzy i stara się pomagać pacjentom w miarę swoich możliwości.

Gdy do szpitala przybywają Niemcy, sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna. Lekarze otrzymują rozkaz zlikwidowania wszystkich pacjentów. Stefan próbuje protestować, ale nikt go nie słucha. Doktor Kauters postanawia poddać się Niemcom, doktor Rygier deklaruje się jako Polak, a doktor Marglewski przyznaje, że jest Żydówką.

Pacjenci zostają wymordowani. Stefanowi udaje się uciec z grupą pacjentów, ale trafia do lasu. Tam znajduje martwego chłopca, którego próbuje uratować. Mimo że chłopiec jest już martwy, Stefan nie chce go zostawić. Wnosi go na plecach przez las, aż do granicy z Generalnym Gubernatorstwem.

Szpital Przemienienia to film poruszający i wstrząsający. Przedstawia obraz totalnej zniewolenia i bezradności człowieka w obliczu przemocy. Film podejmuje również kwestie moralne, takie jak odpowiedzialność za drugiego człowieka i konieczność walki o sprawiedliwość.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film został oparty na powieści Stanisława Lema o tym samym tytule.
  • Scenariusz filmu napisał Michał Komar.
  • Film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1978 roku.

Film jest wart obejrzenia, ponieważ:

  • Przedstawia ważną i poruszającą historię.
  • Jest dobrze zrealizowany pod względem artystycznym.
  • Porusza ważne kwestie moralne.
Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Edward Żebrowski
scenariusz Edward Żebrowski, Michał Komar
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 28 marca 1979 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Stanisław Lem (powieść)
studio Studio Filmowe Tor
tytuł oryg. Szpital Przemienienia
inne tytuły Hospital of the Transfiguration Miedzynarodowe

Szpital Przemienienia (1978) to dramat psychologiczny w reżyserii Edwarda Żebrowskiego, oparty na powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Film opowiada o losach młodego lekarza, Stefana, który rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym w czasie okupacji niemieckiej.

Akcja filmu rozgrywa się w 1939 roku, w niewielkim szpitalu dla umysłowo chorych położonym w lesie. Personel medyczny tworzą czterej lekarze o różnych temperamentach i poglądach:

  • Doktor Kauters (Henryk Bista) jest zwolennikiem radykalnych metod leczenia, takich jak lobotomia.
  • Doktor Rygier (Zbigniew Zapasiewicz) to karierowicz, który bardziej interesuje się polityką niż pacjentami.
  • Doktor Marglewski (Wojciech Pszoniak) uważa, że choroba psychiczna jest rodzajem nawiedzenia.
  • Doktor Nosilewska (Ewa Dałkowska) jest jedyną osobą, która traktuje pacjentów z szacunkiem.

Do zespołu dołącza Stefan (Piotr Dejmek), który jest pełen ideałów i chce pomagać pacjentom. Szybko jednak przekonuje się, że w szpitalu panują skrajnie nieludzkie warunki.

Pewnego dnia do szpitala przyjeżdżają Niemcy, którzy informują, że placówka zostanie zlikwidowana, a pacjenci zamordowani. Lekarze stają przed moralnym dylematem: czy ukrywać pacjentów, czy też spróbować ich uratować.

Stefan postanawia podjąć ryzyko i ukryć grupę pacjentów w lesie. Jednak jego plan nie zostaje zrealizowany. Niemcy odkrywają ukrywających się pacjentów i rozstrzeliwują ich.

Stefanowi udaje się uciec, ale na plecach dźwiga ciało jednego z pacjentów, który został zabity. Nie wie, że chłopiec jest już martwy.

Szpital Przemienienia to film poruszający tematykę odpowiedzialności moralnej w ekstremalnych warunkach. Stefan jest postacią tragiczną, która staje przed wyborem, który nie ma dobrego rozwiązania. Może uratować życie kilku pacjentów, ale skazać na śmierć pozostałych.

Film jest również ważnym świadectwem zbrodni nazistowskich. Pokazuje, że nawet w obliczu śmierci ludzie potrafią zachować godność i szacunek do innych.

Oto kilka dodatkowych uwag na temat filmu:

  • Film został nakręcony w plenerach w miejscowościach Rudnik nad Sanem i Nowa Dęba.
  • W filmie wystąpiła czołówka polskich aktorów, m.in. Piotr Dejmek, Henryk Bista, Zbigniew Zapasiewicz, Ewa Dałkowska, Gustaw Holoubek i Wojciech Pszoniak.
  • Film zdobył szereg nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym w San Sebastián i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Szpital Przemienienia to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca i ważna opowieść o ludzkiej kondycji w obliczu totalitaryzmu.

Aktor Postać
Stefan
Inżynier Andrzej Nowacki
Dr Kauters
Dr Nosilewska
Pisarz Zygmunt Sekułowski
Dr Pajączkowski
Pielęgniarz Józef
SS-man Thiesdorf
Dr Marglewski
Dr Rygier
Kompozytor Jakub
Dr Stanisław Kozłowski
Pacjentka szpitala
Pacjent szpitala
Pacjentka szpitala
Oficer SS
Pacjentka szpitala
Pacjent szpitala
Pacjent szpitala
Nowacka, żona inżyniera
Pacjentka szpitala
Pacjentka szpitala
Żandarm SS
Gość na prelekcji Sekułowskiego i imieninach dyrektora Pajączkowskiego
Gość na imieninach dyrektora Pajączkowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *