Symetria (2003)

Film

Czas trwania: 1 godz. 39 min.

Opis

Symetria to polski dramat filmowy z 2003 roku w reżyserii Konrada Niewolskiego, nakręcony na podstawie własnego scenariusza. Film opowiada historię Łukasza, młodego mężczyzny, który zostaje niesłusznie aresztowany pod zarzutem napadu na starszą kobietę. Trafia do aresztu śledczego, gdzie musi przystosować się do nowej rzeczywistości.

Akcja filmu rozpoczyna się pewnego wieczoru, gdy Łukasz (Arkadiusz Detmer) wraca do domu z pracy. Na parkingu zostaje zaczepiony przez grupę mężczyzn, którzy grożą mu i w końcu go biją. Łukasz zostaje zatrzymany przez policję i oskarżony o napaść na starszą kobietę.

Młody mężczyzna zaprzecza oskarżeniom, ale nie ma żadnych dowodów, które mogłyby go oczyścić. Jego adwokat (Janusz Gajos) próbuje wydostać go z aresztu, ale bezskutecznie.

W areszcie Łukasz poznaje innych więźniów, w tym starszego mężczyznę, który nazywa się „Stary” (Krzysztof Globisz). Stary jest szefem grypsujących, grupy więźniów, którzy przestrzegają własnych, ścisłych zasad.

Łukasz chce znaleźć schronienie wśród grypsujących, ponieważ wierzy, że tylko oni mogą mu zapewnić bezpieczeństwo. Jednak musi przejść przez rytuał przejścia, który wiąże się z bólem i cierpieniem.

Łukasz stopniowo przystosowuje się do życia w więzieniu. Zaczyna rozumieć zasady grypsujących i zaczyna się z nimi identyfikować. Jednak nie zapomina o swoim niewinnym skazaniu i nie rezygnuje z walki o sprawiedliwość.

Symetria to film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Reżyser Konrad Niewolski opierał się na historii Adama, który został niesłusznie aresztowany pod zarzutem napadu na bank.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał szereg nagród, w tym nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategoriach: najlepsze zdjęcia, najlepsza drugoplanowa rola kobieca i najlepsza drugoplanowa rola męska.

Motywy i symbolika

Film Symetria porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Niesłuszne skazanie – historia Łukasza to opowieść o człowieku, który został niesłusznie skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Film pokazuje, jak trudne i bolesne może być życie w cieniu niewinnego wyroku.
  • Świat więzienny – film daje wgląd w świat więzienny, który jest miejscem pełnym przemocy, bólu i cierpienia. Film pokazuje, jak więzienie może zmieniać ludzi, zarówno na dobre, jak i na złe.
  • Tożsamość – film porusza również temat tożsamości. Łukasz, który pochodzi z zamożnej rodziny, musi przystosować się do życia w więzieniu, gdzie musi nauczyć się nowych zasad i zachowań. Film pokazuje, jak trudne może być odnalezienie swojej tożsamości w nowym środowisku.

Symbolika filmu

W filmie Symetria można znaleźć wiele symboli. Jednym z nich jest woda, która pojawia się w wielu scenach. Woda może symbolizować oczyszczenie, ale także zagrożenia. W filmie woda jest często kojarzona z więzieniem, które może być miejscem zarówno oczyszczenia, jak i upadku.

Innym symbolem jest liczba 7, która pojawia się w kilku scenach. Liczba 7 może symbolizować symetrię, ale także nieskończoność. W filmie 7 może symbolizować nieskończoną walkę Łukasza o sprawiedliwość.

Ocena filmu

Symetria to film poruszający i intrygujący. Film dobrze oddaje atmosferę więzienia i pokazuje, jak trudne i bolesne może być życie w cieniu niewinnego wyroku. Symetria to film, który warto obejrzeć, aby zastanowić się nad ważnymi tematami, takimi jak niesłuszne skazanie, świat więzienny i tożsamość.

Podsumowanie

Symetria to film, który zapada w pamięć. To film, który warto obejrzeć, aby zastanowić się nad ważnymi tematami.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Konrad Niewolski
scenariusz Konrad Niewolski
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 17 września 2003 (Światowa)
dystrybucja SPI International Polska Sp. z o.o.
studio EM Jolanta Dobosz / SPI International / Studio Orka (postprodukcja)
tytuł oryg. Symetria
inne tytuły Symmetry Miedzynarodowe Symmetry Wielka Brytania

Symetria to polski dramat filmowy z 2003 roku w reżyserii Konrada Niewolskiego, nakręcony na podstawie własnego scenariusza. Film opowiada historię 26-letniego Łukasza, który zostaje niesłusznie oskarżony o napad na starszą kobietę i trafia do aresztu śledczego.

Akcja filmu rozpoczyna się w nocnym klubie. Łukasz, który jest studentem geografii, spędza wieczór ze swoimi kolegami. Po wyjściu z klubu widzi starszą kobietę, która zostaje napadnięta przez dwóch mężczyzn. Łukasz interweniuje i zostaje pobity przez napastników.

Następnego dnia Łukasz zostaje aresztowany pod zarzutem napadu na kobietę. Nie może uwierzyć, że został oskarżony o coś, czego nie zrobił. Jego matka wynajmuje adwokata, który próbuje udowodnić jego niewinność, ale sprawa jest trudna.

Łukasz trafia do aresztu śledczego. Jest tam przetrzymywany w celi przejściowej, gdzie przebywają mężczyźni o różnej przeszłości. Łukasz jest zdenerwowany i przestraszony. Nie wie, co go czeka.

Wkrótce Łukasz staje się celem prześladowań ze strony innych więźniów. Jest bity i poniżany. W końcu postanawia, że musi znaleźć sposób, aby się obronić.

Łukasz dowiaduje się, że w areszcie istnieje grupa grypsujących, którzy rządzą więzieniem. Postanawia dołączyć do tej grupy, wierząc, że to jedyny sposób, aby przetrwać.

Łukasz musi nauczyć się grypsować, przestrzegać panujących w areszcie zasad i spłacić swój dług wobec innych więźniów. W tym czasie uczy się też, jak radzić sobie z przemocą i agresją.

W końcu Łukaszowi udaje się udowodnić swoją niewinność. Jest wypuszczony z aresztu, ale jego życie już nigdy nie będzie takie samo.

Motywacje bohaterów

Głównym bohaterem filmu jest Łukasz. Jest to młody człowiek, który jest uczciwy i niewinny. Został oskarżony o coś, czego nie zrobił, i musi znaleźć sposób, aby udowodnić swoją niewinność.

Motywacją Łukasza jest walka o sprawiedliwość. Chce udowodnić, że jest niewinny i że nie należy go karać za przestępstwo, którego nie popełnił.

Kolejnym ważnym bohaterem filmu jest matka Łukasza. Jest to silna i determinacyjna kobieta, która zrobi wszystko, aby wyciągnąć syna z aresztu.

Motywacją matki Łukasza jest miłość do syna. Chce, aby był wolny i aby mógł żyć normalnym życiem.

Konflikty w filmie

Głównym konfliktem w filmie jest konflikt między Łukaszem a światem, w którym się znalazł. Łukasz jest człowiekiem uczciwym i niewinnym, który został wrzucony do świata przemocy i korupcji.

Kolejnym konfliktem w filmie jest konflikt między Łukaszem a innymi więźniami. Łukasz musi nauczyć się radzić sobie z agresją i przemocą, aby przetrwać w areszcie.

Temat filmu

Tematem filmu jest walka o sprawiedliwość. Film pokazuje, jak trudne może być udowodnienie swojej niewinności, gdy system jest skorumpowany.

Film porusza również temat przemocy i agresji w więzieniach. Pokazuje, jak łatwo można stać się ofiarą przemocy, nawet jeśli jest się niewinnym.

Ocena filmu

Symetria to dobry film, który porusza ważne tematy. Film jest dobrze zrealizowany i aktorzy grają przekonująco.

Film jest szczególnie godny polecenia osobom, które interesują się tematem przemocy i agresji w więzieniach. Film pokazuje, jak przemoc może zmienić człowieka i jak trudno jest z niej uciec.

Podsumowanie

Symetria to film, który porusza ważne tematy i porusza widza. Film jest dobrze zrealizowany i aktorzy grają przekonująco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *