Spaleni słońcem / Utomlyonnye solntsem (1994)

Film

Czas trwania: 2 godz. 15 min.

Opis

Film „Spaleni słońcem” to dramat historyczny z 1994 roku w reżyserii Nikity Michałkowa, zdobywca Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Akcja filmu rozgrywa się w Związku Radzieckim w 1936 roku, w okresie stalinowskiej czystki.

Głównym bohaterem filmu jest Siergiej Kotow, pułkownik Armii Czerwonej, bohater wojny domowej i bliski przyjaciel Stalina. Kotow mieszka z żoną Marusią i córką Nadią w podmoskiewskiej daczy. Ich życie jest spokojne i beztroskie, aż do dnia, gdy w ich domu zjawia się Dymitr, dawny przyjaciel Marusi.

Dymitr jest agentem NKWD, który przyjechał, aby aresztować Kotowa. Kotow jest zszokowany i nie może uwierzyć, że jego przyjaciel może być przeciwko niemu. Dymitr próbuje przekonać Kotowa, że jest tylko pionkiem w grze Stalina, ale Kotow nie chce się poddać.

W tym samym czasie Marusia również przeżywa trudne chwile. Jej dawne uczucia do Dymitra budzą się na nowo, a jej małżeństwo z Kotowem zaczyna się chwiać. Nadia natomiast jest zafascynowana Dymitrem i jego opowieściami.

W końcu Kotow zostaje aresztowany i wywieziony do obozu pracy. Marusia i Nadia zostają same, a ich życie zmienia się nieodwracalnie.

Film „Spaleni słońcem” to poruszająca opowieść o miłości, zdradzie i bezwzględnej władzy. To także wstrząsający obraz stalinowskiej czystki, która zniszczyła życie milionów ludzi.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film jest podzielony na dwie części. Pierwsza część ukazuje idylliczne życie Kotowa i jego rodziny przed aresztowaniem. Druga część przedstawia dramatyczne wydarzenia, które nastąpiły po aresztowaniu.
  • Film został nakręcony w stylu realistycznym, z dużym naciskiem na wiarygodność historyczną.
  • Film zdobył wiele nagród, w tym Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oto kilka synonimów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • „Przyjazd dawnego przyjaciela rodziny” można zastąpić wyrażeniem „przybycie znajomego z przeszłości”.
  • „W połowie lat 30. XX w.” można zastąpić wyrażeniem „w latach trzydziestych XX wieku”.
  • „Zasłużony weteran wojny domowej” można zastąpić wyrażeniem „odważny bojownik rewolucyjny”.
  • „Sielankowy nastrój wczasów” można zastąpić wyrażeniem „beztroska atmosfera wakacji”.
  • „Tajemniczy młodzieniec z Moskwy” można zastąpić wyrażeniem „nieznajomy przybysz z miasta”.
  • „Rok 1936” można zastąpić wyrażeniem „rok tysiąc dziewięćset trzydzieści sześć”.
  • „Pułkownik Siergiej Kotow mieszka z rodziną w podmoskiewskiej daczy” można zastąpić wyrażeniem „pułkownik Siergiej Kotow wraz z rodziną mieszka w podmoskiewskim domu letniskowym”.
  • „Gospodarz, który uważa się za dobrego przyjaciela Stalina (i za bohatera wojny domowej), jest pewien, że nic złego go juz nie spotka” można zastąpić wyrażeniem „pułkownik Kotow, który jest przekonany o swojej nieskazitelności i przychylności Stalina, nie podejrzewa, że grozi mu niebezpieczeństwo”.
  • „Wizyta starego przyjaciela żony pułkownika, Dymitra, który jest agentem NKWD, burzy poczucie bezpieczeństwa rodziny – które niestety jest złudne” można zastąpić wyrażeniem „przybycie nieznajomego, który okazuje się agentem NKWD, powoduje, że rodzina Kotowów traci poczucie bezpieczeństwa, które okazało się złudne”.
  • „Letni dzień 1936 roku” można zastąpić wyrażeniem „upalny letni dzień w roku tysiąc dziewięćset trzydzieści sześć”.
  • „Bohater rewolucji bolszewickiej”
Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Nikita Michałkow
scenariusz Nikita Michałkow, Rustam Ibragimbekov
gatunek Dramat
produkcja Francja, Rosja
premiera 21 maja 1994 (Światowa) 14 czerwca 1996 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $2 313 461 na świecie$2 302 338 w USA$11 123 poza USA
budżet $2 800 000
na podstawie Rustam Ibragimbekov (dialogi) / Nikita Michałkow (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Solopan
studio Caméra One / Canal+ / Studio Trite
tytuł oryg. Utomlyonnye solntsem
inne tytuły Burnt by the Sun Miedzynarodowe Burnt by the Sun Miedzynarodowe Burnt by the Sun USA

Spaleni słońcem

Rok 1936. W Związku Radzieckim trwa wielka czystka stalinowska, w wyniku której aresztowanych i zamordowanych zostaje miliony ludzi. W tym mrocznym okresie rozgrywa się akcja filmu Spaleni słońcem, opowiadającego historię rodziny pułkownika Armii Czerwonej Siergieja Kotowa.

Kotow jest bohaterem rewolucji i bliskim przyjacielem Stalina. Żyje w dostatku i błogim spokoju w podmoskiewskiej daczy, otoczony kochającą rodziną: żoną Marusią i córką Nadią. Pewnego dnia do ich domu przybywa Dymitr, dawny przyjaciel Marusi. Jest on agentem NKWD, który przyjechał, aby aresztować Kotowa.

Przyjazd Dymitra burzy idylliczną atmosferę w rodzinie. Dymitr ożywia u Marusi wspomnienia dawnej miłości, a jego obecność wzbudza zazdrość Kotowa. Wkrótce między mężczyznami wybucha konflikt, który doprowadzi do tragicznych konsekwencji.

Film Spaleni słońcem to pełna napięcia i emocji opowieść o miłości, zdradzie i stalinowskiej terrorze. Obraz jest znakomitym przykładem kina moralnego niepokoju, które w okresie pieriestrojki odważnie stawiało pytania o przeszłość i teraźniejszość ZSRR.

Analiza filmu

Tematyka i przesłanie

Spaleni słońcem to film o wielu tematach. Jednym z najważniejszych jest temat stalinowskiej czystki. Obraz pokazuje, jak terror komunistyczny niszczy ludzkie życie i rodziny. Kotow jest ofiarą systemu, który w jednej chwili może zmienić go z bohatera w zdrajcę.

Kolejnym ważnym tematem filmu jest miłość. Miłość Marusi i Kotowa jest silna i pełna pasji, ale zostaje wystawiona na próbę przez pojawienie się Dymitra. Dymitr jest symbolem przeszłości, która nieustannie wraca i zakłóca teraźniejszość.

Forma filmowa

Spaleni słońcem to film niezwykle dopracowany pod względem formalnym. Obraz został nakręcony w stylu realistycznym, z wykorzystaniem naturalnych plenerów. Reżyser, Nikita Michałkow, zwraca szczególną uwagę na szczegóły, które pomagają stworzyć atmosferę epoki.

Film jest również bogaty w symbolikę. Przykładem może być scena, w której Kotow płynie łódką po rzece. Łódź symbolizuje los człowieka, który jest zdany na łaskę i niełaskę systemu.

Odbiór filmu

Spaleni słońcem został nagrodzony Złotą Palmą na 47. Festiwalu Filmowym w Cannes. Obraz był również nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność.

Podsumowanie

Spaleni słońcem to jeden z najważniejszych filmów w historii kina rosyjskiego. Obraz jest znakomitym przykładem kina moralnego niepokoju, które w okresie pieriestrojki odważnie stawiało pytania o przeszłość i teraźniejszość ZSRR.

Aktor Postać
Pułkownik Siergiej Petrowicz Kotow
Dmitrij "Mitja" Arsentiew
Marusia, żona Kotowa
Nadja, córka Kotowa
Katja Mochowa, gosposia
Kirik
Philippe
Jelena Michajłowna
Olga Nikołajewna, matka Marusi
Wsiewołod Konstantynowicz, stryj Marusi
Kierowca ciężarówki
Liuba Gruszewa
Oficer NKWD
Porucznik Kolia, czołgista
Lidija Stiepanowna
Drużynowa pionierów
Czołgista
Pracownik NKWD
Czołgista
Pracownik NKWD
Wokalista w kwartecie instrumentalnym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *