Sny / Yume (1990)

Film

Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Opis

„Sny” to fascynujący film, który przenosi nas w głąb ludzkiego umysłu, odkrywając jego najskrytsze pragnienia i najgłębsze lęki. Ishirô Honda oraz Akira Kurosawa w tej wyjątkowej produkcji zapraszają widza do podróży przez osiem krótkometrażowych opowieści, zbudowanych na fundamencie snów samego Kurosawy. Każda z tych historii stanowi odrębną refleksję nad kondycją ludzką i naszym miejscem we wszechświecie.

Przedstawienie ludzkich pragnień i obaw stanowi osnowę narracyjną „Snów”. Początkowo widzimy niewinność dziecka, które pragnie poznać świat wokół siebie. Jednakże wraz z rozwijającą się fabułą, obraz staje się coraz bardziej przesiąknięty brutalnością ludzką, która przybiera monstrualne kształty dzięki postępu technologicznemu. Słowem wizja zagłady atomowej, która staje się preludium do kolejnych dzieł Kurosawy, zwłaszcza „Sierpniowej Rapsodii”.

Film składa się z osiemnastu krótkich opowieści, które splatają się w egzystencjalny łańcuch znaczeń. Każda kolejna historia wzbogaca poprzednią, nadając nowe aspekty jej interpretacji. Przechodzimy przez spokojne pejzaże wiejskie, gdzie natura wydaje się harmonijnie współgrać z ludzką egzystencją, aż po spotkania z duchami poległych żołnierzy, które stanowią przejmujący hołd dla tych, którzy zginęli w wojennych okrucieństwach.

Symbolika przesiąka każdą z opowieści, otwierając drzwi do refleksji nad istotą ludzkiego istnienia. Widz ma okazję zagłębić się w labirynt ludzkich pragnień i obaw, odkrywając w nich zarówno piękno, jak i przerażające aspekty naszej natury. „Sny” stają się zatem nie tylko zapisem osobistych doświadczeń Kurosawy, lecz uniwersalną medytacją nad kondycją ludzką, która pozostaje aktualna przez wieki.

Każda z historii skonstruowana jest z dbałością o detale, tworząc bogaty obraz ludzkiego życia w różnych jego aspektach. Wnikliwe obserwacje postaci oraz ich relacji rzucają światło na różnorodność ludzkich doświadczeń i reakcji na otaczającą rzeczywistość. Od momentu narodzin po śmierć, od niewinności po grzech, od radości po rozpacz – „Sny” ukazują pełny wachlarz ludzkich emocji i doznań.

Przez pryzmat snów, Honda oraz Kurosawa pozwalają widzowi spojrzeć głębiej, poza zewnętrzne pozory, do serca ludzkiej egzystencji. Wizje nuklearnej zagłady, obrazy sielankowych krajobrazów i spotkania z duchami zmarłych żołnierzy – wszystkie te elementy tworzą wielowarstwową opowieść o ludzkiej duszy, jej tęsknotach i wątpliwościach.

„Sny” to nie tylko film do obejrzenia, lecz także do przemyślenia i analizy. Każda z opowieści pozostawia po sobie ślad w umyśle widza, prowokując do refleksji nad własnym życiem i miejscem w świecie. To kino, które nie tylko bawi i wzrusza, lecz również inspiruje do głębszych rozważań nad istotą ludzkiego bytu.

Wartości estetyczne „Snów” są niezaprzeczalne. Wirtuozeria reżyserska oraz mistrzowska gra aktorska sprawiają, że każda z opowieści staje się niezapomnianym arcydziełem sztuki filmowej. Honda oraz Kurosawa doskonale operują światłem, dźwiękiem i kadrem, tworząc hipnotyzującą atmosferę, która wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty.

Podsumowując, „Sny” to niezwykłe arcydzieło kinematografii, które przenika granice czasu i przestrzeni, dotykając strun ludzkiej duszy. Ishirô Honda oraz Akira Kurosawa stworzyli film, który pozostanie w pamięci widza na zawsze, skłaniając go do refleksji nad własnym życiem i miejscem w świecie. To kino, które inspiruje, wzrusza i zmusza do głębszych przemyśleń nad istotą ludzkiej egzystencji.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ishirô Honda, Akira Kurosawa
scenariusz Ishirô Honda, Akira Kurosawa
gatunek Dramat, Fantasy
produkcja Japonia, USA
premiera maja 1990 (Światowa)
boxoffice $2 970 161 na świecie$1 963 207 w USA$1 006 954 poza USA
budżet $12 000 000
studio Warner Bros. (przedstawia) / Akira Kurosawa USA
tytuł oryg. Yume
inne tytuły Akira Kurosawa's Dreams USA Dreams I Saw a Dream Like This Such Dreams I Have Dreamed
Film składa się z ośmiu krótkich opowieści opartych na snach samego Kurosawy. Każdy z nich przedstawia inną prawdę o człowieku i świecie w którym żyjemy. Niezależnie od tego czy będzie to wizja nuklearnej zagłady wiszącej nad Japonią czy sielankowy obraz wsi odciętej z dala od cywilizacji, to mamy do czynienia z obrazem pełnym symboliki i wizjonerstwa.
Akira Kurosawa w swoich "Snach" opowiada nam 8 krótkich historii. Mowią one o ludzkich pragnieniach i strachach. Japoński reżyser najpierw przedstawia chęć poznania świata przez dziecko, aby w nastepnych kilku epizodach pokazać bezsens ludzkiej brutalności, która przyjmuje ogromne rozmiary dzięki postępowi technicznemu. Ukazanie zagłady atomowej możemy uważać za preludium do jego następnego filmu - "Sierpniowej Rapsodii".
Na całość składa się osiem krótkometrażowych filmów połączonych egzystencjalnym łańcuchem znaczeniowych. Każda kolejna historia uzupełnia poprzednią i nadaje jej nowe znaczenie. I tak od spokojnych obrazów wiejskiej natury przez spotkania z duchami poległych żołnierzy trafiamy do nuklearnej zagłady Tokio.
Aktor Postać
Vincent Van Gogh
Płaczący Demon
Pracownik elektrowni jądrowej
Szeregowiec Npguchi
Śnieżna Wróżka
Matka niosąca dziecko
Matka I
I
Członek grupy wspinaczkowej
Stary mężczyzna
I jako małe dziecko
I jako chłopiec
Członek grupy wspinających się
Członek grupy wspinających się
Siostra I

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *