Sieranevada (2016)

Film

Czas trwania: 2 godz. 53 min.

Opis

Sieranevada (2016) to film reżysera Cristiego Puiu, który opowiada o rodzinnej stypie, podczas której dochodzi do konfliktów i odżywają dawne tajemnice. Akcja filmu rozgrywa się w Bukareszcie, wśród wielkomiejskiej klasy średniej, która zyskała na ustrojowej transformacji.

Głównym bohaterem filmu jest 40-letni lekarz, Teodor, który wraz z żoną, Anną, przyjeżdża na stypę po śmierci swojego ojca. Rodzina zbiera się w domu Teodora, aby uczcić zmarłego. Wśród gości są również żona Teodora, jej rodzice, a także jego siostra i jej rodzina.

Od początku uroczystości widać, że nie będzie to spokojne spotkanie. Ksiądz, który ma odprawić mszę, spóźnia się, a rodzina zaczyna kłócić się o to, kto powinien go odebrać. Wkrótce dochodzi do kolejnych konfliktów, które ujawniają dawne sekrety i różnice w spojrzeniu na świat.

Teodor, który jest lekarzem, nie potrafi zrozumieć, dlaczego jego rodzina nie potrafi się porozumieć. Jest zmęczony ich kłótniami i nie chce brać w nich udziału. Anna, jego żona, próbuje mediacji, ale jej wysiłki nie przynoszą rezultatów.

Konflikty w rodzinie narastają, a atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Dochodzi do awantury, w której padają ostre słowa i wyzwiska. W końcu rodzina postanawia przerwać uroczystość i rozejść się.

Film Sieranevada to przenikliwa analiza relacji rodzinnych. Reżyser Cristi Puiu pokazuje, jak łatwo dochodzi do konfliktów wśród najbliższych, nawet tych, którzy się kochają. Film jest również refleksją nad zmianami, jakie zaszły w Rumunii po upadku komunizmu.

Oto kilka przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu Sieranevada:

  • „Rodzina spotyka się na stypie, podczas której odżywają utarczki i dawne tajemnice.” – „Spotkanie rodzinne przy okazji pogrzebu staje się okazją do odnowienia dawnych sporów i ujawnienia sekretów.”
  • „Bukareszt, wielkomiejska klasa średnia, ludzie, którzy zyskali na ustrojowej transformacji.” – „Mieszkańcy Bukaresztu, przedstawiciele wielkomiejskiej klasy średniej, która wzbogaciła się po upadku komunizmu.”
  • „Małżeństwo jedzie na stypę po śmierci ojca mężczyzny.” – „Mąż i żona, którzy stracili ojca, udają się na pogrzeb rodzinny.”
  • „Ale ceremonia od początku nie przebiega zgodnie z planem.” – „Uroczystość pogrzebowa od początku przebiega nie po myśli uczestników.”
  • „Gdy bliscy czekają na księdza, na światło dzienne wychodzą dawne sekrety i różnice w spojrzeniu na świat.” – „Oczekując na księdza, członkowie rodziny zaczynają się kłócić, ujawniając przy tym dawne tajemnice i różnice zdań.”

Oczywiście, to tylko kilka przykładów. Opis filmu można dowolnie modyfikować, aby był bardziej przejrzysty i ciekawy.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Cristi Puiu
scenariusz Cristi Puiu
gatunek Dramat
produkcja Rumunia, Francja, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia Północna
premiera 12 maja 2016 (Światowa) 2 czerwca 2017 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio Alcatraz Films (współudział) / arte France Cinéma (współudział) / Centre National du Cinéma et de Limage Animée (CNC) (udział) /
tytuł oryg. Sieranevada

Sieranevada (2016) to film reżysera Cristiego Puiu, który opowiada o rodzinnej uroczystości ku pamięci zmarłego 40 dni wcześniej ojca. Akcja filmu rozgrywa się w Bukareszcie, wśród wielkomiejskiej klasy średniej, która zyskała na ustrojowej transformacji.

Pierwsze spotkanie

Akcja filmu rozpoczyna się w sobotnie przedpołudnie, kiedy to 40-letni lekarz, Cristi, wraz z żoną, Otilią, przyjeżdżają do domu swojego teścia na stypę. Obaj są sfrustrowani i zmęczeni, ponieważ Cristi cały tydzień pracował w szpitalu, a Otilia musiała opiekować się chorym dzieckiem.

Kiedy Cristi i Otilia wchodzą do domu, są witani przez swoich krewnych. Wśród nich są:

  • Teściowa Cristiego, Maria, która jest rozgoryczona śmiercią męża i nie może pogodzić się z jego odejściem.
  • Siostra Cristiego, Gabriela, która jest rozwódką i samotnie wychowuje syna.
  • Brat Cristiego, Mihai, który jest nieudacznikiem i ciągle znajduje się w kłopotach finansowych.
  • Żona Mihaia, Simona, która jest materialistką i interesuje się tylko pieniędzmi.
  • Ich córka, Ioana, która jest nastoletnią buntowniczką.

Cristi i Otilia szybko orientują się, że ceremonia nie będzie przebiegać zgodnie z planem. Ksiądz, który miał odprawić mszę, spóźnia się, a rodzina zaczyna się kłócić.

Dawne sekrety i różnice w spojrzeniu na świat

W czasie oczekiwania na księdza, krewni Cristiego zaczynają rozmawiać o zmarłym. Maria opowiada o tym, jak był dobrym mężem i ojcem, a Gabriela wspomina, jak często się z nim kłóciła. Mihai opowiada o tym, jak ojciec go nie doceniał, a Simona krytykuje go za to, że był za mało materialistyczny.

Wraz z upływem czasu, na światło dzienne wychodzą coraz więcej sekretów i różnic w spojrzeniu na świat. Maria okazuje się być bardziej konserwatywną niż jej dzieci, Gabriela jest rozczarowana swoim życiem, a Mihai jest rozgoryczony na świat.

Niespodziewany finał

Kiedy wreszcie przybywa ksiądz, rodzina jest już tak zdenerwowana i zmęczona, że nie potrafi skupić się na mszy. Po jej zakończeniu, krewni Cristiego zaczynają się kłócić jeszcze bardziej.

W końcu, Cristi nie wytrzymuje i wybucha gniewem. Oskarża swoją rodzinę o to, że nie potrafiła docenić ojca, i o to, że jest pełna kłamstw i hipokryzji.

Film kończy się niespodziewanie. Gdy Cristi i Otilia wychodzą z domu, widzą, jak ich teściowa idzie na cmentarz, aby odwiedzić grób męża. Maria jest samotna i pogrążona w bólu.

Interpretacja

"Sieranevada" to film, który porusza wiele ważnych tematów. Przedstawia on rodzinę jako miejsce, w którym odżywają dawne sekrety i różnice w spojrzeniu na świat. Film jest również refleksją nad kondycją współczesnej Rumunii, która wciąż boryka się z problemami społecznymi i politycznymi.

Film można interpretować na wiele sposobów. Można go zobaczyć jako tragikomedię o rodzinnych konfliktach, ale można go również odczytać jako metaforę współczesnego świata. W świecie, w którym coraz więcej ludzi żyje w izolacji i samotności, "Sieranevada" przypomina nam, że rodzina jest nadal ważną wartością.

Ocena

"Sieranevada" to film, który warto zobaczyć. Jest to film dobrze zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi. Film jest również poruszający i skłania do refleksji.

Aktor Postać
Lary
Pani Mirica
Toni
Ciocia Ofelia
Relu
Sandra
Gabi
Laura
Sebi
Simona
Evelina
Cami
Pan Popescu
Pani Popescu
Duchowny
Jana
Mihaita
Staruszka na parkingu
Starsza sąsiadka
Vecina
Kobieta w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *