Siekierezada (1985)

Film

Czas trwania: 1 godz. 18 min.

Opis

Siekierezada (1985) to film psychologiczny w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, oparty na opowiadaniu Edwarda Stachury. Główny bohater, wrażliwy poeta Janek Pradera, po rozstaniu z ukochaną Gałązką Jabłoni, opuszcza miasto i udaje się w Bieszczady, gdzie podejmuje pracę przy wyrębie lasu.

Rozstanie

Janek jest człowiekiem uduchowionym, ale jednocześnie niepewnym i nieśmiałym. Nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w świecie. W relacji z Gałązką Jabłoni, która jest kobietą silną i niezależną, czuje się przytłoczony. Boi się, że straci swoją wolność i niezależność. Dlatego postanawia odejść.

Przyjazd do Hopli

Janek przybywa do Hopli, niewielkiej wioski w Bieszczadach. Jest to miejsce dzikie i nieujarzmione, ale jednocześnie piękne i pełne tajemnicy. Janek wynajmuje pokój u babci Oleńki, która jest ciepłą i serdeczną kobietą.

Wkrótce Janek poznaje innych robotników leśnych, którzy pracują przy wyrębie lasu. Są to ludzie zwyczajni, ale szczerzy i otwarci. Ciężka, fizyczna praca zbliża ich do siebie. Janek szybko zaprzyjaźnia się z Peresadą, Wasylukiem, Selpką i jego żoną.

Praca i zabawa

Robotnicy leśni spędzają wolny czas przy gorzałce i zimnych nóżkach. Opowiadają sobie historie i śpiewają piosenki. Janek również bierze udział w tych spotkaniach. Z czasem zaczyna się czuć jak jeden z nich.

Koszmary

Jednak Janek nie potrafi całkowicie zerwać z przeszłością. Wciąż ma koszmary, w których wraca do Gałązki Jabłoni. Boi się, że ją straci.

Bójka

Wkrótce dochodzi do nieoczekiwanej bójki między Janem a Batiukiem, jednym z robotników leśnych. Bójka jest wynikiem zazdrości Batiuka, który jest zakochany w żonie Selpki.

Powrót do Gałązki Jabłoni

Bójka powoduje, że Janek postanawia wrócić do Gałązki Jabłoni. Nie może dłużej uciekać przed swoimi uczuciami.

Koniec

Janek żegna się z przyjaciółmi z Hopli i wyrusza w drogę powrotną. W finale filmu widzimy, jak Janek i Gałązka Jabłoni siedzą przy ognisku i rozmawiają. Wygląda na to, że Janek w końcu znalazł swoje miejsce w świecie.

Analiza

Siekierezada to film o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w świecie. Janek Pradera jest bohaterem niejednoznacznym. Z jednej strony jest to człowiek wrażliwy i uduchowiony, z drugiej strony jest niepewny i nieśmiały. Nie potrafi odnaleźć równowagi między pragnieniem wolności a potrzebą miłości.

Film ukazuje kontrast między miejskim światem, który jest sztuczny i zniekształcony, a światem bieszczadzkiej puszczy, który jest naturalny i prawdziwy. Janek znajduje w Bieszczadach ukojenie i spokój. Jednak nie potrafi całkowicie zerwać z przeszłością. Wciąż ma koszmary, w których wraca do Gałązki Jabłoni.

Film jest pełen pięknych zdjęć bieszczadzkiej przyrody. Widoki są zachwycające i urzekające. Muzyka również jest bardzo dobra. W filmie wykorzystano tradycyjne bieszczadzkie pieśni, które nadają mu wyjątkowego klimatu.

Siekierezada to film poruszający i refleksyjny. Jest to film, który warto zobaczyć.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Witold Leszczyński
scenariusz Witold Leszczyński
gatunek Dramat, Psychologiczny, Poetycki
produkcja Polska
premiera 13 października 1986 (Światowa)
na podstawie Edward Stachura (powieść)
studio Studio Filmowe Perspektywa / Telewizja Polska
tytuł oryg. Siekierezada
inne tytuły Axiliad Miedzynarodowe

Siekierezada (1985)

Film Siekierezada to psychologiczna opowieść o młodym poecie, Janku Praderze, który po rozstaniu z ukochaną ucieka w Bieszczady, aby odnaleźć siebie. Tam znajduje pracę przy wyrębie lasu i zaprzyjaźnia się z lokalnymi ludźmi. Jednak jego dusza wciąż tęskni za Gałązką Jabłoni, a on sam nie wie, czy znajdzie szczęście w nowej rzeczywistości.

Jank Pradera to wrażliwy i niespokojny duch. Nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w świecie. W mieście czuje się przytłoczony i samotny. Jego ukochana, Gałązka Jabłoni, jest dla niego całym światem, ale on sam boi się, że nie będzie mógł jej zapewnić stabilizacji. Dlatego odchodzi od niej, aby odnaleźć siebie.

W Bieszczadach Janek znajduje ciszę i spokój, których szukał. Poznaje ludzi, którzy są dla niego zupełnie inni niż ci, których znał do tej pory. Są szczerzy, otwarci i życzliwi. Janek szybko się z nimi zaprzyjaźnia.

Praca przy wyrębie lasu jest ciężka i wymagająca, ale Janek nie boi się wyzwań. Wkłada w nią całe swoje serce. Z czasem staje się jednym z najlepszych siekierowych w okolicy.

Jednak w głębi duszy Janek wciąż tęskni za Gałązką Jabłoni. W nocy nawiedzają go koszmary, w których widzi ją z innym mężczyzną. Nie może zapomnieć o niej i nie wie, czy znajdzie szczęście w nowej rzeczywistości.

W końcu Janek postanawia wrócić do Gałązki Jabłoni. Wie, że to jedyny sposób, aby odnaleźć spokój ducha.

**Film Siekierezada to poruszająca historia o poszukiwaniu miłości i miejsca w świecie. To także opowieść o tym, że nawet w najciemniejszych chwilach można znaleźć nadzieję.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Jank Pradera jest poetą, ale nie potrafi znaleźć dla swojej twórczości odbiorcy. W mieście czuje się jakby jego głos był niesłyszany.
  • Gałązka Jabłoni jest przeciwieństwem Jana. Jest stabilna i pewna siebie. Wie, czego chce od życia.
  • Ludzie z Hopli są dla Jana jak rodzina. W ich towarzystwie czuje się akceptowany i kochany.
  • Koszmary, które nawiedzają Jana, są wyrazem jego wewnętrznego rozdarcia. Nie może zdecydować, czy chce być z Gałązką Jabłoni, czy pozostać w Bieszczadach.

Podsumowując, film Siekierezada to piękna i mądra opowieść o miłości, tęsknocie i poszukiwaniu siebie. To film, który zapada w pamięć i porusza serca widzów.

Aktor Postać
Janek Pradera
Peresada
Babcia Oleńka
Wasyluk
Maszynista Bartoszko
Żona Selpki
Kaziuk
Michał Kątny
Zabijaka na zabawie
Bibliotekarka Halinka
Gajowy
Kierowca bibliotecznego autobusu
Kelnerka w "Hoplance"
Robotnik na wyrębie
Selpka
Cecylka
Zabijaka z pasem w "Hoplance"
Zabijaka na zabawie
Młody Batiuk
Leśniczy Bogdański
Dróżnik
Tomala
Gałązka Jabłoni
Robotnik na wyrębie
Pijana kobieta na zabawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *