Ścieżki chwały / Paths of Glory (1957)

Film

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

Opis

Ścieżki chwały to film wojenny Stanleya Kubricka z 1957 roku, na podstawie powieści Humphreya Cobba z 1935 roku o tym samym tytule. Akcja filmu rozgrywa się w czasie I wojny światowej, na froncie zachodnim.

Fabuła

Film rozpoczyna się w 1916 roku, na froncie zachodnim. Francuski generał George Broulard (Adolphe Menjou) składa wizytę generałowi Paulowi Mireau (George Macready). Broulard proponuje Mireau awans, jeśli ten zdoła zdobyć umocnienia niemieckie na wzgórzu 70. Mireau, choć początkowo niechętny, zgadza się na plan Broularda.

Misję wykonania ataku powierza on pułkownikowi Daxowi (Kirk Douglas). Dax, choć wie, że atak jest niemożliwy do wykonania, nie ma wyboru i musi go przeprowadzić.

W dniu ataku żołnierze 701 Pułku Piechoty, dowodzonego przez Daxa, szykują się do ataku. Atmosfera jest pełna niepokoju i napięcia. Dax próbuje podnieść morale swoich żołnierzy, ale wie, że ich szanse na przeżycie są niewielkie.

Atak rozpoczyna się o świcie. Żołnierze 701 Pułku Piechoty maszerują na pozycje niemieckie. Atak jest krwawy i bezskuteczny. Żołnierze giną w zastraszającym tempie.

Dax, widząc, że atak jest skazany na niepowodzenie, zarządza odwrót. Mireau jest wściekły na Daxa i oskarża go o tchórzostwo.

Mireau wzywa Daxa na sąd wojenny. Oskarża go o tchórzostwo i dezercję. Dax zostaje skazany na śmierć wraz z kilkoma innymi żołnierzami.

Motywy

Wojna jest głównym motywem filmu. Kubrick przedstawia wojnę jako bezsensowne i okrutne piekło. Żołnierze są traktowani jak pionki, które można poświęcić dla osiągnięcia celów politycznych.

Kłamstwo i manipulacja są kolejnymi ważnymi motywami filmu. Broulard wykorzystuje Mireau do osiągnięcia własnych celów. Dax zostaje oskarżony o tchórzostwo, mimo że jego decyzja o odwrocie była jedyną rozsądną.

Honor i odwaga to również ważne motywy filmu. Dax jest symbolem honoru i odwagi. Nie zgadza się na bezsensowne ofiary i stara się chronić swoich żołnierzy.

Analiza

Ścieżki chwały to film o wstrząsającej sile. Kubrick przedstawia wojnę w sposób brutalny i bezkompromisowy. Film jest krytyką wojny i jej absurdów.

Film jest również krytyką władzy i jej nadużyć. Broulard wykorzystuje Mireau do osiągnięcia własnych celów, nie zważając na życie żołnierzy.

Ścieżki chwały to film, który nadal jest aktualny. Pokazując absurdy wojny, Kubrick ostrzega przed jej zagrożeniami.

Ocena

Ścieżki chwały to wybitny film wojenny, który należy do kanonu kina. Kubrick stworzył dzieło, które porusza i wstrząsa. Film jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika kina.

Ocena techniczna

Film jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce, która podkreśla jego realizm. Kubrick wykorzystał także charakterystyczne dla siebie zdjęcia, które są pełne napięcia i dramatyzmu.

Ocena aktorska

Kirk Douglas stworzył w filmie wybitną kreację. Jego postać pułkownika Daxa jest pełna honoru i odwagi. Ralph Meeker jako kapral Paris również zasługuje na uznanie. Jego postać jest symbolem zwykłego człowieka, który staje w obliczu okrucieństwa wojny.

Podsumowanie

Ścieżki chwały to film, który porusza i wstrząsa. Kubrick stworzył dzieło, które jest obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika kina.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Stanley Kubrick
scenariusz Calder Willingham, Stanley Kubrick
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja USA
premiera 18 września 1957 (Światowa)
na podstawie Humphrey Cobb (powieść)
studio Bryna Productions (przedstawia)
tytuł oryg. Paths of Glory

Ścieżki chwały (ang. Paths of Glory) to amerykański film wojenny z 1957 roku w reżyserii Stanleya Kubricka, na podstawie powieści Humphreya Cobba z 1935 pod tym samym tytułem. Film opowiada o fikcyjnym wydarzeniu z I wojny światowej, w którym grupa francuskich żołnierzy zostaje skazana na śmierć za tchórzostwo w obliczu ataku na niemieckie pozycje.

Akcja filmu rozgrywa się na froncie zachodnim I wojny światowej. Generał George Broulard (Adolphe Menjou) obiecuje generałowi Paulowi Mireau (George Macready) awans, jeśli ten zdoła zdobyć niemieckie pozycje na wzgórzu 701. Mireau decyduje się na atak, mimo że jest świadomy, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

Dowództwo nad atakiem powierza pułkownikowi Daxowi (Kirk Douglas), który próbuje przekonać Mireau, że atak jest skazany na porażkę. Dax wie, że żołnierze nie mają szans na zwycięstwo, ale nie może odmówić wykonania rozkazów.

Atak kończy się katastrofą. Żołnierze giną w ogromnych ilościach, a Daxowi udaje się wycofać tylko niewielką część oddziału.

Wściekły Mireau oskarża o tchórzostwo kilku żołnierzy, którzy wycofali się z ataku. Zostają oni postawieni przed sądem wojennym, który skazuje ich na śmierć.

Dax próbuje interweniować, ale jego prośby zostają odrzucone. Czterech żołnierzy, w tym kapral Philippe Paris (Ralph Meeker), zostaje rozstrzelanych.

Ścieżki chwały to film o cenie wojny. Kubrick przedstawia wojnę jako bezsensowne i okrutne piekło, w którym ludzie giną za nic. Film jest także krytyką wojennej biurokracji, która lekceważy ludzkie życie.

Film wyróżnia się mrocznym i sugestywnym klimatem. Kubrick ukazuje wojnę w sposób realistyczny i brutalny, nie unikając pokazywania jej okrucieństw. Film jest także znakomicie zrealizowany pod względem technicznym.


Oto niektóre z elementów, na które warto zwrócić uwagę przy omawianiu filmu:

  • Kontekst historyczny. Film rozgrywa się w czasie I wojny światowej, która była jednym z najbardziej krwawych konfliktów w historii. Kubrick ukazuje wojnę jako bezsensowne i okrutne piekło, w którym ludzie giną za nic.
  • Wątek wojny jako absurdu. Atak na wzgórze 701 jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Żołnierze wiedzą, że są skazani na śmierć, ale muszą wykonać rozkaz. Kubrick pokazuje, że wojna jest absurdalnym konfliktem, w którym ludzkie życie nie ma żadnej wartości.
  • Wątek odpowiedzialności wojskowych. Generałowie Broulard i Mireau są odpowiedzialni za śmierć tysięcy żołnierzy. Kubrick krytykuje wojenną biurokrację, która lekceważy ludzkie życie.
  • Wątek odpowiedzialności moralnej. Pułkownik Dax jest rozdarty między obowiązkami wojskowymi a własną moralnością. Musi zdecydować, czy będzie wykonywał rozkazy, nawet jeśli wie, że są one niesłuszne.

Ścieżki chwały to film, który porusza ważne tematy i wciąż jest aktualny. Kubrick stworzył dzieło o silnym przesłaniu, które zmusza do refleksji nad wojną i jej kosztem.

Aktor Postać
Pułkownik Dax
Kapral Philippe Paris
Generał George Broulard
Generał Paul Mireau
Porucznik Roget
Major Saint-Auban
Szeregowy Pierre Arnaud
Niemiecka śpiewaczka
Właściciel kawiarni
Narrator sekwencji początkowej / Przewodniczący sądu wojskowego
Ojciec Dupree
Sierżant Boulanger
Kapitan Rousseau
Kapitan Nichols
Szer. Lejeune
Szeregowy Maurice Ferol
Ofiara traumy
Major Gouderc
Kapitan Sancy
Pułkownik De Guerville
Lekarz
Szeregowiec w scenie ataku
Kapitan Renouart
Szeregowy Duval
Właściciel kawiarni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *