Róża (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 38 min.

Opis

Róża (2011) to dramat wojenny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, opowiadający o losach dwojga ludzi, którzy próbują odnaleźć miłość i szczęśliwe życie w powojennej rzeczywistości na Mazurach.

Lato 1945 roku. Tadeusz (Marcin Dorociński), były żołnierz AK, dociera na Mazury, gdzie w czasie wojny stacjonował niemiecki Wehrmacht. W jednym z gospodarstw spotyka Różę (Agata Kulesza), wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.
[Image of Róża (Agata Kulesza) w filmie Róża (2011)]

Róża jest samotna i odizolowana od świata. Jej mąż został zamordowany przez polskich partyzantów, a córka zaginęła. Tadeusz, chcąc odwdzięczyć się za gościnę, pomaga Różie w pracach w gospodarstwie.

Początkowo Róża jest wobec Tadeusza nieufna i chłodna. Z czasem jednak, gdy zaczynają się poznawać, między nimi rodzi się uczucie.

Ich miłość jest jednak skazana na niepowodzenie. Tadeusz jest Polakiem, a Róża Mazurką. W powojennej Polsce, gdzie panuje atmosfera nietolerancji i podziałów, ich związek jest niemożliwy.

Oprócz wątku miłosnego, film ukazuje również powojenne losy ludności mazurskiej. Róża i Tadeusz są tylko dwojgiem z wielu ludzi, którzy stracili wszystko w wyniku wojny. Muszą oni odbudować swoje życie w świecie, który jest dla nich obcy i wrogi.

Film Smarzowskiego jest wstrząsającym obrazem powojennej rzeczywistości. Opowiada o ludziach, którzy zostali skrzywdzeni przez wojnę i którzy muszą walczyć o przetrwanie w nowej, niepewnej rzeczywistości.

Jest to również film o miłości, która jest w stanie przetrwać nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

Róża to film, który porusza i skłania do refleksji. Jest to dzieło, które warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć historię naszego kraju i ludzi, którzy przeżyli wojnę.

Oto kilka motywów, które pojawiają się w filmie Róża:

  • Miłość: Miłość między Tadeuszem i Różą jest niemożliwa, ale mimo to jest silna i prawdziwa. Jest to miłość, która daje bohaterom nadzieję i siłę do życia.
  • Wojna: Wojna jest źródłem cierpienia i krzywdy. Jest to czas, w którym ludzie tracą wszystko, co jest dla nich ważne.
  • Tolerancja: Film porusza problem nietolerancji i podziałów, które często towarzyszą wojnie. Róża i Tadeusz są ofiarami tych podziałów.
  • Czas: Film pokazuje, jak wojna może zmienić ludzkie życie. Róża i Tadeusz są już innymi ludźmi niż byli przed wojną.

Róża to film, który warto obejrzeć. To dzieło, które porusza i skłania do refleksji. Jest to film, który warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć historię naszego kraju i ludzi, którzy przeżyli wojnę.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Michał Szczerbic
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 9 czerwca 2011 (Światowa) 3 lutego 2012 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $2 339 514 na świecie$2 339 514 poza USA
dystrybucja Monolith Films
studio Polski Instytut Sztuki Filmowej / Studio Filmowe Oko (koprodukcja) / Studio Filmowe Perspektywa (koprodukcja) /
tytuł oryg. Róża
inne tytuły Rose Miedzynarodowe

Róża (2011) to dramat wojenny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który przedstawia losy dwóch ludzi, którzy próbują odnaleźć się w rzeczywistości po zakończeniu II wojny światowej.

Akcja filmu rozgrywa się na Mazurach, które po wojnie zostały przyłączone do Polski. Tadeusz (Marcin Dorociński), były żołnierz AK, który przeżył powstanie warszawskie, przybywa na te tereny, aby wypełnić ostatnią wolę swojego przyjaciela. W trakcie swojej podróży spotyka Różę (Agata Kulesza), wdowę po niemieckim żołnierzu.

Róża mieszka sama w dużym gospodarstwie. Jej mąż zginął podczas wojny, a córka została wywieziona do Niemiec. Kobieta jest zgorzkniała i nie ufa obcym. Tadeusz, który również jest zmęczony wojną i stracił najbliższych, postanawia jej pomóc.

Początkowo Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, ale z czasem między nimi zaczyna się rodzić uczucie. Ich miłość jest jednak skazana na niepowodzenie. Oboje pochodzą z różnych światów i reprezentują różne narodowości. Dodatkowo, w nowej rzeczywistości, która jest pełna przemocy i niepewności, ich związek jest nieakceptowany.

Film Smarzowskiego jest poruszającym obrazem powojennej rzeczywistości. Ukazuje, jak trudne było odbudowanie życia po wojnie, która pozostawiła po sobie ogromne zniszczenia.

Tadeusz i Róża są symbolami ludzi, którzy stracili wszystko i muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ich miłość jest symbolem nadziei, która nawet w najciemniejszych czasach może dać siłę do życia.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Orła dla najlepszego filmu i najlepszego scenariusza.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto wspomnieć w opisie filmu:

  • Akcja filmu rozgrywa się w latach 1945-1946.
  • Film przedstawia losy ludności mazurskiej, która po wojnie znalazła się w trudnej sytuacji.
  • Film porusza tematykę wojny, strat, miłości i nadziei.

Oto kilka cytatów z filmu, które mogą być wykorzystane w opisie:

  • "Taka jest wojna. Jeden człowiek ginie, a drugi żyje. I to jest wszystko." - Tadeusz
  • "Nie ma już Mazurów. Teraz jesteśmy Polakami." - Róża
  • "Miłość jest silniejsza niż wojna." - Tadeusz

Mam nadzieję, że ten opis filmu będzie pomocny.

Róża (2011) to film Wojciecha Smarzowskiego, który ukazuje powojenne losy ludności mazurskiej na tle tragicznych doświadczeń głównych bohaterów: Tadeusza, żołnierza AK, oraz Róży, samotnej mazurki.

Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Tadeusz, który przeżył klęskę Powstania Warszawskiego, postanawia zacząć życie od nowa. Wyrusza na poszukiwanie żony, która została wywieziona do Niemiec. W drodze natrafia na Mazury, które po wojnie zostały przyznane Polsce.

W tym samym czasie Róża, wdowa po żołnierzu Wehrmachtu, próbuje odbudować swoje życie. Jej gospodarstwo zostało splądrowane przez szabrowników, a córka, Jadwiga, jest ciężko chora.

Tadeusz i Róża spotykają się przypadkiem. Tadeusz prosi Różę o nocleg, a ona, choć początkowo nieufna, pozwala mu zostać. Wkrótce między nimi rodzi się uczucie.

Ich miłość jest jednak zakazana. Tadeusz jest Polakiem, a Róża Mazurką. Ich narodowości są symbolem dwóch zwaśnionych światów.

[Image of Tadeusz i Róża w filmie Róża]

Tadeusz i Róża próbują ukryć swoją miłość przed światem. Jednak ich uczucie nie może pozostać w ukryciu. Wkrótce staje się obiektem plotek i oskarżeń.

Tadeusz jest zmuszony wyjechać z Mazur. Róża zostaje sama, z licznymi problemami.

[Image of Róża w filmie Róża]

Róża to film o miłości, ale także o wojnie i jej konsekwencjach. To opowieść o ludziach, którzy zostali zmuszeni do życia w nowych, niepewnych realiach. To także film o tym, że miłość może przetrwać nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. dwoma Orłami, czyli najważniejszymi polskimi nagrodami filmowymi.

[Image of Róża (2011) plakat filmowy]

Ocena

Róża to film poruszający i dobitny. Smarzowski w realistyczny sposób przedstawia powojenne losy ludności mazurskiej. Film jest także poruszającą opowieścią o miłości, która może przetrwać nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

Aktor Postać
Tadeusz
Róża Kwiatkowska
Jadwiga Kwiatkowska, córka Róży
Władek, mąż Amelii
Amelia
Pastor
Mateusz
Wasyl
Kazik
Doktor Leliwa
Woźniak
Hawryluk
Madecki
Georg
Fryzjer
Urzędnik
Lekarz
Kapitan NKWD
Gretchen, żona Mateusza
Kolejarz
Listonosz
Bufetowa
Żołnierz radziecki
Kałmuk
Johann Kwiatkowski, mąż Róży
Anna, żona Tadeusza
Katolicki ksiądz
Osiłek
Kumpel Wasyla
Rozstrzeliwana
Mazurka
Mazurka
Córka Władków
Julian, syn Władków
Szpicel
Pułkownik
Milicjant w obstawie przy aresztowaniu Tadeusza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *