Requiem dla snu / Requiem for a Dream (2000)

Film

Czas trwania: 1 godz. 42 min.

Opis

Requiem dla snu to wstrząsający dramat Darrena Aronofsky’ego z 2000 roku, opowiadający o czterech bohaterach z Brooklynu, którzy w pogoni za realizacją swoich marzeń odbywają podróż w głąb piekła uzależnień.

Harry Goldfarb to drobny dealer narkotyków, który marzy o tym, aby zapewnić dostatnie życie swojej dziewczynie, Marion Silver. Aby zrealizować swoje marzenia, Harry decyduje się na współpracę z Tyrone’em C. Love’em, gangsterem o wątpliwej reputacji.

Sara Goldfarb, matka Harry’ego, jest samotną kobietą, która obsesyjnie marzy o występie w ulubionym telewizyjnym show. Aby zrzucić kilka kilogramów i dobrze wypaść przed kamerami, Sara zaczyna zażywać tabletki odchudzające. Nieświadomie popada w uzależnienie, które zaczyna dewastować jej życie.

Marion jest młodą dziewczyną, która marzy o otwarciu własnego sklepu z ubraniami. Aby zdobyć pieniądze na realizację swojego marzenia, Marion zaczyna pracować jako prostytutka.

Wszyscy czwórka bohaterów jest w jakiś sposób zagubiona i nie potrafi poradzić sobie z rzeczywistością. Uciekają w uzależnienia, które dają im chwilową ulgę, ale jednocześnie prowadzą do coraz większych problemów.

Harry zaczyna coraz bardziej popadać w nałóg i traci kontrolę nad swoim życiem. Marion, aby zdobyć pieniądze na narkotyki, zmuszona jest do coraz bardziej ryzykownych zachowań. Sara, pod wpływem narkotyków, traci kontakt z rzeczywistością i popełnia przestępstwo.

Ostatecznie wszyscy bohaterowie wpadają w pułapkę uzależnienia i doświadczają osobistej tragedii.

Film Aronofsky’ego to nie tylko poruszająca opowieść o uzależnieniu, ale także wstrząsający obraz współczesnego świata. Reżyser pokazuje, jak łatwe jest wpaść w nałóg i jak trudne jest z niego wyjść. „Requiem dla snu” to film, który nie pozostawia widza obojętnym.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film podzielony jest na trzy części, które odpowiadają trzem głównym bohaterom. Pierwsza część opowiada o Sarze, druga o Harrym i Marion, a trzecia o Tyrone’ie.
  • Każda część filmu charakteryzuje się innym stylem wizualnym. Pierwsza część jest utrzymana w ciepłych barwach i przedstawia świat z perspektywy Sary, która ma nadzieję na lepsze życie. Druga część jest mroczna i chaotyczna, ukazując świat z perspektywy Harry’ego i Marion, którzy pogrążają się w nałogu. Trzecia część jest brutalna i naturalistyczna, pokazując świat z perspektywy Tyrone’a, który jest w stanie zrobić wszystko, aby zdobyć pieniądze.
  • Film wykorzystuje wiele symboli i metafor. Na przykład, wąż, który pojawia się w kilku scenach, może symbolizować uzależnienie. Czerwony kolor, który dominuje w niektórych scenach, może symbolizować gniew i agresję.

„Requiem dla snu” to film, który warto zobaczyć, aby zrozumieć, jak niebezpieczne jest uzależnienie. To film, który na długo pozostanie w pamięci widza.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Darren Aronofsky
scenariusz Darren Aronofsky, Hubert Selby Jr.
gatunek Dramat
produkcja USA
premiera 14 maja 2000 (Światowa) 16 marca 2001 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $7 390 108 na świecie$3 635 482 w USA$3 754 626 poza USA
budżet $4 500 000
na podstawie Hubert Selby Jr. (książka)
studio Artisan Entertainment (przedstawia) / Thousand Words (przedstawia) / Protozoa Pictures (produkcja) /
tytuł oryg. Requiem for a Dream

Requiem dla snu to amerykański dramat filmowy z 2000 roku w reżyserii Darrena Aronofsky'ego. Film powstał na podstawie powieści Requiem for a Dream Huberta Selby'ego Jr.

Opis filmu

Pierwsza część filmu opowiada historię Sary Goldfarb, samotnej matki Harry'ego. Sara marzy o występie w swoim ulubionym programie telewizyjnym. Aby spełnić swoje marzenie, zaczyna stosować dietę i przyjmować tabletki odchudzające. Jednak tabletki te uzależniają ją i doprowadzają do psychozy.

Druga część filmu opowiada historię Harry'ego Goldfarba, syna Sary. Harry jest drobnym dealerem narkotyków. Aby zdobyć pieniądze na spełnienie marzenia swojej dziewczyny, Marion, o otwarciu sklepu z ubraniami, Harry zaczyna handlować heroiną. Harry i Marion popadają w nałóg i tracą wszystko, co mają.

Trzecia część filmu opowiada historię Marion Silver, dziewczyny Harry'ego. Marion jest uzależniona od heroiny. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, Marion zostaje prostytutką. Marion trafia do więzienia, gdzie rodzi martwe dziecko.

Czwarta część filmu opowiada historię Tyrone'a C. Love'a, najlepszego przyjaciela Harry'ego. Tyrone jest również uzależniony od heroiny. Tyrone trafia do więzienia, gdzie zostaje brutalnie pobity.

Analiza filmu

Requiem dla snu to film o niszczącym wpływie uzależnień na życie człowieka. Film pokazuje, jak uzależnienia mogą doprowadzić do upadku człowieka, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

Film jest podzielony na cztery części, które przedstawiają historię każdego z głównych bohaterów. Pierwsza część filmu skupia się na uzależnieniu Sary od tabletek odchudzających. Druga część filmu opowiada o uzależnieniu Harry'ego i Marion od heroiny. Trzecia część filmu ukazuje uzależnienie Marion od prostytucji. Czwarta część filmu pokazuje uzależnienie Tyrone'a od przemocy.

Film jest zrealizowany w bardzo sugestywny sposób. Aronofsky używa m.in. ostrych kontrastów, klaustrofobicznych kadrów i ścieżki dźwiękowej, aby podkreślić destrukcyjny wpływ uzależnień.

Odbiór filmu

Requiem dla snu został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Film został doceniony za realistyczne przedstawienie uzależnień, poruszające historie bohaterów i oryginalną formę. Film otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Wpływ filmu

Requiem dla snu to film, który wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Film jest często cytowany i analizowany w kontekście problemu uzależnień. Film jest również uważany za jeden z najlepszych filmów o uzależnieniach.

Aktor Postać
Sara Goldfarb
Harry Goldfarb
Marion Silver
Tyrone C. Love
Tappy Tibbons
Ada
Duży Tim
Psychoanalityk Arnold
Matka Tyrona
Rae
Pani Pearlman
Pani Scarlini
Pani Ovadia
Pani Miles
Pan Rabinowitz
Wujek Hank
Alice
Policjant trzymający pączka
Szef corn dogów
Dr Pill
Pielęgniarka
Lyle Russel
Dr Spencer
Doktor z południa
Kobieta w biurze Malin & Block
Sekretarka Malin & Block
Listonosz
Victor, pomocnik Brodysa
Król Neptun
Dziewczyna na imprezie u Wielkiego Tima
Młody Tyrone
Brody
Strażnik więzienny
Doktor na ostrym dyżurze
Technik przy terapii elektrowstrząsowej
Anielska pielęgniarka
Śmiejący się strażnik
Imprezowicz
Imprezowiczka
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowiczka
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Sal the Geep
Sanitariusz w szpitalu Greenhill
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Dziewczyna na imprezie u Wielkiego Tima
Dziewczyna na imprezie u Wielkiego Tima
Dziewczyna na imprezie u Wielkiego Tima
Osobliwość kosmiczna
Mężczyzna z gazetą w pociągu
Pierwszy AD
Strażnik więzienny
Seto, opiekun na oddziale szpitalnym
Penn, opiekun na oddziale szpitalnym
Imprezowicz
Lekarz sądowy
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Imprezowicz
Gość
Kelner
Handlarz narkotyków
Kierowniczka "Malin & Block"
Scotty
Zawodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *