Raj: miłość / Paradies: Liebe (2012)

Film

Czas trwania: 2 godz.

Opis

Raj: miłość (2012) to austriacko-francusko-niemiecki dramat filmowy w reżyserii Ulricha Seidla. Jest to drugi film z trylogii Raj, po Raju: nadzieja (2013) i przed Rajem: wiara (2014). Film opowiada historię Teresy, austriackiej emerytki, która wyjeżdża na wakacje do Kenii. Tam poznaje Mungę, młodego Kenijczyka, z którym rozpoczyna romans.

Film Seidla jest utrzymany w stylu dokumentalnym. Reżyser uchwycił autentyczne życie Teresy i Mungi, bez idealizowania czy osądzania. Film jest pełen brutalnej szczerości, która może być trudna do oglądania.

Fabuła

Teresa (Margarete Tiesel) jest emerytowaną nauczycielką z Austrii. Jest samotna i niezadowolona ze swojego życia. Pewnego dnia postanawia wyjechać na wakacje do Kenii.

W Kenii Teresa poznaje Mungę (Peter Kazungu), młodego Kenijczyka, który pracuje jako przewodnik turystyczny. Teresa i Munga szybko się zakochują. Teresa jest zachwycona egzotycznymi krajobrazami Kenii i spontaniczną naturą Mungi. Munga jest zafascynowany Teresą i jej europejskim stylem życia.

Teresa i Munga spędzają ze sobą coraz więcej czasu. Teresa opowiada Mungi o swoim życiu w Austrii, a Munga opowiada Teresie o swoim życiu w Kenii. Ich związek jest pełen pasji, ale także napięć. Teresa jest rozdarta między swoimi uczuciami do Mungi a swoimi obowiązkami wobec rodziny i przyjaciół w Austrii.

Analiza

Raj: miłość to film o miłości, ale także o różnicach kulturowych i społecznych. Teresa i Munga reprezentują dwa różne światy. Teresa jest przedstawicielką bogatej i rozwiniętej Europy, a Munga jest przedstawicielem biednego i rozwijającego się świata Trzeciego.

Miłość Teresy i Mungi jest sprzeczna z obowiązującymi normami społecznymi. W Europie związek między białą kobietą a czarnym mężczyzną jest często postrzegany jako tabu. W Kenii związek między kobietą z Europy a mężczyzną z Kenii może być również postrzegany jako nie do przyjęcia.

Film Seidla jest pełen brutalnej szczerości. Nie idealizuje ani nie osądza bohaterów. Teresa jest postacią złożoną i niejednoznaczną. Jest zarówno ofiarą, jak i sprawcą. Munga jest postacią bardziej pozytywną, ale również nie pozbawioną wad.

Raj: miłość to film, który może być trudny do oglądania. Jest to film o miłości, ale także o bólu i cierpieniu. Film Seidla zmusza widzów do refleksji nad swoimi własnymi wartościami i przekonaniami.

Oceny i nagrody

Raj: miłość został pozytywnie oceniony przez krytyków. Film zdobył wiele nagród, w tym:

  • Grand Prix Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno
  • Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji
  • Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto

Wpływ

Raj: miłość jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł filmowych Ulricha Seidla. Film miał wpływ na wielu innych twórców, w tym na reżysera Pawła Pawlikowskiego, który w swoim filmie Ida (2013) również poruszył temat różnic kulturowych i społecznych.

Podsumowanie

Raj: miłość to film poruszający i kontrowersyjny. To film, który zmusza widzów do refleksji nad swoimi własnymi wartościami i przekonaniami. Film Seidla jest dziełem wybitnym, które na długo pozostanie w pamięci widzów.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ulrich Seidl
scenariusz Ulrich Seidl, Veronika Franz
gatunek Dramat
produkcja Niemcy, Austria, Francja
premiera 18 maja 2012 (Światowa)
boxoffice $1 709 036 na świecie$24 267 w USA$1 684 769 poza USA
dystrybucja Against Gravity
studio ARD Degeto Film (współudział) / ORF Film/Fernseh-Abkommen (współudział) / Société Parisienne de Production /
tytuł oryg. Paradies: Liebe
inne tytuły Paradise Miedzynarodowe Paradise: Love Miedzynarodowe

Raj: miłość / Paradies: Liebe (2012) to austriacki dramat filmowy w reżyserii Ulricha Seidla. Film jest trzecim z trzech filmów tworzących serię Raj, która opowiada o trzech kobietach z Austrii, które wyjeżdżają na wakacje do Afryki.

Teresa (Margarete Tiesel) jest 55-letnią kobietą, która jest samotna i nieszczęśliwa w swoim małżeństwie. Wyjeżdża na wakacje do Kenii, aby znaleźć miłość i spełnienie.

W Kenii Teresa spotyka Mungę (Peter Kazungu), młodego Kenijczyka, który pracuje jako przewodnik turystyczny. Teresa i Munga zakochują się w sobie, ale ich związek jest skazany na niepowodzenie. Teresa jest bogata i biała, a Munga jest biedny i czarny. Ich różnice społeczne i kulturowe są zbyt duże, aby mogły je pokonać.

Przyjaciółka Teresy (Inge Maux) również wyjeżdża na wakacje do Kenii. Jest to kobieta o silnym charakterze, która nie szuka miłości, ale przygody. W Kenii spotyka Gabriela (Gabriel Mwarua), młodego Kenijczyka, który jest kierowcą i przewodnikiem turystycznym. Gabriel jest przystojny i charyzmatyczny, a Przyjaciółka Teresy szybko się w nim zakochuje. Ich związek jest jednak również skazany na niepowodzenie. Przyjaciółka Teresy jest za stara dla Gabriela, a on nie jest gotowy na poważny związek.

**Ostatnią bohaterką filmu jest Helen (Helen Brugat), młoda kobieta, która wyjeżdża do Kenii, aby znaleźć męża. W Kenii spotyka Salamu (Carlos Mkutano), młodego Kenijczyka, który pracuje jako kucharz. Helen i Salama szybko się zakochują i zaręczają. Jednak ich związek również nie jest idealny. Salama jest biedny i nie ma dobrego wykształcenia, a Helen pochodzi z bogatej rodziny i ma wysokie oczekiwania.

Raj: miłość to film o trudnościach relacji międzyrasowych i międzykulturowych. Film pokazuje, że miłość może istnieć między ludźmi z różnych środowisk, ale często jest to miłość skazana na niepowodzenie.

Film został nagrodzony wieloma nagrodami, w tym nagrodą za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Został również nominowany do Złotego Globu dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Styl filmowy

Raj: miłość jest filmem realistycznym, który ukazuje życie codzienne mieszkańców Kenii. Film jest kręcony w naturalnym świetle i wykorzystuje długie ujęcia, które pozwalają widzom obserwować bohaterów w ich naturalnym środowisku.

Film jest również bardzo krytyczny wobec kolonialnej historii i obecnej sytuacji Afryki. Seidl pokazuje, jak Afryka jest wykorzystywana przez bogaty Zachód.

Ocena

Raj: miłość to film trudny i kontrowersyjny. Film jest niepokojący i pozostawia widza z gorzkim smakiem w ustach. Jednak jest to również film ważne i poruszające, które zmusza widzów do zastanowienia się nad złożonymi kwestiami rasy, płci i ekonomii.

Film jest szczególnie godny uwagi ze względu na swój realizm i krytykę kolonializmu. Seidl pokazuje, jak Afryka nadal jest wykorzystywana przez bogaty Zachód, a jej mieszkańcy są traktowani jak przedmioty, a nie jak ludzie.

Raj: miłość to film, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak jest to film, który warto obejrzeć, aby zrozumieć złożone problemy współczesnego świata.

Aktor Postać
Teresa
Munga
Przyjaciółka Teresy
Turystka
Turystka
Gabriel
Josphat
Salama
Córka Teresy
Siostra Teresy
Przewodnik wycieczki
Animator
Siostra Mungi
Striptizer
Boy hotelowy
Boy hotelowy
Przyjaciel Inge Maux
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Kierowca gokarta
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Akrobata
Akrobata
Akrobata
Kelner
Kelner
Kelner
Chłopak sprzątający basen
Chłopak sprzątający basen
Chłopak sprzątający basen
Animator
Animator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *