Ptasiek / Birdy (1984)

Film

Czas trwania: 2 godz.

Opis

„Ptasiek” to filmowa podróż przez mroczne zakamarki umysłu, gdzie weterani wojenni, obciążeni traumatycznymi przeżyciami, starają się znaleźć ukojenie w świecie, który dla wielu pozostaje niezrozumiały. Adaptacja powieści Williama Whartona, obraz w reżyserii Alana Parkera, przenosi widzów w obszar psychologicznych konfliktów i poszukiwań tożsamości bohaterów, których losy splatają się na tle wspólnych doświadczeń wojennych.

Główny bohater, znanego jako Ptasiek, to weteran wojenny, który po traumatycznych przeżyciach na froncie w Wietnamie cierpi na schizofrenię. Jego umysł stanowi krainę alternatywną, gdzie tożsamość splata się z rzeczywistością ptasiego świata. Jego blizna na twarzy stanowi fizyczną oznakę wewnętrznego zranienia, a potrzeba identyfikacji z ptactwem staje się jedynym wybawieniem od udręk wspomnień wojennych. Wraz z przyjacielem Al’em, który również nie uniknął fizycznych i psychicznych okrucieństw wojny, próbują odnaleźć sens i ukojenie w życiu powojennym.

Film ukazuje nie tylko zewnętrzną walkę bohaterów, ale również ich wewnętrzne poszukiwania. To nie tylko opowieść o zmaganiach z traumatyczną przeszłością, ale także próba zrozumienia siebie w kontekście społeczeństwa, które trudno akceptuje różnorodność. Al, z blizną na twarzy, i Ptasiek, uwięziony w własnym świecie ptasich fantazji, stanowią nietypową parę, gdzie akceptacja drugiego jest kluczowym elementem relacji.

Przyjaźń między Al’em a Ptaszkiem ukazuje się jako silna więź, która pomaga przetrwać w rzeczywistości pełnej niezrozumienia i uprzedzeń. Al, chociaż sam doświadczył okrucieństwa wojny, stara się pomóc Ptaszkowi w powrocie do społeczeństwa. Ich wspólne wspomnienia z dzieciństwa i doświadczenia wojenne sprawiają, że są dla siebie wzajemnym oparciem i nauczycielami życia.

„Ptasiek” to nie tylko historia wojennych blizn i psychicznych traum, ale także opowieść o ludzkiej wytrzymałości i pragnieniu znalezienia sensu w życiu. W tym mrocznym i złożonym świecie bohaterowie poszukują drogi do akceptacji, zarówno ze strony siebie, jak i otoczenia. Film Alan Parker’a rzuca światło na tematy trudne i niejednoznaczne, stawiając pytania o granice zdrowego rozsądku i społeczeństwa, które często wyklucza tych, którzy nie mieszczą się w standardowych ramach.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Alan Parker
scenariusz Sandy Kroopf, Jack Behr
gatunek Dramat
produkcja USA
premiera 21 grudnia 1984 (Światowa)
boxoffice $1 455 045 w USA
na podstawie William Wharton (powieść)
studio A&M Films / TriStar Pictures
tytuł oryg. Birdy

Ptasiek - film Alana Parkera z 1984 roku, to poruszająca opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy przeżyli traumę wojny w Wietnamie. Jeden z nich, Al, powrócił do domu z okaleczonym ciałem i duchem, ale w miarę możliwości stara się odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Drugi, Ptasiek, cierpi na schizofrenię i wierzy, że jest ptakiem.

Film rozpoczyna się w Filadelfii, gdzie Al i Ptasiek mieszkają w dzielnicy robotniczej. Są najlepszymi przyjaciółmi od dzieciństwa, choć są jak ogień i woda. Al jest ekstrawertykiem, lubi imprezować i flirtować z dziewczynami. Ptasiek jest introwertykiem, interesuje się przyrodą i ma skłonności do samotności.

Pewnego dnia przyjaciele decydują się wstąpić do wojska. Początkowo wszystko układa się po ich myśli. Są oddani swojej służbie i szybko awansują. Jednak wojna w Wietnamie to koszmar, który zmienia ich życie na zawsze.

Al zostaje ranny w głowę i przeżywa załamanie nerwowe. Ptasiek również doświadcza traumatycznych przeżyć. W jednej ze scen widzi, jak jego przyjaciel ginie w walce. Ten widok sprawia, że Ptasiek zaczyna wierzyć, że jest ptakiem.

Po powrocie z wojny Al i Ptasiek trafiają do wojskowej kliniki psychiatrycznej. Al stara się pomóc przyjacielowi, ale Ptasiek jest zamknięty w sobie i nie chce rozmawiać o swoich przeżyciach.

Pewnego dnia Al odwiedza Ptaśka w pokoju szpitalnym. Chłopak leży na łóżku, wyciągnięty jak ptak. Al zaczyna opowiadać mu o ich dzieciństwie. Ptasiek słucha uważnie i powoli zaczyna się otworzyć.

Al wie, że aby wyciągnąć Ptaśka z jego świata fantazji, musi mu pomóc odnaleźć się w rzeczywistości. Zabiera go do domu rodzinnego i stara się przywrócić mu wspomnienia z dzieciństwa.

Ptasiek stopniowo zaczyna wracać do zdrowia. Zaczynają się z Alem spotykać w parku, gdzie Ptasiek obserwuje ptaki. Al uczy go robić latawce, które Ptasiek nazywa "ptakami papierowymi".

Pewnego dnia Ptasiek decyduje się uciec z kliniki. Al odnajduje go w parku, gdzie Ptasiek siedzi na drzewie. Chłopak mówi, że nie chce wracać do szpitala, bo chce być wolny.

Al rozumie, że Ptasiek musi sam znaleźć swoją drogę. Przyjaciele żegnają się i Ptasiek odlatuje. Al patrzy za nim z uśmiechem. Wie, że Ptasiek w końcu odnalazł siebie.

W filmie Ptasiek Alan Parker porusza wiele ważnych tematów, takich jak trauma wojenna, schizofrenia i przyjaźń. Film jest pięknie zrealizowany i poruszający.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w Filadelfii, gdzie urodził się i wychował autor powieści, na podstawie której powstał film.
  • Matthew Modine, który wciela się w rolę Ptaśka, przez cały film nie nosi butów.
  • Film otrzymał dwie nominacje do Oscara: za scenariusz adaptowany i najlepsze zdjęcia.

Ocena filmu:

Ptasiek to jeden z najlepszych filmów o wojnie w Wietnamie. To poruszająca i pięknie zrealizowana opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy przeżyli traumę wojny i próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Aktor Postać
"Ptasiek"
Al Columbato
Pan Columbato
Dr Weiss
Renaldi
Ojciec "Ptaśka"
Pani Columbato
Mario Columbato
Matka "Ptaśka"
Hannah Rourke
Pani Prevost
Członek zespołu szkolnego
Członek zespołu szkolnego
Członek zespołu szkolnego
Członek zespołu szkolnego
Członek zespołu szkolnego
Członek zespołu szkolnego
Pan Kohler
Claire
Shirley
Rosanne
Ronsky
Doris Robinson
Maloney
Pan Tate
Lekarz pogotowia
Policjant na plaży
Pan Russo
Spiker obszaru wystawy
Zimmy "Ludzka Ryba"
Matka w pociągu
Pacjent
Weteran wojenny
Weteran wojenny
Żołnierz w helikopterze
Ranny żołnierz
Dziewczyna w pociągu
Sanitariusz
Sanitariusz
Joe Sagessa
Lekarz wojskowy
Pijany mężczyzna w więzieniu
Oczekująca pani
Pilot helikoptera
Pilot helikoptera
Pilot helikoptera
Żołnierz w helikopterze
Pacjent
Weteran wojenny
Pan Lincoln

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *