Przypadek (1981)

Film

Czas trwania: 2 godz. 2 min.

Opis

„Przypadek” to film z 1981 roku, stworzony przez wybitnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, który w sposób unikalny przedstawia trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka, Witka Długosza. Cała narracja koncentruje się wokół kluczowej sceny, gdzie główny bohater biegnie na dworzec w Łodzi w nadziei na złapanie odjeżdżającego pociągu do Warszawy. To moment, który stanie się punktem wyjścia dla trzech odmiennych historii, trzech potencjalnych ścieżek życiowych Witka.

W pierwszej wersji zdarzeń, Witek, w biegu, zdołuje dosięgnąć pociągu. To spotkanie z podstarzałym działaczem partyjnym Wernerem staje się kluczowe, otwierając przed Długoszem drzwi do polityki. Po zapisaniu się do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), Witek osiąga znaczne sukcesy. Wspierany przez swoje nowe koneksje, szybko zdobywa pozycję i ma nadzieję na wyjazd do Francji. Pierwsza historia Witka ukazuje nam świat pełen politycznych intryg i zawiłych relacji, gdzie odjazd pociągu otwiera mu drzwi do świata władzy i wpływów.

W drugim scenariuszu losy Witka układają się inaczej. Pomimo desperackiego biegu, pociąg odjeżdża, a służba ochrony kolei zatrzymuje go. To zdarzenie skierowuje go na zupełnie inną ścieżkę życiową. Przymusowe prace i spotkanie z Markiem, opozycjonistą, rzucają go w wir podziemnej działalności. Witek angażuje się w pracę w podziemnej drukarni, a nawet przyjmuje chrzest, co jest symbolem jego przemiany. W tej wersji historii, próba złapania pociągu przekształca go w bohatera oporu, gotowego stawić czoła reżimowi.

W trzecim przypadku, pociąg znowu wymyka się Witkowi. Tym razem spotyka na dworcu Olgę, koleżankę z medycyny, co stawia go przed zupełnie innymi wyborami. Pod wpływem Oli, Witek powraca na studia, odrzucając polityczne intrygi. Ostatecznie żeni się z nią, podejmuje pracę na uczelni, unikając zaangażowania w działalność polityczną. Witek ma szansę na wyjazd do Libii, a podróż ta ma obejść się przez Francję. To historia o miłości, powrocie do korzeni i wyborach, które prowadzą go w zupełnie innym kierunku.

„Przypadek” to prawdziwy majstersztyk, uznawany za jedno z najlepszych dzieł Kieślowskiego. Bogusław Linda w roli Witka Długosza dostarcza niezapomnianej kreacji postaci, a film sam w sobie staje się przykładem dla wielu współczesnych produkcji. Fabuła, zbudowana wokół jednego kluczowego momentu, prowadzi widza przez labirynt możliwości i decyzji, pokazując, jak losy jednego człowieka mogą się diametralnie różnić w zależności od przypadku. „Przypadek” to nie tylko film o alternatywnych rzeczywistościach, ale także o naturze ludzkich wyborów i ich wpływie na kształt naszego życia.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Krzysztof Kieślowski
scenariusz Krzysztof Kieślowski
gatunek Psychologiczny, Dramat, Polityczny
produkcja Polska
premiera 10 stycznia 1987 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe Tor
tytuł oryg. Przypadek
inne tytuły Blind Chance Miedzynarodowe Blind Chance Wielka Brytania Blind Chance USA Blind Chance Kanada
"Przypadek" składa się z trzech historii, trzech potencjalnych życiorysów tej samej osoby - Witka Długosza. Punktem wyjścia dla każdej z nich jest ta sama scena - tuż przed odjazdem pociągu do Warszawy, główny bohater wbiega na dworzec w Łodzi. Za pierwszym razem Witek dogania pociąg. W nim spotyka podstarzałego działacza partyjnego Wernera, który ułatwi Długoszowi kontakty ze swymi nadal ważnymi kolegami. Witek zapisuje się do PZPR, gdzie osiąga znaczne sukcesy. Wkrótce ma udać się do Francji... Drugi wariant tej samej historii: Witek biegnie do pociągu, który już odjeżdża. Nie udaje mu się go dogonić. Zatrzymuje go służba ochrony kolei. Zostaje skierowany do przymusowych prac. Tam poznaje Marka, opozycjonistę. Witek zaczyna pracę w podziemnej drukarni. Przyjmuje nawet chrzest. Ma szansę polecieć do Francji... Za trzecim razem również ucieknie mu pociąg. Na dworcu spotka Olgę, koleżankę z medycyny. Pod jej wpływem powróci na studia. Następnie ożeni się z nią, podejmie pracę na uczelni, nie angażując się w żadną działalność polityczną. Witek ma szansę udać się na staż do Libii, przelot ma odbyć się przez Francję...
"Przypadek" uznawany za jeden z najlepszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, to prawdziwy majstersztyk kinematografii będący wzorcem dla wielu współczesnych produkcji. Witek Długosz (wg wielu krytyków najlepsza rola Bogusława Lindy) jest studentem medycyny. Poznajemy go w momencie śmierci ojca. Ostatnie słowa, które od niego słyszy to krótka porada życiowa przekazana telefonicznie: "– Nic nie musisz, synu. – Czego nie muszę, tato? – Niczego." Witek decyduje się przerwać studia, które wybrał pod presją ojca i chce wyjechać do Warszawy. Usiłuje zdążyć na pociąg do stolicy - ten jakże krótki moment na peronie jest kluczowy dla całego filmu. Fabuła przedstawia trzy wersje życiorysu bohatera, które zależą od tytułowego przypadku - od tego czy Witkowi uda się wsiąść do pociągu…
Film pokazuje trzy różne, zależne od przypadku, życiorysy jednego człowieka, Witka Długosza (Bogusław Linda). W pierwszej sekwencji Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy i od tego zależą jego dalsze losy. Jeśli zdąży, spotka w pociągu starego działacza komunistycznego, który wciągnie go w orbitę władzy. Jeśli potrąci na peronie sokistę, to nie tylko nie zdąży, lecz zostanie jeszcze ukarany, a przez to dołączy do opozycji politycznej. W trzecim wariancie spotyka na peronie znajomą dziewczynę, co skończy się ślubem i wyborem apolitycznej kariery naukowca. Wszystkie warianty mają finał na lotnisku Okęcie, skąd Witek ma odlecieć za granicę…
Aktor Postać
Witek Długosz
Komunista Werner
Adam
Czuszka Olkowska
Werka
Marek
Daniel
Ksiądz Stefan
Olga Matwiszyn
Dziekan
Działacz ZSMP w ośrodku w Miodowej Górze
Strażnik SOK na dworcu Łódź Fabryczna
Ciotka Witka
Śpiewak na koncercie w mieszkaniu ciotki Witka
Córka umierającej staruszki
Działacz partyjny
Działaczka opozycyjna, której Witek przynosi pieniądze
Mąż Werki
Działacz ZSMP
Jacek, działacz ZSMP
Działacz ZSMP
Oficer SB aresztujący Czuszkę
Działacz partyjny przytrzymujący Witka w gabinecie Adama
Ojciec Witka
Kasia, znajoma ojca Witka
Bosman na przystani
Działacz partyjny
Syn dziekana, działacz opozycyjny
Narkoman w ośrodku
Działacz ZSMP
Mężczyzna na lotnisku
Piosenkarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *