Pociąg (1959)

Film

Czas trwania: 1 godz. 33 min.

Opis

„Pociąg” (1959) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza to filmowe arcydzieło, które w kameralny sposób eksploruje ludzkie psychiki i intymne stany uczuciowe. Historia rozgrywa się w podróżującym z Warszawy na Hel pociągu, gdzie dwie przypadkowe dusze, Jerzy i Marta, zmuszone są dzielić przedział sypialny, choć początkowo oboje pragnęli samotności.

W centralnych rolach występują Leon Niemczyk jako Jerzy i Lucyna Winnicka jako Marta. Jerzy, chirurg, próbuje otrząsnąć się po traumie związanym ze śmiercią pacjentki na stole operacyjnym. Z kolei Marta, tajemnicza blondynka, nosi w sobie bolesne doświadczenia uczuciowe. Ich losy splatają się przypadkowo, gdy z braku miejsc w pociągu zmuszeni są podróżować wspólnie.

Opowieść ta toczy się w latach 50., a atmosfera filmu jest głęboko zakorzeniona w tamtej epoce. Przez okno pociągu przewijają się krajobrazy, ale równie ważne są podróżujące dusze, które zamykają się w przedziale sypialnym. To miejsce staje się areną dla psychologicznego pojedynku, gdzie uczucia, niechęć, a także szukanie bliskości mierzą się ze sobą.

Marta, początkowo uchodząca za szorstką i nieprzystępną, fascynuje Jerzego. To nieoczekiwane połączenie dwóch samotnych istnień w pociągu przeradza się w subtelny taniec emocji. Ich rozmowy, prowadzone w cieniu własnych dramatów, odsłaniają zakamarki ludzkiej psychiki i wprowadzają widza w intymny świat bohaterów.

Film, będąc studium psychologicznym, stawia pytania o samotność, przeżycia emocjonalne i ludzką potrzebę bliskości. W pewnym momencie ich podróż zostaje zakłócona przez pojawienie się milicji, szukającej mordercy. To wydarzenie rzuca światło na reakcje ludzkie w obliczu zagrożenia, ukazując także mroczne strony natury człowieka.

„Pociąg” Jerzego Kawalerowicza to nie tylko opowieść o przypadkowym spotkaniu w podróży, ale również spojrzenie na ludzką psychikę i kondycję społeczeństwa. Jego subtelna narracja, głębokie portrety postaci i doskonała gra aktorska sprawiają, że film ten zyskuje miano arcydzieła polskiego kina.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Kawalerowicz
scenariusz Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 26 sierpnia 1959 (Światowa) 6 września 1959 (Polska premiera kinowa)
studio Zespół Filmowy "Kadr" (produkcja)
tytuł oryg. Pociąg
inne tytuły Night Train Miedzynarodowe

Pociąg (1959) to polski czarno-biały film psychologiczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Obraz opowiada o dwóch osobach, które przypadkowo spotykają się w nocnym pociągu i w ciągu kilku godzin spędzonych w jednym przedziale nawiązują głęboki kontakt emocjonalny.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną odjazdu pociągu pospiesznego z Warszawy na Hel. Wśród pasażerów znajdują się Jerzy (Leon Niemczyk), chirurg, który zapomniał miejscówki do wagonu sypialnego, oraz Marta (Lucyna Winnicka), meteorolożka, która kupiła okazyjnie bilet od nieznajomego mężczyzny na dworcu. Z powodu braku wolnych miejsc Jerzy i Marta muszą podróżować razem.

Początkowo oboje są sfrustrowani i niechętnie spędzają czas w towarzystwie siebie nawzajem. Jerzy jest zmęczony i nie może się otrząsnąć po śmierci kilkunastoletniej pacjentki - samobójczyni - na stole operacyjnym. Marta natomiast jest zamknięta w sobie i niechętnie rozmawia z innymi ludźmi.

Z czasem jednak między Jerzym i Martą zaczyna nawiązywać się nić sympatii. Oboje opowiadają sobie o swoich przeżyciach i problemach. Jerzy zwierza się Marcie, że czuje się winny śmierci swojej pacjentki. Marta natomiast opowiada o tym, że niedawno rozstała się ze swoim chłopakiem.

W połowie drogi pociągu w wagonie pojawiają się milicjanci poszukujący mordercy. Okazuje się, że wśród pasażerów znajduje się mężczyzna, który jest podejrzewany o zabójstwo swojej żony. Milicjanci zatrzymują go i przeprowadzają przesłuchanie.

Oburzenie i strach pasażerów wywołują u nich najniższe instynkty. Wszyscy zaczynają podejrzewać mordercę, a nawet chcą go zabić. W końcu jednak milicjanci doprowadzają podejrzanego na stację kolejową, gdzie zostaje aresztowany.

Interpretacja

Pociąg to film o samotności i poszukiwaniu bliskości. Jerzy i Marta są dwiema osobami, które mimo że pochodzą z różnych środowisk i mają różne doświadczenia, łączy wspólny ból i poczucie osamotnienia. W ciągu kilku godzin spędzonych w jednym przedziale nawiązują głęboki kontakt emocjonalny, który pozwala im choć na chwilę zapomnieć o swoich problemach.

Film można również interpretować jako metaforę polskiej rzeczywistości lat 50. XX wieku. Jerzy i Marta są przedstawicielami pokolenia, które doświadczyło wojny i okupacji. Ich przeżycia odcisnęły piętno na ich psychice i sprawiły, że stali się osobami zamkniętymi w sobie i nieufnymi wobec świata.

Ocena

Pociąg to jeden z najważniejszych polskich filmów psychologicznych. Obraz Kawalerowicza jest znakomicie zrealizowany pod względem technicznym. Kamera precyzyjnie oddaje atmosferę nocnego pociągu i intymne relacje między bohaterami.

Film został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie. Zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Cytaty

  • "Nie wiem, co mnie tu przyciągnęło. Może samotność." - Jerzy
  • "Nie chcę wracać. To już nie jest mój dom." - Marta
  • "Ludzie są źli. Trzeba ich bić." - pasażer pociągu

Podsumowanie

Pociąg to film, który warto obejrzeć ze względu na jego walory artystyczne i poruszaną tematykę. Jest to poruszająca historia o samotności, poszukiwaniu bliskości i ludzkiej naturze.

Aktor Postać
Marta
Jerzy
Staszek
Żona adwokata
Konduktorka
Pasażer wagonu sypialnego
Morderca
Adwokat
Pasażer cierpiący na bezsenność
Konduktor
Ksiądz
Pasażer umawiający się z żoną adwokata
Milicjant
Milicjant w cywilu
Pasażer śpiący w przedziale konduktorki
Wygłupiający się chłopak
Marynarz
Żona Jerzego
Dziewczyna z tranzystorem
Pasażer
Janusz, chłopak dziewczyny z tranzystorem
Pasażer
Pasażer
Pasażer
Pasażer
Pasażerka uderzona przez uciekającego mordercę
Pasażer
Ksiądz kanonik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *