Pewnego razu w Anatolii / Bır Zamanlar Anadolu’da (2011)

Film

Czas trwania: 2 godz. 37 min.

Opis

Pewnego razu w Anatolii to film Nuri Bilge Ceylana, który został nagrodzony Grand Prix na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Jest to opowieść o grupie mężczyzn, która wyrusza na bezdroża tureckiej Anatolii w poszukiwaniu ciała zamordowanego mężczyzny.

Akcja filmu rozgrywa się w nocy. Czwórka mężczyzn – prokurator Cemal (Muhammet Uzuner), policjant Nusret (Erol Figura), lekarz Faruk (Ercan Kesal) i podejrzany Salim (Yılmaz Erdoğan) – wyrusza na poszukiwania zwłok zamordowanego mężczyzny. Salim jest jedynym świadkiem zbrodni, ale jest zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało.

Mężczyźni przemierzają pustą, bezludną krainę. Droga jest długa i męcząca. Wkrótce zaczynają się kłócić. Prokuratura Cemal jest zdenerwowany, że śledztwo nie postępuje. Policjant Nusret jest rozczarowany, że został przydzielony do tak małej sprawy. Lekarz Faruk jest zmęczony i rozdrażniony. A podejrzany Salim jest zdezorientowany i przestraszony.

Wraz z upływem czasu, kulisy zbrodni stają się coraz mniej istotne. Najważniejsze stają się relacje między bohaterami. Mężczyźni poznają się coraz lepiej i zaczynają się rozumieć. W ich rozmowach pojawiają się tematy związane z życiem, śmiercią, miłością i moralnością.

Film Pewnego razu w Anatolii jest piękną i poruszającą opowieścią o ludzkim losie. Jest to film o poszukiwaniu prawdy, o moralnych wyborach i o tym, jak nawet najgorsza sytuacja może prowadzić do odkrywania piękna.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

 • Film został nakręcony w naturalnych plenerach tureckiej Anatolii.
 • Cały film rozgrywa się w ciągu jednej nocy.
 • Film jest pełen długich, statycznych ujęć, które pozwalają widzom wczuć się w atmosferę filmu.
 • Film jest utrzymany w zimnej, realistycznej tonacji.

Oto kilka przykładów, jak można zastosować synonimy i zmieniać szyk zdania w opisie filmu:

 • Zamiast „Grupka mężczyzn wyrusza na bezdroża tureckiej Anatolii w poszukiwaniu ciała zamordowanego mężczyzny” można napisać: „Mężczyźni wyruszyli na poszukiwania ciała zamordowanego mężczyzny w bezdrożnej Anatolii”.
 • Zamiast „Zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało” można napisać: „Opowieść o poszukiwaniach zwłok zamordowanego mężczyzny, którego zabójca był zbyt pijany, by pamiętać, gdzie je zakopał”.
 • Zamiast „Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił” można napisać: „Kto, jak i dlaczego zabił, pozostaje tajemnicą”.
 • Zamiast „Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan” można napisać: „Kulisy zbrodni szybko stają się drugorzędne”.
 • Zamiast „W chłodnej opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy” można napisać: „W opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, relacje między bohaterami, ich pozornie nieistotne uwagi i urwane rozmowy są najważniejsze”.

Oczywiście, ostateczny opis filmu zależy od indywidualnych preferencji autora. Można go napisać w dowolnym stylu i z wykorzystaniem dowolnych środków stylistycznych.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Nuri Bilge Ceylan
scenariusz Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan
gatunek Dramat, Kryminał
produkcja Turcja, Bośnia i Hercegowina
premiera 21 maja 2011 (Światowa)
boxoffice $1 175 849 na świecie$152 408 w USA$1 023 441 poza USA
dystrybucja Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
studio 1000 Volt (koprodukcja) / Fida Film (koprodukcja) / Imaj (koprodukcja) /
tytuł oryg. Bır Zamanlar Anadolu'da
inne tytuły Once Upon A Time In Anatolia Miedzynarodowe

Pewnego razu w Anatolii to turecki film dramatyczny z 2011 roku w reżyserii Nuri Bilge Ceylana. Film opowiada o grupie mężczyzn, którzy wyruszają na bezdroża tureckiej Anatolii w poszukiwaniu ciała zamordowanego mężczyzny.

Akcja filmu rozgrywa się w nocy, w małej tureckiej wiosce. Do wsi przyjeżdża ekipa śledcza, w skład której wchodzą: prokurator Cemal (Muhammet Uzuner), komisarz Nusret (Yılmaz Erdoğan), lekarz Orhan (Taner Birsel) i podejrzany, Seytan (Fırat Tanış). Ekipa wyrusza w poszukiwaniu ciała zamordowanego mężczyzny, którego oprawca, Ali (Ercan Kesal), był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie je zakopał.

Poszukiwania ciała trwają przez całą noc. Ekipa przejeżdża przez opustoszałe pola, lasy i wioski. W trakcie podróży bohaterowie rozmawiają o różnych sprawach, od codziennych problemów po filozoficzne rozważania.

W miarę upływu czasu, kulisy zbrodni stają się coraz mniej ważne. Najważniejsze stają się relacje między bohaterami. Ekipa śledcza zaczyna się poznawać coraz lepiej i odkrywać swoje wzajemne tajemnice.

Film Pewnego razu w Anatolii to dzieło o złożonej i wieloznacznej wymowie. Z jednej strony jest to kryminał, który stawia pytanie o naturę dobra i zła. Z drugiej strony jest to film o relacjach międzyludzkich, który pokazuje, jak trudne może być porozumienie między ludźmi z różnych środowisk.

Kryminał

Film Pewnego razu w Anatolii można interpretować jako klasyczny kryminał. Opowiada o grupie ludzi, którzy wyruszają na poszukiwania ciała zamordowanej osoby. W trakcie podróży odkrywają oni coraz więcej tajemnic, które prowadzą ich do rozwiązania zagadki.

Film nie przedstawia jednak rozwiązania zagadki w tradycyjny sposób. Kulisy zbrodni pozostają niejasne do samego końca. Widz może jedynie domyślać się, kto, jak i dlaczego zabił.

Ta niejasność jest celowa. Reżyser Nuri Bilge Ceylan nie chce skupiać się na szczegółach zbrodni. Chce raczej pokazać, jak trudne może być ustalenie prawdy w sytuacji, gdy wszyscy uczestnicy wydarzeń mają coś do ukrycia.

Film o relacjach międzyludzkich

Pewnego razu w Anatolii to również film o relacjach międzyludzkich. Ekipa śledcza, która wyrusza na poszukiwania ciała, składa się z ludzi z różnych środowisk. Są to:

 • Prokurator Cemal, który reprezentuje państwo i prawo.
 • Komisarz Nusret, który jest doświadczonym policjantem.
 • Lekarz Orhan, który jest pragmatyczny i racjonalny.
 • Podejrzany, Seytan, który jest zagubiony i niepewny siebie.

W trakcie podróży bohaterowie poznają się coraz lepiej i odkrywają swoje wzajemne tajemnice. Cemal okazuje się być bardziej złożoną postacią, niż początkowo się wydawało. Nusret zmaga się z własnymi demonami. Orhan jest bardziej wrażliwy, niż mogłoby się wydawać. A Seytan nie jest tak zły, jak się wydaje.

Relacje między bohaterami są pełne napięć i konfliktów. Każdy z nich ma własne cele i motywacje, które nie zawsze są zgodne z celami innych. Jednak w miarę upływu czasu, bohaterowie zaczynają rozumieć się coraz lepiej i uczą się współpracować.

Obrazy Anatolii

Pewnego razu w Anatolii to także film o obrazach Anatolii. Film jest pełen pięknych kadrów, które pokazują surową i majestatyczną przyrodę tej krainy.

Większość scen filmu rozgrywa się w nocy. Reżyser wykorzystuje światło księżyca i gwiazd, aby stworzyć niesamowitą atmosferę.

Film pokazuje również życie codzienne ludzi z Anatolii. Widz może zobaczyć, jak żyją ludzie w małych wioskach, jak pracują w polu i jak spędzają czas wolny.

Podsumowanie

Pewnego razu w Anatolii to film o złożonej i wieloznacznej wymowie. Jest to kryminał, który stawia pytanie o naturę dobra i zła, ale jest to

Aktor Postać
Doktor Cemal
Komisarz Naci
Prokurator Nusret
Arab Ali, kierowca
Kenan, podejrzany
Sołtys
Izzet, policjant
Abidin, urzędnik sądowy
Sierżant Onder
Ramazan, podejrzany
Gülnaz, żona Yasara
Sakir, technik dokonujący sekcji
Yasar, ofiara morderstwa
Tevfik, kierowca sądowy
Cemile, córka sołtysa
Hamit, kucharz szpitalny
Kazim, właściciel restauracji
Saim, farmaceuta
Sitki, pracownik szpitala
Hayrettin, kopacz
Ethem, kopacz
Adem, syn Gülnaz
Żołnierz
Żołnierz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *