Opowieść o miłości i mroku / A Tale of Love and Darkness (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Opowieść o miłości i mroku to poruszająca i inspirująca opowieść o dzieciństwie i dorastaniu Amosa Oza, jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Film, wyreżyserowany przez Natalie Portman, to ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Oza.

Akcja filmu rozgrywa się w Jerozolimie w latach 30. i 40. XX wieku. Młody Amos, syn pragmatycznego Ariego i marzycielskiej Fani, wyrasta w czasach pełnych niepewności i konfliktów. Jego rodzice, pochodzący z Litwy, są nieszczęśliwi w małżeństwie. Ojciec, który marzy o zbudowaniu lepszego życia dla rodziny w Palestynie, jest surowy i wymagający. Matka, obdarzona niezwykłą wyobraźnią, w poszukiwaniu szczęścia oddaje się opowiadaniu synowi niesamowitych historii.

Z czasem opowieści Fani stają się coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe. Przepełnione są motywami śmierci, wojny i zagłady. Amos, który jest ich uważnym słuchaczem, zaczyna odczuwać niepokój. Zaczyna wątpić w sens życia i otaczającego go świata.

Wraz z wybuchem II wojny światowej sytuacja w Palestynie staje się jeszcze bardziej napięta. Rodzina Ozów musi zmierzyć się z rosnącym zagrożeniem ze strony arabskich sąsiadów. Amos, który jest świadkiem otaczającego go chaosu, zaczyna dojrzewać.

Po wojnie Amos decyduje się opuścić dom rodzinny i wstąpić do kibucu. Tam, wśród rówieśników, odnajduje nową rodzinę i przyjaźń. Jednak traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa wciąż go prześladują.

Opowieść o miłości i mroku to film o złożoności relacji rodzinnych, o poszukiwaniu tożsamości i o sile wyobraźni. To także opowieść o narodzinach wielkiego pisarza, który w swoich utworach przetworzył doświadczenia swojego dzieciństwa.

Ważniejsze wątki filmu:

  • Relacja Amosa z rodzicami: Amos jest synem dwóch bardzo różnych osób. Ojciec, Arieh, jest pragmatycznym i realistycznym człowiekiem, który marzy o zbudowaniu lepszego życia dla swojej rodziny w Palestynie. Matka, Fani, jest marzycielską i wrażliwą kobietą, która w poszukiwaniu szczęścia oddaje się opowiadaniu synowi niesamowitych historii. Relacja Amosa z rodzicami jest pełna napięć i konfliktów. Ojciec jest surowy i wymagający, matka jest nieszczęśliwa w małżeństwie. Amos, który jest ich uważnym słuchaczem, zaczyna odczuwać niepokój i rozczarowanie.
  • Mroczne opowieści Fani: Matka Amosa, Fani, jest obdarzona niezwykłą wyobraźnią. W poszukiwaniu szczęścia oddaje się opowiadaniu synowi niesamowitych historii. Z czasem opowieści Fani stają się coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe. Przepełnione są motywami śmierci, wojny i zagłady. Amos, który jest ich uważnym słuchaczem, zaczyna odczuwać niepokój. Zaczyna wątpić w sens życia i otaczającego go świata.
  • II wojna światowa: Wraz z wybuchem II wojny światowej sytuacja w Palestynie staje się jeszcze bardziej napięta. Rodzina Ozów musi zmierzyć się z rosnącym zagrożeniem ze strony arabskich sąsiadów. Amos, który jest świadkiem otaczającego go chaosu, zaczyna dojrzewać.
  • Dorosłość Amosa: Po wojnie Amos decyduje się opuścić dom rodzinny i wstąpić do kibucu. Tam, wśród rówieśników, odnajduje nową rodzinę i przyjaźń. Jednak traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa wciąż go prześladują.

Analiza filmu:

Opowieść o miłości i mroku to film o złożoności relacji rodzinnych, o poszukiwaniu tożsamości i o sile wyobraźni. To także opowieść o narodzinach wielkiego pisarza, który w swoich utworach przetworzył doświadczenia swojego dzieciństwa.

Film jest zrealizowany w poetyckim i melancholijnym stylu. Obrazy Jerozolimy w latach 30. i 40. XX

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Natalie Portman
scenariusz Natalie Portman
gatunek Dramat
produkcja Izrael
premiera 16 maja 2015 (Światowa) 1 kwietnia 2016 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Amos Oz (pamiętnik)
dystrybucja Next Film
studio Avi Chai fund / Gesher Fund (wsparcie) / Handsomecharlie Films /
tytuł oryg. A Tale of Love and Darkness

Opowieść o miłości i mroku to przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku, Amosa Oza. Film w reżyserii Natalie Portman, która również wciela się w postać matki pisarza, Fani, to ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Oza.

Akcja filmu rozgrywa się w Jerozolimie w latach 30. i 40. XX wieku. Amos, przyszły pisarz, jest synem dwóch bardzo różnych ludzi. Jego ojciec, Arieh, to pragmatyczny i racjonalny człowiek, który wierzy w siłę nauki i postępu. Matka, Fani, to marzycielka o bogatej wyobraźni, która często ucieka od rzeczywistości w świat fantazji.

Nieszczęśliwa w małżeństwie Fani znajduje ukojenie w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii. Jej opowieści są coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, ale Amos je uwielbia. W jego wyobraźni przenoszą go do innego świata, gdzie wszystko jest możliwe.

W tym samym czasie na Bliskim Wschodzie narasta napięcie między Żydami a Arabami. W 1948 roku wybucha wojna o niepodległość Izraela. W jej wyniku życie Amosa i jego rodziny zmienia się diametralnie.

Opowieść o miłości i mroku to film o wielu twarzach. To historia miłości i nienawiści, opowieści i rzeczywistości, dzieciństwa i dorosłości. To także opowieść o narodzinach pisarza, który swoją twórczością będzie próbował zrozumieć świat, w którym żyje.

Motyw miłości i nienawiści

Relacja między rodzicami Amosa jest pełna kontrastów. Arieh to kochający ojciec, ale nie potrafi zrozumieć swojej żony. Fani to czuła matka, ale nie jest szczęśliwa w małżeństwie. Jej niespełnione marzenia i rozczarowanie życiem przeradzają się w nienawiść do męża.

Nienawiść Fani do Ariego ma destrukcyjny wpływ na rodzinę. Coraz częściej ucieka się ona do agresji i przemocy. Atmosfera w domu staje się coraz bardziej napięta.

Motyw opowieści i rzeczywistości

Fani to obdarzona niezwykłą wyobraźnią kobieta. Jej opowieści są pełne magii i tajemniczości. Amos uwielbia je słuchać. W jego wyobraźni przenoszą go do innego świata, gdzie wszystko jest możliwe.

Opowieści Fani mają również wpływ na rzeczywistość. Wprowadzają do życia Amosa elementy fantastyki i magii. Chłopiec zaczyna wierzyć, że wszystko jest możliwe, a granica między jawą a snem jest płynna.

Motyw dzieciństwa i dorosłości

Amos to ciekawy świata i wrażliwy chłopiec. Postrzega świat w sposób nieograniczony wyobraźnią. W miarę dorastania zaczyna jednak dostrzegać mroczną stronę rzeczywistości.

W czasie wojny o niepodległość Izraela Amos doświadcza wielu traumatycznych wydarzeń. Widzi śmierć, cierpienie i zniszczenie. To doświadczenie zmienia go na zawsze.

Motyw narodzin pisarza

Opowieści Fani są inspiracją dla Amosa. Dzięki nim zaczyna odkrywać swoją pasję do pisania. W swoich utworach będzie próbował zrozumieć świat, w którym żyje, a także swoją własną tożsamość.

Podsumowanie

Opowieść o miłości i mroku to film poruszający i pełny symboliki. To historia o miłości i nienawiści, opowieści i rzeczywistości, dzieciństwie i dorosłości. To także opowieść o narodzinach pisarza, który swoją twórczością będzie próbował zrozumieć świat, w którym żyje.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym nominację do Złotej Kamery na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Ocena

Opowieść o miłości i mroku to jeden z najlepszych filmów o dzieciństwie. Natalie Portman, która debiutuje w roli reżyserki, stworzyła przejmujący i poruszający obraz, który zapada w pamięć.

Film zachwyca przede wszystkim znakomitą reżyserią i aktorstwem. Portman wspaniale odtwarza postać Fani. Jej kreacja jest pełna emocji i subtelności.

Doskonale wypadają również młody Amir T

Aktor Postać
Fania
Arieh
Amos
Stary Amos
Israel Zarchi
Al Hilwani
Haya
Stary Amos
Tsvi
Pionier
Nastoletni Amos
Pan Licht
Pułkownik Jan
Babcia Klausner
Dziadek Klausner
Farmaceuta
Sonia
Babcia Mussman
Malka Rudnicki
Staszek Rudnicki
Steletsky
Ira Steletsky
Anton
Kira
Piri
Lilenka
Garibaldi
Aisha
Awad
Lolik
Yigal
Yoni
Uczeń
Uczeń
Młoda Sonia
Młoda Haya
Młoda Fania
Kobieta na przyjęciu
Kobieta na przyjęciu
Klientka w aptece
Klientka w aptece
Lekarz Fani
Śpiewaczka
Kierowca autobusu
Kierowca autobusu
Nauczyciel w kibucu
Kobieta w kolejce po pomoc
Kobieta w kolejce po pomoc
Kobieta w kolejce po pomoc
Matka
Chłopiec
Spiker radiowy
Operatorka
Kelner
Kochanek Arieha
Nauczyciel
Sąsiadka
Sąsiadka
Sąsiadka
Kobieta w autobusie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *