Niewinni czarodzieje (1960)

Film

Czas trwania: 1 godz. 27 min.

Opis

Niewinni czarodzieje to film psychologiczny z 1960 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, do którego scenariusz napisali Jerzy Andrzejewski oraz Jerzy Skolimowski. Film opowiada o młodym lekarzu Bazylu, który nawiązuje przygodną znajomość z Pelagią.

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 50. XX wieku. Bazyli (Tadeusz Łomnicki) jest młodym lekarzem, który pracuje w szpitalu sportowym. Po godzinach gra na fortepianie w piwnicy muzycznej. Jest to jego pasja, ale nie przywiązuje do niej większej wagi. Marzy o domku i samochodzie, a do uczuć nie przywiązuje większej wagi.

Pewnego wieczoru Bazyli spotyka w nocnym lokalu Pelagię (Krystyna Stypułkowska). Jest to młoda, piękna i inteligentna kobieta. Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie, ale Bazyli nie jest pewien, czy jest to miłość.

Bazyli i Pelagia zaczynają spotykać się regularnie. Bazyli opowiada Pelagii o swoich marzeniach i planach, a Pelagia opowiada Bazylemu o swoich pasjach i zainteresowaniach. Między nimi rodzi się intymna więź, ale Bazyli nadal nie jest pewien, czy jest to miłość.

Pewnego dnia Bazyli dowiaduje się, że Pelagia jest chora na gruźlicę. Jest to dla niego szok. Nie może sobie wyobrazić życia bez Pelagii.

Bazyli postanawia opiekować się Pelagią. Zostaje jej mężem i wprowadza się do jej mieszkania. Pelagia jest coraz słabsza, ale Bazyli nie traci nadziei.

Pewnego dnia Pelagia umiera. Bazyli jest zrozpaczony. Nie może pogodzić się ze stratą ukochanej.

Niewinni czarodzieje to film o miłości, stracie i dojrzewaniu. To również film o ówczesnej rzeczywistości w Polsce. Film pokazuje, jak trudne było życie młodych ludzi w latach 50. XX wieku.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 1960 roku.

Motyw miłości

Motyw miłości jest centralnym motywem filmu. Bazyli i Pelagia to dwoje młodych ludzi, którzy zakochują się w sobie. Ich miłość jest jednak skazana na niepowodzenie. Pelagia jest chora i umiera, a Bazyli nie jest w stanie poradzić sobie z jej stratą.

Miłość w filmie jest ukazana w sposób realistyczny. Bazyli i Pelagia nie są idealni. Mają swoje wady i problemy. Ich miłość jest pełna wzlotów i upadków.

Motyw straty

Motyw straty jest również istotnym motywem filmu. Pelagia umiera, a Bazyli zostaje sam. Musi poradzić sobie z jej stratą.

Strata Pelagii jest dla Bazylego ogromnym ciosem. Nie może pogodzić się z jej odejściem. Wpada w depresję i traci sens życia.

Motyw dojrzewania

Film opowiada również o dojrzewaniu Bazylego. Na początku filmu jest to młody, niedojrzały mężczyzna. Nie przywiązuje się do uczuć i nie rozumie, czym jest prawdziwa miłość.

Dopiero po śmierci Pelagii Bazyli dojrzewa. Rozumie, jak ważna jest miłość i jak trudno jest radzić sobie ze stratą.

Ocena filmu

Niewinni czarodzieje to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Jest to film piękny i poruszający, który porusza ważne tematy.

Film jest dobrze zrealizowany. Andrzej Wajda stworzył wspaniałe obrazy Warszawy lat 50. XX wieku. Aktorzy zagrali świetnie. Tadeusz Łomnicki stworzył przejmującą kreację Bazylego, a Krystyna Stypułkowska wspaniale zagrała Pelagię.

Niewinni czarodzieje to film, który warto obejrzeć. To film, który zapada w pamięć i który warto pamiętać.**

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Jerzy Skolimowski, Jerzy Andrzejewski
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 17 grudnia 1960 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg. Niewinni czarodzieje
inne tytuły Innocent Sorcerers Miedzynarodowe Innocent Sorcerers USA

Niewinni czarodzieje to czarno-biały polski film fabularny z 1960 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, do którego scenariusz napisali Jerzy Andrzejewski oraz Jerzy Skolimowski. Film opowiada o losach dwojga młodych ludzi, Bazylego i Pelagii, którzy nawiązują przypadkową znajomość.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 50. XX wieku. Bazyli (Tadeusz Łomnicki) jest młodym lekarzem, który pracuje w klinice sportowej. Po godzinach gra na trąbce w jazzowej piwnicy. Pelagia (Krystyna Stypułkowska) jest studentką architektury. Jest piękna, inteligentna i niezależna.

Bazyli i Pelagia spotykają się w nocnym lokalu. Od razu zakochują się w sobie. Jednak ich miłość jest od początku skazana na niepowodzenie. Bazyli jest nieśmiały i niepewny siebie. Pelagia jest natomiast zbyt wyzwolona i niezależna.

Młodzi ludzie spędzają razem kilka dni. W tym czasie poznają się lepiej, ale też ujawniają się różnice między nimi. Bazyli jest zafascynowany Pelagią, ale jednocześnie boi się jej. Pelagia natomiast zaczyna się nudzić Bazylem.

Ostatecznie ich miłość kończy się fiaskiem. Bazyli i Pelagia rozstają się, ale ich rozstanie nie jest łatwe. Oboje odczuwają żal i rozczarowanie.

Postacie

  • Bazyli to młody lekarz, który marzy o spokojnym życiu z rodziną. Jest nieśmiały i niepewny siebie. [Image of Bazyli (Tadeusz Łomnicki) w filmie Niewinni czarodzieje]
  • Pelagia to studentka architektury. Jest piękna, inteligentna i niezależna. Nie boi się wyrażać swoich opinii i pragnień. [Image of Pelagia (Krystyna Stypułkowska) w filmie Niewinni czarodzieje]

Ocena

Niewinni czarodzieje to jeden z najważniejszych polskich filmów z lat 60. XX wieku. Jest to film o miłości, ale też o samotności i niespełnieniu. Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Otrzymał nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Film jest świetnie zrealizowany. Wajda stworzył piękne zdjęcia, które oddają klimat Warszawy lat 50. XX wieku. Muzyka Krzysztofa Komedy jest wspaniałym uzupełnieniem filmu.

Interpretacje

Film można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako metaforę miłości, która jest nieuchwytna i nietrwała. Można go też odczytywać jako komentarz do rzeczywistości lat 50. XX wieku, w której ludzie byli ograniczani w swoim życiu osobistym.

Dziedzictwo

Niewinni czarodzieje to film, który wciąż jest aktualny. Opowiada o uniwersalnych problemach, takich jak miłość, samotność i niespełnienie. Film jest też doskonałym przykładem polskiego kina psychologicznego.

Film był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał m.in.:

  • Złoty Lew na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (1960)
  • Srebrną Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (1961)
  • Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III stopnia (1961)

Film został również doceniony przez krytyków i publiczność. Jest uważany za jeden z najważniejszych polskich filmów z lat 60. XX wieku.

Aktor Postać
Pelagia
Bazyli
Mirka
Dziennikarka
Pielęgniarka Teresa
Edmund
Kontrabasista Dudek "Polo"
Komeda
Bokser
Muzyk
Widz na koncercie jazzowym
Mężczyzna z brodą
Widz w klubie jazzowym
Piosenkarka
Andrzej Trzaskowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *