Mój Nikifor (2004)

Film

Czas trwania: 1 godz. 37 min.

Opis

Mój Nikifor (2004) to dramat biograficzny w reżyserii Krzysztofa Krauzego, opowiadający o ostatnich latach życia Epifaniusza Drowniaka, znanego jako Nikifor Krynicki, malarza-prymitywisty, który przez większość życia był pogardzany i wyśmiewany.

Akcja filmu rozgrywa się w Krynicy-Zdroju w latach 1960-1967. W 1960 roku do pracowni Mariana Włosińskiego, młodego malarza, wpada Nikifor. Włosiński jest początkowo poirytowany zachowaniem Nikifora, który jest ubogi, niechlujny i mówi bełkotliwie. Jednak z czasem Włosiński zaczyna dostrzegać w Nikiforze geniusz. Jego obrazy są pełne ekspresji, koloru i magii. Włosiński postanawia pomóc Nikiforowi, który cierpi na gruźlicę.

Przez kolejne lata Włosiński opiekuje się Nikiforem, poświęcając dla niego swoją karierę i życie rodzinne. W 1967 roku Nikifor zostaje uznany za jednego z najwybitniejszych malarzy prymitywistów na świecie. Ma swoją pierwszą wystawę w Warszawie, która okazuje się wielkim sukcesem.

Film Mój Nikifor to poruszająca opowieść o przyjaźni, poświęceniu i odkryciu geniuszu. Jest to także refleksja nad naturą sztuki i wolnością twórczą.

Oto niektóre z kluczowych wątków filmu:

  • Tożsamość i akceptacja: Nikifor jest postacią marginalizowaną, która przez większość życia jest odrzucana przez społeczeństwo. Dopiero spotkanie z Włosińskim pozwala mu odnaleźć swoje miejsce w świecie i poczuć się akceptowanym.
  • Przyjaźń i poświęcenie: Włosiński poświęca swoje życie dla Nikifora, mimo że wiąże się to z dużymi osobistymi kosztami. Jego postawa pokazuje, jak wielka może być moc przyjaźni.
  • Twórczość i wolność: Nikifor jest artystą o niezwykłym talencie. Jego obrazy są pełne ekspresji i spontaniczności. Stanowią one przykład tego, jak sztuka może być źródłem wolności i radości.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Orła w kategorii Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepsza główna rola kobieca (za rolę Nikifora) i Najlepsze zdjęcia.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Krzysztof Krauze
scenariusz Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja Polska
premiera 16 września 2004 (Światowa)
dystrybucja Best Film
studio Agencja Filmowa Telewizji Polskiej / Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Canal+ Polska /
tytuł oryg. Mój Nikifor
inne tytuły My Nikifor Miedzynarodowe My Nikifor Wielka Brytania

Mój Nikifor (2004) to dramat biograficzny w reżyserii Krzysztofa Krauzego, opowiadający o ostatnich latach życia Epifaniusza Drowniaka, znanego bardziej jako Nikifor Krynicki. Nikifor był polskim malarzem prymitywistą, który przez większość swojego życia był wyśmiewany i poniżany. Dopiero pod koniec życia został doceniony jako jeden z najwybitniejszych artystów na świecie.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 1960-1967 w Krynicy-Zdroju. W 1960 roku do pracowni Mariana Włosińskiego, młodego plastyka, wpada Nikifor. Nikifor jest samotnym, chorym na gruźlicę mężczyzną, który żyje w ubóstwie. Wkrótce Włosiński odkrywa w nim niesamowity talent malarski. Nikifor maluje obrazy na kartonach, pudełkach i innych znaleziskach. Jego prace są pełne kolorów, fantazji i naiwności.

Włosiński postanawia pomóc Nikiforowi. Zaczynają mieszkać razem i wspólnie pracować nad obrazami. Pod wpływem Nikifora Włosiński zaczyna inaczej patrzeć na świat i sztukę. Uczy się od niego wolności i spontaniczności.

W 1967 roku w warszawskiej Zachęcie odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora. Wystawa jest wielkim sukcesem i przynosi Nikiforowi międzynarodową sławę. Niestety, Nikifor jest już bardzo chory i niedługo później umiera.

Film "Mój Nikifor" to poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości do sztuki i walce o godność. To również historia o tym, jak spotkanie z wyjątkowym człowiekiem może zmienić nasze życie.

Film został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodą Kryształowego Globusa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach. Krystyna Feldman, która zagrała Nikifora, otrzymała za swoją rolę nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu w Gdyni.

Oto kilka kluczowych scen filmu:

  • Scena, w której Nikifor po raz pierwszy wchodzi do pracowni Włosińskiego. Nikifor jest niepozornym, bełkotliwym mężczyzną, który nie ma pojęcia o tym, co robi w pracowni artysty. Włosiński jest początkowo poirytowany jego zachowaniem, ale szybko przekonuje się do niego.
  • Scena, w której Włosiński odkrywa talent malarski Nikifora. Włosiński jest pod wrażeniem obrazów Nikifora. Uświadamia sobie, że spotkał prawdziwego artystę.
  • Scena, w której Nikifor i Włosiński mieszkają razem. Nikifor i Włosiński tworzą niezwykłą parę. Mieszkają w ubóstwie, ale są szczęśliwi.
  • Scena, w której Nikifor umiera. Śmierć Nikifora jest wielkim ciosem dla Włosińskiego. Nikifor był dla niego kimś więcej niż przyjacielem. Był jego inspiracją i nauczycielem.

Film "Mój Nikifor" to dzieło poruszające i inspirujące. To historia o tym, jak sztuka może zmieniać świat.

Aktor Postać
Nikifor
Marian Włosiński
Ryszard Nowak, przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej
Sprzątaczka Kowalska
Hanna Włosińska, żona Mariana
Ala Włosińska, córka Mariana
Ewa Włosińska, córka Mariana
Doktor Rosen
Pszczelarz Ferek
Gospodyni Nikifora
Dyrektorka "Zachęty"
Ksiądz
Ojciec Włosińskiego
Andrzej Banach
Urzędnik
Milicjant
Milicjant
Mężczyzna
Pielęgniarka
Starsza pani
Salowa
Pielęgniarz
Robotnik
Starszy pan
Pielęgniarz
Pielęgniarka
Salowa
Ordynatorka szpitala gruźliczego
Urzędniczka
Kuracjuszka
Bufetowy na dworcu w Krynicy
Recepcjonistka, koleżanka Hanny Włosińskiej
Kelner
Łaziebny
Pielęgniarka
Mężczyzna
Starszy pan
Robotnik
Pielęgniarka
Lelito
Piotr, asystent dyrektorki "Zachęty"
Kobieta z pudlem kupująca obrazy Nikifora
Portier w "Zachęcie"
Robotnik
Radiowiec na wystawie Nikifora w "Zachęcie"
Fotograf na wystawie Nikifora w "Zachęcie"
Operator Polskiej Kroniki Filmowej na wystawie Nikifora w "Zachęcie"
Dziennikarka na wystawie Nikifora w "Zachęcie"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *