Krótki film o zabijaniu (1987)

Film

Czas trwania: 1 godz. 24 min.

Opis

Krótki film o zabijaniu (1987) to jeden z najgłośniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, wchodzący w skład cyklu Dekalog. Obraz opowiada o brutalnym morderstwie taksówkarza dokonanym przez młodego mężczyznę, a następnie o jego procesie i egzekucji.

16 marca 1987 roku w Warszawie odbywa się egzamin końcowy dla adwokatów. Jednym z jego uczestników jest Piotr Balicki (Krzysztof Globisz), który zostaje dopuszczony do zawodu. Tego samego dnia do stolicy przyjeżdża z prowincji 20-letni Jacek Łazar (Mirosław Baka). Młody mężczyzna jest pogrążony w żałobie po śmierci swojej siostry, która zginęła w wypadku samochodowym.

Jacek odwiedza zakład fotograficzny, aby zamówić odbitkę zdjęcia siostry. Następnie udaje się do cukierni w Hotelu Europejskim. W tym samym czasie Piotr świętuje z dziewczyną zdany egzamin.

Po wyjściu z cukierni Jacek wsiada do taksówki prowadzonej przez Waldemara Rekowskiego (Jan Tesarz). Mężczyzna prosi o podwiezienie na peryferia miasta. Po drodze dochodzi między nimi do kłótni. Jacek wyciąga nóż i dusi taksówkarza. Następnie, gdy ten jeszcze żyje, bestialsko go masakruje.

Piotr zostaje wyznaczony do obrony Jacka w procesie. Młody adwokat jest przeciwnikiem kary śmierci, ale wie, że w tym przypadku trudno będzie znaleźć okoliczności łagodzące.

Proces toczy się szybko. Jacek przyznaje się do winy, ale nie potrafi wyjaśnić, dlaczego zabił taksówkarza. Sąd skazuje go na karę śmierci.

Piotr składa apelację, ale sąd apelacyjny utrzymuje wyrok w mocy. Jacek zostaje stracony.

Film Kieślowskiego to wstrząsający obraz zbrodni. Reżyser nie skupia się na fabule, lecz na psychologii postaci i na refleksjach nad sensem kary śmierci.

Jacek Łazar jest postacią tragiczną. Młody mężczyzna jest skrzywdzony przez życie. Śmierć siostry pozostawia w nim głęboką ranę. Jacek nie potrafi sobie z nią poradzić. Wpada w szał i dopuszcza się bestialskiego morderstwa.

Piotr Balicki jest postacią heroiczną. Młody adwokat broni Jacka, mimo że wie, że jego wina jest niekwestionowana. Piotr wierzy, że każdy człowiek zasługuje na obronę, nawet ten, kto popełnił okrutny czyn.

Krótki film o zabijaniu to film głęboki i poruszający. Obraz nie oferuje łatwych odpowiedzi na pytanie o sens kary śmierci. Film pozostawia widza z mnóstwem pytań i wątpliwości.

Oto kilka dodatkowych sformułowań i zwrotów, które zastosowałem w opisie filmu:

  • „Przeżywający traumę po śmierci siostry Jacek Łazar (Mirosław Baka) bez powodu brutalnie morduje taksówkarza” – „Jacek Łazar, pogrążony w żałobie po śmierci siostry, wpada w szał i dopuszcza się makabrycznego morderstwa”
  • „Jego obrony w sądzie podejmuje się świeżo upieczony adwokat Piotr Balicki (Krzysztof Globisz), który na egzaminie końcowym wypowiadał się przeciwko prewencyjnej karze śmierci” – „Piotr Balicki, młody adwokat przeciwnik kary śmierci, podejmuje się obrony Jacka”
  • „Wobec braku okoliczności łagodzących nie udaje mu się jednak uratować chłopaka przed straceniem” – „Piotr nie potrafi znaleźć okoliczności łagodzących, które uchroniłyby Jacka przed karą śmierci”

Mam nadzieję, że opis filmu jest satysfakcjonujący.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Krzysztof Kieślowski
scenariusz Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 11 marca 1988 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe" (produkcja) / Studio Filmowe Tor
tytuł oryg. Krótki film o zabijaniu
inne tytuły A Short Film About Killing Miedzynarodowe A Short Film About Killing Wielka Brytania A Short Film About Killing USA A Short Film About Killing Kanada

Krótki film o zabijaniu to dramat psychologiczny w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będący częścią cyklu Dekalog. Film opowiada o brutalnym morderstwie taksówkarza dokonanym przez młodego chłopaka, Jacka Łazara, oraz o jego obronie przed sądem przez świeżo upieczonego adwokata, Piotra Balickiego.

Film rozpoczyna się sceną, w której Piotr Balicki zdaje egzamin adwokacki. W tym samym czasie do stolicy przyjeżdża z prowincji Jacek Łazar. Obaj bohaterowie spotykają się w cukierni Hotelu Europejskiego, ale nie znają się.

Jacek jest młodym mężczyzną, który przeżywa traumę po śmierci swojej młodszej siostry. Dziewczynka zginęła w wypadku samochodowym, a Jacek obwinia się o jej śmierć. Nieustannie wracają do niego wspomnienia tamtego dnia.

W dniu morderstwa Jacek wsiada do taksówki Waldemara Rekowskiego. W czasie podróży ujawnia się jego chorobliwa żądza zemsty. Bez powodu dusząc taksówkarza, chłopak wyładowuje na nim swoje frustracje i poczucie winy. Gdy taksówkarz jeszcze żyje i błaga o litość, Jacek brutalnie go masakruje.

Morderstwo wstrząsa opinią publiczną. Piotr Balicki, który jest przeciwnikiem kary śmierci, podejmuje się obrony Jacka. Adwokat próbuje udowodnić, że chłopak był niepoczytalny w chwili popełnienia zbrodni. Jednak dowody przemawiają przeciwko niemu. Jacek nie ma żadnych okoliczności łagodzących, a jego słowa na rozprawie są pełne nienawiści i pogardy.

W końcu Jacek zostaje skazany na karę śmierci. Wyprowadzony z celi woła z rozpaczą: "Proszę pana, ja nie chcę!".

Krótki film o zabijaniu to poruszająca i sugestywna opowieść o zbrodni i karze. Film nie skupia się na psychologii mordercy, ale na konsekwencjach jego czynów. Kieślowski pokazuje, że kara śmierci nie jest odpowiedzią na problem przemocy. Wręcz przeciwnie, może ona doprowadzić do kolejnych zbrodni.

Film został nakręcony w realistycznym stylu, bez upiększeń i przerysowań. Dzięki temu widzowie mają wrażenie, że są świadkami prawdziwej zbrodni.

Krótki film o zabijaniu to jeden z najważniejszych filmów w dorobku Krzysztofa Kieślowskiego. Film zdobył wiele nagród, m.in. Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Aktor Postać
Jacek Łazar
Adwokat Piotr Balicki
Taksówkarz Waldemar Rekowski
Przewodniczący komisji adwokackiej
Kasjerka w kinie
Kat
Naczelnik więzienia
Sędzia
Robotnik z miarą
Andrzej, mąż Doroty
Brat Jacka
Narzeczona Piotra
Ksiądz przy egzekucji Jacka
Dorota
Lekarz przy egzekucji Jacka
Prokurator
Członek komisji adwokackiej
Członek komisji adwokackiej
Pracownica zakładu fotograficznego
Pomocnik kata
Pracownik punktu totolotka
Członek komisji adwokackiej
Sekretarka w sądzie
Staruszka karmiąca gołębie pod Kolumną Zygmunta
Beatka, pracownica sklepu spożywczego
Kumpel pijanego na postoju taksówek
Strażnik
Rysownik na Rynku Starego Miasta
Sąsiad taksówkarza
Wróżka na ulicy
Brat Jacka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *