Kroll (1991)

Film

Czas trwania: 1 godz. 41 min.

Opis

Kroll (1991) to debiut reżyserski Władysława Pasikowskiego, uznany za jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Obraz przedstawia historię Marcina Krolla, młodego żołnierza, który dezerteruje z wojska po tym, jak dowiaduje się o zdradzie swojej żony. Kroll rozpoczyna samotną wędrówkę przez Polskę, podczas której musi zmierzyć się z własnymi demonami i spróbować odzyskać utracone poczucie sprawiedliwości.

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w latach 90., w okresie przemian gospodarczych i politycznych. Kroll, młody chłopak pochodzący z niezamożnej rodziny, trafia do wojska, aby odbyć służbę zasadniczą. Jest to dla niego trudny czas, który nie przynosi mu satysfakcji. Kroll czuje się zagubiony i samotny, a jego relacje z żoną, Iwoną, są coraz bardziej napięte.

Pewnego dnia Kroll odkrywa, że Iwona ma romans z jego najlepszym przyjacielem, Markiem. Jest to dla niego cios, którego nie potrafi znieść. W nocy ucieka z wojska i rozpoczyna samotną wędrówkę przez Polskę.

Kroll wędruje przez różne miejsca, poznając różnych ludzi. Spotyka między innymi kaprala Edwarda Wiadernego, byłego żołnierza, który został wyrzucony z wojska za niesubordynację. Wiaderny staje się mentorem Krolla i pomaga mu odnaleźć drogę.

Wędrówka Krolla to również proces wewnętrznej przemiany. Chłopak musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami. Musi też odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest i co chce w życiu robić.

Ostatecznie Kroll dociera do domu Iwony i Marka. Tam dokonuje ostatecznego wyboru, który zdecyduje o jego dalszym losie.

Kroll to film o miłości, zdradzie, zemście i poszukiwaniu własnej tożsamości. Obraz porusza ważne tematy społeczne, takie jak przemiany społeczne i gospodarcze w Polsce w latach 90., problemy młodzieży i rola wojska w społeczeństwie.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał nagrodę specjalną jury i nagrodę za debiut na FPFF w Gdyni. Jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina.

Analiza filmu

Kroll to film wielowarstwowy, który można interpretować na różne sposoby. Można go odczytać jako klasyczny film sensacyjny, opowiadający o zemście zdradzonego męża. Można też interpretować go jako film psychologiczny, ukazujący wewnętrzną przemianę bohatera.

Film można też odczytać jako metaforę przemian społecznych, jakie miały miejsce w Polsce w latach 90. Kroll jest młodym człowiekiem, który nie może znaleźć swojego miejsca w nowej rzeczywistości. Jest zagubiony i niepewny siebie. Wędrówka Krolla to metafora poszukiwania własnej tożsamości w zmieniającym się świecie.

Reżyseria

Władysław Pasikowski zadebiutował w reżyserii filmem Kroll. Obraz ten przyniósł mu ogromny sukces i utorował drogę do dalszej kariery. Pasikowski jest twórcą, który nie boi się poruszać trudnych tematów. Jego filmy są pełne emocji i ładunku społecznego.

Pasikowski w Krollu udowadnia, że jest utalentowanym reżyserem, który potrafi wciągnąć widza w historię i sprawić, że będzie ona dla niego poruszająca. Film jest dobrze zrealizowany, a zdjęcia są dopracowane.

Aktorstwo

W filmie Kroll występują młodzi, ale już doświadczeni aktorzy. Olaf Lubaszenko w roli Marcina Krolla stworzył kreację, która przeszła do historii polskiego kina. Lubaszenko doskonale oddał wewnętrzną przemianę bohatera.

Dobrze zagrali również Cezary Pazura i Bogusław Linda. Pazura w roli kaprala Wiadernego jest przekonujący jako mentor Krolla. Linda w roli porucznika Arka jest wyrazisty i charyzmatyczny.

Podsumowanie

Kroll to film, który warto zobaczyć. Jest to obraz, który porusza ważne tematy społeczne i przedstawia uniwersalną historię o miłości, zdradzie i zemście.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Władysław Pasikowski
scenariusz Władysław Pasikowski
gatunek Dramat, Sensacyjny, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 11 października 1991 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSFTviT) / Studio Filmowe Zebra
tytuł oryg. Kroll

Kroll (1991) to debiut reżyserski Władysława Pasikowskiego, który od razu przyniósł mu uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Film został nagrodzony nagrodą specjalną jury i nagrodą za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Do dziś uważany jest za jeden z najważniejszych polskich filmów sensacyjnych.

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w pierwszych latach po transformacji ustrojowej. Głównym bohaterem jest Marcin Kroll (Olaf Lubaszenko), młody żołnierz odbywający służbę zasadniczą. Tuż przed manewrami dezerteruje ze swojej jednostki. Przyczyną ucieczki staje się wiadomość, że jego żona Anna (Katarzyna Figura) i najlepszy przyjaciel, porucznik Arek (Bogusław Linda), mają ze sobą romans.

Kroll ukrywa się w Łodzi, gdzie próbuje dowiedzieć się, co naprawdę stało się między jego żoną a przyjacielem. Wkrótce okazuje się, że Arek jest zamieszany w nielegalne interesy. Kroll postanawia go powstrzymać, a przy okazji zemścić się na niewiernej żonie.

Film Pasikowskiego jest mrocznym i brutalnym obrazem polskiej rzeczywistości lat 90. XX wieku. Reżyser przedstawia świat, w którym panuje chaos i bezprawie. Ludzie są zdemoralizowani i pozbawieni jakichkolwiek zasad. Kroll to postać tragiczna, która staje się ofiarą własnej naiwności.

Film jest znakomicie zrealizowany. Pasikowski tworzy gęstą atmosferę zagrożenia i niepewności. Aktorzy grają bardzo przekonująco, a szczególnie wyróżnia się Olaf Lubaszenko, który stworzył kreację pełną emocji i charyzmy.

Kroll to film, który nie pozostawia obojętnym. To obraz, który porusza i zmusza do refleksji. To także film, który jest wciąż aktualny i porusza ważne tematy, takie jak zdrada, zemsta i moralność.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film był kręcony w Poznaniu i Łodzi.
  • W rolach epizodycznych wystąpili m.in. Paweł Królikowski, Marek Kondrat i Wojciech Malajkat.
  • Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę specjalną jury i nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wpływ filmu na polską kinematografię

Kroll miał duży wpływ na polską kinematografię. Film zapoczątkował nowy nurt w polskim kinie sensacyjnym, który charakteryzował się mrocznym klimatem, brutalnością i realistycznym obrazem rzeczywistości. Pasikowski stał się jednym z najpopularniejszych polskich reżyserów, a jego filmy, takie jak Psy (1992) i Psy 2. Ostatnia krew (1994), to klasyki polskiego kina.

Ocena filmu

Kroll to film, który ogląda się z zapartym tchem. To mroczna i brutalna opowieść o zemście, zdradzie i moralności. Film jest znakomicie zrealizowany i porusza ważne tematy. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego kina sensacyjnego.

Ocena: 9/10

Aktor Postać
Marcin Kroll
Porucznik Arek
Kuba Berger, przyjaciel Krolla
Kapral Edward Wiaderny
Marta, siostra Krolla
Kapitan
Szeregowiec "Chudy"
Matka Krolla
Meles, znajomy Bergera
Recepcjonista w Grand Hotelu
Szeregowiec "Młody"
Angela, żona Melesa
"Szczeniak", lekarz pogotowia
Kapral
Kwatermistrz
Kolega Wiadernego
Agata, żona Krolla
Lekarz wojskowy
Kobieta na pogotowiu
Mężczyzna pod dyskoteką
Mężczyzna w Grand Hotelu
Kapitan MO
Arab
Mężczyzna w holu Grand Hotelu
Stróż
Mężczyzna w klozecie
Jedlin, chłopak w akademiku
Bogunia
Kobieta pod dyskoteką
Artur, boy hotelowy
Kolega Wiadernego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *