Kroll (1991)
Film
Czas trwania: 1 godz. 41 min.
Opis
Kroll (1991) to debiut reżyserski Władysława Pasikowskiego, uznany za jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Obraz przedstawia historię Marcina Krolla, młodego żołnierza, który dezerteruje z wojska po tym, jak dowiaduje się o zdradzie swojej żony. Kroll rozpoczyna samotną wędrówkę przez Polskę, podczas której musi zmierzyć się z własnymi demonami i spróbować odzyskać utracone poczucie sprawiedliwości.
Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w latach 90., w okresie przemian gospodarczych i politycznych. Kroll, młody chłopak pochodzący z niezamożnej rodziny, trafia do wojska, aby odbyć służbę zasadniczą. Jest to dla niego trudny czas, który nie przynosi mu satysfakcji. Kroll czuje się zagubiony i samotny, a jego relacje z żoną, Iwoną, są coraz bardziej napięte.
Pewnego dnia Kroll odkrywa, że Iwona ma romans z jego najlepszym przyjacielem, Markiem. Jest to dla niego cios, którego nie potrafi znieść. W nocy ucieka z wojska i rozpoczyna samotną wędrówkę przez Polskę.
Kroll wędruje przez różne miejsca, poznając różnych ludzi. Spotyka między innymi kaprala Edwarda Wiadernego, byłego żołnierza, który został wyrzucony z wojska za niesubordynację. Wiaderny staje się mentorem Krolla i pomaga mu odnaleźć drogę.
Wędrówka Krolla to również proces wewnętrznej przemiany. Chłopak musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami. Musi też odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest i co chce w życiu robić.
Ostatecznie Kroll dociera do domu Iwony i Marka. Tam dokonuje ostatecznego wyboru, który zdecyduje o jego dalszym losie.
Kroll to film o miłości, zdradzie, zemście i poszukiwaniu własnej tożsamości. Obraz porusza ważne tematy społeczne, takie jak przemiany społeczne i gospodarcze w Polsce w latach 90., problemy młodzieży i rola wojska w społeczeństwie.
Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał nagrodę specjalną jury i nagrodę za debiut na FPFF w Gdyni. Jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina.
Analiza filmu
Kroll to film wielowarstwowy, który można interpretować na różne sposoby. Można go odczytać jako klasyczny film sensacyjny, opowiadający o zemście zdradzonego męża. Można też interpretować go jako film psychologiczny, ukazujący wewnętrzną przemianę bohatera.
Film można też odczytać jako metaforę przemian społecznych, jakie miały miejsce w Polsce w latach 90. Kroll jest młodym człowiekiem, który nie może znaleźć swojego miejsca w nowej rzeczywistości. Jest zagubiony i niepewny siebie. Wędrówka Krolla to metafora poszukiwania własnej tożsamości w zmieniającym się świecie.
Reżyseria
Władysław Pasikowski zadebiutował w reżyserii filmem Kroll. Obraz ten przyniósł mu ogromny sukces i utorował drogę do dalszej kariery. Pasikowski jest twórcą, który nie boi się poruszać trudnych tematów. Jego filmy są pełne emocji i ładunku społecznego.
Pasikowski w Krollu udowadnia, że jest utalentowanym reżyserem, który potrafi wciągnąć widza w historię i sprawić, że będzie ona dla niego poruszająca. Film jest dobrze zrealizowany, a zdjęcia są dopracowane.
Aktorstwo
W filmie Kroll występują młodzi, ale już doświadczeni aktorzy. Olaf Lubaszenko w roli Marcina Krolla stworzył kreację, która przeszła do historii polskiego kina. Lubaszenko doskonale oddał wewnętrzną przemianę bohatera.
Dobrze zagrali również Cezary Pazura i Bogusław Linda. Pazura w roli kaprala Wiadernego jest przekonujący jako mentor Krolla. Linda w roli porucznika Arka jest wyrazisty i charyzmatyczny.
Podsumowanie
Kroll to film, który warto zobaczyć. Jest to obraz, który porusza ważne tematy społeczne i przedstawia uniwersalną historię o miłości, zdradzie i zemście.