Król komedii / The King of Comedy (1982)

Film

Czas trwania: 1 godz. 49 min.

Opis

Król komedii to czarna komedia z 1982 roku w reżyserii Martina Scorsese. Film opowiada historię Ruperta Pupkina, mało utalentowanego komika, który obsesyjnie pragnie zaistnieć w świecie show-biznesu. Jego idolem jest Jerry Langford, popularny gospodarz talk-show. Pupkin postanawia zrobić wszystko, aby zdobyć uwagę Langforda, nawet jeśli oznaczałoby to złamanie prawa.

Fabuła

Film rozpoczyna się od sceny, w której Pupkin, ubrany w różowy garnitur i melonik, spaceruje po ulicach Nowego Jorku. Jest to jego ulubiony sposób na zdobywanie autografów gwiazd. Pewnego dnia spotyka Langforda, który właśnie wysiada z samochodu. Pupkin podstępem wślizguje się do auta i prosi o autograf. Langford jest zaskoczony i nieufny, ale Pupkinowi udaje się go przekonać, że jest jego wiernym fanem.

Pupkin zaczyna regularnie odwiedzać Langforda w jego biurze. Prowadzi z nim długie rozmowy, w których opowiada o swoich aspiracjach. Langford jest początkowo cierpliwy, ale z czasem zaczyna się irytować natrętnym fanem. Próbuje go pozbyć się, ale Pupkin jest nieustępliwy.

Pupkin zaczyna nagrywać swoje monologi komediowe, które następnie wysyła do Langforda. Langford ogląda je z mieszaniną politowania i irytacji. Pupkin nie ma talentu do komedii, a jego monologi są pełne wulgaryzmów i obraźliwych treści.

Pewnego dnia Pupkin postanawia porwać Langforda i zmusić go do wyemitowania jego programu komediowego. Z pomocą swojego przyjaciela, Petera Potulskiego, udaje mu się zrealizować swój plan. Langford zostaje uwięziony w swoim biurze, a Pupkin siedzi przed nim z kamerą i wypowiada swoje monologi.

Langford jest przerażony i próbuje negocjować z Pupkinem. Obiecuje mu, że wyemituje jego program, jeśli zostanie uwolniony. Pupkin zgadza się, ale w ostatniej chwili zmienia zdanie. Grozi Langfordowi, że go zabije, jeśli nie zgodzi się na jego warunki.

W końcu policja dociera do biura Langforda i ratuje go. Pupkin zostaje aresztowany i oskarżony o porwanie i groźby karalne.

Analiza

Król komedii to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak ambicja, obsesja i świat show-biznesu. Pupkin jest postacią tragiczną. Jest to człowiek, który jest gotów zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel, nawet jeśli oznaczałoby to złamanie prawa. Jego obsesja na punkcie Langforda jest destrukcyjna i prowadzi go do upadku.

Film jest również krytyką świata show-biznesu. Langford jest postacią cyniczną i wyrachowaną. Interesuje go tylko zysk i nie ma litości dla tych, którzy stoją mu na drodze.

Król komedii to film, który wywołuje silne emocje. Jest to dzieło śmiałe i kontrowersyjne, które nie pozostawia widza obojętnym.

Oceny

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków. Został nagrodzony Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej za najlepszy scenariusz oryginalny.

Cytaty

  • „Jestem Rupert Pupkin, królem komedii!”
  • „Nie jestem nikim, ale chcę być kimś.”
  • „Jestem gotów zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel.”

Podsumowanie

Król komedii to film, który warto zobaczyć. Jest to dzieło, które zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Martin Scorsese
scenariusz Paul D. Zimmermann
gatunek Dramat, Komedia
produkcja USA
premiera 18 lutego 1983 (Światowa)
boxoffice $2 536 242 w USA
budżet $20 000 000
studio Embassy International Pictures / Twentieth Century Fox Film Corporation
tytuł oryg. The King of Comedy

Król komedii to czarna komedia z 1982 roku w reżyserii Martina Scorsese. Film opowiada historię Ruperta Pupkina, początkującego komika z obsesyjną ambicją, który pragnie zaistnieć w świecie show-biznesu. Jego bożyszczem jest Jerry Langford, sławny gospodarz talk-show. Pupkin robi wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę Langforda, nawet jeśli oznacza to złamanie prawa.

Fabuła

Rupert Pupkin jest młodym mężczyzną, który marzy o karierze komika. Jest jednak kompletnie pozbawiony talentu. Jego jedynym atutem jest obsesyjna ambicja, która popycha go do podejmowania coraz bardziej desperackich kroków.

Pewnego dnia Pupkin spotyka Langforda, swojego idola. Wykorzystuje okazję i podszywa się pod producenta telewizyjnego, aby dostać się do studia talk-show. Langford jest początkowo zaintrygowany Pupkinem, ale szybko zdaje sobie sprawę, że jest to człowiek niebezpieczny i niestabilny psychicznie.

Pupkin nie zamierza się poddać. Zaczyna nękać Langforda, wysyłając mu listy, telefonując i nawet porywając go. Langford jest przerażony, ale nie chce ulegać presji Pupkina.

Analiza postaci

Rupert Pupkin to postać tragiczna. Jest człowiekiem, który został odrzucony przez społeczeństwo. Nie ma przyjaciół, rodziny ani nikogo, kto mógłby mu pomóc. Jego jedyną szansą na sukces jest Langford.

Pupkin jest jednak człowiekiem niebezpiecznym i niestabilnym psychicznie. Jest gotów zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel. Jego obsesja prowadzi do tragedii.

Jerry Langford to postać sympatyczna. Jest sławnym komikiem, ale nie zapomniał o tym, że jest też człowiekiem. Jest przerażony Pupkinem, ale nie chce ulec presji. Chce pomóc Pupkinowi, ale wie, że nie jest to możliwe.

Motywy

Ambicja to jeden z głównych motywów filmu. Rupert Pupkin jest człowiekiem o obsesyjnej ambicji. Jest gotów zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel. Jego ambicja prowadzi go do tragedii.

Odrzucenie to kolejny ważny motyw. Rupert Pupkin jest człowiekiem, który został odrzucony przez społeczeństwo. Nie ma przyjaciół, rodziny ani nikogo, kto mógłby mu pomóc. Odrzucenie prowadzi go do obsesji na punkcie Langforda.

Showbiznes to świat, który jest przedstawiony w filmie w negatywnym świetle. Jest to świat pełen rywalizacji, zazdrości i przemocy. Showbiznes jest przyczyną tragedii, która dotyka Pupkina i Langforda.

Ocena

Król komedii to film, który porusza ważne tematy, takie jak ambicja, odrzucenie i showbiznes. Film jest świetnie zrealizowany, a kreacje Roberta De Niro i Jerry'ego Lewisa są wybitne. Król komedii to jeden z najlepszych filmów Martina Scorsese.

Dodatkowe informacje

  • Film został nominowany do trzech Oscarów: za scenariusz oryginalny, aktorkę drugoplanową (Diahnne Abbott) i montaż.
  • Film został nakręcony w Nowym Jorku.
  • Film jest uważany za jeden z najważniejszych filmów czarnej komedii.
Aktor Postać
Rupert Pupkin
Jerry Langford
Rita Keane
Masha
Cathy Long
Ed Herlihy
Lider zespołu
Wielbiciel
Wielbicielka
Wielbiciel
Strażnik
Reżyser
Mama Ruperta
Drugi mężczyzna w barze
Facet w chińskiej restauracji
Roberta Posner
Raymond Wirtz
Jonno
Audrey
Bert Thomas
Wilson Crockett
Gerrity
Giardello
Clarence McCabe
Żona McCabe'a
Recepcjonistka
Dolores
Młoda dziewczyna
Szofer
Łowczyni autografów
Łowca autografów
Karykaturzysta
Szumowina
Szumowina
Kobieta w tłumie
Mężczyzna na telefon
Mężczyzna na telefon
Mężczyzna na telefon
Mężczyzna na telefon
Mężczyzna na telefon
Mężczyzna na telefon
Pan Gangemi
Szumowina
Szumowina
Szumowina
Szumowina
Szumowina
Szumowina
Szumowina
Taksówkarz
Kobieta w budce telefonicznej
Tajemniczy gość
Ochroniarz
Kucharka
Kapitan Burke
Prawnik Langforda
Agent Langforda
Sekretarka Crocketta
Bileter
Tajniak
Tajniak
Tajniak
Tajniak
Tajniak
Kierownik planu
Mężczyzna w barze
Dziennikarz
Dziennikarz
Dziennikarz
Dziennikarz
Prezenter
Mężczyzna na publiczności
Uczestnik talk show
Asystentka biurowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *