Jeżeli …. / If…. (1968)

Film

Czas trwania: 1 godz. 51 min.

Opis

Jeżeli… (1968) to brytyjski film fabularny w reżyserii Lindsaya Andersona, zdobywca Złotej Palmy na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1969 roku. Film opowiada historię Micka Travisa, ucznia typowej brytyjskiej szkoły z internatem, który postanawia się zbuntować przeciwko panującym w niej porządkom.

Film rozpoczyna się sceną, w której Mick wraca do szkoły po wakacjach. Od razu staje się jasne, że placówka ta jest miejscem, w którym panują skostniałe i brutalne porządki. Uczniowie są podzieleni na hierarchiczne grupy, a ci znajdujący się na niższych szczeblach są poddawani codziennym represjom ze strony starszych kolegów i kadry pedagogicznej. Mick, który ma dość ogólnego terroru, postanawia się zbuntować.

Razem z dwoma przyjaciółmi, Johnnym i Wallace’em, Mick rozpoczyna walkę przeciwko biernym opiekunom i kolegom. Ich działania są początkowo niewielkie, ale stopniowo nabierają rozpędu. Mick i jego przyjaciele organizują demonstracje, rozprowadzają ulotki i wygłaszają przemówienia. Ich działania wywołują coraz większe poruszenie wśród uczniów, którzy zaczynają się budzić do świadomości.

Rewolucja uczniowska w końcu doprowadza do wybuchu. Mick i jego przyjaciele podpalają szkołę i zmuszają kadrę pedagogiczną do ucieczki. W finale filmu Mick wygłasza mowę, w której głosi potrzebę zmiany społecznej.

Jeżeli… to film, który porusza ważne tematy społeczne, takie jak autorytaryzm, bierność i potrzeba zmian. Film jest również mocną satyrą na brytyjskie społeczeństwo lat 60. XX wieku.

Analiza filmu

Język i styl

Anderson stosuje w filmie wyrazisty język i styl. Obrazy są często pełne przemocy i brutalności, a dialogi są pełne ironii i sarkazmu. Taki styl nadaje filmowi wyrazisty i niepokojący charakter.

Motywy

W filmie pojawiają się następujące motywy:

  • Autorytaryzm – film krytykuje autorytarne rządy i instytucje, które pozbawiają ludzi wolności i godności.
  • Bierność – film krytykuje bierność ludzi, którzy nie chcą walczyć o swoje prawa.
  • Niezgoda – film pokazuje, że nawet w najbardziej autorytarnych systemach zawsze znajdą się ludzie, którzy będą sprzeciwiać się panującym porządkom.

Interpretacje

Film można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako metaforę rewolucji studenckiej, która wybuchła w Europie w 1968 roku. Można go również interpretować jako uniwersalną historię o walce dobra ze złem.

Ocena

Jeżeli… to film, który nie należy do łatwych w odbiorze. Jest to film mocny i kontrowersyjny, który może wywołać różne emocje. Jednak jest to również film, który warto obejrzeć, ponieważ porusza ważne tematy społeczne i zmusza do refleksji.

Podsumowanie

Jeżeli… to jeden z najważniejszych filmów brytyjskiej kinematografii. Jest to film, który porusza ważne tematy społeczne, ma wyrazisty język i styl, a także może być interpretowany na wiele sposobów. Film jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto interesuje się kinem społecznym i politycznym.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Lindsay Anderson
scenariusz David Sherwin
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Wielka Brytania
premiera 19 grudnia 1968 (Światowa)
studio Memorial Enterprises
tytuł oryg. If....

Jeżeli... (1968) to brytyjski dramat w reżyserii Lindsaya Andersona, zdobywca Złotej Palmy na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Film opowiada o Micku Travisie, uczniu jednej z brytyjskich szkół z internatem, który staje na czele rewolucji przeciwko panującej w niej opresyjnej atmosferze.

College House to typowa brytyjska placówka edukacyjna, w której obowiązuje ścisła hierarchia. Uczniowie znajdujący się na niższych szczeblach są systematycznie poniżani i maltretowani przez swoich kolegów z wyższych lat. Mick Travis, nowy uczeń w College House, od początku czuje się w tej atmosferze nieswojo. Jest zbuntowany i nie akceptuje panujących w szkole porządków.

Mick szybko zyskuje sympatię kilku innych uczniów, którzy podzielają jego poglądy. Razem z nimi postanawia rozpocząć walkę o zmianę. Młodzi ludzie organizują protesty i manifestacje, a także dopuszczają się aktów wandalizmu i przemocy.

Rewolucja Micka i jego przyjaciół nie spotyka się z poparciem większości uczniów. Wielu z nich jest zbyt biernych lub zbyt zastraszonych, aby wziąć udział w walce. W końcu rewolucjoniści zostają pokonani, a Mick zostaje wydalony ze szkoły.

Jeżeli... to film o wymownym tytule. Anderson nie pozostawia wątpliwości, że opowiada o konieczności zmian społecznych. Film jest pełen metafor i symboli, które można interpretować na wiele sposobów.

Jednym z kluczowych symboli w filmie jest karabin maszynowy. Mick i jego przyjaciele używają go do przeprowadzenia rewolucji. Karabin maszynowy można interpretować jako symbol siły i przemocy, ale także jako symbol determinacji i woli walki.

Innym istotnym symbolem jest szkoła. College House to miejsce, w którym kształtują się przyszłe pokolenia. Anderson pokazuje, że szkoła może być miejscem opresji i zniewolenia, ale także miejscem, w którym rodzi się bunt i chęć zmian.

Jeżeli... to film, który nie przestaje być aktualny. Opowiada o problemach, które są obecne w wielu społeczeństwach, również w naszym. To film, który skłania do refleksji i zachęca do działania.

Oto kilka innych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas oglądania filmu:

  • Scena, w której Mick i jego przyjaciele śpiewają piosenkę "Singing in the Rain", jest jednym z najbardziej ikonicznych momentów w historii kina. Piosenka ta kontrastuje z brutalną rzeczywistością, w której żyją młodzi ludzie.
  • Film jest pełen odniesień do innych dzieł kultury, takich jak "1984" George'a Orwella czy "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.
  • Anderson wykorzystuje w filmie wiele środków wyrazu artystycznego, takich jak montaż, muzyka i zdjęcia. Dzięki temu film jest nie tylko poruszający, ale także estetycznie atrakcyjny.

Jeżeli... to film, który warto obejrzeć. To dzieło, które zapada w pamięć i skłania do myślenia.

Aktor Postać
Mick Travis
Johnny Nightly
Wallace
Dziewczyna z kawiarni
Rowntree
Denson
Fortinbras
Barnes
John Thomas
Cox
Pan Kemp
Willens
Brunning
Biles
Machin
Baird
Fisher
Peanuts
Pussy Graves
Keating
Stephans
Nauczyciel przedmiotów klasycznych
Nauczyciel historii
Kapelan
Pani Kemp
Matrona
Generał Denson
Dyrektor
Bobby Phillips
Martland
Jute
Hunter
Sprzedawca motocykli
Muzyk
Szatniarz
Nauczyciel
Uczeń
Dyrektor szkoły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *