Intymność / Intimacy (2001)

Film

Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Opis

Intymność to dramat filmowy z 2001 roku w reżyserii Patrice’a Chéreau. Film jest brytyjsko–francuzko–niemiecko–hiszpańską koprodukcją. Wszystkie sceny miłosne między Kerry Fox i Markiem Rylancem są prawdziwe.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Londynie. Jay (Mark Rylance) to barman, który opuścił swoją rodzinę, ponieważ jego żona straciła zainteresowanie nim i ich związkiem. Teraz mieszka sam w opuszczonym domu i raz w tygodniu spotyka się z kobietą, której nie zna. Ich relacja jest początkowo całkowicie fizyczna, ale Jay zaczyna rozwijać w sobie emocjonalny przywiązanie do kobiety.

Kobieta, której imienia Jay nie zna, nazywa się Claire (Kerry Fox). Jest ona samotną matką, która pracuje jako pielęgniarka. Jej życie jest pełne bólu i cierpienia. Mąż Claire porzucił ją, a jej córka jest chora. Claire szuka schronienia i ulgi w fizycznym zbliżeniu z Jayem.

Ich spotkania są pełne pasji i namiętności. Jay i Claire są dla siebie jak magnesy. Przyciągają się do siebie, ale jednocześnie boją się dać się poznać nawzajem. Jay nie chce znów zostać zraniony, a Claire boi się, że jeśli Jay pozna jej prawdziwą historię, odrzuci ją.

Problematyka

Intymność to film o miłości, ale też o samotności i cierpieniu. Jay i Claire to ludzie, którzy są głęboko zranieni i szukają schronienia w fizycznym zbliżeniu. Ich relacja jest pełna napięcia i emocji. Z jednej strony są dla siebie źródłem przyjemności i spełnienia, z drugiej strony ich związek jest pełen niepewności i lęku.

Film porusza również tematykę tabu, takie jak prostytucja i seks bez zobowiązań. Patrice Chéreau nie ocenia swoich bohaterów, ale pokazuje ich z empatią i zrozumieniem. Intymność to film szczery i poruszający, który nie pozostawia widza obojętnym.

Analiza

Intymność to film zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser skupia się na emocjach i uczuciach swoich bohaterów. Sceny miłosne są kręcone w sposób naturalny i bez retuszu. Dzięki temu film jest bardzo intymny i poruszający.

Kerry Fox i Mark Rylance stworzyli wspaniałe kreacje. Ich aktorstwo jest pełne pasji i emocji. Fox doskonale oddaje wewnętrzny ból i rozdarcie swojej bohaterki, a Rylance pokazuje złożoność i niejednoznaczność postaci Jaya.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Został nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes, a Kerry Fox otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

Podsumowanie

Intymność to film, który warto zobaczyć. To poruszająca i szczera opowieść o miłości, samotności i cierpieniu. Film jest zrealizowany w realistycznym stylu, a aktorstwo Kerry Fox i Marka Rylance’a jest doskonałe.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Patrice Chéreau
scenariusz Anne-Louise Trividic, Patrice Chéreau
gatunek Dramat, Erotyczny
produkcja Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania
premiera 20 stycznia 2001 (Światowa) 19 października 2001 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja SPInka
studio arte France Cinéma (koprodukcja) / Azor Films (koprodukcja) / Bac Films (koprodukcja) /
tytuł oryg. Intimacy

Intymność to film dramatyczny z 2001 roku w reżyserii Patrice'a Chéreau. Opowiada o romansie między Jayem (Mark Rylance), barmanem, który porzucił rodzinę, a Marthą (Kerry Fox), młodą kobietą, która prowadzi podwójne życie.

Film rozpoczyna się od spotkania Jaya i Marthy w parku. Jay jest przystojny, ale ma nieszczęśliwą minę. Martha jest piękna, ale wydaje się być sfrustrowana. Zaczepiają się nawzajem i szybko zaczynają się całować. Wkrótce dochodzi między nimi do seksu.

Jay i Martha umawiają się na kolejne spotkania. Ich romans jest intensywny i namiętny, ale pozostaje beznamiętny. Jay i Martha nie znają się i nie rozmawiają o swoich życiu. Ich spotkania ograniczają się do seksu.

Pewnego dnia Jay zaczyna dowiadywać się więcej o Marthy. Dowiaduje się, że jest zamężna i ma dziecko. Jest też aktorką, która gra w pornosach. Jay jest zaskoczony i zdezorientowany. Nie wie, co zrobić z tą wiedzą.

Jay zaczyna naciskać Marthę, aby powiedziała mu więcej o sobie. Martha nie chce rozmawiać. Boi się, że Jay ją odrzuci, jeśli pozna prawdę o niej.

Związek Jaya i Marthy zaczyna się rozpadać. Jay jest coraz bardziej zazdrosny i podejrzliwy. Martha czuje się osaczona.

W końcu Jay i Martha decydują się zakończyć swój romans. Rozstają się w łzach.

Intymność to film o złożoności ludzkich relacji. Opowiada o tym, jak trudne jest połączenie namiętności z intymnością. Film jest również o tym, jak trudno jest być szczerym z drugą osobą.

Film został nakręcony w realistycznym stylu. Scenariusz jest oszczędny w słowach, a akcja skupia się na relacjach między bohaterami.

Kerry Fox i Mark Rylance stworzyli znakomite kreacje. Fox jest przekonująca jako Martha, kobieta, która jest jednocześnie silna i krucha. Rylance jest znakomity jako Jay, mężczyzna, który jest zarówno zagubiony, jak i niebezpieczny.

Intymność to film, który pozostaje w pamięci długo po obejrzeniu. To film, który zmusza do myślenia o sobie i o swoich relacjach z innymi.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest adaptacją opowiadań Hanif Kureishi.
  • Wszystkie sceny miłosne między Kerry Fox i Markiem Rylancem są prawdziwe.
  • Film był nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes.
  • Film zdobył nagrodę BAFTA za najlepszy scenariusz adaptowany.

Ocena filmu:

Intymność to film, który jest zarówno piękny, jak i bolesny. To film, który nie pozostawi nikogo obojętnym. Ocena: 9/10

Aktor Postać
Jay
Claire
Andy
Victor
Betty
Ian
Susan
Pam
Luke
właściciel baru
Dave
Właściciel baru
Uczestniczka kursu teatralnego
Syn Jaya
Syn Jaya
Kobieta na przesłuchaniu
Amanda w 'Szklanej menażerii'
Tom w 'Szklanej menażerii'
Jim w 'Szklanej menażerii'
Barman
Gracz w bilarda/znajomy Andy'ego
Chłopiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *