Idź i patrz / Idi i smotri (1985)

Film

Czas trwania: 2 godz. 16 min.

Opis

Idź i patrz (1985) to radziecki dramat wojenny w reżyserii Elema Klimowa, oparty na scenariuszu napisanym przez Alesia Adamowicza i samego reżysera. Film opowiada o losach szesnastoletniego chłopca, Flory, który wbrew woli matki zostaje partyzantem. Akcja filmu rozgrywa się w 1943 roku na okupowanej przez Niemcy Białorusi.

Wstęp

Film rozpoczyna się sceną, w której Flora, ubrany w łachmany, błąka się po lesie. Jest zagubiony i przerażony. Wkrótce spotyka partyzantów, którzy zabierają go do swojego obozu. Flora jest zdezorientowany i nie rozumie, co się dzieje. Nie chce walczyć, ale wie, że musi zostać z partyzantami, jeśli chce przeżyć.

Początki w partyzantce

Pierwsze dni w lesie są dla Flory bardzo trudne. Jest łagodnym i wrażliwym chłopcem, który nie jest przyzwyczajony do przemocy. Nie zostaje zabrany na pierwszą akcję partyzancką, a zamiast tego zostaje przydzielony do obowiązków w obozie.

W obozie Flora poznaje Głaszę, dziewczynę w jego wieku. Głasza jest odważna i zdecydowana. Szybko zakochuje się w niej Flora.

Atak Niemców

Pewnego dnia obóz partyzancki zostaje zaatakowany przez Niemców. Partyzanci rozpraszają się, a Flora ucieka wraz z Głaszą.

Ucieczka jest pełna niebezpieczeństw. Flora i Głasza muszą ukrywać się przed Niemcami, a także przed zdrajcami, którzy współpracują z okupantem.

Morderstwa Niemców

Podczas ucieczki Flora i Głasza stają się świadkami wielu okrucieństw, jakich dopuszczają się Niemcy. Widzi, jak Niemcy mordują niewinnych ludzi, w tym dzieci.

Scena w Chatyniu

Jednym z najsłynniejszych fragmentów filmu jest scena w Chatyniu, w której Niemcy mordują całą wieś. Flora i Głasza są świadkami tej zbrodni.

Koniec wojny

W końcu wojna dobiega końca. Flora i Głasza przeżyli i wracają do domu. Jednak wojna na zawsze zmieniła ich życie.

Ocena filmu

Idź i patrz jest filmem niezwykle poruszającym i wstrząsającym. Obrazuje on brutalność wojny i jej wpływ na ludzi. Film jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce, która dodatkowo podkreśla jego ponury nastrój.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Analiza filmu

Flora jako symbol narodu

Flora jest symbolem narodu białoruskiego, który doświadczył straszliwych cierpień podczas II wojny światowej. Jest to postać niewinna i bezbronna, która zostaje zmuszona do stawienia czoła okrucieństwu wojny.

Wojna jako destrukcyjna siła

Film pokazuje, że wojna jest destrukcyjną siłą, która niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Zniszczenia spowodowane przez wojnę są nieodwracalne.

Obrazy wojny

Film jest pełen realistycznych i brutalnych obrazów wojny. Obrazy te są wstrząsające i poruszające, ale jednocześnie są niezbędne, aby ukazać prawdziwe oblicze wojny.

Podsumowanie

Idź i patrz to film, który nie pozostawia widza obojętnym. Jest to film, który warto obejrzeć, aby zrozumieć, czym jest wojna i jaką krzywdę może wyrządzić ludziom.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Elem Klimow
scenariusz Elem Klimow, Ales Adamovich
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja ZSRR
premiera 9 lipca 1985 (Światowa)
na podstawie Ales Adamovich (materiały do scenariusza, historia)
studio Belarusfilm / Mosfilm
tytuł oryg. Idi i smotri
inne tytuły Come and See Miedzynarodowe Come and See USA Come and See Wielka Brytania Come and See Australia

Idź i patrz (1985) to radziecki dramat wojenny w reżyserii Elema Klimowa, oparty na scenariuszu napisanym przez Alesia Adamowicza i samego reżysera. Film opowiada o losach szesnastoletniego chłopca o imieniu Flora, który ucieka z rodzinnej wsi przed niemieckimi okupantami. W lesie dołącza do oddziału partyzanckiego, gdzie poznaje Głaszę, w której się zakochuje. Jednak ich uczucie zostaje przerwane przez atak Niemców, który zmusza Florę do ucieczki. W trakcie swojej wędrówki chłopiec doświadcza straszliwych okrucieństw wojny, które na zawsze odmieniają jego życie.

Akcja filmu rozgrywa się w Białorusi w 1943 roku, w czasie okupacji niemieckiej. Flora, młody chłopiec z prowincjonalnej wioski, marzy o sławie i przygodach. Pewnego dnia, wbrew woli matki, ucieka z domu i wstępuje do partyzantki. W lesie poznaje Głaszę, dziewczynę o silnym charakterze, która wkrótce staje się jego ukochaną.

Niestety, ich szczęście nie trwa długo. Podczas ataku Niemców na obóz partyzancki, Flora zostaje ogłuszony od bliskich wybuchów. Kiedy odzyskuje przytomność, okazuje się, że Głasza zniknęła. Chłopiec ucieka z obozu i rozpoczyna samotną wędrówkę.

W trakcie swojej wędrówki Flora doświadcza straszliwych okrucieństw wojny. Na własne oczy widzi, jak Niemcy mordują niewinnych ludzi, palą wsie i mordują dzieci. Te doświadczenia na zawsze odmieniają jego życie.

Flora staje się dorosłym, starym człowiekiem. Jego delikatne, dziecięce rysy zostają zniekształcone przez wojnę. Zmieniona twarz Flory jest twarzą wojny.

**Film Idź i patrz jest brutalnym i przejmującym obrazem wojny. Klimow nie oszczędza widzów i pokazuje wojnę w całej jej brutalności. Film jest pełny przerażających scen, które trudno zapomnieć.

Film został nakręcony w czarno-białej technice, która podkreśla jego dramatyczny charakter. Klimow wykorzystał także technikę slow motion, aby uwidocznić okrucieństwo wojny.

Idź i patrz to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To mocny i przejmujący obraz wojny, który warto obejrzeć, aby zrozumieć, jak straszne jest to zjawisko.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w realnych plenerach Białorusi.
  • W rolach głównych wystąpili Aleksey Kravchenko i Olga Mironova.
  • Film zdobył wiele nagród, m.in. Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Wnioski:

Idź i patrz to film, który zapada w pamięć. To mocny i przejmujący obraz wojny, który warto obejrzeć, aby zrozumieć, jak straszne jest to zjawisko.

Aktor Postać
Floria Gajszun
Głasza
Obersturmführer
Major, dowódca oddziału karnego
Wójt
Gieżel, niemiecki tłumacz
Żyd ze wsi
Niski policjant
Kompan Rubieży
Kompan Rubieży
Matka Florii
Policjant
Rubież
Kosacz
Szef sztabu oddziału partyzanckiego
Niemiec
Partyzant w okularach
Partyzant z aparatem
Policjant
Partyzant w niemieckim mundurze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *