Idy marcowe / The Ides of March (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 38 min.

Opis

Film „Idy marcowe” to pełna napięcia opowieść o kuluarowych machinacjach w światku politycznych intryg i manipulacji. Reżyserem tego obrazu jest sam George Clooney, który nie tylko udzielił swojego twórczego geniuszu w roli reżysera, ale także wcielił się w jedną z głównych postaci – gubernatora Mike’a Morrisa.

Fabuła filmu skupia się na kampanii wyborczej gubernatora Morrisa, kandydata na prezydenta USA, którego nietypowe podejście do polityki stawia go w centrum uwagi. Obsesyjny doradca, Stephen Meyers (Ryan Gosling), oddany sprawie bardziej niż samemu klientowi, zostaje wplątany w sieć podstępów, które zagrażają nie tylko interesom Morrisa, ale i samej istocie demokratycznego procesu wyborczego.

Powieść o rozgrywkach politycznych nabiera intensywności, gdy na scenę wkracza antagonista w postaci Paula Zary (Paul Giamatti), przebiegłego polityka gotowego na wszystko, by zniszczyć Morrisa. Dodatkowo, wszędobylskie dziennikarskie psy, z którymi musi się mierzyć Morris, nie ułatwiają sytuacji. Marisa Tomei w roli dziennikarki wplątanej w ten wir informacyjny, dodaje filmowi dodatkowego smaku, rzucając światło na ciemne zakamarki polityki.

W filmie George’a Clooney’ego ukazane są „Idy marcowe”, czyli decydujący moment, który może odwrócić bieg wydarzeń. Z pozoru idealistyczny Stephen Meyers, wciągnięty w wir politycznych intryg, musi zmierzyć się z brutalną rzeczywistością, która sprawia, że granice między moralnością a pragmatyzmem stają się coraz bardziej płynne.

Gubernator Morris, w wykonaniu George’a Clooney’a, to postać pełna sprzeczności – z jednej strony charakteryzuje go charyzmatyczny urok, a z drugiej, skomplikowane życiowe wybory i niejasne tajemnice. Ryan Gosling w roli Meyersa przekonuje widza o swojej zdolności do przedstawienia złożonej psychologii postaci, której idealizm ulega erozji w wyniku brutalnych realiów politycznego świata.

W filmie pojawia się także asystentka gubernatora, grana przez Evan Rachel Wood, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem. Jej obecność wywołuje burzę w szeregach kampanii, a związek z Meyers’em staje się istotnym wątkiem, który prowadzi do jeszcze większego skomplikowania sytuacji.

„Idy marcowe” nie tylko ukazują brudną stronę polityki, ale również kładą nacisk na pytanie, jak daleko można posunąć się w imię przekonań politycznych. Wartości moralne zostają wystawione na próbę, gdy Meyers zmuszony jest do gry na dwie strony, by ocalić to, co pozostało z pierwotnej ideału kampanii Morrisa.

Film George’a Clooney’ego to nie tylko studium politycznych machinacji, ale także obraz, który zmusza do refleksji nad etycznymi dylematami w świecie polityki. Pełen zwrotów akcji, zaskakujących momentów i doskonale zarysowanych postaci, „Idy marcowe” to film, który wciąga od pierwszej minuty i trzyma widza w napięciu aż do zaskakującego finału.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria George Clooney
scenariusz George Clooney, Grant Heslov
gatunek Dramat, Polityczny
produkcja USA
premiera 31 sierpnia 2011 (Światowa) 3 lutego 2012 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $75 993 061 na świecie$40 962 534 w USA$35 030 527 poza USA
budżet $12 500 000
na podstawie Beau Willimon (sztuka)
dystrybucja Kino Świat
studio Columbia Pictures (przedstawia) / Cross Creek Pictures (przedstawia) / Appian Way (produkcja) /
tytuł oryg. The Ides of March
inne tytuły Farragut North (tytuł roboczy) USA

Idy marcowe (The Ides of March, 2011) to amerykański dramat polityczny w reżyserii George'a Clooneya, nakręcony na podstawie sztuki Farragut North Beau Willimona. Film opowiada historię Stephena Meyersa (Ryan Gosling), młodego i ambitnego doradcy politycznego, który pracuje w sztabie wyborczym gubernatora Mike'a Morrisa (George Clooney). Meyers jest oddanym i lojalnym pracownikiem, ale jednocześnie jest idealistą, który wierzy, że polityka może być narzędziem do zmiany świata na lepsze.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie prawyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Meyers jest odpowiedzialny za koordynację kampanii Morrisa, który jest uważany za faworyta. Jednak podczas jednej z konferencji prasowych Morris zostaje oskarżony o niemoralne zachowanie. Meyers musi znaleźć sposób na oczyszczenie imienia swojego kandydata, ale wkrótce zostaje uwikłany w polityczne intrygi.

Film przedstawia kulisy pracy w sztabie wyborczym. Meyers i jego współpracownicy muszą radzić sobie z presją czasu, konkurencją ze strony innych kampanii i ciągłymi zmianami sytuacji. Są zmuszeni do podejmowania trudnych decyzji, które mogą mieć wpływ na losy wyborów.

Postacie

 • Stephen Meyers (Ryan Gosling) – młody i ambitny doradca polityczny, który jest oddanym i lojalnym pracownikiem. Jest idealistą, który wierzy, że polityka może być narzędziem do zmiany świata na lepsze.

 • Mike Morris (George Clooney) – gubernator stanu Ohio, który jest kandydatem Demokratów na prezydenta USA. Jest uważany za faworyta wyborów, ale musi radzić sobie z zarzutami o niemoralne zachowanie.

 • Paul Giamatti jako Tom Duffy – główny strateg kampanii Morrisa. Jest doświadczonym politykiem, który jest gotowy na wszystko, aby wygrać wybory.

 • Marisa Tomei jako Ida Horowicz – dziennikarka, która jest w stanie zdobyć informacje, które mogą być niebezpieczne dla Morrisa.

 • Evan Rachel Wood jako Molly Stearns – asystentka Meyersa, która jest młoda i atrakcyjna.

Ocena

Idy marcowe to trzymający w napięciu dramat polityczny, który prezentuje realistyczny obraz kulis pracy w sztabie wyborczym. Film jest dobrze zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi. Gosling i Clooney stworzyli przekonujące portrety swoich bohaterów, którzy są zarówno ambitniesi, jak i naiwni.

Film porusza ważne tematy, takie jak presja, jaka ciąży na pracownikach kampanii wyborczych, znaczenie moralności w polityce i granice, do których można posunąć się w walce o władzę. Idy marcowe to inteligentny i angażujący film, który pozostawia widza z wieloma pytaniami.

Nagrody i nominacje

 • Film otrzymał cztery nominacje do Złotych Globów, w tym dla najlepszego filmu dramatycznego, najlepszego reżysera i najlepszego aktora w filmie dramatycznym dla Clooneya.
 • Gosling i Clooney otrzymali nominacje do nagród Screen Actors Guild Award za najlepsze role pierwszoplanowe w filmie dramatycznym.
 • Film otrzymał nominację do nagrody BAFTA za najlepszy scenariusz adaptowany.
 • Clooney otrzymał nominację do nagrody Directors Guild of America Award za najlepsze reżyserię filmowej produkcji fabularnej.
 • Film otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych za najlepszy film fabularny.

Podsumowanie

Idy marcowe to znakomity film polityczny, który prezentuje realistyczny obraz kulis pracy w sztabie wyborczym. Film jest dobrze zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi. Gosling i Clooney stworzyli przekonujące portrety swoich bohaterów, którzy są zarówno ambitniesi, jak i naiwni.

Idy marcowe / The Ides of March (2011) to amerykański thriller polityczny w reżyserii George'a Clooneya, nakręcony na podstawie sztuki Farragut North Beau Willimona. Film opowiada o kulisach kampanii wyborczej gubernatora Mike'a Morrisa (George Clooney), który jako kandydat Demokratów ubiega się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Fabuła

Film rozpoczyna się w momencie, gdy Stephen Meyers (Ryan Gosling), młody i ambitny doradca Morrisa, jest na dobrej drodze, aby pomóc mu wygrać prawybory prezydenckie. Jednak sytuacja zaczyna się komplikować, gdy Stephen odkrywa, że Morris ma romans z młodą stażystką, Molly Stearns (Evan Rachel Wood).

Stephen jest zszokowany i rozczarowany zdradą swojego idola. Wpada w wewnętrzny konflikt, nie wiedząc, czy powinien ujawnić prawdę o Morrisie, czy też zachować jej tajemnicę.

W tym samym czasie, w kampanii Morrisa dochodzi do kolejnych intryg. Naczelny strateg kampanii, Tom Duffy (Philip Seymour Hoffman), zostaje oskarżony o korupcję. Morris zmuszony jest zwolnić Duffy'ego, ale to nie koniec problemów.

Stephen zostaje uwikłany w polityczną grę, która przerasta jego wyobrażenia. Musi wybierać między lojalnością wobec swojego mentora a własnymi przekonaniami.

Główne wątki

Film "Idy marcowe" porusza wiele ważnych wątków, w tym:

 • Moralność w polityce - Film pokazuje, że polityka może być brutalnym i bezwzględnym biznesem, w którym nie ma miejsca na uczciwość i moralność. Stephen Meyers jest idealistą, który wierzy, że polityka może być narzędziem do zmiany świata. Jednak szybko przekonuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna.
 • Prawda a kłamstwo - Film porusza kwestię prawdy i kłamstwa w polityce. Stephen Meyers staje przed wyborem: czy ujawnić prawdę o Morrisie, nawet jeśli to oznacza zniszczenie jego kampanii? Decyzja ta stawia go w trudnej sytuacji moralnej.
 • Wpływ mediów - Film pokazuje, jak media mogą wpływać na wyniki wyborów. Stephen Meyers jest świadomy tego, że media mogą być dla Morrisa zarówno potężnym sprzymierzeńcem, jak i groźnym wrogiem.

Obsada i kreacje aktorskie

George Clooney w roli Mike'a Morrisa - gubernatora stanu Ohio, który ubiega się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Clooney kreuje postać charyzmatycznego i inteligentnego polityka, który jednak ma swoje mroczne sekrety.

Ryan Gosling w roli Stephena Meyersa - młodego i ambitnego doradcy Morrisa. Gosling stworzył świetną kreację idealisty, który zostaje uwikłany w polityczną grę, która przerasta jego wyobrażenia.

Evan Rachel Wood w roli Molly Stearns - młodej stażystki, która rozpoczyna romans z Morrisem. Wood stworzyła przekonującą kreację naiwnej i niewinnej dziewczyny, która zostaje wykorzystana przez doświadczonego polityka.

Philip Seymour Hoffman w roli Toma Duffy'ego - naczelnego stratega kampanii Morrisa. Hoffman stworzył świetną kreację cynicznego i bezwzględnego polityka, który jest gotów zrobić wszystko, aby wygrać.

Marisa Tomei w roli Izzy Morris - żony Mike'a Morrisa. Tomei stworzyła przekonującą kreację silnej i niezależnej kobiety, która nie boi się walczyć o swoje prawa.

Oceny

Film "Idy marcowe" został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał pozytywne recenzje za świetne aktorstwo, trzymającą w napięciu fabułę i gorzki humor. Film był również nominowany do wielu nagród, w tym do Złotego Globu i Oscara.

Podsumowanie

Film "Idy marcowe" to znakomity thriller polityczny, który oferuje mądre i aktualne refleksje na temat polityki i władzy. Film jest świetnie zagrany i zrealizowany, a jego fabuła trzyma w napięciu do samego końca.

Idy marcowe / The Ides of March (2011) to amerykański thriller polityczny w reżyserii George'a Clooneya, nakręcony na podstawie sztuki Farragut North Beau Willimona. Film opowiada o kulisach kampanii wyborczej gubernatora Mike'a Morrisa (George Clooney), który jako kandydat Demokratów ubiega się o urząd prezydenta.

Główne role

 • Ryan Gosling jako Stephen Meyers, młody i ambitny doradca kampanii Morrisa
 • George Clooney jako Mike Morris, kandydat na prezydenta
 • Philip Seymour Hoffman jako Paul Zara, szef kampanii Morrisa
 • Marisa Tomei jako Ida Horowicz, reporterka
 • Evan Rachel Wood jako Molly Stearns, asystentka Meyersa

Fabuła

Film rozpoczyna się w trakcie prawyborów prezydenckich. Stephen Meyers, młody i ambitny doradca kampanii Mike'a Morrisa, jest gotowy na wszystko, aby zapewnić swojemu kandydatowi zwycięstwo. Kiedy jednak wychodzą na jaw niepokojące informacje o przeszłości Morrisa, Stephen zostaje uwikłany w polityczne intrygi.

Meyers jest przekonany, że Morris jest idealnym kandydatem na prezydenta. Jest inteligentny, charyzmatyczny i ma dobre serce. Stephen pracuje niestrudzenie, aby pomóż mu wygrać prawybory. Jednak kiedy wychodzą na jaw informacje o romansie Morrisa z Molly Stearns, asystentką Meyersa, sytuacja zaczyna się komplikować.

Morris decyduje się ukryć prawdę o swoim romansie. Stephen jest podzielony. Z jednej strony wie, że Morris powinien przyznać się do prawdy, z drugiej strony obawia się, że to może go kosztować zwycięstwo w prawyborach. Ostatecznie Stephen decyduje się zachować milczenie.

Dzięki temu Morris wygrywa prawybory i staje się głównym kandydatem Demokratów w wyborach prezydenckich. Jednak Stephen zaczyna mieć wątpliwości, czy zrobił to, co słuszne. Kiedy dowiaduje się, że Morris planuje wykorzystać Molly Stearns jako kozioł ofiarny, postanawia działać.

Stephen przedstawia Idzie Horowicz, reporterce, dowody na romans Morrisa. Ida publikuje artykuł, który wywołuje skandal. Morris wycofuje się z wyborów, a Stephen zostaje zwolniony z pracy.

Motywacje bohaterów

Stephen Meyers jest idealistą, który wierzy w politykę i chce zmieniać świat na lepsze. Jest jednak również ambitny i gotów na wszystko, aby osiągnąć swoje cele. Kiedy zostaje uwikłany w polityczne intrygi, musi podjąć trudne decyzje, które mogą mieć dalekosiężne konsekwencje.

Mike Morris jest charyzmatycznym liderem, który ma szansę na wygranie wyborów prezydenckich. Jest jednak również człowiekiem z przeszłością, która może go zdyskredytować. Morris jest gotów na wszystko, aby wygrać, nawet na kłamstwo i manipulację.

Ida Horowicz jest dziennikarką, która ceni sobie prawdę i uczciwość. Kiedy dowiaduje się o romansie Morrisa, postanawia ujawnić prawdę, nawet jeśli to oznacza zniszczenie jego kariery.

Temat filmu

Film "Idy marcowe" porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Polityka jako gra władzy
 • Ambicja i moralność
 • Prawda i kłamstwo
 • Potęga mediów

Film pokazuje, jak łatwe jest uwikłanie się w polityczne intrygi i jak daleko posuną się politycy, aby wygrać. Pokazuje również, jak ważna jest prawda i uczciwość, nawet w świecie polityki.

Ocena filmu

"Idy marcowe" to znakomity film polityczny, który trzyma w napięciu od początku do końca. Film jest dobrze zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi. Ryan Gosling i George Clooney stworzyli świetne kreacje swoich bohaterów. Gosling jest przekonujący jako idealistyczny młodzieniec, który zostaje uwikłany w polityczne intrygi. Clooney jest znakomity jako charyzmatyczny polityk, który jest gotów na wszystko, aby wygrać.

Film jest również bardzo aktualny. Pokazuje, jak łatwo jest uwikłać się w polityczne intrygi i jak daleko posuną się politycy, aby wygrać.

Aktor Postać
Stephen Meyers
Gubernator Mike Morris
Paul Zara
Tom Duffy
Molly Stearns
Ida Horowicz
Senator Thompson
Ben Harpen
Cindy Morris
Jack Stearns
Senator Pullman
Mike
Jenny
Jill Morris
Sue
Redaktor sztabu wyborczego
Doradca
Pianista
Strażnik
Woźny
Barman w Head First
Kierownik planu
Reżyser
Dźwiękowiec
Studentka
Student
Sztabowiec Pullmana
Pielęgniarka z kliniki
Prezenterka lokalnej telewizji
Reporter
Reporterka
Joe
Organista
Bileterka linii lotniczych Air Tran
Starszy pracownik sztabu kampanii
Strażnik
Menadżer hotelu
Pracowniczka Morrisa
Żałobnik / Starszy członek personelu
Technik audio
Biznesmen
Widz
Zwolennik Morrisa
Operatorka kamery podczas kampanii prasowej
Członek personelu podczas kampanii Morrisa
Reporter
Gość w restauracji
Chórzysta
Chórzysta
Członek popierającej publiczności
Żałobnica
Operator kamery wideo
Sztabowiec Pullmana
Reporter
Klient w barze / Reporter
Żałobnica
Pracownik Pullmana z iPadem
Żałobnica
Dziennikarka
Reporterka
Delegatka na debacie
Sztabowiec Morrisa
Zwolennik Morrisa
Beth Morris
Główny oświetleniowiec
Makijażystka Morrisa
Chórzysta
Żałobnik / Kierowca
Sztabowiec Morrisa
Sztabowiec Morrisa
Żałobnik
Sztabowiec Morrisa
Chórzystka
Chórzystka
Chórzysta
Chórzystka
Chórzysta
Chórzystka
Chórzystka
Chórzystka
Chórzystka
Chórzysta
Chórzysta
Chórzysta
Chórzystka
Sztabowiec Morrisa
Żałobnica / Wspierająca kampanię
Żałobnica na pogrzebie
Sztabowiec Morrisa
Asystent senatora Pullmana
kobieta na widowni w czasie przemówienia
Sztabowiec Morrisa
Uczestniczka kampanii
Sztabowiec Morrisa
Kobieta na widowni
Reporter
Operator kamery podczas kampanii
Reporterka
Technik
Uczestnik wiecu politycznego
Żałobnik / Zwolennik kampanii
Doradca prasowy
Osoba z personelu kampanii Morrisa
Wolontariusz kampanii
Osoba z personelu kampanii Morrisa
Osoba z personelu kampanii w tle
Reporterka
Zwolennik kampanii
Technik dźwięku
Uczestnik zlotu kampanii
Uczestnik pogrzebu
Członek personelu kampanii
Studentka na audytorium
Mieszczanin
Reporter
Agent tajnych służb
Uczestnik zlotu kampanii
Student
Policjant w Cincinnati
Członek publiczności podczas debaty Ohio
Lekarz kliniki aborcyjnej
Wyróżniony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *