Ida (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 20 min.

Opis

Ida to poruszający dramat z 2013 roku w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film opowiada historię Anny, młodej nowicjuszki, która przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę Wandę. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko odkryć tragiczną historię ich rodziny, ale i prawdę o tym, kim są.

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w latach 60. Anna jest sierotą, która od dziecka wychowywała się w klasztorze. Jest pobożną i uduchowioną dziewczyną, która pragnie poświęcić swoje życie Bogu. Wanda natomiast jest jej jedyną żyjącą krewną. Jest to kobieta światowa i cyniczna, która nie wierzy w Boga.

Wanda wyjawia Annie, że jej prawdziwe imię to Ida, a że jest Żydówką. Okazuje się, że jej rodzina została zamordowana przez nazistów podczas II wojny światowej. Ida jest zszokowana tą wiadomością. Musi zmierzyć się z prawdą o swojej przeszłości i podjąć decyzję o tym, kim chce być.

Wraz z Wandą Ida wyrusza w podróż do wsi, w której mieszkała jej rodzina. W trakcie podróży kobiety odwiedzają miejsca związane z przeszłością Idy. Poznają historię jej rodziny i dowiadują się o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce podczas wojny.

Podróż Anny i Wandy to podróż odkrywania siebie. Obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoją przeszłością i spróbować odnaleźć swoje miejsce w świecie. Ida musi zdecydować, czy chce zostać zakonnicą, czy też chce żyć w świecie. Wanda natomiast musi zmierzyć się z własną przeszłością i spróbować odnaleźć sens życia.

Film Pawlikowskiego jest oszczędny w formie i skupia się na psychologii bohaterek. Obraz jest utrzymany w czarno-białej tonacji, która podkreśla melancholijną atmosferę filmu. Scenariusz jest dopracowany i porusza ważne tematy, takie jak tożsamość, religia i trauma wojenna.

Ida to film, który porusza i skłania do refleksji. To poruszająca historia o dwóch kobietach, które muszą zmierzyć się z trudną prawdą o sobie i o świecie.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2015 roku.
  • Film otrzymał również nagrodę Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 2013 roku.
  • Film został wyprodukowany przez polską wytwórnię Opus Film.

Polecam ten film wszystkim, którzy szukają poruszającego i dojrzałego dramatu.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Paweł Pawlikowski
scenariusz Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz
gatunek Dramat
produkcja Polska, Dania
premiera 30 sierpnia 2013 (Światowa) 25 października 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $11 156 836 na świecie$3 827 060 w USA$7 329 776 poza USA
budżet $2 600 000
dystrybucja Solopan
studio Canal+ Polska (koprodukcja) / Danish Film Institute (wsparcie) / Euroimages Fund of the Council of Europe (finansowanie) /
tytuł oryg. Ida

Ida (2013)

W 1962 roku w Polsce, Anna jest młodą nowicjuszką w katolickim klasztorze. Zanim złoży śluby, musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Wanda jest światową kobietą, która pracowała jako sędzia w powojennej Polsce. Jej życie jest pełne tajemnic, których Anna zaczyna się dowiadywać.

Dziewczyny wyruszają w podróż po kraju, aby odnaleźć ślady rodziny Anny. Wspólnie odwiedzają dawne miejsce zamieszkania rodziny, rozmawiają z ludźmi, którzy ich znali. Im więcej Anna dowiaduje się o swojej przeszłości, tym bardziej zaczyna wątpić w swoje powołanie do zakonu.

"Ida" to film poruszający i pełen emocji. Opowiada o poszukiwaniu tożsamości, o traumie Holokaustu i o tym, jak przeszłość może wpływać na teraźniejszość.

Bohaterowie

  • Anna - młoda, pobożna kobieta, która wychowała się w klasztorze. Jest sierotą i nie wie nic o swojej rodzinie.
  • Wanda - światowa, niezależna kobieta, która pracowała jako sędzia w powojennej Polsce. Jest żydowską ocalałą z Holokaustu.

Motywy

  • Tożsamość - Anna musi zmierzyć się z odkryciem, że jest Żydówką. Musi również zdecydować, kim chce być w życiu.
  • Holokaust - film porusza temat traumy Holokaustu i jego wpływu na życie kolejnych pokoleń.
  • Przeszłość i teraźniejszość - przeszłość Anny i Wandy rzutuje na ich teraźniejszość. Obie kobiety muszą zmierzyć się z trudnymi wspomnieniami.

Styl

"Ida" to film czarno-biały, który został nakręcony w konwencji kina neorealistycznego. Obrazy są proste i realistyczne, a dialogi szczere i naturalne.

Ocena

"Ida" to jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie. Zdobył wiele nagród, w tym Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Analiza

Film "Ida" to poruszająca opowieść o poszukiwaniu tożsamości. Anna jest młodą kobietą, która wychowała się w klasztorze. Nie wie nic o swojej rodzinie, a jedyną informacją, jaką posiada, jest to, że jej rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Przed złożeniem ślubów zakonnych musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną.

Wanda jest światową kobietą, która pracowała jako sędzia w powojennej Polsce. Jest żydowską ocalałą z Holokaustu. Odkrywając tajemnice swojej rodziny, Anna zaczyna wątpić w swoje powołanie do zakonu.

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak tożsamość, Holokaust i wpływ przeszłości na teraźniejszość. Jest to obraz pełen emocji i refleksji, który z pewnością zapadnie w pamięć na długo.

Podsumowanie

"Ida" to film, który warto zobaczyć. Jest to dzieło poruszające, ważne i dobrze zrealizowane.

Ida (2013) to czarno-biały dramat historyczny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w 1962 roku. Główną bohaterką jest Anna, młoda nowicjuszka, która przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę Wandę. Wanda jest ekscentryczną kobietą, która żyje w odosobnieniu. Opowiada Annie o jej prawdziwej tożsamości - jest Żydówką, która cudem przeżyła Zagładę.

Anna i Wanda wyruszają w podróż po Polsce, aby odnaleźć groby rodziny Anny. W trakcie podróży poznają tragiczną historię polskich Żydów podczas II wojny światowej. Anna zaczyna kwestionować swoją wiarę i tożsamość. Wanda z kolei musi zmierzyć się z przeszłością, którą przez lata starała się zapomnieć.

Film Pawlikowskiego jest poruszającym portretem dwóch kobiet, które próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie. Jest to również świadectwo tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Polsce podczas II wojny światowej.

Opis filmu

Film rozpoczyna się sceną, w której Anna, nowicjuszka w katolickim klasztorze, rozmawia z matką przełożoną. Ta stawia Annie ultimatum: zanim złoży śluby zakonne, musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną.

Anna niechętnie godzi się na to. Jest przekonana, że Wanda jest szarlatanką, która próbuje ją odwieść od życia w zakonie. Jednak matka przełożona jest nieugięta.

Anna wyrusza w podróż do Warszawy, gdzie mieszka Wanda. Spotyka tam kobietę, która jest zupełnie inna niż wyobrażała sobie. Wanda jest ekscentryczna i bezkompromisowa. Nie szczędzi Annie krytycznych uwag na temat jej wiary i wyboru życia zakonnego.

Wanda opowiada Annie o jej prawdziwej tożsamości. Okazuje się, że Anna jest Żydówką, która cudem przeżyła Zagładę. Wanda jest jedyną osobą, która może jej powiedzieć coś o jej rodzinie.

Anna i Wanda wyruszają w podróż po Polsce, aby odnaleźć groby rodziny Anny. W trakcie podróży poznają tragiczną historię polskich Żydów podczas II wojny światowej. Anna zaczyna kwestionować swoją wiarę i tożsamość. Wanda z kolei musi zmierzyć się z przeszłością, którą przez lata starała się zapomnieć.

Bohaterowie

Anna to młoda kobieta, która wychowała się w klasztorze. Jest pobożna i posłuszna matce przełożonej. Jednak spotkanie z Wandą sprawia, że zaczyna wątpić w swoje wybory. Anna musi zmierzyć się z prawdą o swojej przeszłości i tożsamości.

Wanda to ekscentryczna i bezkompromisowa kobieta. Jest Żydówką, która cudem przeżyła Zagładę. Wanda jest jedyną osobą, która może Annie powiedzieć coś o jej rodzinie. Jest dla niej przewodniczką w podróży po przeszłości.

Motywy

Przeszłość jest jednym z najważniejszych motywów filmu. Anna i Wanda muszą zmierzyć się z tragiczną przeszłością swoich rodzin. Ich podróż po Polsce jest podróżą w czasie, która pozwala im odnaleźć prawdę o tym, co się stało.

Tożsamość to kolejny ważny motyw filmu. Anna musi zmierzyć się z prawdą o swojej tożsamości. Dowiaduje się, że jest Żydówką, a to zmienia jej spojrzenie na świat.

Wiara jest również ważną kwestią w filmie. Anna jest głęboko wierząca, ale spotkanie z Wandą sprawia, że zaczyna wątpić w swoją wiarę.

Styl

Film jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce, która nadaje mu melancholijny i nostalgiczny klimat. Obrazy są piękne i poetyckie. Reżyser z wielką wrażliwością przedstawia historię dwóch kobiet, które próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Odbiór

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a także wieloma innymi nagrodami.

Podsumowanie

Ida to poruszający i piękn

Aktor Postać
Wanda Gruz, ciotka Anny
Ida Lebenstein / Siostra Anna
"Lis" - saksofonista w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa
Szymon Skiba
Feliks Skiba, syn Szymona
Matka przełożona
Kaśka Skiba, żona Feliksa
Nowicjuszka Bronia
Nowicjuszka Marysia
Ksiądz Andrzej
Dygnitarz
Prokurator
Kochanek Wandy
Barman w Szydłowie
Kelnerka w Szydłowie
Milicjant
Sąsiadka Szymona Skiby
Pianista w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa
Basista w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa
Gitarzysta w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa
Perkusista w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa
Piosenkarka w zespole grającym na urodzinach miasta Szydłowa
Mężczyzna poznany przez Wandę w lokalu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *