High-Rise (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Opis

High-Rise (2015) to brytyjski thriller dystopijny w reżyserii Bena Wheatleya na podstawie powieści JG Ballarda z 1975 roku pod tym samym tytułem. Film opowiada historię dr Roberta Lainga (Tom Hiddleston), który wprowadza się do nowego mieszkania w luksusowym wieżowcu. Laing, który jest samotnym i cynicznym mężczyzną, szuka anonimowości i spokoju. Jednak szybko okazuje się, że życie w wieżowcu jest pełne napięć i konfliktów.

Film rozpoczyna się w roku 1975. Laing, lekarz neurolog, przeprowadza się do nowego mieszkania w wieżowcu ze 100 piętrami. Wieżowiec jest podzielony na trzy strefy: strefę niską, strefę średnią i strefę wysoką. Mieszkańcy każdej strefy mają różne statusy społeczne i aspiracje.

Laing początkowo stara się zachować dystans do innych mieszkańców wieżowca. Jednak szybko zostaje wciągnięty w ich życie. Zaprzyjaźnia się z dr Helen Wilder (Sienna Miller), lekarką pracującą w wieżowcu, oraz z Richardem Wilderem (Luke Evans), jej mężem.

Z czasem w wieżowcu zaczynają się pojawiać problemy. Dochodzi do przerw w dostawie prądu i wody, a także do aktów przemocy. Laing obserwuje, jak mieszkańcy wieżowca stają się coraz bardziej agresywni i żądni władzy.

W końcu w wieżowcu wybucha bunt. Mieszkańcy strefy niskiej napadają na mieszkańców strefy średniej, a ci z kolei napadają na mieszkańców strefy wysokiej. Laing zostaje uwikłany w konflikt i musi walczyć o przetrwanie.

High-Rise to film oparty na powieści JG Ballarda. Ballard był pisarzem, który interesował się tematami społecznymi i psychologicznymi. W swojej powieści przedstawił obraz społeczeństwa, które jest zdominowane przez konsumpcjonizm i egoizm.

Film Wheatleya jest wierną adaptacją powieści Ballarda. Reżyser utrzymuje mroczny i surrealistyczny klimat książki. Film jest pełen przemocy, seksu i nagości.

Występy aktorskie w filmie są bardzo dobre. Tom Hiddleston wciela się w postać dr Lainga z wielką charyzmą i wyrazistością. Sienna Miller i Luke Evans również wypadają bardzo dobrze w swoich rolach.

High-Rise to film, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to film brutalny i drastyczny, który nie stroni od kontrowersyjnych tematów. Jednak jest to również film, który jest dobrze zrealizowany i porusza ważne kwestie społeczne.

Oto kilka interpretacji filmu:

  • Film jako metafora społeczeństwa konsumpcyjnego. Wieżowiec w filmie może być postrzegany jako metafora społeczeństwa konsumpcyjnego. Mieszkańcy wieżowca są podzieleni na klasy społeczne, które odpowiadają różnym klasom społecznym w społeczeństwie konsumpcyjnym. Konflikty między mieszkańcami wieżowca mogą być interpretowane jako konflikty między różnymi klasami społecznymi w społeczeństwie konsumpcyjnym.

  • Film jako krytyka urbanizacji. Wieżowiec w filmie może być również interpretowany jako metafora urbanizacji. Wieżowce są symbolem nowoczesnego miasta i mogą być postrzegane jako przyczyna wielu problemów społecznych. W filmie wieżowiec staje się miejscem, w którym dochodzi do chaosu i przemocy. Może to być interpretacja tego, jak urbanizacja może prowadzić do destrukcji społeczeństwa.

  • Film jako studium ludzkiej natury. Film może być również interpretowany jako studium ludzkiej natury. Laing początkowo jest cynicznym i samotnym mężczyzną. Jednak w miarę upływu czasu staje się coraz bardziej zaangażowany w życie innych mieszkańców wieżowca. Może to być interpretacja tego, jak ludzka natura jest podatna na wpływ innych ludzi.

High-Rise to film, który pozostawia wiele do interpretacji. Jest to film, który można oglądać i analizować wielokrotnie, odkrywając nowe znaczenia i interpretacje.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ben Wheatley
scenariusz Amy Jump
gatunek Dramat, Akcja, Sci-Fi
produkcja Wielka Brytania, Belgia
premiera 13 września 2015 (Światowa) 15 kwietnia 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $4 286 576 na świecie$346 472 w USA$3 940 104 poza USA
na podstawie J.G. Ballard (powieść)
dystrybucja M2 Films
studio British Film Institute (BFI) (finansowanie) / Embargo Films (współudział) / European Regional Development Fund /
tytuł oryg. High-Rise
inne tytuły High Rise (alternatywna pisownia) USA

High-Rise (2015) jest brytyjskim thrillerem dystopijnym w reżyserii Bena Wheatleya, opartym na powieści JG Ballarda z 1975 roku pod tym samym tytułem. Film opowiada o grupie mieszkańców luksusowego wieżowca, którzy stopniowo popadają w szaleństwo i chaos.

Akcja filmu rozgrywa się w 1975 roku w Londynie. Dr Robert Laing (Tom Hiddleston) przeprowadza się do nowego mieszkania w wieżowcu, który jest podzielony na 33 piętra. Mieszkańcy wieżowca są podzieleni na klasy społeczne, z wyższymi klasami mieszkającymi na wyższych piętrach. Laing, który jest lekarzem, jest początkowo zaintrygowany życiem w wieżowcu, ale z czasem zaczyna dostrzegać jego ciemną stronę.

Z biegiem czasu w wieżowcu zaczynają się pojawiać problemy. Brakuje prądu, a śmieci zalegają w korytarzach. Mieszkańcy zaczynają się kłócić i rywalizować ze sobą. Laing coraz bardziej angażuje się w życie wieżowca i zaczyna popadać w szaleństwo.

Postacie

  • Dr Robert Laing (Tom Hiddleston) jest głównym bohaterem filmu. Jest młodym lekarzem, który przeprowadza się do wieżowca w poszukiwaniu samotności. Z czasem zaczyna popadać w szaleństwo, pod wpływem życia w wieżowcu.

  • Anthony Royal (Jeremy Irons) jest architektem wieżowca. Jest zimnym i pozbawionym empatii człowiekiem, który nie dba o swoich mieszkańców.

  • Helen Wilder (Sienna Miller) jest kobietą, która mieszka w wieżowcu z mężem i dzieckiem. Jest sfrustrowana życiem w wieżowcu i szuka sposobu na ucieczkę.

  • Richard Wilder (Luke Evans) jest mężem Helen. Jest leniwy i nieambitny człowiek, który nie potrafi sprostać oczekiwaniom swojej żony.

  • Charlotte Melville (Elisabeth Moss) jest kobietą, która mieszka w wieżowcu z mężem. Jest inteligentna i niezależna, ale z czasem zaczyna popadać w szaleństwo.

Temat

High-Rise to film o upadku cywilizacji. Ballard w swojej powieści ukazuje, jak łatwo ludzie mogą stracić kontrolę nad swoimi emocjami i popaść w chaos. Film jest również metaforą dla społeczeństwa konsumpcyjnego, które jest uzależnione od materializmu i hedonizmu.

Motywy

W filmie pojawiają się następujące motywy:

  • Upadłość cywilizacji: Ballard ukazuje, jak łatwo ludzie mogą stracić kontrolę nad swoimi emocjami i popaść w chaos.
  • Konsumpcjonizm: Film jest metaforą dla społeczeństwa konsumpcyjnego, które jest uzależnione od materializmu i hedonizmu.
  • Hierarchia społeczna: Mieszkańcy wieżowca są podzieleni na klasy społeczne, z wyższymi klasami mieszkającymi na wyższych piętrach.
  • Szałeństwo: Laing coraz bardziej popada w szaleństwo, pod wpływem życia w wieżowcu.

Interpretacje

Film High-Rise można interpretować na wiele sposobów. Jedną z interpretacji jest ta, że film jest alegorią dla społeczeństwa konsumpcyjnego. Ballard ukazuje, jak łatwo ludzie mogą stracić kontrolę nad swoimi emocjami i popaść w chaos, gdy są uzależnieni od materializmu i hedonizmu.

Inną interpretacją jest ta, że film jest metaforą dla ludzkiej natury. Ballard ukazuje, że ludzie są istotami irracjonalnymi, które są podatne na emocje i impulsy. Kiedy są pozbawieni kontroli i ograniczeń, mogą popaść w szaleństwo.

Ocena

High-Rise to film, który nie pozostawia widza obojętnym. Jest to film o ciemnej stronie ludzkiej natury i o tym, jak łatwo można stracić kontrolę nad swoim życiem. Film jest

Aktor Postać
Dr Robert Laing
Anthony Royal
Charlotte Melville
Richard Wilder
Helen Wilder
Pangbourne
Ann Royal
Cosgrove
Jane Sheridan
Nathan Steele
Adrian Talbot
Munrow
Simmons
Faye
Dozorca Robert
Toby
Funkcjonariusz White
Pani Hillman
Lucy
Jean
Miriam
George
Vicky
Dominic
Bobby
Suzie Steele
Pani Munrow
Pan Munrow
Pan Hillman
Trener na siłowni
Tata na imprezie dzieciaków
Mieszkaniec
Dostawca
Mieszkaniec górnego piętra
Mężczyzna w kolejce
Zabarykadowany mężczyzna
Młoda kobieta
Kobieta z winem
Obmacujący mężczyzna
Mężczyzna z górnego piętra
Robiący zakupy
High-Rise
Radio
Laura
Mercer
Imprezowicz
Mieszkaniec górnego piętra
Mała mieszkanka
Mieszkanka dolnego i górnego piętra
Swinger
Swinger
Mieszkanka dolnego piętra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *