Guzikowcy / Knoflíkáři (1997)

Film

Czas trwania: 1 godz. 42 min.

Opis

„Guzikowcy / Knoflíkáři” to czarna komedia reżysera Petra Zelenki, która ukazuje losy przeciętnych ludzi wkraczających w schyłek dwudziestego wieku. Film fascynuje widza niezwykłym spojrzeniem na codzienność, zderzając ze sobą motywy jak plucie na pociąg, fatalna pogoda, bomba atomowa, czy nawet wystrzeliwanie ludzkiej spermy w kierunku konstelacji Andromedy. Jednak równie istotnym elementem fabuły są historie o niewierności oraz o ludziach, którzy dokonali zbrodni na innych.

Petr Zelenka kreuje kalejdoskop ekscentrycznych postaci, tworząc obraz okrutnego świata przesiąkniętego czarnym humorem, gdzie wszystko jest ze sobą powiązane, a życie bohaterów przypomina nieustanne deja vu. Film składa się z sześciu niezależnych opowieści, które reżyser sprytnie łączy wspólnymi motywami, tworząc tajemnicze związki między epizodami. Tytuł „Guzikowcy” odnosi się do fikcyjnej przypadłości jednego z bohaterów, którzy wkładają sobie protezy zębowe między pośladki, używając ich do wyrywania guzików z tapicerowanych mebli.

Pierwszy epizod, zatytułowany „Szczęście Kokury”, przenosi widza między amerykańskim bombowcem Enola Gay, przygotowującym się do zrzutu bomby na Hiroszimę w sierpniu 1945 roku, a japońskim domem w Kokurze. Napięcie między absurdalnym humorem a grozą wypełnia tę część filmu, eksplorując związek między wydarzeniami historycznymi a ludzkimi losami.

W kolejnych epizodach akcja przenosi się do współczesnej Pragi, gdzie absurdalny humor i groteska osiągają swoje zenit. „Taksówkarz” to postać wożąca parę, której pragnieniem jest intymność, ale i ta historia nie pozostaje pozbawiona dziwnych zwrotów akcji. W „Nawykach cywilizacyjnych”, kierowca taksówki, pełniący jednocześnie rolę psychologa, kompletnie zawodzi w sprawdzaniu swojej ludzkiej natury, co dodaje filmowi nuty czarnej komedii.

„Ostatnie porządne pokolenie” przedstawia stateczne towarzystwo, które okazuje się być grupą ludzi kompletnie zbzikowanych i owładniętych dziwnymi zboczeniami. Z kolei bohaterowie „Głupoli”, żyjący na marginesie społeczeństwa, okazują się być niezwykłymi geniuszami ukrytymi pod fasadą swoich szaleństw.

„Guzikowcy” stają się filmem o przypadkach, cudach i związkach między nimi. Przeszywający obraz czarnego humoru ukazuje życie, gdzie absurdalne i tragikomiczne elementy splatają się w jedną niezwykłą historię. Z jednej strony mamy plucie na pociąg, brzydką pogodę, zrzucanie bomby atomowej czy wystrzeliwanie spermy w galaktykę Andromedy, a z drugiej – historie o niewierności i wybaczeniu. Wszystko to sprawia, że „Guzikowcy / Knoflíkáři” to film pełen kontrastów i niespodzianek, który skłania do refleksji nad absurdyzmami ludzkiego losu.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Petr Zelenka
scenariusz Petr Zelenka, Čestmír Kopecký
gatunek Dramat, Czarna komedia
produkcja Czechy
premiera 20 listopada 1997 (Światowa) 30 września 2005 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Petr Zelenka (pomysł)
dystrybucja Vivarto
studio Ceská Televize
tytuł oryg. Knoflíkáři
inne tytuły Buttoners Miedzynarodowe The Button-Pinchers The Button-Pushers Buttoners Australia
Czarna komedia o przeciętnych ludziach, zmagających sie ze swym losem u schyłku dwudziestego wieku. To interesujący film o pluciu na pociąg, złej pogodzie, bombie atomowej, wystrzeliwaniu ludzkiej spermy do konstelacji Andromeda, ale także o niewierności, oraz o ludziach, którzy zabili innych ludzi. Kalejdoskop ekscentrycznych postaci tworzy obraz okrutnego świata, wszechobecnego czarnego humoru, gdzie wszystko jest ze sobą powiązane, a życie bohaterów przypomina nieustanne deja vu.
Czarna komedia Zelenki to sześć niezależnych opowiadań, które twórca połączył wspólnymi motywami. Epizody ze współczesnej Pragi, japońskiej Kokury i pokładu niesławnego bombowca Enola Gay łączą tajemnicze związki, którymi jest przesiąknięty bieg zdarzeń. Tytuł filmu oznacza fikcyjną przypadłość, na którą cierpi jeden z bohaterów - guzikowcy wkładają sobie protezy zębowe między pośladki i wyrywają nimi guziki w tapicerowanych meblach. [opis dystrybutora]
Bomba w Hiroszimie, sperma w kosmosie, sztuczna szczęka między pośladkami Pierwszy epizod - "Szczęście Kokury", rozgrywa się częściowo w amerykańskim bombowcu, który ma za chwilę zrzucić nieznany typ bomby na bliżej nieokreślony cel (sierpień 1945), a częściowo w japońskim domu w Kokurze. W kolejnych epizodach, które mają swoje miejsce we współczesnej Pradze, absurdalny humor i groteska sięgają zenitu. Poczciwy bohater "Taksówkarza" wozi swą wysłużoną Wołgą parę, która chce uprawiać seks. Dla odmiany kierowca - psycholog - w "Nawykach cywilizacyjnych", choć w życiu kieruje się sprawdzonymi i zdałoby się, niezawodnymi dewizami - zupełnie oblewa swój test na człowieczeństwo. Stateczne towarzystwo z kolejnego epizodu, zatytułowanego "Ostatnie porządne pokolenie" okazuje się grupą ludzi kompletnie zbzikowanych i owładniętych dziwnymi zboczeniami, zaś, dla odmiany, bohaterowie "Głupoli", choć żyją na marginesie społeczeństwa i swoje wariactwa trzymają zupełnie na wierzchu, pod spodem okazują się swego rodzaju geniuszami. "Guzikowcy" to film o przypadkach, cudach i związkach między nimi. Także o pluciu na pociąg, brzydkiej pogodzie, zrzucaniu bomby atomowej czy wystrzeleniu ludzkiej spermy do galaktyki Andromedy, ale też o niewierności i wybaczeniu. [opis dystrybutora]
Aktor Postać
Gospodarz "Poslední slušná generace"
Chłopak
Żona Vrány
Vrána
Kobieta w taksówce
Psychiatra
Deviant
Moderator Radia
Pierwszy pilot
Taksówkarz
Marta
Drugi pilot
Radiowy gość
Klient
Młody japończyk
Dziewczyna
Żona taksówkarza
Mężczyzna w taksówce
Pacjent
Japonka
Japończyk w okularach "Štěstí z Kokury"
Kochanek "Taxikář"
Gospodyni "Poslední slušná generace"
Wąsaty Japończyk "Štěstí z Kokury"
Jiří
Osoba w dokumencie telewizyjnym
Osoba w dokumencie telewizyjnym
Osoba w dokumencie telewizyjnym
Muzyk
Osoba w dokumencie telewizyjnym "Pitomci"
Dziewczyna wywołująca duchy "Duch amerického pilota"
Dziewczyna wywołująca duchy "Duch amerického pilota"
Dziewczyna wywołująca duchy "Duch amerického pilota"
Dziewczyna wywołująca duchy "Duch amerického pilota"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *