Good Night and Good Luck / Good Night, and Good Luck. (2005)

Film

Czas trwania: 1 godz. 33 min.

Opis

Tytuł filmu: „Good Night and Good Luck (2005)”
Reżyser: George Clooney

„Good Night and Good Luck” przenosi nas do gorącego okresu zimnej wojny, gdzie legenda dziennikarstwa, Edward R. Murrow, staje do bezkompromisowej walki z senatorem Josephem McCarthy’m. To opowieść o odwadze, etyce dziennikarskiej i walce o prawdę w obliczu panującego w latach 50. klimatu strachu i polowania na domniemanych komunistów.

Akcja filmu rozpoczyna się w połowie lat 50., kiedy atmosfera polityczna w Stanach Zjednoczonych jest naznaczona lękiem przed komunizmem. Senator McCarthy, jako przywódca komisji do spraw działań antyamerykańskich, prowadzi krucjatę przeciwko jednostkom i instytucjom podejrzanym o sympatie komunistyczne. W tym kontekście pojawia się Edward R. Murrow (David Strathairn), doświadczony dziennikarz telewizyjny stacji CBS, wspierany przez Freda Friendly’ego, producenta jego programu.

Murrow podejmuje wyjątkowe wyzwanie, decydując się na publiczne skonfrontowanie się z McCarthy’m. Jego program „See It Now” staje się areną, na której dziennikarz przedstawia fakty dotyczące działań komisji i praktyk zastraszania stosowanych przez McCarthy’ego. Narracja filmu prowadzona jest w sposób retrospektywny, zaczynając się od przyjęcia w 1958 roku, które stanowi swoiste podsumowanie tamtych wydarzeń.

George Clooney jako reżyser przenosi widza do wnętrza redakcji stacji CBS, ukazując zarówno trudy, jak i zalety pracy dziennikarskiej. Wykorzystuje on charakterystyczny dla tamtego okresu klimat, a czarno-białe zdjęcia dodają filmowi autentyczności i nostalgii.

Głównym celem Murrowa jest odsłonięcie mechanizmów „polowań na czarownice”, prowadzonych przez McCarthy’ego. Film wnikliwie analizuje etyczną stronę dziennikarstwa, zwracając uwagę na wagę przekazywania prawdy oraz konsekwencje, jakie za sobą niesie odważne kwestionowanie władzy.

David Strathairn w roli Edwarda R. Murrowa dostarcza niezapomnianej kreacji, oddając zdecydowanie, determinację i moralne przekonania postaci. Jego performance stanowi istotny element sukcesu filmu.

„Good Night and Good Luck” to nie tylko retrospekcja jednego z najważniejszych momentów w historii dziennikarstwa telewizyjnego, ale także refleksja nad rolą mediów w społeczeństwie oraz koniecznością obrony wolności słowa i prawdy. Film Clooneya jest niezwykle aktualny, wnosząc wartościowe spojrzenie na etyczne wybory, jakie muszą podjąć dziennikarze, stawiając czoła naciskom ze strony władzy. W obliczu współczesnych wyzwań dla mediów, „Good Night and Good Luck” zachowuje swoją istotność, inspirując do refleksji nad zadaniami dziennikarzy w dzisiejszym świecie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria George Clooney
scenariusz Grant Heslov, George Clooney
gatunek Dramat, Polityczny
produkcja USA, Japonia, Wielka Brytania, Francja
premiera 1 września 2005 (Światowa) 24 lutego 2006 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $54 641 191 na świecie$31 558 003 w USA$23 083 188 poza USA
budżet $7 000 000
dystrybucja Kino Świat
studio 2929 Productions (przedstawia) / Participant Media (przedstawia) / Warner Independent Pictures (WIP) (przedstawia) /
tytuł oryg. Good Night, and Good Luck.

"Good Night and Good Luck" to film reżyserowany przez George'a Clooneya, który przenosi nas w czasy lat 50. ubiegłego wieku w Ameryce. Historia opowiada o rzeczywistym starciu między legendarnym dziennikarzem stacji CBS, Edwardem R. Murrowem, a senatorem Josephem McCarthy'm oraz Komisją Parlamentarną do spraw przeciw-amerykańskich działań. Murrow postanawia podjąć walkę z praktykami McCarthy'ego, który stosował zastraszanie i kłamstwa podczas swoich antykomunistycznych "polowań na czarownice".

Akcja filmu rozgrywa się w czasach, gdy obawy przed komunizmem w USA osiągnęły apogeum. Senator McCarthy rozpoczyna nagonkę na osoby podejrzewane o sympatie lewicowe, co wywołuje powszechne poczucie strachu i paranoi. W tej atmosferze Edward R. Murrow, znany i szanowany dziennikarz, decyduje się publicznie wystąpić przeciwko McCarthy'emu, wspierany przez swojego producenta, Freda Friendly'ego. Ich celem jest ujawnienie prawdy i demaskowanie praktyk zastraszania stosowanych przez McCarthy'ego.

Centralnym punktem konfliktu jest sprawa porucznika Milo Radulovicha, który został oskarżony o sympatie komunistyczne bez solidnych dowodów. Murrow, będąc świadkiem niesprawiedliwości, podejmuje decyzję o nagłośnieniu tej sprawy, mimo że może to zagrażać nie tylko jego karierze, ale także przyszłości stacji CBS. Film ukazuje Murrowa jako człowieka odważnego i niezłomnego w dążeniu do ujawnienia prawdy, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem i konsekwencjami zawodowymi.

W filmie widzimy również walkę o wolność słowa i niezależność mediów. Murrow i jego zespół stają w obliczu presji korporacyjnych i politycznych, które chcą uciszyć ich krytykę McCarthy'ego. Jednak dzięki determinacji i profesjonalizmowi udaje im się utrzymać integralność dziennikarską i przekazać prawdziwą historię, mimo stojących na przeszkodzie przeciwności.

"Good Night and Good Luck" nie tylko ukazuje dramatyczne wydarzenia lat 50., ale także rzuca refleksyjne spojrzenie na rolę mediów w społeczeństwie. Przemówienie Murrowa na temat manipulacji mediów i oddalenia się od ich pierwotnej misji nadal wydaje się aktualne, podkreślając znaczenie uczciwego i niezależnego dziennikarstwa w demokratycznym społeczeństwie.

Film George'a Clooneya to nie tylko historia walki o wolność słowa i prawdę, ale także portret człowieka, który odważył się stanąć w obliczu niesprawiedliwości i przeciwstawić się wszechpotężnym siłom, które próbują kontrolować narrację społeczną. To także przypomnienie o tym, jak ważne jest, by dziennikarze pozostawali niezależni i lojalni wobec etyki zawodowej, nawet w obliczu presji i zagrożeń.

Aktor Postać
Edward R. Murrow
Fred Friendly
Joe Wershba
Shirley Wershba
Sig Mickelson
William Paley
Don Hollenbeck
Jesse Zousmer
Palmer Williams
Eddie Scott
Charlie Mack
Don Hewitt
Natalie
Millie Lerner
Pułkownik Anderson
Pułkownik Jenkins
Mary
Don Surine
CBS Page
Jimmy
Piosenkarka jazzowa
Dyrektor sceniczny
John Aaron
Pianista
Basista
Perkusista
Saksofonista
Prawnik CBS
Żona Sig Mickelsonsa
Żona Jesseego
Facet w smokingu na zewnątrz CBS Studio
Reporter
Adwokat
Charakteryzatorka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *