Gerry (2002)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

Gerry (2002) to minimalistyczny dramat reżyserii Gusa Van Santa, opowiadający o dwóch przyjaciołach, którzy wyruszają na wyprawę na pustynię. W trakcie podróży gubią się i zostają uwięzieni w bezkresnej przestrzeni. Z czasem ich siły i szanse na przeżycie maleją, a przyjaźń zostaje wystawiona na ostateczną próbę.

Film rozpoczyna się od sceny, w której dwaj bohaterowie, Gerry (Matt Damon) i Gerry (Casey Affleck), przygotowują się do wyprawy na pustynię. Nie wiadomo, kim są, ani co ich skłania do tego przedsięwzięcia. Są to po prostu dwaj mężczyźni, którzy pragną poznać nieznane i przekroczyć własne możliwości.

Początkowo podróż przebiega bezproblemowo. Bohaterowie wędrują przez pustynię, podziwiając jej piękno i spokój. Jednak z czasem zaczynają tracić orientację. W końcu w ogóle nie wiedzą, gdzie są.

Wraz z upływem czasu ich siły maleją. Coraz trudniej im znaleźć jedzenie i wodę. Zmęczenie i głód zaczynają dawać się im we znaki. Nieustannie towarzyszy im również strach przed tym, że nigdy nie uda im się odnaleźć drogi powrotnej.

W tej sytuacji ich przyjaźń zostaje wystawiona na ostateczną próbę. Bohaterowie zaczynają się kłócić i oskarżać się nawzajem o błędy. W końcu dochodzi między nimi do rozłamu.

Gerry i Gerry to film o inicjacji. Wędrówka, w trakcie której bohaterowie mierzą się z brutalną siłą natury i samymi sobą, staje się w filmie Van Santa metaforą ludzkiego losu. Jest to opowieść o tym, jak każdy z nas musi zmierzyć się z własnymi słabościami i ograniczeniami.

Motywy

Film Gerry porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Przyjaźń – relacja między dwojgiem bohaterów jest skomplikowana i pełna napięć. W obliczu zagrożenia przyjaźń zostaje wystawiona na ostateczną próbę.
  • Przetrwanie – bohaterowie muszą walczyć o życie w trudnych warunkach. W ich walce o przetrwanie ujawniają się zarówno ich silne, jak i słabe strony.
  • Przyroda – pustynia jest tłem, ale również bohaterem filmu. To ona stanowi największe zagrożenie dla bohaterów.
  • Człowieczeństwo – film porusza uniwersalne pytania o naturę ludzką. W obliczu ekstremalnych okoliczności bohaterowie odsłaniają swoją prawdziwą twarz.

Styl

Gerry jest filmem minimalistycznym. Van Sant skupia się na obrazie i muzyce. Dialogi są oszczędne, a akcja filmu jest prowadzona powoli i spokojnie.

Film jest utrzymany w stonowanych barwach. Dominują beże, brązy i szarości. Obraz jest surowy i ascetyczny.

Muzyka w filmie odgrywa bardzo ważną rolę. Jest ona melancholijna i przejmująca. Skomponowali ją Arvo Pärt i Brian Eno.

Ocena

Gerry to film, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to dzieło wymagające od widza skupienia i refleksji. Jednak dla tych, którzy lubią kino minimalistyczne i niebanalne, film Van Santa może być prawdziwą gratką.

Film został doceniony przez krytyków. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Gus Van Sant
scenariusz Matt Damon, Casey Affleck
gatunek Dramat
produkcja USA
premiera 12 stycznia 2002 (Światowa) 11 kwietnia 2003 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio Epsilon Motion Pictures / My Cactus / Tango Films
tytuł oryg. Gerry

Gerry (2002) to minimalistyczny dramat reżyserii Gusa Van Santa, opowiadający o dwóch przyjaciołach, którzy wyruszają na wycieczkę po bezkresnej pustyni, ale wkrótce gubią się i zostają sami. Z czasem ich siły i szanse na przeżycie słabną, a przyjaźń zostaje wystawiona na ostateczną próbę.

Film rozpoczyna się od krótkiej sceny, w której dwaj mężczyźni, Gerry i Gerry (Matt Damon i Casey Affleck), przygotowują się do wyprawy. Wyglądają na zapracowanych i zdenerwowanych, ale jednocześnie podekscytowanych nadchodzącą przygodą.

Następnego dnia wyruszają w drogę. Przez kilka dni wędrują po pustyni, podziwiając jej piękno i potęgę. Jednak z czasem zaczynają się gubić. Ich zapasy wody i jedzenia kurczą się, a oni sami zaczynają odczuwać skutki upału i braku snu.

W miarę upływu czasu ich relacja zaczyna się zmieniać. Gerry i Gerry zaczynają się kłócić i oskarżać się o to, że są odpowiedzialni za ich sytuację. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na ostateczną próbę.

W końcu mężczyźni zdają sobie sprawę, że muszą znaleźć sposób na przeżycie. Postanawiają rozdzielić się i poszukać pomocy. Jednak ich wysiłki okazują się bezskuteczne.

Gerry i Gerry umierają na pustyni, pozostawiając po sobie jedynie ślady ich wędrówki.

Film Gerry jest dziełem o wielu interpretacjach. Można go odczytać jako metaforę ludzkiej egzystencji, która jest pełna niebezpieczeństw i wyzwań. Bohaterowie filmu muszą zmierzyć się z brutalną siłą natury, ale także z samymi sobą.

Film jest również refleksją nad ludzką potrzebą poszukiwania nieznanego. Gerry i Gerry wyruszyli na pustynię, aby przeżyć przygodę i przekroczyć swoje granice. Jednak ich wyprawa zakończyła się tragicznie.

Gerry to film eksperymentalny, który nie mieści się w tradycyjnych schematach gatunkowych. Jest to dzieło minimalistyczne, pozbawione akcji i zwrotów akcji. Jednak właśnie ta prostota i minimalizm sprawiają, że film jest tak poruszający i zapadający w pamięć.

Oto kilka charakterystycznych cech filmu:

  • Minimalistyczny styl wizualny: film jest kręcony w naturalnych plenerach, a zdjęcia są utrzymane w stonowanej, monochromatycznej kolorystyce.
  • Powolne tempo akcji: film nie ma wyraźnej fabuły, a akcja rozwija się bardzo powoli.
  • Brak dialogów: film jest niemal pozbawiony dialogów, a komunikacja między bohaterami odbywa się głównie za pomocą gestów i spojrzeń.

Gerry to film, który wymaga od widza uwagi i skupienia. Jest to dzieło niełatwe, ale również bardzo satysfakcjonujące.

Aktor Postać
Gerry
Gerry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *