Garsoniera / The Apartment (1960)

Film

Czas trwania: 2 godz. 5 min.

Opis

Baxter, starając się o awans, pożycza swoim kierownikom mieszkanie do schadzek.

Oglądaj online za darmo

Wersja językowa: Lektor PL   Jakość: 720p

reżyseria Billy Wilder
scenariusz Billy Wilder / I.A.L. Diamond
gatunek Dramat / Komedia / Romans / Świąteczny
produkcja USA
premiera 15 czerwca 1960 (świat)
boxoffice $25 000 000 na świecie$18 600 000 w USA$6 400 000 poza USA
budżet $3 000 000
studio Mirisch Corporation, The (przedstawia)
data produkcji 1960
tytuł oryg. The Apartment
inne tytuły Garsoniera Polska
Główny bohater Calvin Clifford Baxter jest solidnym pracownikiem firmy zatrudniającej ogromne rzesze ludzi, gdzie trudno o awans lub podwyżkę. Calvin na pozór prowadzi normalne życie. Jednak podejrzenia co do jego osoby zaczynają tworzyć się w momencie, gdy po firmie krąży niewielki kluczyk przekazywany z rąk do rąk. Jest bardzo cenny, bo nawet jego przełożeni Baxtera usilnie starają się go dostać. Jak się później okazuje kluczyk ten jest własnością owego bohatera. A dokładniej mówiąc jest to kluczyk do jego mieszkania. Po drodze napotkamy na liczne romanse urzędników i ich zmagania z ukrywaniem prawdy, co faktycznie robią w tym mieszkaniu. A co na to sam Baxter? Zobaczcie sami.
C.C. "Budd" Baxter (Jack Lemmon) wie, jak dostać się na szczyt... Kluczem do sukcesu jest jego urocze mieszkanie. Posiadając fantastyczną kryjówkę i miejsce schadzek, które oferuje swoim szefom, Budd awansuje szybciej, niż ktokolwiek inny w historii firmy. Udostępnienie garsoniery prezesowi, J.D. Sheldrake'owi (Fred MacMurray), sprowadza jednakowoż na Baxtera nie lada tarapaty. Zakochując się we Fran (Shirley MacLaine), kochance szefa, Budd staje przed najważniejszym wyborem swojego życia: zachować posadę czy kobietę swoich marzeń...
Bohaterem filmu jest Bud Baxter (Jack Lemmon), szary urzędnik potężnego nowojorskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. W firmie, gdzie jest zatrudnionych ponad 30 tysięcy ludzi, trudno o awans. Lecz Bud szybko pnie się po szczeblach kariery zawodowej. W ten sposób dyrektorzy nagradzają swego pracownika za lojalność wobec nich. A wszystko dzięki tytułowej garsonierze, której jest właścicielem. Udostępnia ją szefom na godziny, co pozwala żonatym mężczyznom na organizowanie dyskretnych spotkań z przyjaciółmi. W tym czasie Bud spędza samotne wieczory w barze lub parku, czasem marznąc okropnie i przypłacając swoją usłużność gorączką lub katarem. Któregoś dnia kluczem do jego kawalerki zaczyna interesować się dyrektor działu kadr, Sheldrake (Fred MacMurray). I pewnie wszystko by układało się jak dawniej, gdyby nie urocza windziarka z firmy, Fran Kubelik (Shirley MacLaine). To właśnie z nią Sheldrake spędza romantyczne chwile w garsonierze, zwodząc i kusząc obietnicami małżeństwa młodą i naiwną dziewczynę, chociaż wcale nie ma zamiaru się rozwodzić. Przez następny miesiąc wszystkie poniedziałki i czwartki są zarezerwowane dla Sheldrake' a i jego przyjaciółki. Ale Fran pragnie czegoś więcej, niż potajemnych schadzek z ukochanym. Gdy przekonuje się, że ten nie ma wobec niej uczciwych zamiarów, zrozpaczona postanawia popełnić samobójstwo. Zażywa w garsonierze tabletki nasenne, lecz na szczęście Baxter odnajduje ją w porę i z pomocą sąsiada, doktora Dreyfusa (Jack Kruschen), ratuje życie dziewczynie. Dwa dni Bud czuwa przy powracającej do zdrowia Fran. W końcu uświadamia sobie, że jest w niej zakochany. Na drodze do jego szczęścia staje dyrektor Sheldrake, którego opuściła żona dowiedziawszy się, o romansach męża. Dyrektor znowu pragnie spotykać się z Fran, ale tym razem Bud odmawia przełożonemu.
Aktor Postać
Jack Lemmon Calvin Clifford Baxter
Shirley MacLaine Fran Kubelik
Fred MacMurray Jeff D. Sheldrake
Ray Walston Joe Dobisch
Joan Shawlee Sylvia
David Lewis Al Kirkeby
Johnny Seven Karl Matuschka
Jack Kruschen Doktor Dreyfuss
Naomi Stevens Pani Mildred Dreyfuss
Edie Adams Panna Olsen
Hope Holiday Pani Margie MacDougall
Willard Waterman Pan Vanderhoff
David White Pan Eichelberger
Joyce Jameson Blondynka
Dorothy Abbott Pracownica biurowa
Hal Smith Mężczyzna w stroju Świętego Mikołaja
David Macklin Posłaniec
Frances Weintraub Lax Pani Lieberman
Mason Curry
Benny Burt Charlie, barman
Bill Baldwin Gospodarz telewizyjnego programu filmowego
Fortune Cookie Chiński kelner
Joe Palma Konserwator biurowy
Lynn Cartwright Nadzorczyni wind z pilotem
Ralph Moratz Pracownik biurowy
Edith Simmons Żona Sheldrake'a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *