Flyboys – bohaterska eskadra / Flyboys (2006)

Film

Czas trwania: 2 godz. 20 min.

Opis

Flyboys – Bohaterska eskadra to film z 2006 roku w reżyserii Tony’ego Billa. Opowiada o grupie młodych Amerykanów, którzy w czasie I wojny światowej przybywają do Francji, aby walczyć w szeregach legendarnej Eskadry Lafayette.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1916 roku. Blaine Rawlings (James Franco) jest młodym mężczyzną, który stracił rodzinne ranczo. W poszukiwaniu nowego życia wyjeżdża do Paryża. Tam poznaje kilku innych Amerykanów, którzy również chcą walczyć w wojnie. Wśród nich są: Reed Cassidy (Tyler Labine), David „Beagle” Putnam (David Ellison), Eugene Skinner (Clifton Collins Jr.), William „Red” McCutcheon (Tyler Hoechlin) i Norman Prince (Abdul Salis).

Młodzi Amerykanie udają się do szkoły pilotażu w Pau. Tam pod okiem francuskich instruktorów uczą się latać i walczyć w powietrzu. Po ukończeniu szkolenia wstępują w szeregi Eskadry Lafayette.

Eskadra Lafayette była pierwszą jednostką myśliwską złożoną z Amerykanów. Jej członkowie szybko zyskali sławę i uznanie za swoje bohaterskie czyny. Wśród nich wyróżniał się między innymi Blaine Rawlings, który został jednym z najskuteczniejszych asów myśliwskich I wojny światowej.

Film „Flyboys – Bohaterska eskadra” to wciągająca opowieść o młodych ludziach, którzy w obliczu wojny z determinacją walczą o swoje ideały. Jest to również hołd złożony legendarnej Eskadrze Lafayette, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii lotnictwa.

Główne wątki filmu

 • Miłość i strata

W filmie „Flyboys – Bohaterska eskadra” pojawiają się wątki miłosne. Blaine Rawlings zakochuje się w Lucienne (Rachael McAdams), francuskiej dziewczynie, która pracuje jako kelnerka w restauracji. Ich miłość jest pełna wzlotów i upadków, a wojna tylko ją utrudnia.

 • Przyjaźń i braterstwo broni

Młodzi Amerykanie, którzy wstępują do Eskadry Lafayette, szybko zawiązują między sobą silne więzi przyjaźni. Razem przechodzą przez ciężkie doświadczenia wojny, dzielą się radościami i smutkami. Ich przyjaźń staje się dla nich oparciem i motywacją do dalszej walki.

 • Heroizm i poświęcenie

Członkowie Eskadry Lafayette to bohaterowie, którzy poświęcają swoje życie dla ojczyzny i wolności. Walczą z nienawiścią i przemocą, broniąc ideałów, w które wierzą. Ich czyny są dowodem na to, że nawet w najtrudniejszych czasach warto walczyć o to, co jest dobre.

Ocena filmu

„Flyboys – Bohaterska eskadra” to film, który zachwyca wizualizacją i podniosłą atmosferą. Sceny walk powietrznych są dynamiczne i realistyczne, a zdjęcia plenerów zachwycają pięknem. Film jest również dobrze zagrany, a aktorzy wcielają się w swoje role z przekonaniem.

Niestety, film ma też pewne wady. Historia jest momentami zbyt schematyczna, a niektóre wątki są potraktowane powierzchownie. Ponadto, film jest dość długi i może nużyć widzów, którzy nie są zainteresowani tematyką lotnictwa lub I wojny światowej.

Ogólnie rzecz biorąc, „Flyboys – Bohaterska eskadra” to dobry film, który warto obejrzeć. Jest to wciągająca i wzruszająca opowieść o młodych ludziach, którzy w obliczu wojny z determinacją walczą o swoje ideały.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Tony Bill
scenariusz Phil Sears, David S. Ward
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja USA, Wielka Brytania
premiera 22 września 2006 (Światowa) 27 kwietnia 2007 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $17 834 865 na świecie$13 090 630 w USA$4 744 235 poza USA
budżet $60 000 000
na podstawie Blake T. Evans (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Kino Świat
studio Electric Entertainment / Flyboys Films / Ingenious Film Partners /
tytuł oryg. Flyboys
inne tytuły Fly Boys (alternatywna pisownia) Miedzynarodowe

Flyboys - bohaterska eskadra to amerykański dramat wojenny z 2006 roku w reżyserii Tony'ego Billa. Film opowiada historię grupy młodych Amerykanów, którzy przyjeżdżają do Francji, by walczyć na froncie I wojny światowej. Wkrótce wstępują w szeregi legendarnej Eskadry Lafayette, stając się bohaterami i ikonami amerykańskiej historii.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1916 roku, w Stanach Zjednoczonych. Blaine Rawlings (James Franco) jest młodym, ambitnym pilotem, który marzy o walce w I wojnie światowej. Jednak jego rodzinne ranczo jest zagrożone bankructwem, a on sam musi znaleźć sposób na zarobienie pieniędzy.

W tym samym czasie w Europie trwa wojna. Francuzi, walczący z Niemcami, potrzebują pilotów. W Paryżu powstaje więc eskadra myśliwców złożona z ochotników z różnych krajów, w tym z Amerykanów.

Rawlings postanawia wyjechać do Francji i wstąpić do Eskadry Lafayette. W Paryżu spotyka innych młodych Amerykanów, którzy pragną walczyć za wolność i demokrację. Wśród nich są:

 • David "Beagle" Brown (David Ellison), który uciekł z domu, by uniknąć kary za napad;
 • Eugene Skinner (Tyler Labine), który jest znudzony życiem w małym miasteczku;
 • William Jensen (Abdul Salis), który chce pomścić śmierć swojego brata;
 • René Fonck (Jean Reno), francuski pilot, który staje się mentorem dla młodych Amerykanów.

Młodzi Amerykanie przechodzą szkolenie pilotażowe i wkrótce przystępują do walki. Ich pierwszym zadaniem jest eskorta bombowców w ataku na niemieckie pozycje. W czasie walki Rawlings zostaje zestrzelony, ale udaje mu się przeżyć.

Mimo pierwszych niepowodzeń, Amerykanie szybko stają się jednymi z najlepszych pilotów w Eskadrze Lafayette. Ich brawurowe ataki przyczyniają się do zwycięstw Francuzów.

W czasie wojny Rawlings zakochuje się w Lucienne (Julie Delpy), francuskiej kobiecie, która pracuje jako pielęgniarka. Ich miłość jest jednak zakazana, ponieważ Lucienne jest zaręczona z innym mężczyzną.

Film kończy się tragicznie. W czasie jednej z walk Amerykanie zostają zaatakowani przez niemieckich pilotów. W wyniku walki ginie wielu z nich, w tym Rawlings i Beagle.

Flyboys - bohaterska eskadra to film o odwadze, poświęceniu i miłości. To opowieść o młodych mężczyznach, którzy walczyli o wolność i demokrację, nawet za cenę własnego życia.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Efekty specjalne są imponujące, a sceny lotnicze są niezwykle realistyczne. Film został również dobrze przyjęty przez krytyków, którzy docenili jego patriotyczny wydźwięk i wątek romantyczny.

Oto kilka ciekawostek dotyczących filmu:

 • W rolach głównych w filmie wystąpili James Franco, Jean Reno, Tyler Labine i Abdul Salis.
 • Film został nakręcony w Wielkiej Brytanii i Francji.
 • Efekty specjalne w filmie zostały stworzone przez firmę Industrial Light & Magic.
 • Film został wyprodukowany przez Deana Devlina, producenta takich filmów jak "Independence Day" i "Godzilla".

Flyboys - bohaterska eskadra to film, który warto obejrzeć. To niezapomniana historia o młodych mężczyznach, którzy stali się bohaterami.

Aktor Postać
Blaine Rawlings
Bileter w kinie
Pan Jensen
Lyle Porter
Pani Jensen
Laura
Pan Lowry
Pani Lowry
Porucznik Giroux
Barman
Clarise
Higgins
Wolfert
Ives
Jacques
Briggs Lowry
Żołnierz francuskiej piechoty
Eddie Beagle
Dewitt
Vernon Toddman
Nunn
Grant
Kapitan Thenault
William Jensen
"Czarny Sokół"
Lucienne
Reed Cassidy
Eugene Skinner
Niemiecki żołnierz
Szeryf Detweiller
Inżynier bombowca
Marie
Marie
Luc
Brytyjski pilot
Doktor
Trener Skinnera
Niemiec
Szeryf
Członek załogi
Brytyjski pilot
Francuski kapitan
Angielski żołnierz
Niemiecki pilot myśliwca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *