Dzień kobiet (2012)

Film

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis

Dzień kobiet to polski film dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Marii Sadowskiej. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiada historię Haliny, samotnej matki, która po latach pracy w sieci handlowej „Motylek” awansuje na kierowniczkę sklepu. Nowe stanowisko daje jej nadzieję na poprawę sytuacji materialnej i życiowej, ale szybko okazuje się, że korporacja ma swoje własne zasady, które nie zawsze są zgodne z prawem.

Halina to skromna, ale pracowita kobieta, która od lat sumiennie wykonuje swoją pracę. Samotnie wychowuje córkę, więc każdy dodatkowy grosz jest dla niej na wagę złota. Kiedy dostaje propozycję awansu, jest zachwycona. W końcu będzie mogła zapewnić córce lepszy byt.

Na początku wszystko układa się pomyślnie. Halina szybko uczy się nowych obowiązków i zyskuje zaufanie przełożonych. Jednak z czasem zaczyna dostrzegać, że korporacja ma swoją mroczną stronę. Pracownicy są traktowani jak maszyny, a ich zdrowie i bezpieczeństwo nie mają żadnego znaczenia.

Halina jest coraz bardziej zaniepokojona. Kiedy dowiaduje się, że w sklepie sprzedawane są nieświeże produkty, postanawia działać. Próbuje ostrzec klientów, ale zostaje zmuszona do milczenia.

Korporacja nie cofnie się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety. Halina staje się celem ataków. Jest zastraszana, szantażowana i nękana.

Kobieta nie zamierza się jednak poddać. Decyduje się walczyć o prawdę, nawet jeśli będzie to oznaczało poświęcenie wszystkiego, co ma.

Film Dzień kobiet to poruszająca historia o walce o sprawiedliwość i godność. To również opowieść o sile i determinacji kobiet, które nie boją się stawić czoła wyzwaniom.

Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Zdobył m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus oraz nominację do Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Katarzyna Kwiatkowska, która wcieliła się w rolę Haliny, stworzyła jedną z najwybitniejszych kreacji w swojej karierze. Jej rola została nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Film Dzień kobiet to ważne i aktualne dzieło, które porusza ważne tematy społeczne. To film, który warto zobaczyć.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w realnych sklepach sieci „Motylek”.
  • Autorka scenariusza, Maria Sadowska, pracowała przez wiele lat jako sprzedawczyni w sieci handlowej.
  • Film był inspirowany historią pracownicy sieci handlowej Biedronka, która ujawniła, że sklep sprzedawał nieświeże produkty.

Opis filmu można również uzupełnić o cytaty z filmu.

Oto kilka przykładów:

  • „Nie mogę patrzeć, jak ludzie są wykorzystywani.” – Halina
  • „Korporacja nie cofnie się przed niczym, aby zarobić.” – Halina
  • „Nie dam się zastraszyć.” – Halina

Opis filmu można również opatrzeć ilustracjami.

Dobrze sprawdzą się zdjęcia z filmu, zdjęcia z realnych sklepów sieci „Motylek” lub zdjęcia przedstawiające tematy poruszane w filmie, takie jak praca kobiet, sprzeciw wobec korporacji czy walka o sprawiedliwość.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Maria Sadowska
scenariusz Katarzyna Terechowicz, Maria Sadowska
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 8 maja 2012 (Światowa) 8 marca 2013 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (finansowanie) / Polski Instytut Sztuki Filmowej (finansowanie) / Stowarzyszenie Filmowców Polskich /
tytuł oryg. Dzień kobiet
inne tytuły Women's Day Miedzynarodowe

Dzień kobiet (2012) to film dramatyczny w reżyserii Marii Sadowskiej, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada historię Haliny, samotnej matki wychowującej nastoletnią córkę, która awansuje na kierowniczkę sklepu sieci "Motylek". Nowe stanowisko daje jej nadzieję na poprawę sytuacji materialnej i życiowej, ale szybko okazuje się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest zbyt wysoka.

Halina to zwyczajna kobieta, która marzy o lepszym życiu dla siebie i córki. Pracuje w sklepie "Motylek" od wielu lat, ale jej pensja jest skromna, a warunki pracy trudne. Kiedy dowiaduje się o możliwości awansu, jest przepełniona nadzieją.

Na początku wszystko wydaje się układać po jej myśli. Halina szybko uczy się nowej roli i zyskuje sympatię pracowników. Jednak wkrótce zaczyna dostrzegać, że korporacja, dla której pracuje, jest skorumpowana i bezwzględna.

Halina jest świadkiem wielu nieprawidłowości, takich jak zmuszanie pracowników do nadgodzin, fałszowanie dokumentacji czy łamanie przepisów sanitarnych. Kiedy próbuje interweniować, spotyka się z odmową i zastraszaniem.

Kobieta staje w obliczu trudnego wyboru. Może pozostać bierną i przymknąć oczy na to, co dzieje się w sklepie, lub zaryzykować i rzucić wyzwanie korporacji.

Halina wybiera walkę. Zdaje sobie sprawę, że może to być dla niej niebezpieczne, ale nie chce dłużej udawać, że nie widzi tego, co się dzieje.

Kobieta zaczyna zbierać dowody na nieprawidłowości w sklepie. Wkrótce zostaje jednak zwolniona z pracy. Nie poddaje się jednak i postanawia walczyć o sprawiedliwość.

Halina składa skargę do prokuratury. Jej sprawa wzbudza duże zainteresowanie opinii publicznej. W końcu korporacja jest zmuszona do wypłaty odszkodowania pracownikom i zaprzestania nieprawidłowości.

Halina wygrywa swoją walkę, ale płaci za nią wysoką cenę. Traci pracę, a jej życie osobiste zostaje zniszczone. Jednak jej historia staje się symbolem walki o sprawiedliwość i prawa pracownicze.

Motywy filmu

  • Walka o sprawiedliwość

Halina jest bohaterką, która walczy o sprawiedliwość. Nie godzi się na to, aby korporacja bezkarnie łamała prawa pracowników. Jej walka jest inspirująca i pokazuje, że nawet jedna osoba może zmienić świat.

  • Niesprawiedliwość i okrucieństwo korporacyjne

Film pokazuje, jak korporacje mogą być skorumpowane i bezwzględne. Halina jest świadkiem wielu nieprawidłowości, które krzywdzą pracowników. Jej historia ostrzega przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą duże firmy.

  • Siła i determinacja kobiet

Halina to silna i determinacja kobieta, która nie boi się walczyć o swoje prawa. Jej historia pokazuje, że kobiety mogą być skuteczne w walce o sprawiedliwość, nawet w trudnych warunkach.

Ocena filmu

"Dzień kobiet" to film dobrze zrealizowany i poruszający. Katarzyna Kwiatkowska w roli Haliny stworzyła kreację, która zapada w pamięć. Film jest inspirujący i pokazuje, że nawet jedna osoba może zmienić świat.

Porównania do innych filmów

"Dzień kobiet" często jest porównywany do filmu "Erin Brockovich" Stevena Soderbergha. Oba filmy opowiadają o kobietach, które rzucają wyzwanie korporacji. W obu przypadkach kobiety są zwyciężczyniami, ale płacą za swoją walkę wysoką cenę.

"Dzień kobiet" to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca historia o walce o sprawiedliwość, która pokazuje, że kobiety mogą być skuteczne w walce o swoje prawa.

Aktor Postać
Halina Radwan
Eryk Gąsiorowski, szef Haliny
Regina Radwan, matka Haliny
Andżelika
Ania
Misia, córka Haliny
Szkoleniowiec
Dziennikarka
Maryla
Psycholog
Mecenas Gawlik
Asystentka Włocha
Jadzia, przyjaciółka Haliny
Monia
Nauczycielka Misi
Beata Karwowska
Kierowniczka sklepu
Dziennikarka Dorota
Komorniczka
Mężczyzna straszący Halinę przed "Motylkiem"
"Przyjaciel"
Ochroniarz Leon
Wiola, nowa ekspedientka
Sędzina
Pracownik banku
Ekspedient w sklepie meblowym
Ochroniarz w centrali "Motylka"
Komornik
Sąsiad Haliny
Sąsiadka Haliny
Klientka
Krystyna Tondera
Sędzina
Recepcjonista
Pan Zdzisław, przyjaciel Reginy
Włoch, właściciel "Motylka"
Mężczyzna blokujących eksmisję Haliny
Lekarz pogotowia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *