Dziecko / L’enfant (2005)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

„Dziecko”, film wyreżyserowany przez braci Dardenne, to niezwykle poruszająca opowieść o drodze do dojrzałości i odpowiedzialności. Głównymi bohaterami są Bruno oraz Sonia, dwójka bardzo młodych ludzi, którzy dotychczas prowadzili beztroskie, lekkomyślne życie. Bruno, przedstawiany przez Jérémie Reniera, jest swoistym złodziejaszkiem, który utrzymuje się z drobnych kradzieży i innych przestępstw, często popełnianych wraz ze swoim gangiem nieletnich chłopców. Jego partnerka, Sonia, wcielana przez Déborah François, ma zaledwie osiemnaście lat, podobnie jak wiele innych młodych matek, które znalazły się w podobnej sytuacji, zasiłkuje się i próbuje przetrwać z dzieckiem.

Jednakże, gdy na świat przychodzi ich syn, Jimmy, ich beztroskie życie zostaje wywrócone do góry nogami. Bruno staje przed trudnym wyborem – czy kontynuować dotychczasowy tryb życia, zaspokajając jedynie własne potrzeby, czy też wziąć odpowiedzialność za swojego syna i zmienić swoje postępowanie.

Wkrótce po narodzinach dziecka, Bruno i Sonia zostają postawieni przed brutalną rzeczywistością. W wyniku pewnych okoliczności Sonia zostaje bez dachu nad głową, a Bruno zdaje sobie sprawę, że musi podjąć działanie, by zapewnić godne życie swojemu synowi. Jednakże, jego pierwsza reakcja na tę sytuację nie jest zbyt godna pochwały. Bezmyślnie postanawia sprzedać swoje własne dziecko, wierząc, że to jedyny sposób na rozwiązanie problemów finansowych.

Losy bohaterów przeplatają się w dramatyczny sposób, gdy zrozpaczona Sonia trafia do szpitala. W tej trudnej sytuacji, Bruno zaczyna zdawać sobie sprawę ze swoich błędów i konsekwencji swoich działań. Zrozumienie, że być może sprzedał coś najcenniejszego, co miał, prowadzi go do decyzji o naprawieniu swoich błędów i odkupieniu winy.

„Dziecko” nie jest jedynie filmem o ewolucji postaci czy zmaganiu się z codziennością. To przede wszystkim opowieść o człowieczeństwie i dojrzewaniu do odpowiedzialności. Poprzez wędrówkę przez świat zdominowany przez egoizm i materializm, główny bohater, Bruno, odkrywa w sobie człowieczeństwo i zrozumienie dla innych. To także historia o tym, jak tytułowe „dziecko” dorasta, ucząc się, że istotą życia jest troska o innych i odpowiedzialność za siebie oraz za drugiego człowieka.

Bracia Dardenne w swoim filmie nie stawiają na efektowne obrazy czy sztuczne dramaty. Zamiast tego skupiają się na głębokich emocjach i psychologii bohaterów, co nadaje filmowi autentyczność i głębię. „Dziecko” to więc nie tylko opowieść o jednostkowych losach, ale także uniwersalna historia o dojrzewaniu i odkrywaniu wartości ludzkiego życia.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jean-Pierre Dardenne / Luc Dardenne
scenariusz Jean-Pierre Dardenne / Luc Dardenne
gatunek Dramat
produkcja Belgia / Francja
premiera 17 maja 2005 (świat)
boxoffice $5 507 396 na świecie$651 941 w USA$4 855 455 poza USA
dystrybucja Gutek Film
studio Archipel 33 (koprodukcja) / arte France Cinéma (koprodukcja) / Canal+ (udział) /
data produkcji 2005
tytuł oryg. L'enfant
inne tytuły Dziecko Polska L'enfant Francja L'enfant USA The Child USA
Bruno (Jérémie Renier) i Sonia (Déborah François) są jeszcze bardzo młodzi. Ona ma osiemnaście lat, on dwadzieścia, żyją z jej zasiłku i kradzieży popełnianych przez Bruno i jego gang złożony z nieletnich chłopców. Kiedy pojawi się Jimmy, ich dziecko, nadejdzie czas, gdy Bruno będzie musiał dokonać wyboru, czy wziąć odpowiedzialność za synka, czy nadal żyć jak do tej pory, zaspokajając jedynie własne potrzeby.
Złodziejaszek Bruno (Jérémie Renier) został ojcem. Ponieważ podnajął mieszkanie, jego dziewczyna (Déborah François) z dzieckiem znalazła się na ulicy. Jednak nie jest to jedyny pomysł Bruna. Bezmyślny ojciec sprzedaje swoje dziecko. Gdy zrozpaczona matka trafia do szpitala, chłopak stara się odkupić malca i naprawić swoje błędy.
Film braci Dardenne nie jest reporterskim sprawozdaniem z ewolucji postaci. "Dziecko" to przypowieść o współczesnym synu marnotrawnym, który, świadomy swojej winy, wraca, by błagać o przebaczenie. To przejmująca wędrówka przez świat zdominowany przez teraźniejszość, materializm i egoizm, podczas której Bruno odkrywa w sobie człowieczeństwo. I w końcu, jak mówią sami twórcy, jest to film o dojrzewaniu do odpowiedzialności. Odpowiedzialności za siebie oraz za drugiego człowieka. Tytułowe dziecko dorasta, odkrywa, że życie jedynie na własną rękę nie ma sensu, że istniejemy dla innych, nie tylko dla siebie.
Aktor Postać
Bruno
Policjant w cywilu
Młody złodziej
Steve
Sonia
Matka Bruna
Paserka
Thomas
Remy
Abdel
Kupująca kobieta
Kupujący mężczyzna
Policjant w cywilu
Starszy bandyta
Pielęgniarka
Komisarz policji
Rudowłosa dziewczyna
Młody mężczyzna
Dozorca
Sprzedawczyni wózków dziecięcych
Pielęgniarka ONE
Recepcjonista w szpitalu
Barman
Przyjaciel matki Bruna
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Jimmy
Człowiek przy wystawie
Pracownik komunalny
Kupujący mężczyzna
Inspektor
Profesor
Lekarz
Prokurator
Jimmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *