Droga do zapomnienia / The Railway Man (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 56 min.

Opis

Droga do zapomnienia to film wojenny z 2013 roku w reżyserii Jonathana Teplitzky, oparty na autobiograficznej książce Erica Lomaxa o tym samym tytule. Film opowiada historię brytyjskiego oficera, który podczas II wojny światowej został pojmany przez Japończyków i zmuszony do pracy przy budowie Kolei Śmierci. Lata później, dręczony przez wojenną traumę, wyrusza na poszukiwania swojego japońskiego oprawcy.

Film rozpoczyna się od spotkania Erica Lomaxa (Colin Firth) i Patti Wallace (Nicole Kidman) w pociągu. Eric to tajemniczy, nieco melancholijny mężczyzna, który wkrótce po ślubie z Patti zaczyna opowiadać jej o swojej przeszłości. Jako młody oficer, Eric został pojmany przez Japończyków w Singapurze w 1942 roku. Osadzony w obozie jenieckim, był zmuszany do pracy przy budowie Kolei Śmierci, osławionego szlaku kolejowego łączącego Tajlandię z Birmą. Podczas pobytu w obozie Eric doświadczył wielu okrucieństw, w tym brutalnych przesłuchań i tortur.

Patti jest głęboko poruszona historią Erica. Postanawia mu pomóc w uwolnieniu się od przeszłości. Zachęca go do rozpoczęcia terapii i wspiera go w poszukiwaniach jego japońskiego oprawcy, który jak się okazuje, żyje i mieszka w Japonii.

Eric i Patti przybywają do Japonii i rozpoczynają poszukiwania. Wkrótce odnajdują Nagase (Hiroyuki Sanada), byłego strażnika obozu jenieckiego. Eric jest gotów do konfrontacji z Nagase, ale Patti obawia się, że może to być niebezpieczne.

W końcu Eric i Nagase spotykają się twarzą w twarz. Eric opowiada Nagase o tym, co przeżył w obozie. Nagase jest poruszony historią Erica i przeprasza go za to, co mu zrobił.

Spotkanie z Nagase daje Ericowi ukojenie. Wreszcie może zamknąć ten wstrząsający rozdział swojego życia.

Droga do zapomnienia to film o odwadze, przebaczeniu i sile miłości. To poruszająca historia człowieka, który szukał sposobu, aby pogodzić się z przeszłością i zacząć nowe życie.

Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych wątków filmu:

 • Wątek miłosny to opowieść o miłości, która zwycięża wszystko, nawet wojenną traumę. Patti jest kochającą i troskliwą żoną, która wspiera Erica w jego trudnej drodze do uzdrowienia.
 • Wątek wojenny to wstrząsające świadectwo okrucieństw, jakich doświadczali jeńcy wojenni podczas II wojny światowej. Film pokazuje, jak wojna może zniszczyć ludzkie życie i duszę.
 • Wątek poszukiwania to historia człowieka, który pragnie rozliczyć się z przeszłością i znaleźć ukojenie. Eric wyrusza na poszukiwania swojego oprawcy, aby zrozumieć, dlaczego mu to zrobił i czy jest w stanie mu wybaczyć.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków, którzy chwalili jego wiarygodną i poruszającą historię, a także świetne aktorstwo Colina Firtha i Nicole Kidman.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jonathan Teplitzky
scenariusz Frank Cottrell Boyce, Andy Paterson
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja Australia, Wielka Brytania, Szwajcaria
premiera 6 września 2013 (Światowa) 4 kwietnia 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $22 320 893 na świecie$4 438 438 w USA$17 882 455 poza USA
budżet $18 000 000
na podstawie Eric Lomax (książka)
dystrybucja Forum Film Poland
studio Archer Street Productions / Latitude Media / Lionsgate /
tytuł oryg. The Railway Man

Droga do zapomnienia

Film o odwadze, miłości i poszukiwaniu sprawiedliwości

W 1942 roku Eric Lomax, młody brytyjski oficer, zostaje wzięty do niewoli przez Japończyków podczas II wojny światowej. Osadzony w obozie jenieckim w Tajlandii, jest zmuszany do pracy przy budowie osławionej Kolei Śmierci.

Praca jest ciężka i niebezpieczna, a warunki życia w obozie są nieludzkie. Lomax jest świadkiem wielu tragedii, w tym śmierci swoich przyjaciół. Sam również jest ofiarą tortur.

Po zakończeniu wojny Lomax udaje mu się wrócić do Wielkiej Brytanii. Jednak jego życie nigdy nie będzie takie samo. Przeżył traumę, która nie pozwala mu zapomnieć o przeszłości.

Pewnego dnia Lomax dowiaduje się, że jego japoński oprawca, Nagase, żyje. Postanawia go odnaleźć i konfrontować się z nim.

Wraz z żoną, Patti, Lomax wyrusza w podróż do Japonii. Początkowo Nagase nie chce go widzieć. Jednak Lomax nie rezygnuje.

W końcu udaje mu się nawiązać kontakt z Nagase. Obaj mężczyźni rozmawiają o przeszłości, o wojnie i o tym, jak wpłynęła ona na ich życie.

Konfrontacja z Nagase nie jest łatwa dla Lomaxa. Jednak pozwala mu ona na zamknięcie pewnego rozdziału w swoim życiu.


"Droga do zapomnienia" to film o odwadze, miłości i poszukiwaniu sprawiedliwości. To historia o człowieku, który przeżył traumę, ale nie poddał się jej.

Film jest adaptacją autobiograficznej książki Erica Lomaxa. Colin Firth, który wciela się w rolę głównego bohatera, otrzymał za swoją kreację nominację do Złotego Globu.


Oto kilka kluczowych scen z filmu:

 • Scena przesłuchania Lomaxa przez japońskich strażników. Lomax jest poddawany brutalnym torturom, w wyniku których ociera się o śmierć.
 • Scena spotkania Lomaxa z Patti. Patti jest jedyną osobą, która jest w stanie zrozumieć traumę, jaką przeżył Lomax.
 • Scena konfrontacji Lomaxa z Nagase. Lomax i Nagase rozmawiają o przeszłości, o wojnie i o tym, jak wpłynęła ona na ich życie.

Film "Droga do zapomnienia" to poruszająca i inspirująca historia o tym, jak nawet najbardziej traumatyczne doświadczenia nie muszą definiować człowieka. To opowieść o tym, że zawsze jest nadzieja na wybaczenie i pojednanie.

Droga do zapomnienia to film biograficzny z 2013 roku w reżyserii Jonathana Teplitzky. Opowiada o prawdziwej historii Erica Lomaxa, brytyjskiego oficera, który podczas II wojny światowej został pojmany przez Japończyków i zmuszony do pracy przy budowie Kolei Śmierci (Kolei Birmańskiej). Po latach, borykając się z wojenną traumą, Lomax wyrusza na poszukiwania swojego oprawcy.

Film rozpoczyna się w 1983 roku, gdy Lomax (Colin Firth) jest już starszym mężczyzną. W pociągu spotyka Patti (Nicole Kidman), kobietę, która skradnie jego serce. Ich miłość jest od pierwszego wejrzenia, a szybko dochodzi do ślubu. Jednak szczęście nowożeńców nie trwa długo. Patti zaczyna podejrzewać, że Eric skrywa przed nią jakąś tajemnicę.

W końcu Lomax decyduje się jej wyznać, że podczas wojny był jeńcem japońskim. Opowiada jej o okrutnym traktowaniu, jakiego doświadczył w obozie, w tym o brutalnych przesłuchaniach, podczas których był torturowany. Patti jest zszokowana tym, co usłyszała, ale postanawia wspierać męża.

Lomax nie może pogodzić się z przeszłością. Jego umysł wciąż jest prześladowany koszmarami. W końcu postanawia, że musi odnaleźć swojego oprawcę, aby rozliczyć się z nim i zamknąć ten wstrząsający rozdział życia.

Podróż do Japonii jest dla Lomaxa trudnym doświadczeniem. Musi zmierzyć się z własnymi demonami i próbuje zrozumieć, dlaczego został poddany takim torturom. W końcu odnajduje swojego oprawcę, Nagase (Hiroyuki Sanada).

Spotkanie z Nagase jest dla Lomaxa przełomowe. Nagase opowiada mu o swojej historii i o tym, jak wojna zmieniła jego życie. Lomax zaczyna rozumieć, że jego oprawca nie był tylko bezduszną maszyną do zabijania. Był człowiekiem, który również cierpiał z powodu wojny.

Konfrontacja z Nagase pozwala Lomaxowi znaleźć ukojenie. Po raz pierwszy od wielu lat czuje się wolny od bólu i traumy. Może wreszcie zacząć nowe życie z Patti.

Droga do zapomnienia to film o sile miłości i odkupieniu. To opowieść o człowieku, który pokonał traumę wojenną i odnalazł spokój. Film jest dobrze zagrany i zrealizowany. Colin Firth i Nicole Kidman tworzą przekonujące kreacje.

Ocena

Droga do zapomnienia to poruszający i ważny film. To historia, która może wiele powiedzieć o ludzkiej naturze i o tym, jak wojna może zniszczyć życie. Film jest wart obejrzenia.

Sceny warte zapamiętania

 • Scena spotkania Lomaxa i Patti w pociągu. To moment, w którym zaczyna się ich miłość.
 • Scena, w której Lomax opowiada Patti o swojej przeszłości. To moment, w którym Lomax zrzuca z siebie ciężar tajemnicy.
 • Scena spotkania Lomaxa i Nagase. To moment, w którym Lomax może wreszcie odnaleźć ukojenie.

Cytaty

 • "Nie mogłem zapomnieć. Nie mogłem przestać myśleć o tym, co się stało." - Eric Lomax
 • "Kocham cię, Patti. Ale nie mogę z tobą być, dopóki nie rozliczę się z przeszłością." - Eric Lomax
 • "Wszyscy jesteśmy ofiarami wojny." - Nagase

Droga do zapomnienia (2013) to australijsko-brytyjski dramat biograficzny w reżyserii Jonathana Teplitzky'ego, oparty na autobiograficznej książce Erica Lomaxa o tym samym tytule. Film opowiada historię Lomaxa, brytyjskiego żołnierza, który został jeńcem wojennym podczas II wojny światowej i zmuszony do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie. Po wojnie Lomax zmaga się z traumą doświadczeń wojennych, które doprowadzają go do depresji i alkoholizmu. W końcu, dzięki wsparciu swojej żony, Patricii, Lomax postanawia odnaleźć swojego japońskiego oprawcę, aby ostatecznie pokonać swoje demony.

Film rozpoczyna się w latach 80. XX wieku. Eric Lomax (Colin Firth) jest emerytowanym inżynierem, który mieszka w Szkocji ze swoją żoną, Patricią (Nicole Kidman). Lomax jest tajemniczym człowiekiem, który rzadko mówi o swojej przeszłości. Pewnego dnia Patricia znajduje w jego domu stare zdjęcia z II wojny światowej. Lomax początkowo nie chce rozmawiać o tych zdjęciach, ale w końcu zaczyna opowiadać żonie o swoich doświadczeniach wojennych.

Lomax wstąpił do armii brytyjskiej w 1940 roku. W 1942 roku został schwytany przez Japończyków w Birmie. W obozie jenieckim Lomax był zmuszany do ciężkiej pracy fizycznej i był poddawany torturom przez swojego japońskiego nadzorcę, Nagase (Hiroyuki Sanada). Lomaxowi udało się przeżyć obóz, ale trauma doświadczeń wojennych pozostawiła w nim trwały ślad.

Po wojnie Lomax wrócił do Wielkiej Brytanii, ale nie był w stanie poradzić sobie z traumą. Zaczął pić i popaść w depresję. Jego małżeństwo z Patricią zaczęło się rozpadać. W końcu, dzięki wsparciu Patricii, Lomax zdecydował się poddać terapii.

Terapia pomogła Lomaxowi zacząć godzić się z przeszłością. Lomax zaczął pisać książkę o swoich doświadczeniach wojennych. W książce Lomax zawarł list do Nagase, w którym wyraził swoją chęć spotkania się z nim.

W 1991 roku Lomax wyjechał do Japonii, aby spotkać się z Nagase. Spotkanie było trudne, ale ostatecznie obaj mężczyźni wybaczyli sobie. Lomax wrócił do Szkocji z poczuciem ulgi i spokoju.

Droga do zapomnienia to poruszający film o traumie wojennej i jej długofalowych skutkach. Film jest dobrze zrealizowany i obsadzony. Colin Firth i Nicole Kidman stworzyli świetne kreacje. Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, którzy docenili jego wiarygodność i poruszający przekaz.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

 • Traumy wojenne: Film przedstawia, jak trauma wojenna może mieć destrukcyjny wpływ na życie człowieka. Lomax staje się alkoholikiem i popada w depresję. Dopiero terapia pomaga mu zacząć godzić się z przeszłością.
 • Pojednanie: Film pokazuje, że pojednanie jest możliwe nawet po wojnie. Lomax i Nagase wybaczyli sobie i znaleźli w sobie odrobinę współczucia.
 • Miłość: Miłość Patricii jest dla Lomaxa drogą do uzdrowienia. Patricia jest jego oparciem i pomaga mu odnaleźć sens życia.

Droga do zapomnienia to film, który warto obejrzeć. To poruszająca historia o tym, jak można pokonać traumę wojenną i odnaleźć spokój.

Aktor Postać
Eric Lomax
Patricia Wallace
Młody Eric Lomax
Finlay
Nagase
Młody Finlay
Młody Nagase
Thorlby
Withins
Oficer Kempei
Jackson
Japoński podoficer
Kucharz
Sakamoto
Kapitan Thompson
Sierżant bandyta
Sutton
Burton
Major York
Japoński oficer
Mężczyzna pracujący przy przeprowadzce
Rządca
Jankes Hank
Doktor Rogers
Japoński mechanik
Operator pompy
Japoński inżynier
Australijski żołnierz
Pielęgniarka
Matka
Brytyjski jeniec wojenny
Jeniec wojenny, brytyjski żołnierz kawalerii pancernej
Weteran wojenny
Memsahib
Turysta
Miller, major brytyjskiej łączności
Pani Margery Lomax
Jeniec wojenny
Jeniec wojenny / Medyk
Japoński strażnik
Sierżant
Slap Thorlby, japoński sierżant
Wózkowy Erica
Japoński strażnik
Japoński strażnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *