Destrukcja / Demolition (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 41 min.

Opis

Destrukcja to dramat z 2015 roku w reżyserii Jean-Marca Vallée, z Jake’em Gyllenhaalem w roli głównej. Film opowiada o Davisie, młodym bankierze inwestycyjnym, który próbuje uporać się ze śmiercią żony w wypadku samochodowym.

Davis to człowiek sukcesu. Ma dobrą pracę, piękny dom i kochającą rodzinę. Jednak nic z tego nie jest w stanie wypełnić pustki, która powstała w jego sercu po śmierci ukochanej. Davis traci sens życia i pogrąża się w rozpaczy.

Pewnego dnia Davis wysyła skargę na niedziałający automat z napojami i słodyczami. Odpowiedź otrzymuje od Karen, pracownicy firmy zajmującej się automatami. Karen jest kobietą wrażliwą i empatyczną. Szybko wyczuwa, że z Davisem dzieje się coś złego.

Karen i Davis zaczynają korespondować. Ich listy są pełne szczerości i emocji. Z czasem między nimi rodzi się głęboka więź. Davis zaczyna odzyskiwać nadzieję i chęć do życia.

W filmie Destrukcja Jean-Marc Vallée porusza trudny temat radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby. Film jest jednak pełen nadziei i ciepła. Pokazuje, że nawet w najciemniejszych chwilach można odnaleźć światło.

Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych wątków filmu:

Davis

Davis to bohater, z którym łatwo się identyfikować. Jest to człowiek z krwi i kości, z własnymi problemami i słabościami. Jest inteligentny i wykształcony, ale jednocześnie jest nieśmiały i wycofany. Po śmierci żony traci grunt pod nogami i popada w depresję.

Jake Gyllenhaal w roli Davisa jest znakomity. Aktor doskonale oddaje złożoność jego charakteru. Jest to kreacja pełna emocji, która zapada w pamięć.

Karen

Karen to kobieta, która potrafi dostrzec w Davisie to, co w nim najlepsze. Jest ciepła, empatyczna i ma dobre serce. Pomaga Davisowi odnaleźć sens życia i wrócić do normalności.

Naomi Watts w roli Karen jest równie przekonująca jak Jake Gyllenhaal. Aktorka stworzyła postać pełną ciepła i zrozumienia.

Współpraca Karen i Davisa

Współpraca Karen i Davisa jest dla nich obu szansą na odzyskanie równowagi wewnętrznej. Davis odkrywa, że potrafi zaufać innym i otworzyć się na miłość. Karen natomiast odzyskuje nadzieję na lepsze życie.

Ich relacja jest pełna wzajemnego zrozumienia i wsparcia. Davis i Karen są dla siebie oparciem w trudnych chwilach.

Motyw destrukcji

Motyw destrukcji jest obecny w filmie na kilku poziomach. Po pierwsze, destrukcja jest metaforą rozpaczy, w której pogrąża się Davis. Po drugie, destrukcja jest sposobem, w jaki Davis próbuje poradzić sobie ze stratą żony. Po trzecie, destrukcja jest symbolem nowego początku.

Davis demoluje swój dom, bo nie chce mieć nic wspólnego z przeszłością. Jest to jego sposób na wymazanie wspomnień o ukochanej. Jednak destrukcja nie przynosi mu spokoju. Wręcz przeciwnie, sprawia, że czuje się jeszcze bardziej zagubiony i samotny.

Dopiero dzięki Karen Davis zaczyna rozumieć, że destrukcja nie jest rozwiązaniem. Jedynym sposobem na odzyskanie równowagi wewnętrznej jest konfrontacja ze swoją przeszłością i zaakceptowanie straty.

Ocena

Destrukcja to poruszający i pełen nadziei film, który zapada w pamięć. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Jake Gyllenhaal i Naomi Watts stworzyli kreacje, które zapadną w pamięć.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jean-Marc Vallée
scenariusz Bryan Sipe
gatunek Dramat, Komedia
produkcja USA
premiera 10 września 2015 (Światowa) 2 września 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $4 366 460 na świecie$1 978 592 w USA$2 387 868 poza USA
budżet $10 000 000
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Black Label Media / Mr. Mudd / Right of Way Films /
tytuł oryg. Demolition

Destrukcja (2015) to amerykański dramat psychologiczny w reżyserii Jean-Marca Valléego, z Jakem Gyllenhaalem w roli głównej. Film opowiada o Davisie, odnoszącym sukcesy bankierze inwestycyjnym, który próbuje uporać się ze śmiercią żony w wypadku samochodowym.

Davis to człowiek perfekcyjny, który zawsze trzyma wszystko pod kontrolą. Jego życie układa się idealnie: ma dobrą pracę, piękny dom i kochającą żonę. Jednak wszystko zmienia się w jednej chwili, gdy Julia ginie w wypadku. Davis pogrąża się w rozpaczy i nie potrafi poradzić sobie z utratą ukochanej.

W jednej z pierwszych scen filmu Davis wysyła skargę na niedziałający automat z napojami i słodyczami. Z pozoru błaha czynność, ma jednak dla niego głębsze znaczenie. Davis czuje się przytłoczony i nie wie, jak wyrazić swoje emocje. Skarga na automat jest dla niego sposobem na wyrzucenie z siebie frustracji i złości.

Odpowiedź na skargę wysyła Karen, pracownica firmy zajmującej się automatami. Kobieta jest wrażliwa i empatyczna, a jej słowa trafiają do Davisa. Wkrótce między nimi zaczyna się korespondencja, która z czasem przeradza się w głęboką więź.

Karen i jej piętnastoletni syn Chris są dla Davisa źródłem wsparcia. Dzięki nim zaczyna odzyskiwać równowagę wewnętrzną i nadzieję na przyszłość. Davis uczy się, że nie trzeba bać się swoich emocji, a można je zaakceptować i przepracować.

Film kończy się symbolicznie. Davis rozbiera stary budynek, który przypomina mu o przeszłości. Jest to metafora jego wewnętrznej przemiany. Davis odcina się od przeszłości i rozpoczyna nowy etap swojego życia.

Destrukcja to film poruszający i szczery. Przedstawia trudny temat radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby. Film jest jednak również pełen nadziei i pokazuje, że nawet w najmroczniejszych momentach można znaleźć światło.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto uwzględnić w opisie filmu:

  • Davis jest człowiekiem introwertywnym, który ma problemy z wyrażaniem emocji. W filmie często widzimy go pogrążonego w milczeniu, zamyślonego lub wpatrującego się w pustkę.
  • Karen jest kobietą, która również przeżyła stratę bliskiej osoby. Jej mąż zginął w wypadku samochodowym, gdy ich syn był mały.
  • Chris jest chłopcem, który nie potrafi poradzić sobie z emocjami. Jest agresywny i zbuntowany.

Film Valléego został doceniony przez krytyków, którzy chwalili jego szczerość i poruszającą historię. Film otrzymał również kilka nagród, w tym nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Sundance.

Aktor Postać
Davis
Karen
Phil
Chris
Tata Davisa
Mama Davisa
Amy
Todd
John
Michael
Ray
Pielęgniarz
Ahmed
Agent DOT
Kelnerka w Bucaneer
Dr Brodkey
Ochroniarz Marty
Młoda kelnerka
Płacząca kobieta
Dziewczyna punk
Mickey
Doktor Chrisa
Kolega Chrisa
Atrakcyjna barmanka
Żałobnik
Carl
Margot
Julia
Jimmy
Steven
Chłopiec na karuzeli
Dziewczynka na karuzeli
Chłopiec na karuzeli
Dziewczynka na karuzeli
Filantropka bywalczyni salonów
Dziewczyny z wyższych sfer
Sąsiad Davisa
Dziewczynka na karuzeli
Jennifer
Dzieciak punk na imprezie
Biegnące dziecko
Uczestniczka gali z wyższych sfer
Naoczny świadek w Nowym Jorku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *