Czwarta władza / The Post (2017)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Czwarta władza to amerykański dramat polityczny z 2017 roku w reżyserii Stevena Spielberga z Meryl Streep i Tomem Hanksem w rolach głównych. Film oparty jest na faktach i opowiada o sprawie znanej jako „Pentagon Papers”.

Akcja filmu rozgrywa się w 1971 roku, w czasie wojny wietnamskiej. Daniel Ellsberg, były korespondent wojenny, kradnie z Pentagonu tajne dokumenty dotyczące przebiegu konfliktu. Dokumenty te ukazują, że kolejni prezydenci USA przez cztery dekady zatajali przed opinią publiczną prawdę o wojnie.

Ellsberg przekazuje dokumenty dziennikowi „The Washington Post”. Redaktor naczelny Ben Bradlee i wydawczyni Katherine Graham muszą podjąć decyzję, czy opublikować dokumenty, mimo że grozi im to procesem karnym.

Bradlee jest przekonany, że publikacja dokumentów jest obowiązkiem dziennikarskim. Graham jest bardziej sceptyczna, ale ostatecznie zgadza się na publikację.

Publikacja dokumentów wywołuje ogromny skandal. Rząd amerykański żąda od sądu nakazu zakazującego dalszej publikacji. Sąd odrzuca jednak wniosek rządu.

Publikacja dokumentów ma dalekosiężne konsekwencje. Doprowadza do odejścia prezydenta Richarda Nixona z urzędu i zakończenia wojny wietnamskiej.

Film „Czwarta władza” to poruszająca opowieść o walce o wolność słowa. To także historia o odwadze i determinacji ludzi, którzy byli gotowi poświęcić wszystko, aby ujawnić prawdę.

Film Stevena Spielberga został doceniony przez krytyków i widzów. Zdobył liczne nagrody, w tym dwie nominacje do Oscara.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

 • Film został nakręcony w Waszyngtonie, D.C., w tym w siedzibie dziennika „The Washington Post”.
 • Meryl Streep i Tom Hanks zostali nominowani do Oscara za najlepsze role pierwszoplanowe.
 • Film został wyprodukowany przez Stevena Spielberga, Amy Pascal i Gary’ego Goetzmana.

„Czwarta władza” to film, który warto obejrzeć, aby dowiedzieć się więcej o historii wojny wietnamskiej i roli prasy w demokracji.

Oto kilka dodatkowych wątków, które można uwzględnić w opisie filmu:

 • Rola kobiet w dziennikarstwie. Katherine Graham była pierwszą kobietą na stanowisku wydawcy „The Washington Post”. Jej decyzja o publikacji dokumentów była przełomowa dla amerykańskiego dziennikarstwa.
 • Konflikt między dziennikarzami a rządem. Film pokazuje, że dziennikarze mają obowiązek ujawniać prawdę, nawet jeśli grozi im to represjami ze strony władz.
 • Ważność wolności słowa. Film podkreśla, że wolność słowa jest fundamentem demokracji.
Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Steven Spielberg
scenariusz Liz Hannah, Josh Singer
gatunek Dramat, Polityczny
produkcja USA
premiera 22 grudnia 2017 (Światowa) 16 lutego 2018 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $177 670 352 na świecie$81 903 458 w USA$95 766 894 poza USA
budżet $50 000 000
dystrybucja Monolith Films
studio Amblin Entertainment / Dreamworks / Star Thrower Entertainment
tytuł oryg. The Post

Czwarta władza

Steven Spielberg

2017

Dramat polityczny

156 minut

Główne role:

 • Meryl Streep jako Katharine Graham
 • Tom Hanks jako Ben Bradlee
 • Matthew Rhys jako Daniel Ellsberg
 • Bob Odenkirk jako Ben Bagdikian
 • Sarah Paulson jako Kay Graham
 • Jesse Plemons jako Howard Simons
 • Alison Brie jako Liz Banks

Opis

Rok 1971. Stany Zjednoczone są w środku wojny wietnamskiej, która pochłonęła już tysiące ludzkich istnień. W tym samym czasie, w Pentagonie, trwają prace nad tajnym raportem, który ma wstrząsnąć opinią publiczną. Raport ten, znany jako Pentagon Papers, zawiera obszerne informacje na temat przebiegu wojny, w tym dowody na to, że amerykański rząd zataczał przed swoimi obywatelami.

Daniel Ellsberg, były korespondent wojenny, który brał udział w wojnie wietnamskiej, dowiaduje się o istnieniu Pentagon Papers. Jest wstrząśnięty tym, co czyta w dokumentach. Uważa, że rząd USA musi zostać rozliczony ze swoich czynów. Postanawia więc wykraść dokumenty i przekazać je prasie.

Redaktorzy "The Washington Post", Katharine Graham i Ben Bradlee, są początkowo niepewni, czy powinni opublikować Pentagon Papers. Graham, jako pierwsza kobieta na stanowisku wydawcy głównego amerykańskiego dziennika, obawia się o reputację gazety. Bradlee natomiast jest przekonany, że prawda musi zostać ujawniona, nawet jeśli to oznacza konflikt z rządem.

W końcu Graham i Bradlee decydują się opublikować Pentagon Papers. Decyzja ta wywołuje ogromny skandal. Rząd USA pozwie "The Washington Post" i "The New York Times", które także opublikowało dokumenty.

Sprawa trafia do Sądu Najwyższego, który w końcu decyduje, że prasa ma prawo do publikacji Pentagon Papers. Decyzja ta jest przełomowa dla amerykańskiej wolności prasy.


Analiza

Czwarta władza to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1971-1972. Film przedstawia walkę dziennikarzy "The Washington Post" z rządem USA o prawo do ujawnienia prawdy.

Film jest znakomitą realizacją. Steven Spielberg, jak zwykle, dba o każdy szczegół. Scenariusz Liz Hannah i Josha Singera jest solidny i dobrze przemyślany. Aktorzy, w tym Meryl Streep i Tom Hanks, dają znakomite kreacje.

Film porusza ważne tematy, takie jak wolność prasy, odpowiedzialność władzy i odpowiedzialność dziennikarzy.


W filmie można wyróżnić kilka głównych wątków.


Wątek pierwszy to historia Daniela Ellsberga. Ellsberg jest bohaterem filmu. To on, ryzykując własną karierą i życiem, zdecydował się ujawnić Pentagon Papers. Ellsberg jest człowiekiem o silnych przekonaniach. Jest przekonany, że rząd USA musi zostać rozliczony ze swoich czynów.


Wątek drugi to historia Katharine Graham i Bena Bradlee. Graham jest pierwszą kobietą na stanowisku wydawcy głównego amerykańskiego dziennika. Jest osobą ambitną i zdecydowaną. Bradlee jest doświadczonym redaktorem, który ma silne poczucie misji. Oboje muszą podjąć trudną decyzję, czy opublikować Pentagon Papers. Decyzja ta może mieć poważne konsekwencje dla ich życia i kariery.


Wątek trzeci to historia walki między prasą a rządem. Rząd USA próbuje za wszelką cenę powstrzymać publikację Pentagon Papers. Grozi gazetom pozwami sądowymi i innymi represjami. Walka między prasą a rządem jest zacięta i pełna dramatycznych zwrotów akcji.


**Film Czwarta władza to ważne dzieło filmowe, które porusza ważne tematy. Film jest dobrze zrealizowany i ma znakomitą obsadę.

Czwarta władza to amerykański dramat polityczny z 2017 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Film oparty jest na faktach i opowiada o sprawie znanej jako „Pentagon Papers”.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 1971-1972. W tym czasie Stany Zjednoczone są w toku wojny w Wietnamie. Korespondent wojenny Daniel Ellsberg, zniesmaczony fałszywymi zapewnieniami władz o przebiegu konfliktu, postanawia wykraść z Pentagonu tajne dokumenty, które ujawniają prawdę o wojnie.

Dokumenty zawierają informacje o tym, że rząd USA od dawna wiedział, że wojna w Wietnamie jest nie do wygrania, ale mimo to zataczał ją w celu utrzymania swojego wpływu w regionie. Ellsberg przekazuje dokumenty dziennikarzom „The Washington Post”, którzy podejmują decyzję o ich opublikowaniu.

Dziennikarze „The Post” stają w obliczu bezprecedensowego wyzwania. Rząd grozi im procesem i więzieniem, jeśli zdecydują się ujawnić dokumenty. W dodatku redakcja dziennika przeżywa trudności finansowe i nie jest pewna, czy stać ją na dalszą walkę z rządem.

Wydawca dziennika, Katherine Graham, jest kobietą, która dopiero co objęła stanowisko. Jest pod presją ze strony rodziny i współpracowników, którzy namawiają ją do odstąpienia od publikacji dokumentów. Jednak Graham jest przekonana, że ma obowiązek poinformować opinię publiczną o prawdzie.

Wsparcia dla Graham udziela redaktor naczelny Ben Bradlee. Bradlee jest doświadczonym dziennikarzem, który jest gotów walczyć o prawo do wolności słowa.

„The Washington Post” rozpoczyna publikację dokumentów. Publikacje wywołują ogromne poruszenie w opinii publicznej. Rząd traci zaufanie społeczne, a wojna w Wietnamie staje się coraz bardziej niepopularna.

Ostatecznie Sąd Najwyższy USA decyduje, że publikacja dokumentów jest zgodna z prawem. „The Washington Post” wygrywa walkę z rządem i przyczynia się do zakończenia wojny w Wietnamie.

Ważniejsze wątki filmu

 • Konflikt między władzą a prasą

Film „Czwarta władza” porusza ważny temat konfliktu między władzą a prasą. Rząd USA usiłuje zataić prawdę o wojnie w Wietnamie, a dziennikarze „The Washington Post” walczą o prawo do jej ujawnienia.

Film pokazuje, że władza może próbować cenzurować media, ale prawda zawsze znajdzie drogę do opinii publicznej.

 • Rola kobiet w świecie mediów

Film przedstawia postać Katherine Graham, która w 1971 roku była pierwszą kobietą na stanowisku wydawcy dużego dziennika w Stanach Zjednoczonych. Graham jest silną i niezależną kobietą, która jest gotowa walczyć o swoje przekonania.

Postać Graham pokazuje, że kobiety mogą odgrywać ważną rolę w świecie mediów.

 • Ważność wolności słowa

Film „Czwarta władza” podkreśla znaczenie wolności słowa. Wolność słowa jest niezbędna do funkcjonowania demokracji. Dzięki wolności słowa obywatele mogą być informowani o ważnych wydarzeniach i podejmować świadome decyzje.

Film pokazuje, że dziennikarze mają obowiązek informować opinię publiczną o prawdzie, nawet jeśli jest to prawda niewygodna dla władzy.

Ocena filmu

Film „Czwarta władza” to dobrze zrealizowane dzieło, które porusza ważne tematy. Film jest dobrze zagrany, a reżyseria Stevena Spielberga jest solidna.

Film jest wart obejrzenia dla wszystkich, którzy interesują się historią, polityką lub dziennikarstwem.

Czwarta władza (ang. The Post) to amerykański dramat polityczny z 2017 roku w reżyserii Stevena Spielberga, z Meryl Streep i Tomem Hanksem w rolach głównych. Film oparty jest na faktach i opowiada o sprawie znanej jako „Pentagon Papers”.

Akcja filmu rozgrywa się w 1971 roku, w czasie wojny w Wietnamie. Katharine Graham (Meryl Streep), pierwsza kobieta-wydawczyni dużego amerykańskiego dziennika, The Washington Post, zostaje postawiona w obliczu trudnej decyzji. Do redakcji docierają tajne dokumenty rządowe, ujawniające, że rząd USA przez wiele lat prowadził skrupulatnie ukrywaną politykę kłamstw i manipulacji w sprawie wojny w Wietnamie.

Graham i jej redaktor naczelny Ben Bradlee (Tom Hanks) muszą zdecydować, czy opublikować dokumenty, ryzykując grzywny, a nawet więzienie. Decyzja ta może mieć ogromny wpływ na przebieg wojny i relacje między rządem a prasą.

Fabuła

Film rozpoczyna się w 1971 roku, w czasie gdy wojna w Wietnamie trwa już od siedmiu lat. Katharine Graham, córka zmarłego wydawcy The Washington Post, jest nową właścicielką gazety. Graham jest kobietą inteligentną i ambitną, ale też niepewną siebie. Jej pozycja w świecie mężczyzn jest utrudniona, a ona sama wciąż uczy się, jak kierować gazetą.

Pewnego dnia do redakcji Posta trafiają tajne dokumenty rządowe, ujawniające, że rząd USA przez wiele lat prowadził skrupulatnie ukrywaną politykę kłamstw i manipulacji w sprawie wojny w Wietnamie. Dokumente zostały skopiowane przez Roberta McNamara, byłego sekretarza obrony, i przekazane Danielowi Ellsbergowi, byłemu analitykowi wojskowemu. Ellsberg uważa, że dokumenty muszą być opublikowane, aby opinia publiczna dowiedziała się prawdy o wojnie.

Graham i Bradlee muszą zdecydować, czy opublikować dokumenty. Decyzja ta jest bardzo trudna. Rząd grozi gazecie grzywnami, a nawet więzieniem. Graham jest świadoma ryzyka, ale wierzy, że prawda jest ważniejsza niż konsekwencje.

Ostatecznie Posta decyduje się opublikować dokumenty. Publikacja wywołuje ogromny skandal. Rząd próbuje zablokować publikację, ale Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzeka, że Posta ma prawo do publikacji dokumentów.

Publikacja Pentagon Papers ma ogromny wpływ na przebieg wojny w Wietnamie. Wojna traci poparcie opinii publicznej, a wkrótce potem zostaje zakończona.

Analiza

Czwarta władza to film o ważności wolności prasy. Film pokazuje, jak ważne jest, aby media mogły swobodnie informować opinię publiczną o tym, co dzieje się w świecie.

Film jest również opowieścią o sile kobiet. Katharine Graham jest postacią złożoną i interesującą. Jest to kobieta silna i inteligentna, ale też niepewna siebie i nieśmiała. Graham musi nauczyć się, jak radzić sobie w świecie mężczyzn, i jak kierować gazetą.

Ocena

Czwarta władza to znakomity film, który porusza ważne tematy. Film jest dobrze zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi. Meryl Streep i Tom Hanks są świetni w swoich rolach. Streep jest wspaniała jako Katharine Graham, a Hanks przekonująco gra Bena Bradlee.

Film jest również bardzo aktualny. W dzisiejszych czasach wolność prasy jest coraz bardziej zagrożona. Czwarta władza to film, który przypomina nam o tym, jak ważna jest wolność prasy dla demokracji.

Nagrody

Czwarta władza otrzymała wiele nagród, w tym:

 • 6 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, najlepszego reżysera i najlepszą aktorkę pierwszoplanową (Meryl Streep)
 • 2 nominacje do Złotych Globów, w tym za najlepszy film dramatyczny i najlepszą aktorkę pierwszoplanową w filmie dramatycznym (Meryl Streep)
 • 2 nominacje do nagrody BAFTA, w tym za najlepszy film i najlepszą aktorkę pierwszoplanową (Meryl Streep)
Aktor Postać
Kay Graham
Ben Bradlee
Tony Bradlee
Ben Bagdikian
Fritz Beebe
Arthur Parsons
Robert McNamara
Daniel Ellsberg
Lally Graham
Meg Greenfield
Roger Clark
Howard Simons
Anthony Essaye
Phil Geyelin
Gene Patterson
Murray Marder
Abe Rosenthal
Art Buchwald
Don Graham
Chalmers Roberts
Judith Martin
Paul Ignatius
Jake, początkujący reporter
Michael, goniec
Debbie Regan
Szef
Edytor
Liz Hylton
Marina Bradlee
Ann Marie Rosenthal
Punch Sulzberger
James Greenfield
Goniec New York Timesa
Neil Sheehan
Pracownik New York Timesa
Kobieta z pakunkiem
Protestujący z Lafayette
Nancy
Prawnik rządowy
Adwokat Griswold
Alexander Bickel
Sędzia Gurfein
Kelner w F Street Club
Główny kelner w Oakroom
Makler
Bankier
Bankier
Joe Alsop
Ann Buchwald
Pani Alsop
Pani McNamara
Żona na kolacji
Żona na kolacji
Stewardessa wschodnich linii lotniczych
Harry Gladstein
Sędzia Gessell
Wiceadmirał Blouin
Maroney, asystent prokuratora generalnego Maroney
William Macomber
Dennis Doolin
Sędzia Robb
Marszałek Sądu Najwyższego
Drukarz
Drukarz
Strażnik
Dowódca plutonu
Żołnierz armii amerykańskiej
Żołnierz armii amerykańskiej
Żołnierz armii amerykańskiej
Doradca wojskowy
Robert Komer
Reporter w bazie Air Force w Andrews
Harry Rowen z RAND
Strażnik w RAND
Strażnik w RAND
Lynda Sinay
Tony Russo
Policjant z Los Angeles
Policjant z Los Angeles
Asystentka w Białym Domu
Bob Haldeman
Recepcjonistka w RAND
Telefonujący mężczyzna
Rehnquist
Protestujący
Katherine
Pamela
Pamela
Protestujący
Prezes Sądu Najwyższego Burger
Bertram Plain
Edytor
Edytor
Dostawca
Pracownik New York Timesa
Pracownik New York Timesa
Pracownik New York Timesa
Pracownik New York Timesa
Protestujący piosenkarz
Protestująca piosenkarka
Protestujący piosenkarz
Protestujący piosenkarz
Protestująca piosenkarka
Protestująca piosenkarka
Protestujący piosenkarz
Protestująca piosenkarka
Protestujący piosenkarz
Podejrzany
Ehrlichman
Nixon
Prezenter
Reporter WTOP-AM
Żołnierz armii amerykańskiej
Fotograf z AMEX-u
Fotograf
Reporter
Policjant z Nowego Jorku
Tancerz na balu
Adiustator
Handlowiec z Wall street
Adwokat Washington Post
Tancerka na balu
Szeryf federalny
Reporter
Przechodzień
Dziewczyna w salonie
Kobieta w masce
Protestujący
Tom Winship
Fotografka na balu
Weteran wojenny
Protestujący
Urzędnik sądowy
Pracownik Sądu Najwyższego
Żołnierz Wietkongu
Reporter
Protestujący
Zamożna mieszkanka nowego Jorku
Barman
Protestujący
Goniec NY Timesa
Bankier
Gość
Fotograf
Prawnik
Protestujący
Shirlee Mae Adams
Żołnierz w Wietnamie
Joan Fountaine
Protestujący
Kierownik biura nakładu gazety
Gość na balu
Protestujący
Pracownik fabryki
Protestująca
Maximillian Brode / Broker z Nowego Jorku
Uczestniczka balu
Pasażerka dojeżdżająca do pracy
Pracownik NY Timesa
Tancerka na balu
Protestująca
Gliniarz
Dziennikarz
Stylistka paznokci w salonie Kennetha
Uczestnik w Sądzie Najwyższym
Włamywacz w Watergate
Reporter
Fotograf
Protestujący
Kobieta w masce
Żołnierz Wietkongu
Protestujący

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *