Bez przedawnienia / High Crimes (2002)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Bez przedawnienia (High Crimes, 2002) to amerykański thriller sądowy w reżyserii Carla Franklina, oparty na powieści Josepha Findera o tym samym tytule. W rolach głównych wystąpili Ashley Judd, Jim Caviezel i Morgan Freeman.

Fabuła

Claire Kubik (Ashley Judd) jest odnoszącą sukcesy prawniczką w San Francisco. Jest szczęśliwie zamężna z Tomem (Jim Caviezel), przedsiębiorcą budowlanym. Pewnego dnia Tom zostaje aresztowany przez FBI pod zarzutem zbrodni wojennych, popełnionych piętnaście lat wcześniej w Salwadorze.

Claire jest zszokowana i zdruzgotana. Nie może uwierzyć, że jej ukochany mąż jest mordercą. Postanawia wziąć udział w jego obronie, aby udowodnić jego niewinność.

W tym celu zwraca się o pomoc do Charliego Grimesa (Morgan Freeman), byłego prawnika wojskowego, który został zwolniony ze służby za niewygodną prawdę, którą chciał ujawnić.

Claire i Charlie odkrywają, że Tom był członkiem tajnej operacji wojskowej w Salwadorze. Operacja ta zakończyła się straszliwą masakrą ludności cywilnej. Claire zaczyna wątpić w niewinność Toma.

Claire i Charlie muszą stawić czoła potężnym siłom, które chcą ukryć prawdę o masakrze. Ryzykują swoje kariery, a nawet życie, aby doprowadzić do sprawiedliwego wyroku.

Ocena

„Bez przedawnienia” to dobrze zrealizowany thriller sądowy, który trzyma w napięciu do samego końca. Ashley Judd w roli Claire Kubik daje przekonującą kreację kobiety, która musi zmierzyć się z najgorszym koszmarem każdej żony.

Film porusza ważne tematy, takie jak odpowiedzialność wojskowych za zbrodnie wojenne oraz nadużycia władzy. „Bez przedawnienia” to film, który warto zobaczyć, aby zastanowić się nad tymi kwestiami.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został kręcony w San Francisco, Salwadorze i Meksyku.
  • W rolach drugoplanowych wystąpili m.in. Adam Scott, Amanda Peet i Bruce Davison.
  • Film otrzymał mieszane recenzje od krytyków, ale okazał się sukcesem komercyjnym, zarabiając ponad 120 milionów dolarów na całym świecie.
Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Carl Franklin
scenariusz Yuri Zeltser, Grace Cary Bickley
gatunek Dramat, Kryminał, Thriller
produkcja USA
premiera 3 kwietnia 2002 (Światowa) 20 grudnia 2002 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $63 781 810 na świecie$41 543 917 w USA$22 237 893 poza USA
budżet $42 000 000
na podstawie Joseph Finder (powieść)
dystrybucja Syrena EG
studio Regency Enterprises (przedstawia) / Twentieth Century Fox Film Corporation (przedstawia) / Epsilon Motion Pictures (współudział) /
tytuł oryg. High Crimes

Bez przedawnienia to amerykański thriller sądowy z 2002 roku w reżyserii Carla Franklina, na podstawie powieści Josepha Findera o tym samym tytule. Film opowiada historię Claire Kubik, prawniczki, której życie wywraca się do góry nogami, gdy jej mąż, Tom, zostaje oskarżony o zbrodnie wojenne.

Claire Kubik (Ashley Judd) jest odnoszącą sukcesy prawniczką, która wiedzie szczęśliwe życie u boku swojego męża Toma (Jim Caviezel). Pewnego dnia Tom zostaje aresztowany przez agentów FBI pod zarzutem udziału w masakrze ludności cywilnej w Salwadorze piętnaście lat wcześniej. Claire jest zszokowana i nie może uwierzyć, że jej mąż jest winny.

Claire postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i bronić Toma przed sądem. W tym celu zatrudnia byłego prawnika wojskowego, Charliego Grimesa (Morgan Freeman). Charlie jest przekonany, że Tom jest niewinny i pomaga Claire w prowadzeniu śledztwa.

W trakcie śledztwa Claire odkrywa, że Tom faktycznie brał udział w tajnej operacji w Salwadorze. Operacja zakończyła się masakrę, w której zginęło wielu niewinnych ludzi. Claire zaczyna wątpić w niewinność Toma, ale wciąż wierzy, że został on wykorzystany przez rząd.

Claire i Charlie prowadzą zaciekłą walkę o oczyszczenie imienia Toma. W trakcie procesu Claire musi stawić czoła nie tylko prokuraturze, ale także tajnym siłom rządowym, które chcą ukryć prawdę o masakrze w Salwadorze.

Film jest dobrze zrealizowanym thrillerem sądowym, który trzyma w napięciu do samego końca. Ashley Judd i Morgan Freeman stworzyli przekonujące kreacje głównych bohaterów. Film jest również ciekawym komentarzem do ciemnych stron rządowej polityki.

Oto niektóre z kluczowych wątków filmu:

  • Konflikt między miłością a prawem. Claire jest prawniczką, która ceni sobie prawo i sprawiedliwość. Jednak w obliczu oskarżeń wobec jej męża musi zmierzyć się z dylematem: czy bronić go, nawet jeśli to oznacza, że pójdzie łamać prawo?
  • Tajemnice z przeszłości. Tom ukrywa przed Claire swoją przeszłość. Claire musi odkryć prawdę o swoim mężu, nawet jeśli to oznacza, że straci zaufanie do niego.
  • Walka z systemem. Claire i Charlie muszą stawić czoła nie tylko prokuraturze, ale także tajnym siłom rządowym, które chcą ukryć prawdę.

Bez przedawnienia to film, który porusza ważne tematy i pozostawia widza z refleksją.

Aktor Postać
Claire Kubik
Charles W. Grimes
Tom Kubik / Sierżant Ron Chapman
Porucznik Terence Embry
Jackie
Generał brygady Bill Marks
Agent FBI Mullins
Major James Hernandez
Major Lucas Waldron
Pułkownik Farrell
Salwadorczyk
Troy Abbott
Trener na wykrywaczu kłamstw
Lola
Gracie
Franklin
Podpułkownik LaPierre
Pielęgniarka
Ramona
Josh
Strażnik
Barman
Pani Arguer
Lisa Stenstrom
Kucharz
Pan Arguer
Givens
Adwokat
Adwokat
Pani Adwokat
Sędzia z San Francisco
Prokurator okręgowy San Francisco
Mahmood
KIrowca pickupa
Agent FBI
Gość z FBI SWAT
Adiutant generała
Strażnik
Strażnik
Żołnierz piechoty morskiej
Woźny sądowy
Stenografistka sądowa
Strażnik wojskowy
Strażnik wojskowy
Reporterka
Reporter
Reporterka
Reporter
Reporterka
Student w San Salvadorze
Matka trzymająca dziecko
Motocyklista
Członek FBI SWAT
Strażnik sądowy przy drzwiach
Strażnik morski
Żołnierz piechoty morskiej
Kurier
Żołnierz piechoty morskiej
Członek oddziału SWAT FBI
Recepcjonistka
Dziewczyna żołnierza
Kapitan Peck
Prawnik
Żołnierz piechoty morskiej
Producent
Ławnik, żołnierz piechoty morskiej / Kapitan
Oficer wojskowy
Detektyw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *