Aviator / The Aviator (2004)

Film

Czas trwania: 2 godz. 50 min.

Opis

Aviator to epicki dramat biograficzny z 2004 roku w reżyserii Martina Scorsese, opowiadający o życiu Howarda Hughesa, amerykańskiego biznesmena, pilota, producenta filmowego i wynalazcy. Film zdobył 11 nominacji do Oscara, z czego pięć statuetek, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 20. XX wieku, kiedy to dwudziestoletni Hughes (Leonardo DiCaprio) dziedziczy fortunę po ojcu. Zainspirowany pasją do lotnictwa, postanawia przeznaczyć ją na realizację filmu Aniołowie piekieł, opowiadającego o walkach powietrznych z czasów I wojny światowej. Film okazuje się wielkim sukcesem, a Hughes zyskuje sławę i uznanie.

Hughes kontynuuje swoją karierę filmową, produkując kolejne, równie udane filmy, w tym Światło księżyca z Katharine Hepburn w roli głównej. Jednocześnie rozwija swoje pasje lotnicze, zakładając firmę Howard Hughes Aircraft Company i bicie rekordów prędkości. W 1938 roku Hughes zostaje najszybszym człowiekiem na świecie, osiągając prędkość 566,7 mil na godzinę.

Hughes jest także zafascynowany kobietami. Ma liczne romanse z hollywoodzkimi gwiazdami, w tym z Jean Harlow, Katharine Hepburn i Avą Gardner. Jego życie towarzyskie jest pełne skandali i ekscesów.

W czasie II wojny światowej Hughes angażuje się w produkcję samolotów dla amerykańskich sił powietrznych. Po wojnie kontynuuje swoje przedsięwzięcia biznesowe, ale jego stan psychiczny zaczyna się pogarszać. Hughes staje się coraz bardziej wycofany i paranoidalny. W 1957 roku zostaje aresztowany pod zarzutem korupcji, ale zostaje uniewinniony.

W ostatnich latach życia Hughes mieszka w izolacji w swoim hotelu w Las Vegas. Umiera w 1976 roku w wieku 70 lat.

Aviator to imponująca, pełna rozmachu opowieść o życiu człowieka, który osiągnął wspaniałe sukcesy, ale też poniósł klęskę. Film jest znakomitą kreacją Leonardo DiCaprio, który wcielił się w Hughesa z niezwykłą charyzmą i talentem.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Hughes był synem bogatego naftowego magnata.
  • Jako dziecko był wychowywany w izolacji przez matkę.
  • Miał genialny umysł i zamiłowanie do techniki.
  • Był perfekcjonistą i nieustannie dążył do doskonałości.
  • Jego pasje doprowadziły go do wielu sukcesów, ale też doprowadziły do ruiny jego życia osobistego.

Oto kilka synonimów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • ambicje – dążenia, aspiracje, marzenia, plany
  • obsesja – fiksacja, obsesyjne zainteresowanie, chorobliwa skłonność
  • pasja – zamiłowanie, uczucie, uwielbienie
  • sława – popularność, rozgłos, sławetność
  • uznanie – pochwała, aprobata, uznanie wartości
  • sukces – osiągnięcie, zwycięstwo, powodzenie
  • klęska – porażka, niepowodzenie, niepomyślny finał
  • izolacja – wycofanie, zamknięcie w sobie, samotność
  • paranoja – chorobliwa podejrzliwość, urojenia
  • rozmach – wielkość, rozmaitość, potęga
  • imponujący – wspaniały, wprost niewiarygodny, niesamowity
  • znakomity – wspaniały, doskonały, wybitny
  • charyzma – urok, osobisty urok, magnetyzm
  • talent – zdolność, uzdolnienie, predyspozycja

Mam nadzieję, że ten opis filmu jest dla Ciebie satysfakcjonujący.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Martin Scorsese
scenariusz John Logan
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja USA, Niemcy
premiera 14 grudnia 2004 (Światowa) 18 lutego 2005 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $213 741 459 na świecie$102 610 330 w USA$111 131 129 poza USA
budżet $110 000 000
studio Miramax Films (przedstawia) / Warner Bros. (przedstawia) / Appian Way /
tytuł oryg. The Aviator

Aviator to film biograficzny Martina Scorsese z 2004 roku, opowiadający o życiu Howarda Hughesa, amerykańskiego magnata przemysłowego, producenta filmowego, pilota i wynalazcy. Film skupia się na jego najbardziej twórczym okresie, przypadającym na lata 20. i 30. XX wieku.

Wczesne życie i kariera filmowa

Hughes urodził się w 1905 roku w Teksasie w rodzinie bogaczy. Od najmłodszych lat wykazywał się niezwykłą inteligencją i pomysłowością. Już w wieku jedenastu lat zbudował pierwszy w Houston nadajnik radiowy. W wieku czternastu lat rozpoczął naukę pilotażu, która szybko stała się jego pasją.

W wieku dwudziestu lat Hughes odziedziczył po ojcu fortunę. Młody milioner postanowił wykorzystać swój majątek na realizację swoich marzeń. Zaczął od produkcji filmu Aniołowie piekieł, który opowiadał o walkach powietrznych z czasów I wojny światowej. Film był niezwykle kosztowny i wymagający pod względem technicznym. Hughes osobiście nadzorował produkcję, a także sam brał udział w zdjęciach. Aniołowie piekieł okazały się ogromnym sukcesem, zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Film zdobył pięć Oscarów, w tym za najlepszy film. Hughes stał się gwiazdą Hollywood.

Pasja lotnicza

Hughes był nie tylko utalentowanym producentem filmowym, ale także zapalonym pilotem. W 1935 roku ustanowił nowy rekord prędkości lotu, osiągając prędkość 567 kilometrów na godzinę. W kolejnych latach Hughes ustanowił jeszcze wiele innych rekordów prędkości i wysokości. Był również pionierem w dziedzinie lotnictwa komercyjnego. W 1938 roku Hughes założył linie lotnicze TWA, które szybko stały się jednymi z największych w Stanach Zjednoczonych.

Romanse i skandale

Hughes był również znany z burzliwego życia osobistego. Był żonaty tylko raz, ale miał wiele romansów z najpiękniejszymi kobietami Hollywood. Do jego kochanek należały m.in. Jean Harlow, Katharine Hepburn i Ava Gardner. Hughes był również znany ze swojego ekscentrycznego zachowania i zamiłowania do luksusu.

Schyłek życia

W latach 40. XX wieku Hughes zaczął zmagać się z problemami psychicznymi. Jego stan zdrowia pogarszał się, a on sam coraz częściej wycofywał się z życia publicznego. Hughes zmarł w 1976 roku w wieku 70 lat.

Oceny

Aviator został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Film zdobył dziesięć nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszego reżysera. Ostatecznie zdobył pięciokrotnie statuetkę Oscara.

Film jest znakomitą biografią Howarda Hughesa. Scorsese przedstawia postać Hughesa w sposób kompleksowy i wielowymiarowy. Film jest nie tylko opowieścią o sukcesach i porażkach Hughesa, ale także o jego pasji, ambicji i upadku.

Oto niektóre z elementów, które wyróżniają Aviatora na tle innych filmów biograficznych:

  • Scorsese przedstawia życie Hughesa w sposób barwny i dynamiczny. Film jest pełen akcji, zwrotów akcji i niespodzianek.
  • Film jest znakomicie zrealizowany pod względem technicznym. Operatorzy wykorzystali różne techniki filmowe, aby oddać atmosferę epoki i charakter Hughesa.
  • Występy aktorskie są znakomite. Leonardo DiCaprio w roli Hughesa jest niezapomniany.

Aviator to film, który warto zobaczyć nie tylko ze względu na historię Hughesa, ale także ze względu na jego walory artystyczne. To film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Aviator to film biograficzny z 2004 roku w reżyserii Martina Scorsese, opowiadający o życiu Howarda Hughesa, amerykańskiego milionera, wynalazcy, producenta filmowego i pilota. W rolę Hughesa wciela się Leonardo DiCaprio.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 20. XX wieku, kiedy to Hughes, młody, zafascynowany kinem milioner, przybywa do Hollywood. Postanawia wyreżyserować film. "Aniołowie piekieł" odnoszą sukces i Hughes z dnia na dzień staje się gwiazda.

Hughes jest również pasjonatem lotnictwa. W 1935 roku zakłada firmę Hughes Aircraft Company i rozpoczyna produkcję nowoczesnych samolotów. Sam testuje swoje maszyny, stając się jednym z najwybitniejszych pilotów na świecie.

Hughes jest także znany z burzliwych romansów. Ma liczne związki z hollywoodzkimi gwiazdami, w tym z Jean Harlow, Katharine Hepburn i Avą Gardner.

Film "Aviator" to epicka opowieść o życiu jednego z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych ludzi XX wieku. To historia o pasji, ambicji, sławie i upadku.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

**** Wczesne lata **

Howard Hughes urodził się w 1905 roku w Teksasie w rodzinie bogatego naftowego potentata. Od najmłodszych lat wykazywał się niezwykłymi zdolnościami technicznymi. Jako jedenastolatek zbudował swój pierwszy nadajnik radiowy, a w wieku 14 lat zaczął uczyć się latać.

W 1923 roku, po śmierci ojca, Hughes odziedziczył ogromną fortunę. W wieku niespełna 20 lat postanowił przeznaczyć ją na realizację swojego wielkiego marzenia - nakręcenie filmu o I wojnie światowej.

**** "Aniołowie piekieł"

Film "Aniołowie piekieł" był wówczas najdroższą produkcją w historii kina. Hughes wyłożył na niego ponad 3 miliony dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze odpowiadałoby około 40 milionom dolarów.

Film był ogromnym sukcesem komercyjnym i krytycznym. Przyniósł Hughesowi Oscara za najlepsze efekty specjalne i otworzył mu drogę do Hollywood.

**** Lata 30.

W latach 30. Hughes rozwijał swoją działalność w branży lotniczej. Założył firmę Hughes Aircraft Company, która produkowała nowoczesne samoloty. Sam Hughes był również pilotem i wielokrotnie pobił rekordy prędkości i długości lotu.

W tym okresie Hughes miał również liczne romanse z hollywoodzkimi gwiazdami, w tym z Jean Harlow, Katharine Hepburn i Avą Gardner.

**** Lata 40.

W czasie II wojny światowej Hughes pracował dla rządu amerykańskiego, zajmując się produkcją samolotów i łodzi podwodnych.

Po wojnie Hughes wrócił do Hollywood, gdzie wyprodukował kilka filmów, w tym "The Outlaw" z Barbarą Stanwyck w roli głównej.

**** Upadek

W ostatnich latach życia Hughesa coraz bardziej pogarszał się stan jego zdrowia. Cierpiał na nerwicę, obsesję na punkcie czystości i inne zaburzenia psychiczne.

Hughes zmarł w 1976 roku w wieku 70 lat.

**** Ocena filmu

"Aviator" jest filmem dobrze zrealizowanym i interesującym. Leonardo DiCaprio znakomicie wcielił się w postać Howarda Hughesa. Film przedstawia życie Hughesa w sposób barwny i fascynujący, choć nie zawsze obiektywny.

Film otrzymał 11 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, reżyserię i rolę główną. Zdobył pięć statuetek, w tym za najlepszy montaż, dźwięk, zdjęcia, kostiumy i efekty specjalne.

Aviator to amerykański film biograficzny z 2004 roku w reżyserii Martina Scorsese. Film opowiada o życiu Howarda Hughesa, amerykańskiego milionera, producenta filmowego, lotnika i przemysłowca. Film przedstawia historię Hughesa od lat 20. do połowy lat 40. XX wieku.

Film rozpoczyna się w 1927 roku, kiedy Hughes ma 25 lat i jest już milionerem dzięki dziedzictwu po ojcu. Hughes jest także zapalonym lotnikiem i posiada własną firmę lotniczą, Hughes Aircraft. W tym czasie Hughes rozpoczyna pracę nad filmem Aniołowie piekieł, który ma opowiadać o pierwszych dniach lotnictwa. Film jest niezwykle ambitny i Hughes stawia sobie za cel stworzenie filmu, który będzie jednocześnie dziełem artystycznym i technicznym majstersztykiem.

Aniołowie piekieł staje się ogromnym sukcesem i czyni Hughesa gwiazdą Hollywood. Hughes kontynuuje swoją karierę filmową, produkując takie filmy jak Hell's Angels (1930), Scarface (1932) i The Outlaw (1941). Hughes jest także właścicielem sieci kin RKO Pictures, którą wykorzystuje do promowania swoich filmów.

Oprócz kariery filmowej Hughes jest także zaangażowany w przemysł lotniczy. W 1932 roku Hughes zostaje prezesem Trans World Airlines (TWA), jednej z największych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych. Hughes modernizuje TWA i wprowadza do niej nowe technologie, takie jak samoloty z napędem odrzutowym.

W latach 40. Hughes zaczyna pogrążać się w chorobie psychicznej. Staje się coraz bardziej paranoikiem i wycofuje się z życia publicznego. W 1947 roku Hughes zostaje aresztowany za oszustwa podatkowe i zostaje osadzony w więzieniu.

Aviator jest filmem o wielu twarzach. Jest to film o życiu i karierze jednego z najwybitniejszych Amerykanów XX wieku. Jest to także film o miłości, ambicji i obłędzie.

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków. Został nominowany do 11 Oscarów, z których zdobył pięć: za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, montaż i kostiumy.

**Oto niektóre z najważniejszych motywów w filmie Aviator:

  • Ambicja: Hughes jest człowiekiem o ogromnej ambicji. Chce być najlepszy w tym, co robi, niezależnie od tego, czy jest to lotnictwo, film czy biznes.
  • Miłość: Hughes jest także człowiekiem o głębokich uczuciach. Zakochuje się w wielu kobietach, ale jego związki są często burzliwe i nieudane.
  • Obłęd: Hughes pogrąża się w chorobie psychicznej, która stopniowo niszczy jego życie.

Aviator to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to film o życiu, miłości i obłędzie. Jest to także film, który jest wspaniałym dziełem sztuki filmowej.**

Oto kilka szczegółowych uwag na temat filmu:

  • Reżyseria Martina Scorsese: Scorsese jest jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Jego filmy są zawsze doskonale wyreżyserowane i Aviator nie jest wyjątkiem. Scorsese doskonale oddaje klimat epoki i tworzy wspaniałe sceny lotnicze.
  • Wykonanie Leonardo DiCaprio: DiCaprio wciela się w postać Hughesa z wielką maestrią. Jest to jedna z najlepszych ról w karierze DiCaprio. DiCaprio oddaje zarówno ambicję, jak i obłęd Hughesa.
  • Pozostałe role: Oprócz DiCaprio w filmie występują również Cate Blanchett jako Katharine Hepburn, Kate Beckinsale jako Ava Gardner i John C. Reilly jako Noah Dietrich. Wszyscy aktorzy dają znakomite kreacje.

Podsumowując, Aviator to film, który warto zobaczyć. Jest to film, który porusza wiele ważnych tematów i jest wspaniałym dziełem sztuki filmowej.

Aktor Postać
Howard Hughes
Katharine Hepburn
Ava Gardner
Noah Dietrich
Juan Trippe
Senator Ralph Owen Brewster
Profesor Fitz
Jack Frye
Jean Harlow
Errol Flynn
Johnny Meyer
Glenn Odekirk
Faith Domergue
Kit Hepburn
Robert Gross
Louis B. Mayer
Joseph Breen
Roland Sweet
Doktor Hepburn
Ludlow
Młody Howard Hughes
Allene Hughes
Amelia Earhart
Thelma
Kumpel Louisa B. Mayera
Pilot testowy
Jorge
Frank
Kierownik sali
Gość na przyjęciu
Helen Frye
Agent FBI
Gość Queen Mary
Nadine Henley
Spencer Tracy
Żona Noah'a
Muzyk w Cocoanut Grove
Pracownik radia
Analizujący wiadomości
Gość
Doradca Howarda
Przewodniczący MPA
Mała dziewczynka
Roscoe Turner
Wujek Billy
Mężczyzna o kuli
Mała dziewczynka
Mężczyzna ze stoperem
Członek Cocoanut Grove
Dozorca
Senator
Pracownik Hughesa
Doktor
Doradca Hughesa
Pokojówka Brewstera
Dozorca
Pracownik Pan Am
Dozorca
Pracownik Pan Am
Klient Cocoanut Grove
Członek zespołu muzycznego w Cocoanut Grove
Kelner
Piosenkarz w Cocoanut Grove
Wokalistka w Cocoanut Grove
Inżynier
Reporter
Fotograf na przyjęciu Hell's Angels
Fotograf
Policjant
Redaktorka
Dziewczyna sprawdzająca płaszcze
Sekretarka
Tancerz
Gość w pokoju szpitalnym
Pracownik na pokładzie samolotu
Pilot
Aktorka
Mechanik samolotowy Hell's Angels
Tęgi mężczyzna na przyjęciu Hell's Angels
Kąpiąca się piękność
Fotograf
Inżynier samolotowy / Technik
Cary Grant
Aktorka
Pracownik na planie
Mechanik samolotu
Żołnierz piechoty morskiej
Strażnik
Operator filmowy na planie "Aniołowie piekieł"
Pracownik obsługi naziemnej
Członek zarządu Pan Am
Konferansjer
Aktoreczka
Kumpel Louisa B. Mayera
Kinooperator wyświetlający film "Hell's Angels" / Mężczyzna na czerwonym dywanie
Kierownik Trans World Airlines
Członek ekipy "Hell's Angels"
Młoda gwiazda
Mężczyzna w smokingu na premierze "Hell's Angels"
Fotograf
Fotograf
Kucharz
Odźwierny
Makijażystka Katharine Hepburn
Inżynier lotu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *