Alive, dramat w Andach / Alive (1993)

Film

Czas trwania: 2 godz. 7 min.

Opis

Film „Alive, dramat w Andach” to poruszająca opowieść oparta na faktach, która rozgrywa się w samym sercu gór Andów. Reżyser Frank Marshall przenosi nas do piątku, 13 października 1972 roku, kiedy to samolot z urugwajską drużyną rugby rozbił się w trudno dostępnym terenie. Wkrótce po katastrofie, przeżywający pasażerowie otrzymują druzgocącą wiadomość – poszukiwania zostały zaniechane, a wszelka nadzieja na ratunek zdaje się zanikać.

Opowieść rozwija się wokół grupy rozbitków, którym brakuje żywności, napojów, a warunki pogodowe sprawiają, że przeżycie staje się kwestią skrajnie trudną. Marshall przedstawia ten dramatyczny czas w sposób, który przykuwa uwagę widza od pierwszych chwil filmu. Już od momentu katastrofy, kiedy samolot rozbija się na skalistym zboczu, widzowie są wciągnięci w historię niezwykłej walki o przetrwanie.

W filmie „Alive” z 1993 roku, piątek, 13 października 1972 roku, staje się punktem zwrotnym dla bohaterów. Antonio, kapitan drużyny rugby, musi przejąć dowodzenie w warunkach, które nawet w najśmielszych prognozach nie przewidziały. Próby zbudowania schronienia, ochrony przed mrozem, i podziału skromnych zapasów żywności stają się niezbędnymi elementami codzienności rozbitków. Niestety, ich nadzieje na szybki ratunek zostają brutalnie rozbite, gdy z radia tranzystorowego dobiega informacja o zaniechaniu poszukiwań.

Frank Marshall mistrzowsko ukazuje stopniowe pogarszanie się sytuacji bohaterów, gdy kończą się zapasy i nadszedł moment, w którym konieczne staje się podjęcie skrajnej decyzji. Bez nadziei na przybycie pomocy z zewnątrz, rozbitkowie zmuszeni są do aktów, które wydają się niewyobrażalne. Marshall bez zbędnego okazywania przemocy ukazuje trudne wybory, z jakimi muszą się zmierzyć bohaterowie, gdy konfrontowani są z perspektywą śmierci głodowej.

W miarę jak losy rozbitków rozwijają się na ekranie, poznajemy trójkę bohaterów, którzy decydują się na desperacką próbę uratowania siebie i swoich towarzyszy. Nando Parrado, Antonio Balbi i Roberto Canessa, w wykonaniu odpowiednio Ethana Hawke’a, Vincenta Spano i Josha Hamiltona, stają się centralnymi postaciami, które muszą pokonać własne lęki, moralne dylematy i fizyczne wyzwania.

Piękne, choć bezlitosne, górskie krajobrazy Andów stanowią malownicze tło dla dramatycznej podróży bohaterów. Marshall zdolnie wykorzystuje przyrodę, by ukazać surowość otaczającego świata i jednocześnie podkreślić determinację bohaterów do przetrwania. Każdy krok w górach staje się walką o życie, a pokonywanie przeszkód staje się symbolicznym odzwierciedleniem wewnętrznych zmagań bohaterów.

Film „Alive” to nie tylko historia o fizycznej walce o przetrwanie, ale także opowieść o sile ludzkiego ducha. Roberto i Nando, zdolni do przełamania własnych ograniczeń, podejmują decyzję o wyruszeniu w góry, wbrew wszystkim przeciwnościom. Marshall, zręcznie budując napięcie, przedstawia ich podróż jako epicką walkę z elementami, samym sobą i własnymi przekonaniami.

Jednym z najbardziej poruszających elementów filmu jest moment, w którym rozbitkowie, stojąc w obliczu śmierci głodowej, zmuszeni są podjąć decyzję o aktach kanibalizmu. Marshall ukazuje tę chwilę z delikatnością, ale zarazem brutalną szczerością, pozostawiając widza z moralnymi rozterkami i pytaniami o granice ludzkiego przetrwania.

Wraz z postępem filmu, widzowie śledzą nie tylko fizyczną podróż trójki bohaterów, ale także ich ewolucję emocjonalną. Nando, szczególnie, staje się głosem rozsądku i determinacji. Jego siła psychiczna i wiara w możliwość przetrwania są kluczowe dla losów grupy. Ethan Hawke w roli Nando wnieść do postaci nie tylko siłę, ale również delikatność, co sprawia, że widzowie utożsamiają się z jego walką.

Ważnym elementem filmu jest również relacja między bohaterami, która ewoluuje w miarę, jak pokonują trudności. Marshall zręcznie ukazuje, jak przywiązanie i wzajemna pomoc stają się kluczowymi czynnikami przetrwania. Górska wyprawa staje się nie tylko walką z naturą, ale także testem ludzkiej solidarności.

„Alive, dramat w Andach” to nie tylko film o ekstremalnych warunkach i dramatycznej historii przetrwania. To także opowieść o ludzkiej wytrwałości, moralnych dylematach i sile więzi między ludźmi. Frank Marshall stworzył film, który porusza głęboko, zostawiając widza z refleksją nad siłą ludzkiego ducha w obliczu najtrudniejszych wyzwań

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Frank Marshall
scenariusz John Patrick Shanley
gatunek Biograficzny, Dramat, Thriller
produkcja USA, Kanada
premiera 15 stycznia 1993 (Światowa)
boxoffice $36 733 909 w USA
budżet $32 000 000
na podstawie Piers Paul Read (powieść)
studio Film Andes S.A. / Paramount Pictures / The Kennedy/Marshall Company /
tytuł oryg. Alive
inne tytuły Alive: The Miracle of the Andes
W piątek, 13 października 1972 roku, w Andach rozbija się samolot, którym podróżuje urugwajska drużyna rugby. Większość pasażerów przeżywa, jednak dociera do nich radiowa wiadomość, iż poszukiwania zostają zaniechane. Wkrótce kończy się żywność. Rozbitkowie zostają zmuszeni do dokonywania rzeczy niewyobrażalnych, dopóki trzej z nich nie wyruszają po pomoc.
Południe, piątek, 13 października 1972 roku, rozpoczyna się jedna z najbardziej kontrowersyjnych i dramatycznych opowieści o przetrwaniu. Tego dnia w Andach rozbił się samolot, którym podróżowała drużyna rugby z Urugwaju. Kilku pasażerów zginęło na miejscu, większość przeżyła. Przez osiem dni czekali na ratunek. Pomoc jednak nie nadeszła, natomiast dotarła do nich radiowa wiadomość, iż poszukiwania zostały zaniechane. Wkrótce skończyła się żywność i napoje. Rozbitkowie, pozostawieni w warunkach arktycznych przez dziesięć tygodni, zmuszeni zostali do dokonywania rzeczy niewyobrażalnych, dopóki trzej z nich - Nando Parrado (Ethan Hawke), Antonio Balbi (Vincent Spano) i Roberto Canessa (Josh Hamilton) - nie wyruszyli w góry po pomoc.
Październik, 1972 rok. W Andach rozbija się samolot, którym podróżuje m.in. drużyna rugby z Urugwaju. Części pasażerów udaje się przeżyć katastrofę. Wkrótce przez radio dociera do nich wiadomość, że poszukiwań zaniechano. Muszą radzić sobie sami. Sytuacja staje się dramatyczna, gdy kończą się żywność i napoje. Rozbitkowie zdają sobie sprawę, że jeśli czegoś zrobią, w końcu pokona ich śnieg i niska temperatura.
13 października 1972 r. urugwajski samolot wyrusza do Chile, wioząc na mecz urugwajską drużynę rugby. Oprócz zawodników na pokładzie są także krewni i przyjaciele graczy. Wszystkim dopisują humory, chociaż prognozy nie zapowiadają najlepszej pogody. Nad Andami warunki atmosferyczne gwałtownie się pogarszają. Gęsta mgła i porywisty wiatr sprawiają, że maszyna zahacza o skaliste wierzchołki gór, traci sterowniki, a następnie pęka na pół. Ogon samolotu spada na ziemię, pęd powietrza porywa kilka osób, chwilę później przednia część kadłuba osiada z hukiem na zaśnieżonym zboczu góry. Pasażerowie siedzący w tej części samolotu w większości przeżywają katastrofę, chociaż jest także kilkoro rannych. Najciężej poszkodowani piloci niebawem umierają, ich los podzieli jeszcze paru rannych pasażerów. Reszta - przerażona i zszokowana - próbuje zrozumieć, co się stało. Wszyscy są przekonani, że lada chwila rozpocznie się akcja poszukiwawcza, że następnego dnia przybędzie ratunek. Antonio, kapitan drużyny, przejmuje dowodzenie. Pod jego okiem z resztek foteli i znalezionych w luku bagażowym walizek udaje się zrobić schronienie przed sięgającym trzydziestu stopni mrozem, lodowatym wiatrem i głębokim śniegiem. Wszyscy dostają ciepłe ubrania, a skromne zapasy żywności są sprawiedliwie rozdzielane między tych, co ocaleli. Ale spodziewany ratunek nie nadchodzi. Po ośmiu dniach rozbitkowie dowiadują się z rozpaczą ze znalezionego radia tranzystorowego, że zaprzestano poszukiwań, gdyż uznano, że nikt nie mógł przeżyć katastrofy i trudnych, wysokogórskich warunków. Ocalali ludzie nie zamierzają jednak się poddawać. Trzej ochotnicy podejmują wyprawę w celu odnalezienia ogona samolotu, licząc, że znajdą tam baterie, które pomogą uruchomić uszkodzone radio i nadać komunikat. Niestety, chociaż udaje się odnaleźć baterie, radio nadal nie działa. Gdy kończą się resztki żywności, rozbitkowie stają wobec widma śmierci głodowej. Nie mając innego wyjścia, przełamując opory moralne i wstręt, decydują się na dokonanie aktu kanibalizmu: zaczynają zjadać zwłoki współtowarzyszy, którzy nie przeżyli upadku samolotu. Lawina, która schodzi pewnej nocy, zabija kolejnych osiem osób, w tym także Antonia. W tej sytuacji dowodzenie grupą przejmują Roberto - zawodnik rugby, a na co dzień student medycyny, oraz Nando, który stracił w katastrofie matkę i siostrę. Po 60 dniach spędzonych w górach silny psychicznie Nando dochodzi do wniosku, że dalsze czekanie zakończy się śmiercią wszystkich ocalałych. Przekonuje Roberta, że trzeba ruszyć po pomoc. Pierwsza próba, w którą wyruszają z jeszcze jednym z kolegów, kończy się fiaskiem, wszyscy trzej omal nie zamarzają z wychłodzenia i głodu. Ale Nando nie odpuszcza. Przekonuje kolegów, że trzeba spróbować ponownie. Jeśli dotrą do chilijskich dolin, sprowadzą ratunek.
Aktor Postać
Nando Parrado
Antonio Balbi
Roberto Canessa
Carlitos Páez
Antonio "Tintín" Vizintín
Gustavo Zerbino
Roy Harley
Javier Methol
Lilliana Methol
Bobby François
Federico Aranda
Alberto Artuna
Rafael Cano
Fraga, mechanik
Hugo Díaz
Susana Parrado
Felipe Restano
Víctor Bolarich
Daniel Fernández
Eduardo Strauch
Fito Strauch
Coche Inciarte
Moncho Sabella
Pablo Montero
Juan Martino
Pedro Algorta
Pancho Delgado
Álvaro Mangino
Álex Morales
Eugenia Parrado
Pani Alfonsín
Pilot Julio César Ferradas
Drugi pilot
Nawigator Martínez
Pani Solana
Dr Solana
Steward
Jorge Armas
Tomás Alonso
Członek drużyny
Stary Carlitos Páez

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *