451 stopni Fahrenheita / Fahrenheit 451 (1966)

Film

Czas trwania: 1 godz. 52 min.

Opis

451 stopni Fahrenheita (1966) to film science fiction w reżyserii François Truffaut, adaptacja powieści Raya Bradbury’ego o tym samym tytule. Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, w świecie, w którym książki zostały zakazane. Strażacy, którzy dawniej ratowali ludzi przed ogniem, teraz zajmują się jego podsycaniem, a mianowicie paleniem książek.

Głównym bohaterem filmu jest Guy Montag, strażak, który z zadowoleniem wykonuje swoje obowiązki. Jest przekonany, że książki są niebezpieczne, gdyż mogą wywołać niepokój i bunt. Pewnego dnia Montag spotyka Klarysę McClellan, młodą kobietę, która nie akceptuje świata, w którym żyje. Dziewczyna zadaje Montagowi wiele pytań, które zaczynają budzić w nim wątpliwości.

Po powrocie do domu Montag znajduje w mieszkaniu Klarysy książkę. Początkowo jest zszokowany, ale w końcu postanawia ją przeczytać. Wraz z kolejnymi stronami, coraz bardziej fascynuje się książką. Zaczyna rozumieć, że czytanie to nie tylko niebezpieczne, ale także piękne doświadczenie.

Montag zaczyna sprzeciwiać się obowiązującemu prawu. Ukrywa książki i zabiera je do swojego domu. Coraz bardziej oddala się od swojej żony, która nie rozumie jego zmian.

Pewnego dnia Montag zostaje wysłany do domu, w którym mieszkała Klarysa. Dom jest już pusty, a Klarysa zniknęła. Montag dowiaduje się, że dziewczyna została wysłana do domu poprawczego.

Montag ucieka z pracy i zaczyna ukrywać się przed strażą pożarną. Współpracuje z grupą ludzi, którzy ukrywają książki. W końcu Montag odnajduje Klarysę. Dziewczyna jest wdzięczna Montagowi za to, że pomógł jej w ucieczce.

Film 451 stopni Fahrenheita to przestroga przed totalitaryzmem i zagrożeniami, jakie niesie ze sobą cenzura. Film pokazuje, jak łatwo można zmanipulować społeczeństwo i uczynić je podatnym na kontrolę.

Główne wątki filmu:

  • Konflikt między wolnością a totalitaryzmem: Film pokazuje, jak władza może ograniczać wolność słowa i myśli. Montag, który początkowo jest przekonany o słuszności obowiązującego prawa, zaczyna sprzeciwiać się mu, gdy zaczyna rozumieć, że książki to nie tylko zagrożenie, ale także źródło wiedzy i kultury.
  • Wpływ mass mediów na społeczeństwo: Film pokazuje, jak mass media mogą być wykorzystywane do manipulacji społeczeństwem. W świecie przyszłości ludzie są bombardowani informacjami z telewizji i radia, które nie pozostawiają im miejsca na samodzielne myślenie.
  • Ważność sztuki i kultury: Film podkreśla znaczenie sztuki i kultury dla rozwoju człowieka. Książki są źródłem wiedzy, inspiracji i piękna. Ich zakazanie oznacza ograniczenie możliwości rozwoju jednostki.

Ocena filmu:

451 stopni Fahrenheita to film, który nie traci na aktualności. Jest to przestroga przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą totalitaryzm i cenzura. Film jest dobrze zrealizowany i porusza ważne tematy.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria François Truffaut
scenariusz François Truffaut, Jean-Louis Richard
gatunek Dramat, Sci-Fi
produkcja Wielka Brytania
premiera 6 września 1966 (Światowa) 30 grudnia 1966 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Ray Bradbury (powieść) / David Rudkin (dialogi) (niewymieniony w czołówce) ...więcej
studio Anglo Enterprises / Vineyard Film Ltd.
tytuł oryg. Fahrenheit 451

451 stopni Fahrenheita to film science fiction z 1966 roku, w reżyserii François Truffaut, oparty na powieści Raya Bradbury'ego o tym samym tytule. Film opowiada o świecie przyszłości, w którym książki zostały zakazane, a strażacy zajmują się ich paleniem. Głównym bohaterem jest strażak Guy Montag, który zaczyna wątpić w słuszność tego działania.

Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, w której świat jest kontrolowany przez totalitarny rząd. Ludzie żyją w ciągłym pośpiechu i nudzie, a jedyną rozrywką jest oglądanie telewizji. Książki są uważane za zagrożenie dla porządku publicznego, ponieważ mogą wywoływać niepożądane emocje i myśli.

Guy Montag jest jednym z wielu strażaków, którzy zajmują się paleniem książek. Jest to dla niego rutynowa praca, do której nie przykłada większej uwagi. Pewnego dnia Montag spotyka Klarysę McClellan, młodą dziewczynę, która zadaje mu pytania o jego pracę i o to, czy jest szczęśliwy. Montag jest zdumiony jej ciekawością i zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem.

Klara jest dla Montaga źródłem wiedzy o świecie, który do tej pory był mu obcy. Dziewczyna opowiada mu o książkach, o ich pięknie i o tym, jak mogą zmienić życie człowieka. Montag zaczyna rozumieć, że książki są wartością, którą należy chronić.

Montag zaczyna potajemnie czytać książki, które znajduje w domach, które odwiedza w ramach swojej pracy. Im więcej czyta, tym bardziej zaczyna wątpić w słuszność zakazu ich czytania. Montag zaczyna rozumieć, że książki są źródłem wiedzy, która pozwala człowiekowi poznać siebie i świat, w którym żyje.

Montag postanawia uciec z żoną Lindą, która jest również strażaczką. Razem z nią ukrywa się w domu starej kobiety, która jest kolekcjonerką książek. W domu staruszki Montag odkrywa, że książki nie są jedynie źródłem wiedzy, ale także źródłem piękna i magii.

Montag i Linda zaczynają tworzyć nową społeczność ludzi, którzy kochają książki. Razem z innymi uciekinierami budują dom, w którym mogą czytać i dyskutować o książkach.

Film 451 stopni Fahrenheita to wizja świata, w którym władza cenzuruje wiedzę i kontroluje myśli ludzi. Film jest przestrogą przed tym, jakie mogą być konsekwencje, gdy ludzie utracą wolność słowa i myślenia.

Oto niektóre z elementów, które wyróżniają film 451 stopni Fahrenheita:

  • Szata graficzna filmu jest w dużej mierze monochromatyczna, co ma podkreślać ponury i klaustrofobiczny klimat świata przyszłości.
  • Film wykorzystuje efekty specjalne, aby stworzyć wizualną ilustrację świata, w którym książki są zakazane.
  • Film jest adaptacją powieści Raya Bradbury'ego, która jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł science fiction XX wieku.

Film 451 stopni Fahrenheita jest nadal aktualny i porusza ważne tematy, takie jak wolność słowa, cenzura i kontrola myśli. Film jest również cenną lekcją o tym, jak łatwo może zostać zbudowany świat, w którym książki są zakazane.

Aktor Postać
Guy Montag
Clarisse / Linda Montag
Kapitan Beatty
Fabian / Dyrektorka szkoły
Człowiek z jabłkiem
Książkowa Dama
Jackie
Doris
Helen
Prezenter TV
Pielęgniarz
Pielęgniarz
Helen
Doris
Praktykant
Prezenterka telewizyjna
Sąsiadka Clarissy
Kuzynka Midge, prezenterka telewizyjna
Człowiek-książka: "Książę" Machiavelliego
Pierwszy uczeń
Człowiek-książka: "Kroniki marsjańskie"
Telefonistka
Człowiek-książka: "Życie Henry'ego Brularda"
Jackie
Człowiek-książka: "Duma"
Wnuk człowieka-książki: "Weir of Hermiston"
Instruktor
Człowiek-książka: "Weir of Hermiston"
Człowiek-książka: "Uprzedzenie"
Człowiek-książka: "Plato's Republic"
Człowiek-książka: "Klub Pickwicka"
Robert, drugi uczeń
Judoka
Sąsiadka Clarisse
Judoczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *