Noce i dnie (1975)

Film

Czas trwania: 4 godz. 5 min.

Opis

Noce i dnie (1975) to polska saga rodzinna, której akcja rozgrywa się w latach 1865-1914, na tle dramatycznych wydarzeń historycznych, takich jak powstanie styczniowe, upadek powstania styczniowego, zabory i I wojna światowa. Główną bohaterką filmu jest Barbara Niechcic (Jadwiga Barańska), młoda kobieta, która z obawy przed staropanieństwem wychodzi za mąż za Bogumiła Niechcica (Jerzy Bińczycki), człowieka pełnego energii, ale niezbyt obytego towarzysko.

Początek małżeństwa

Młoda para zamieszkuje w Serbinowie, dużym majątku, którym Bogumił administruje. Barbara szybko przekonuje się, że życie z mężem nie będzie łatwe. Bogumił jest człowiekiem szorstkim i niewykształconym, nie rozumie jej potrzeb i nie potrafi jej pokochać. Barbara z kolei jest kobietą inteligentną i wrażliwą, która tęskni za miłością i zrozumieniem.
[Image of Barbara i Bogumił Niechcic]

Niespełniona miłość

W czasie pobytu w Serbinie Barbara poznaje Józefa Tolibowskiego (Karol Strasburger), młodego lekarza, który przybywa do majątku, aby leczyć Bogumiła. Barbara zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia, ale ich miłość jest skazana na niepowodzenie. Józef jest oddany swojej pracy i nie chce wiązać się z kobietą, która ma już męża i dzieci.

Trudne życie w Serbinie

Barbara i Bogumił doczekują się siedmiorga dzieci. Życie w Serbinie jest dla nich bardzo trudne. Bogumił jest nieudolnym gospodarzem, a majątek popada w ruinę. Barbara musi sama zajmować się domem i dziećmi, a jednocześnie znosić krytykę i poniżenia ze strony męża.

Śmierć pierwszego dziecka

W 1880 roku Barbara rodzi syna Tomasza, który jest dla niej ostoją w trudnych chwilach. Jednak ich szczęście nie trwa długo. W 1881 roku Tomasz umiera na tyfus. Śmierć dziecka staje się dla Barbary wielką tragedią.

Opuszczanie Serbinowa

W 1890 roku Bogumił sprzedaje Serbinów i wyprowadza się z rodziną do Krakowa. Barbara jest zrozpaczona, że musi opuścić swój dom i ukochane miejsce. W Krakowie Barbara i Bogumił żyją w skromnych warunkach. Barbara pracuje jako nauczycielka, aby utrzymać rodzinę.

Romans z Bogumiłem

Po kilku latach Barbara i Bogumił zaczynają się do siebie zbliżać. W końcu dochodzi między nimi do romansu. Barbara znajduje w Bogumile miłość i zrozumienie, których tak bardzo potrzebowała.

Śmierć Bogumiła

W 1914 roku wybucha I wojna światowa. Barbara i Bogumił zmuszeni są opuścić Kraków. Podczas ucieczki z miasta Bogumił umiera na atak serca.

Koniec

Po śmierci Bogumiła Barbara wraca do Serbinowa. Tam spędza resztę życia, zajmując się wychowaniem wnuków i pracą społeczną.

Film „Noce i dnie” to monumentalne dzieło, które przedstawia złożoną i wielowątkową historię rodziny Niechciców. Film jest wierną adaptacją powieści Marii Dąbrowskiej, która jest uważana za jedną z najważniejszych powieści polskich.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdańsku. Do dziś jest uważany za jeden z najlepszych polskich filmów.

Ocena filmu

„Noce i dnie” to film, który warto zobaczyć. Jest to dzieło piękne, wzruszające i poruszające. Film przedstawia złożony obraz życia polskiej rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jest to obraz pełen miłości, cierpienia, nadziei i tęsknoty.

Film jest znakomicie zrealizowany. Reżyser Jerzy Antczak z wielką maestrią oddaje atmosferę XIX-wiecznej Polski. Aktorzy grają znakomicie. Jadwiga Barańska w roli Barbary Niechcic stworzyła kreację, która przeszła do historii polskiego kina.

„No

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Antczak
scenariusz Jerzy Antczak
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 22 września 1975 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Maria Dąbrowska (powieść)
studio Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg. Noce i dnie
inne tytuły Nights and Days Miedzynarodowe

Noce i dnie (1975) to polski dramat filmowy w reżyserii Jerzego Antczaka, będący adaptacją powieści Marii Dąbrowskiej pod tym samym tytułem. Film przedstawia losy dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przełomie XIX i XX wieku.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1865. Młoda i piękna Barbara Ostrzeńska (Jadwiga Barańska) jest zakochana w Józefie Tolibowskim (Karol Strasburger), inteligentnym i wykształconym młodzieńcu. Jednak ich miłość zostaje przerwana przez śmierć ojca Barbary. Z obawy przed staropanieństwem Barbara wychodzi za mąż za Bogumiła Niechcica (Jerzy Bińczycki), bogatego ziemianina z majątku Serbinów. Bogumił to człowiek pełny energii i przedsiębiorczości, ale niezbyt obyty towarzysko. [Image of Jerzy Bińczycki jako Bogumił Niechcic w filmie "Noce i dnie"]

Początki małżeństwa Barbary i Bogumiła nie są łatwe. Barbara nie kocha męża i tęskni za Józefem. Bogumił z kolei jest rozczarowany swoją żoną, która nie spełnia jego oczekiwań.

Z czasem Barbara zaczyna przyzwyczajać się do życia w Serbinowie. Urodza troje dzieci: Tomasza (Kazimierz Mazur), Agnieszkę (Stanisława Celińska) i Jana (Grzegorz Wons).

W latach 70. XIX wieku w Polsce wybuchają powstania styczniowe. Bogumił zostaje wybrany na przewodniczącego komitetu powstańczego w Kalińcu. Barbara wspiera męża w jego działalności.

Powstanie zostaje stłumione, a Bogumił zostaje uwięziony. Barbara samotnie prowadzi gospodarstwo w Serbinowie.

W roku 1886 Bogumił wraca z zesłania. Związek Barbary i Bogumiła zaczyna nabierać nowego kształtu. Barbara zaczyna rozumieć i doceniać swojego męża.

W kolejnych latach Barbara i Bogumił przeżywają wiele wzlotów i upadków. Doznają radości z narodzin kolejnych wnuków, ale również smutku z powodu śmierci najbliższych.

W roku 1914 wybucha I wojna światowa. Barbara i Bogumił zmuszeni są opuścić Serbinów, który zostaje zajęty przez Niemców.

Podczas ucieczki Barbara wspomina swoje życie. Myśli o Józefie, Bogumiu, dzieciach i wnukach.

W końcu Barbara i Bogumił udaje się do Warszawy. Bogumił umiera w roku 1916. Barbara przeżywa żałobę, ale nie poddaje się. Kontynuuje pracę w Towarzystwie Opieki nad Sierotami.

Film "Noce i dnie" to poruszająca i pełna emocji opowieść o miłości, rodzinie i dorastaniu w trudnych czasach.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Zdobył wiele nagród, m.in. Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdańsku.

Obecnie film "Noce i dnie" jest uznawany za jeden z najważniejszych polskich filmów XX wieku.

Oto kilka kluczowych wątków, które porusza film:

  • Miłość: Film opowiada o różnych obliczach miłości. Barbara kocha Józefa, ale zmuszona jest wyjść za mąż za Bogumiła. Z czasem zaczyna rozumieć i doceniać swojego męża.
  • Rodzina: Film pokazuje, jak rodzina może być źródłem siły i wsparcia, ale również konfliktów i nieporozumień. Barbara i Bogumił tworzą szczęśliwą rodzinę, ale ich związek nie jest pozbawiony trudności.
  • Historia: Film przedstawia historię Polski na przełomie XIX i XX wieku. Barbara i Bogumił przeżywają narodziny niepodległego państwa, ale również I wojnę światową i jej tragiczne skutki.

Film "Noce i dnie" to ponadczasowa opowieść o życiu, miłości i rodzinie. To film, który warto zobaczyć, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Aktor Postać
Barbara Niechcic
Bogumił Niechcic
Rejentowa Stefania Holszańska
Agnieszka Niechcic, córka Barbary i Bogumiła
Preusker, oficer pruski w Kalińcu
Maria Kałużna, chłopka w Serbinowie
Julka, służąca Niechciców
Jadwiga Ostrzeńska, matka Barbary
Jozafat, chłop w Serbinowie
Banasiak, chłop w Serbinowie
Emilka Niechcic, córka Barbary i Bogumiła
Daniel Ostrzeński, brat Barbary
Janusz Ostrzeński, syn Michaliny i Daniela
Marcin Śniadowski, mąż Agnieszki Niechcicówny
Daleniecki, właściciel majątku w Serbinowie
Michalina Ostrzeńska, żona Daniela
Jan Łada
Magda, córka Klimeckich
Roman Katelba, pisarz w Serbinowie
Lalicki, poprzedni administrator w Serbinowie
Stefan Olczak, ekonom w Serbinowie
Łuczak, chłop w Serbinowie
Olesia Chrobotówna
Klemens Klicki, stryj Bogumiła
Winczewska, żona poprzedniego administratora Krępy
Ludwik Ceglarski
Ksawunia Woynarowska
Rejent Wacław Holszański
Anzelm Ostrzeński, syn Michaliny i Daniela
Rejent Joachim Ostrzeński, stryj Barbary
Leon Woynarowski, sąsiad Niechciców, właściciel Pamiętowa
Szymszel
Lucjan Kociełło, mąż Teresy
Pan Kazimierz, gość na balach u Ładów
Wiktoria Łada, żona Jana
Matka Bogumiła
Pani Hłasko, nauczycielka w Serbinowie
Gość na balu u Ładów
Walenty, karbowy w Serbinowie
Józef Toliboski / Syn Tolibowskiego
Gośc na balu u Ładów / Oficer pruski w Kalińcu
Żarnecka, kucharka w Serbinowie
Antoni Kałużny, chłop w Serbinowie
Tomasz Niechcic, syn Barbary i Bogumiła
Doktor Wettler
Klimecki, furman w Serbinowie
Tadeusz Krępski, syn właściela Krępy
Bodzio Ostrzeński, syn Michaliny i Daniela
Gość
Owrucki, nowy właściciel Serbinowa
Ludwiczka, służąca w Krępie
Powstaniec
Teresa Ostrzeńska-Kociełło, siostra Barbary
Seweryn Bartołd, mąż Emilki
Kolega Tomaszka w Wapiennikach
Wapniarz
Kobieta w operze
Stacha Łuczakówna
Baścik, właściciel biura melioracyjnego
Arkuszowa
Gość na balu u Ładów
Kazimierz Sielski, komendant straży obywatelskiej w Kalińcu
Klimecka
Chłop w Serbinowie
Chłopka w Serbinowie
Ksiądz Kryjak, gość na balu u Ładów
Piotruś Niechcic
Lekarz
Chłop w Serbinowie
Piotruś Niechcic, syn Barbary i Bogumiła
Oficer rosyjski
Wdowa
Kazimierz Sielski, komendant straży obywatelskiej w Kalińcu
Czerniak, chłop w Serbinowie
Świadek na ślubie Barbary i Bogumiła
Uczestnik zawodów pływackich w Kalińcu
Hipolit Niechcic, kuzyn Bogumiła
Gość na balu u Ładów
Felicja, kucharka w Serbinowie
Chłop w Serbinowie
Konny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *